· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > ce simti cand ti de rupe dopul ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor ce simti cand ti de rupe dopul ?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
micaalsa

Copii
Iulia: 13 ani, 6 luni

21.03.2006 4:34     citat 

anyais acuma am citit si eu de dopul tau ... sigur a fost dopul? Nu trebuia sa aiba o consistenta mai tare, cum sa zic ... ca un dop? ca tu zici ca ai observat pe hartia igienica. La fel am patit si eu in dimineata asta, era ca o scurgere gelatinoasa alba ce a tasnit brusc ... dar totusi, din cate am citit nu asa trebuie sa arate.
Si va pun un link cu un dop rad ... asa ar trebui sa arate http://www.ambiguous.org/quinn/images/p...-plug3.jpg
Daca ai nascut deja eu iti doresc un bebe sanatos si mancacios si te asteptam cu povestea nasterii zambet

sus

Denunta
alexac

am nascut deja!

15.05.2006 1:36     citat 

buna fetelor sunt gravida in 5 luni jumate si ieri cand mam dus la baie pe hartia igienica am vazut ceva gelatinos alb galbui micut nu mare dar nu stiu ce e dopul sau secretie/?daca e dopul nu trebuia sa curga si lichid?va rog mult ajutatima mor de frica

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 13 ani

24.05.2006 10:47     citat 

alexac la 24 de saptamani surprins surprins surprins Ai fost la doctor ? Sper ca esti bine !!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
x_tina

Copii
Maria Teodora: 14 ani, 3 luni

24.05.2006 11:26     citat 

Alexa, stai linistita, e doar secretie. Dopul are firisoare de sange musai si e marisor, nu foarte consistent, dar oricum curge ceva mai mult. Si lichidul nu curge cand se elimina dopul intotdeauna, dopul meu s-a eliminat la 14.00, iar apa s-a rupt pe la 23.00, inainte sa nasc. Mergi la medic, dar eu sunt sigura ca e doar secretie, se mai intampla, si eu mai pateam.

sus

Denunta
nyky

Copii
AnaMaria Madalina: 13 ani, 2 luni

10.07.2006 3:40     citat 

Feteleor,lamuriti-ma si pe mine exclamatie exclamatie exclamatie exclamatie exclamatie
Azi dimineata cand am fost la wc am observat pe chilot ceva lunf ,gelatinos de culoare alb-galbuie se intindea asa ca un ....scuzati-ma ca spun.....muc.Sa fie oare o parte din dopul gelatinos? intrebare intrebare intrebare intrebare intrebare Si mai vreu sa va spun ceva ,eu noaptea cred ca ma duc la toaleta de vreo 3 ori sa nu mai spun in timpul zilei de cate ori ma duc si gasesc mereu chilotul murdar de un lichid tot asa alb-galbui. socat socat socat socat socat Oare sunt semne ca se apropie vremea sa nasc? De dureri pot spune ca am mai ales cand astau intinsa pe spate.

Va rog cine stie de asemenea simtome sa ma ajute plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Multi pupici sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

10.07.2006 5:01     citat 

nyky, aia ce ai observat pe chilot poate sa fi fost dopul gelatinos sau o parte din el. Dar aia ce gasesti de fiecare data e doar secretie ... Eu am fost azi la control la gine si a spus ca as fi pierdut dopul gelatinos deja in mare parte, dar eu nu am observat nimic. E drept ca azi noapte am fost de cel putin 5-6 ori la toaleta (in rest mergeam max. 1x/noapte), si poate din cauza "frecventei" si din cauza ca am fost enervata ca trebuie sa merg asa de des sa nu fi observat pur si simplu.

sus

Denunta
nyky

Copii
AnaMaria Madalina: 13 ani, 2 luni

10.07.2006 5:12     citat 

Oricum vineri o sa ma duc si eu la control la gine si at o sa*mi spuna exact dr. ce a fost aceea scurgere.Acum 2 sapt cand am fost la dr. mi-a spus ca deja colul a inceput sa mi se deschida.Sunt curioasa acum cat este de deschis ca deja vineri intru in 38 de sapt. Mersi pe raspuns sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Multe pupice la toate sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Adrianamica

Copii
Dudu: 13 ani

14.08.2006 1:07     citat 

Buna fetelor,

Noi suntem baietel; avem 32 de saptamani si 1840 de grame (vineri am fost la echo).

Am si eu o intrebare: cum as putea sa deosebesc o scurgere de lichid amniotic, fara sa o confund cu urina sau cu secretia mai abundenta normala in sarcina?

