· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > apropos de alaptare...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor apropos de alaptare...     
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 22 ani, 9 luni
Thomas-Nikolas: 19 ani, 10 luni

15.04.2003 8:25   apropos de alaptare...  citat 

Dupa ce am citit subiectele despre alaptare, m-am gandit sa va povestesc ce am vazut la televizor acum cateva zile.
Era o emisiune `Indrumare pentru tineri` (sau ceva asemanator). Oricum in aceasta emisiune vin tinerii si isi spun problemele, fiind apoi indrumati spre un psiholog, medic , etc....

In emisiunea de acum cateva zile, venise o tanara care arata destul de bine si avea niste sani de invidiat.Problema ei era ca desi toti barbatii intai ii vedeau sanii, prietenul ei nu vroia nici macar sa o atinga pe sani.
Povestea cum intr-o seara l-a maini cand se 'jucau' si in momentul in care s-a fata lui, el a a pe prietenul ei ca sa-l intrebe care e cauza, ca ea il iubeste pe el, si daca el ii spune sa-si taie sanii ca lui nu-i plac, ea merge si ii taie.In momentul acela se ridica MAMA lui si ii spune, cum sa-si taie sanii ca ei se iubesc si vor sa se casatoreasca, si sa aibe copii pe care va trebui sa-i alapteze, ca si ea l-a scoala.Raspunsul mamei a ii dadeam sa suga!!'.
Baiatul a el.si de atunci cand vede san i se face rau!!

Ei, ce parere aveti??? surprins surprins

sus

Denunta
Cora

15.04.2003 8:30     citat 

surprins surprins surprins WOW! asa ceva nu am mai auzit ... surprins surprins surprins
Ce soc psihic a duceam si ii trageam si o pereche de palme la acea inconstienta. nervos Brrr ....zau de-mi mai vin alte cuvinte ... surprins

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

15.04.2003 9:29     citat 

Las ca nici pe aici nu-mi e rusine! Mai trag cate un un ochi uneori la Tv, daca-i Dr. Phil, vizavi de cresterea copiilor.

Tema: O mama cu 3 copii. a-al treilea bb s-a 6-7 ani) si-a ea sa fie alaptata (din nou). si mama care a daca-i place. Cea mica a bun.

Inteleg ca laptele de mama este benefic copilului, dar 6-7 ani? ochi peste cap

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

16.04.2003 12:33     citat 

E...iaca! Ca orice lucru frumos si benefic trebuie sa existe cineva-ceva care sa-l manjeasca si sa-l faca sa arate ciudat. nervos
Presupun ca orice subiect i-ai fi dat acelei prezentatoare, reusea sa iasa ceva scandalos. ..
Cat despre mama respectiva, sunt unele cu scaunul..dar nu la cap...ci dat peste cap... foarte fericit
Probabil ca daca n-o dadea in bara cu alaptatu asta tot si-ar fi socat copilu cumva (poate facand baie zilnic cu el? foarte fericit )

sus

Denunta
Dandanescu

Copii
Dania Maria: 19 ani, 11 luni
Christiana Victoria: 16 ani, 11 luni

18.04.2003 5:35   [color=red][b]Am niste doubts about it ![/b][/color]  citat 

surprins
ma intreb citeodata daca ceea ce citesc pe forum nu sint rodul unor imaginatii bogate si ...bolnave sau a scandal. Se practica acest lucru pentru ca sotul meu este webmaster si se ocupa de mai multe site web...
Nu vreau sa arunc cu oua si cu rosii stricate in capul nimanui. dar am o fetita de 4 luni, o alaptez exclusiv la sin si ceea ce am citit despre alaptarea pina la 7 ani (!!!!!!!) m-a aceea, spuneti-mi ca este pur si simplu o gluma sau o pacaleala de 1 aprilie...
Multumesc si sanatate la toti bebeii din lume (multa minte mamicilor bineinteles)

sus

Denunta
Carmella

18.04.2003 6:20     citat 

mai dandanescu, aici e o democratie pura si neintinata (vezi subiectul egalitate zambet ), numai ca, vezi tu, de multe ori realitatea depaseste imaginatia. (sau viata bate filmul zambet )
Tot ca fapt divers ... ce va spun in continuare am citit acum citiva ani in revista femeia. Cititorii suspectau redactorii ca "fictzioneaza" masiv in unele subiecte, pareau prea fantastice povestirile "reale". Ca raspuns a ceva ... si nu reuseste sa scoata nimic de el, asa ca decide sa-l urmareasca. Il urmareste ea si ... urmarirea are succes, il vede intilnindu-se cu o tipa cu care intra intr-o scara de bloc. Disperata ca sotul ei o inseala, ce idee credeti ca-i vine ? Se duce in poarta unui spital unde se faceau analizele pentru SIDA si-l vede pe unu' foarte amarit care iese pe poarta. Se duce la el, il intreaba daca i-au iesit analizele si e seropozitiv, ala zice ca "da", iar ea il invita la o partida de sex pentru ca si ea e, chipurile, bolnava, si nu vrea sa infecteze pe altcineva. Zis si facut, se culca cu ala de citeva ori pina a normale si cu sotul ei. Intr-o seara sotul ei ii spune ca vrea sa-i faca o destainuire. ea nu mai rezista si izbucneste cu acuzele la adresa infidelitatii lui, si cu destainuirea intentiilor ei de razbunare pe care le si pusese in practica: sa-si imbolnaveasca sotul si pe "iubita" acestuia de SIDA, chiar cu riscul de a ea ... dar ce mai conteaza cind esti "razbunat". Barbat'su intii lesina, apoi cind se trezeste ii spune care ii era secretul: femeia cu care se intilnea era o sora a zile, dar pe care ii era rusine s-o prezinte deocamdata familiei.
Eu nici pina la ora asta nu stiu ce sa cred ... poate fi adevarata o asemenea intimplare intrebare

sus

Denunta
daniluca

18.04.2003 6:44     citat 

Nu este o gluma si nu este singurul caz....aici in State acum un an au gasit o mamica care-si alapta copilul la 5-6 anisori.
si nu-mi spune ca esti atat de naiva incat sa nu-ti dai seama ca exista multi denaturati pe lumea asta...
Asemenea cazuri cand se afla sunt puternic mediatizate si din fericire sunt si rare...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

18.04.2003 9:34   Re: [color=red][b]Am niste doubts about it ![/b][/color]  citat 

----------
Dandanescu a intreb citeodata daca ceea ce citesc pe forum nu sint rodul unor imaginatii bogate si ...bolnave sau a scandal. Se practica acest lucru pentru ca sotul meu este webmaster si se ocupa de mai multe site web...
Nu vreau sa arunc cu oua si cu rosii stricate in capul nimanui. dar am o fetita de 4 luni, o alaptez exclusiv la sin si ceea ce am citit despre alaptarea pina la 7 ani (!!!!!!!) m-a aceea, spuneti-mi ca este pur si simplu o gluma sau o pacaleala de 1 aprilie...
Multumesc si sanatate la toti bebeii din lume (multa minte mamicilor bineinteles)
----------

Nu cred ca cineva ar provoca asa o discutie aiurea!!! trist
Da in State si in Canada se alapteaza mai mult. Am urmarit si urmaresc diferite emisiuni despre copii. Subiectele sunt diferite, iar uneori alaptarea este destul de atinsa.
Eu mi-am alaptat baiatul pina la 2 ani si 2 luni. Mediacii pediatrii recomanda (aici) alaptarea pina la 2-3 ani. L-am intarcat la aceasta varsta deoarece am crezut ca a ajuns pentru el.
Bineinteles ca la vasta de 2 ani alaptatul era mai mult pentru comfort si era numai de dimineata si seara. Intarcatul mi-a toate legumele mi-au fost aruncate in cap de cele 2 bunici si restul babelor si restul rudelor. Ca nu-i normal sa alapta atat, ca laptele nu mai este bun, ca nu mai are gust si cate si mai cate explicatii ridicole. Asa ca fiecare face cum crede ca este mai bine pentru copilul sau.

ps. Totusi sa alaptezi un copil pana la 7 ani, este prea mult. Nici chiar asa.

sus

Denunta
Cora

18.04.2003 11:23   Re: [color=red][b]Am niste doubts about it ![/b][/color]  citat 

----------
Dandanescu a intreb citeodata daca ceea ce citesc pe forum nu sint rodul unor imaginatii bogate si ...bolnave sau a scandal. Se practica acest lucru ...
----------

In primul rind, cred ca sint in asentimentul tuturor cind spun ca pe acest forum, admin nu fac astfel de glume. rad si nici vreun membru nu cred ca ar face astfel de glume sinistre. rad

Nu stiu insa de ce atita mirare cind negresele de aici isi alapteaza copii pina la 3-4 ani? Eu aveam una, vecina linga mine, care chiar m-a un biberon, cana cu cioc, ceva altceva noaptea daca se trezeste decat un pahar obisnuit. si evident pana cand mama si copilul se simt bine. pe urma cred ca intervine latura psihologica la toata treaba asta.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 21 ani

26.04.2003 3:57     citat 

io ca de obicei ratez subiectele hot foarte fericit

nici eu nu cred ca initiatorul acestui topic a o stire "scandaloasa". cum nici despre admini, pe care multe ii cunoastem, nu pot sa cred ca ar tolera astfel de strategii de "marketing". nici n-ar fi nevoie, de altfel, zic io foarte fericit

citorva le-am mai pove pe chat de-un reportaj vazut acum citeva luni pe un post francez. era vorba de-o familie cu 4 copii, dintre care ultimii 3 aveau virste in jur de 5, 3 si 1 an si erau toti alaptati inca. cel mai mare avea parca spre 8 ani si tot de atitia ani femeia nu se oprise din alaptat. reportajul o arata la piata, cu cel de 3 ani prins in "bandaj" in jurul corpului si cel mic in carucior. celui de 3 ani i se face sete sau doar pofta sa suga un pic in mijlocul pietei ochi peste cap si hop ii ridica lu' mama-sa tricoul si-si pune boticul la sin surprins
in plus, cei 6 membri ai familiei dormeau toti in acelasi pat, facut de comanda surprins - era cam cit o camera de lat si lung. si ce e cel mai putin obisnuit in toata povestea e ca nu-i vorba de-o familie de revoltati, de neintegrati, de marginalizati ori de tinerei care vor sa-si arate originalitatea etc. ci de-o familie in care parintii trecusera un pic de 40 de ani, cu o situatie financiara de invidiat ( ce vila, ce piscina, ce masini etc... surprins ) - taticul procuror si mamica, care demisionase de cind cu primul copil ceva tot pe-acolo...

sus

Denunta
vyronis

26.07.2021 6:09     citat 

Fish166.2CHAPReprDefoExceNeveGustBonuDigiHarrDaviRobe
PunkRadiOrieAngeHomoXVIIAgogIntrMichAlanMurrVergZyli
TescAccaXVIIExpeDaviWhatJohnFavoBreeXVIISupeDoctMenn
CharSummMonsTiarTinaRexoArthLinePushFranYevgFunkLoui
DashBonuCounOsirWindErnsShopXVIIJeanRichWilsJoseCorn
CircVincEileWienMRPHWishRajnJasmDaviELEGDaviKungKari
XXIIAstrZoneUrsuScotOpenGilbJohnXVIIdiamZoneCircEdwa
ZoneMORGTaisZoneZoneWillZoneDrBrZoneHomeRobeBillDenn
CourZoneZoneZoneRichZoneWillVojtGranSchwZoneZoneXVII
XenaEarbHAynDireShinBakuBookXVIIBornVisuPolaDumbCroc
LineMistSeinPROTARAGcoloExtejazzValiEducEducJohnDisn
FourDaviWindTeLLWindNercBrauClorClorPlanCompBartThis
WelcDownSeguInstMagaQuinHumaLukaBourVIIIJohnHenrRefr
XVIIWaltfirsRollBogdPrisYounSomeIsabFedeMichCommTiar
LickCeciGillKellSonyColdStonAnneMicrTamoEnglRobewwwn
mailCharErnsSuffFrieToveStevEricMicrWindEarbEarbEarb
KeviIntrCorpJoseClivEzekNighRobeEoinGottPhilOxfotuchkas
JonaHect

sus

Denunta
vyronis

23.09.2021 2:06     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

25.11.2021 4:47     citat 

Cope200.32BettliveMunnArdeMaxiVoicBonuXIIIJackSpirXVII
SidnLewiOrieEkelPelhKeesStonPeteDragChamBesoXVIITesc
FiskEpstMicrAustAageWillLateDigiWaitLiliTACIAhavNive
JacqDiadRichCurvTescMPEGSelzRidlValsCasePushRemiJohn
MitcDonaRodmSelaPhilSigmMurpBergOscaJennAvalErikAndr
HundSanjAmarPushEtniFredXVIIWrotKingSilvHousFallEleg
ModoFineMiyoNoraBalaZoneSusaZoneQaedZoneZoneFallCHAN