Eu am fost sambata la piscina; dupa ce am iesit am simtit o nevoie urgenta sa merg la baie. Am eliminat un lichid incolor, cu jet controlabil, pe care initial l-am considerat a fi pipi. Acum insa ma intreb daca nu era posibil sa pierd lichid amniotic?! Daca ar fi fost asa, ar fi aparut si alte simptome sau nu neaparat?

Apreciez un raspuns, dat fiind faptul ca urmatorul control il am de abia peste 4 saptamani; pana atunci, nu as vrea sa intru in panica inutil, dar nici sa ignor vreun simptom care ar putea duce la ceva grav.

Multumesc,
Adriana

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani
Matei: 10 ani, 7 luni

15.08.2006 3:11     citat 

Citesc ce citesc si tot nu ma lamuresc.
Eu am secretie foarte bogata de la inceputul sarcinii si de pe la jumatate am si o incontinenta urinara mai severa decat ar trebui (cauzata de faptul ca am colul uterin mai lung decat media).
In ultima perioada am inceput sa elimin parca mai multa secretie decat inainte si parca si urina e mai consisitenta (dar poate e asa ca se amesteca cu secretia)... In rest toate analizele sunt ok, deci nu e loc de vreo infectie...dar daca tot vorbiti de dopul gelatinos....Hmmm...ma bagati la idei.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

15.08.2006 3:26     citat 

Ruxi, linisteste-te, fata draga sarut . E buna informatia, dar nu te pune de fiecare data in situatia fetelor cu probleme scot limba . Secretia mai abundenta si mai consistenta e perfect normala in timpul sarcinii. Dopul nu e "mai consistent", e consistent. Eu una l-am vazut ca pe o meduza; puteam trage de el, se putea "modela" surprins cool . In plus de cele mai multe ori e maro sau cu firicele de sange... e altfel decat o secretie. Daca ti-ar fi picat dopul, colul ar fi mai scurt, nu mai lung... Daca ti-ar curge chiar si putin lichid amniotic, ar curge continuu, nu numai la toaleta, ai avea nevoie de mai multe tampoane zilnice pe timpul unei zile.... respectiv ai sta undeva si cand te ridici te-ai simti fleasca ... Lichidul meu din prima sarcina era transparent, insa avea niste fulgi prin el, foarte asemanatori cu fulgii de nuca de cocos (vernixul de care naparlise Diana foarte fericit ). La fiecare ora schimbam tamponul...

Bucura-te de sarcina si vezi partea pozitiva a ei, nu cauta probleme. Adica poti sa cauti, dar nu sa le raportezi la persoana ta! sarut

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani
Matei: 10 ani, 7 luni

15.08.2006 3:42     citat 

Adelia ... multumesc pt ca m-ai pus putin la punct...Adevarul e ca am intrat in prenatal, sunt singura acasa si frunzaresc toate subiectele de pe parinti. foarte fericit Si ca orice gravida paranoica auto-declarata si cu multe confirmari din afara la activ...imi pun intrebari de genul "Oare si eu?", "Daca mi se intampla si eu nu stiu..."
Eee, ce-si face omul cu mana lui .... foarte fericit ...bataie de cap inutila se cheama.
Multam inca o data si nu ma mai luati in seama. jenat

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 13 ani

15.08.2006 3:43     citat 

Adelia mare dreptate mai ai ! sotul meu se lupta sa imi alunge tot felul de temeri , dar mai aplec urechea si intru in panica , ba mai rau incep sa am si eu acele simptome ............ Incerc din raspunteri sa nu mai raportez la persoana mea tot ceea ce este rau , insa recunosc , sunt cam fricoasa !!!!!!!!!! ( sotul imi spunea ca atunci cand ma mai gandesc la " prostii " nu ma va lasa sa mai citesc nimic de pe net , de pe forum , cand voi vrea sa accesez acele site-uri ma va redirectiona catre site-ul " Gazeta Sporturilor " rad rad rad

sus

Denunta
alina80

15.08.2006 5:47     citat 

Eu am pierdut din dop vreo saptamana inainte sa nasc. Tot asteptam, am trecut si de termen. Imi amintesc ca urcam zilnic cate 10 etaje cel putin ca sa nasc mai repede.

sus

Denunta
iutzulica

16.09.2006 10:52     citat 

nu simti durere.singurul lucru pe carel simti sunt emotiile dar asta dupa ce vezi ca a picat dopul.

sus

Denunta
patata

am nascut deja!

22.09.2006 12:22   pt ruxi_mici  citat 

cum ai calc ca esti in 38 de sapt...? la data de 15.08...si zici ca data la care tre sa nasti e 5.10???

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: