· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Pastele original sau Pesach-ul
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Pastele original sau Pesach-ul     
Sofie

18.04.2003 9:58   Pastele original sau Pesach-ul  citat 

M-am gindit sa va descriu putin din obiceiurile Pastelui original, adica cel evreiesc.
Este o descriere bazata pe amintirile mele din copilarie si pe povestile spuse de strabunica si bunica mea. Unele cuvinte evreiesti nu stiu cum se traduc in limba romana si nu stiu nici macar cum se scriu corect in ebraica (le scriu dupa cum le pronunt) si nu am avut timp sa caut versiunea corecta pe net, deci va rog anticipat sa ma scuzati ptr eventualele “greseli”.

Istorie

Pastile orginal sau Pesach (ebraica), Passover (engleza), Pasti (romana) a evrei la dorinta Domnului. Pesach inseamna in limba ebraica “protectie” sau “trecere pe linga”. Pesach-ul incepe de fiecare data in a altfel inceperea primaverii … datorita faptului ca ziua la evrei incepe la apusul soarelui, sarbatoarea dureaza 7 zile si 8 nopti. Anul acesta sarbatoarea a 16 aprilie la apus si se va termina in 24 la apus.
In functie de ziua cind incepe Pesach-ul, se calculeaza de catre Biserica Crestina ziua cind incepe Pastele Catolic.

In urma cu ~ 3000 de ani, evreii au fost sclavii egiptenilor.
Moise, un evreu crescut de fiica faraonului, a l-a Dumnezeu a focul, lacustele, intuneric de trei zile si moartea intiilor-nascuti.
Inainte de a acum inainte, luna aceasta va fi cea dintii luna a sa-l tina pina in ziua a usa casei ptr ca EU sa vad care sunt case de evrei si sa le ocrotesc; mielul sa fie mincat de toata familia, carnea sa fie prajita in foc si nu fiarta; sa mincati mielul cu piine nedospita si cu verdeturi amare; sa nu aruncati resturile, le ardeti in foc; timp de 7 zile sa nu aveti aluat dospit in casa, in prima zi si in ultima sa va rugati si sa-mi multumiti ptr ca v-am scos din Egipt, iar in celelalte zile din cele 7 sa nu lucrati nici o munca, ci doar sa pregatiti mincare si sa ospatati pe toti cei ce intra la voi in casa. Acestea sunt Pastile Domnului, sa tineti aceasta sarbatoare pe unde mergeti si sa povestiti copiilor vostri cum Domnul i-a ultima pedeapsa asupra egiptenilor – moartea intiilor-nascuti, de la copilasi si pina la animale, dar casele evreilor au fost protejate ptr ca Duhul mortii le-a stilpilor vopsiti cu singe de miel.
Dupa aceasta pedeapsa, faraonul i-a Moise, prin desert si apoi pina la Marea Rosie pe care tot Dumnezeu i-a dospeasca aluatul ptr piine si l-au luat asa nedospit si l-au copt in nisipul fierbinte al desertului, precum a la ultima pedeapsa, sau “trecerea pedepselor pe linga casele evreilor".

Obiceiuri

Primele doua seri din Pesach sunt cele mai importante si se sarbatoresc printr-un ritual numit Seder.
Inainte de inceperea Sederului, casa trebuie sa fie foarte curata, trebuie spalate ferestrele, usile, podelele, curatit in spatele dulapurilor si in toate cotloanele, se face curat nu numai in casa ci si in curte, in curtea animalelor si in gradina.
de asemenea in casa nu este voie sa ai nici un fel de mincare din aluat dospit (hamitz), toate produsele se dau la vecinii care nu sarbatoresc, sau se maninca inainte de inceperea sarbatorii.
In prima seara, se face o masa de Seder ptr toata familia si prieteni. La masa se maninca numai din farfurii si cu tacimuri care nu se folosesc in fiecare zi, ci numai la Pesach si Hanukah.
Inainte de inceperea mesei se face un ritual religios, toata lumea se roaga si cel mai in virsta membru al familiei citeste dintr-o carte numita hagodah, povestea lui Moise, eliberarea si exodul evreilor.
Pe masa se pune prima data un platou special pe care se gasesc 5 castroane care contin 5 feluri de bucate traditionale ptr Pesach: un castron cu o budinca (harosesh) din mere, scortisoara, vin si nuci – simbolizeaza mortarul folosit de evrei la fabricarea caramizilor ptr faraon; al doilea castron contine patrunjel sau telina presarat cu apa cu sare – simbolizeaza lacrimile evreilor sclavi; al treilea castron contine un ou prajit (ochi de ou) sau ou fiert taiat pe jumatate- reprezinta rasaritul soarelui, venirea primaverii; al patrulea castron contine o bucata de cotlet de miel cu os – simbolizeaza mielul sacrificat; iar al cincilea castron contine un sos de hrean – simbolizeaza amarul vietii in sclavie. In mijlocul acestui platou se pune o cana de vin rosu care este pentru profetul Ilie, de asemenea in timpul Sederului se tine usa deschisa ptr ca profetul sa poata intra in casa. Unele familii au adoptat un nou ritual si alaturi de cana ptr profetul Ilie, pun inca o cana cu apa ptr Miriam, sora lui Moise.
Pe masa de Seder se mai gasesc inca patru cani de vin care simbolizeaza cele patru stagii ale eliberarii evreilor- eliberare, exod, izbavire si triumf, iar pe un servet special tzesut si care se foloseste numai la aceasta sarbatoare, se pune “matzoh”- care este o piine din aluat nedospit. Matzohul se imparte in doua, o parte ramine pe masa, iar cealalta parte numita “aficomin” se imparte in bucatele, se impacheteaza in servetzele tzesute si brodate in casa, nou-noute si se ascund prin casa.
Dupa ce fiecare membru al familiei gusta din platoul de seder, cele patru cani de vin si matzoh, se aduc pe masa celelalte bucate: friptura de miel cu legume noi (cartofi, morcovi, telina, ceapa si usturoi verde), sos de hrean, piine nedospita sau mamaliga, ochiuri de oua sau oua fierte si taiate in doua, prajituri din aluat nedospit, dar din care nu lipsesc merele, nucile si scortisoara. Se bea numai vin rosu.
In timpul mesei, toti membrii familiei trebuie sa se simta foarte comfortabil, adica se sta pe fotolii sau pe scaune tapitate, eventual canapele, obicei datorat de-asemenea eliberarii din sclavie.

La sfirsitul mesei, copiii din familie trebuie sa gaseasca bucatelele de “aficomin”. Dupa ce le gasesc, fiecare primeste un cadou, dulciuri si oua colorate, apoi trebuie sa manince acest aficomin, iar la sfirsit se spala pe miini si pe fatza si se sterg cu servetelele primite. Aceste servetele se folosesc de catre copii si in urmatoarele 7 zile, in fiecare an fiecare copil primeste un astfel de servetel si trebuie pastrate.
Dupa acest ritual, masa de Seder s-a Pesach, se aprinde cite o luminare ptr fiecare mort din familie sau prieteni, in unele familii se obisnuieste sa se mearga la cimitir inainte de rasaritul soarelui, se face un foc, se aprind luminari la morminte si se impart la ceilalti cunoscuti care vin la cimitir diferite forme de “matzoh” (colacei, impletituri, piinici), mere, nuci si bombonele la copii.

HAG SAMEACH!
SARBATORI FERICITE!

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

18.04.2003 4:17     citat 

"Primele doua seri din Pesach sunt cele mai importante si se sarbatoresc printr-un ritual numit Seder.
Inainte de inceperea Sederului, casa trebuie sa fie foarte curata, trebuie spalate ferestrele, usile, podelele, curatit in spatele dulapurilor si in toate cotloanele, se face curat nu numai in casa ci si in curte, in curtea animalelor si in gradina.
de asemenea in casa nu este voie sa ai nici un fel de mincare din aluat dospit (hamitz), toate produsele se dau la vecinii care nu sarbatoresc, sau se maninca inainte de inceperea sarbatorii. "

Sofie, ai descris foarte bine despre obiceiurile pastelui Evreisc. Ceea ce eu as mai adauga este ca aceasta curatenie inainte de inceperea Sederului este extrem, extrem de migaloasa. Pana si buzunarele hainelor din sifonier se cauta a mizerie, firmituri de paine, samd.

Sarbatori fericite!

sus

Denunta
georgia

Copii
Vlad Bogdan: 20 ani, 6 luni

26.04.2003 4:25     citat 

Foarte interesant, mi-a povestesti si despre Craciun? Hanukah? As citi cu o mare placere.

sus

Denunta
Cora

27.04.2003 9:11     citat 

----------
ina_nz a povestesti si despre Craciun? Hanukah? As citi cu o mare placere.
----------

Ina, deja Sofie a pe forum, si la articole despre Hanukkah, si intr-adevar si eu as sfatui-o sa scrie frate pt. publicul larg ca are "stofa". trag cu ochiul

http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=116

sus

Denunta
Sofie

28.04.2003 7:42     citat 

Pai voi ce sunteti bre aci? nu publicul larg? ... ba mai tineti si diete rad rad rad ...
Da Georgi le respect , da' mai cu ochii inchisi, ca doar n-o sa-ti inchipui ca l-am tinut pe-al meu sot o saptamina fara piine (numai doua zile) foarte fericit, sau m-am apucat de tzesut servetele (le-am cumparat) rad ... da' friptura de miel, sandwichuri cu miel si preparate din peste nu ne mai trebuie un an rad ... si bineinteles ca am facut curatenie generala ... si am avut mosafiri cam in fiecare seara si am aprins luminari ptr cei ce nu mai sunt ...
Oricum am amintiri frumoase legate de Pesach de pe vremea cind eram in RO ... deocamdata traditia o mai tine bunica mea (se spune ca femeile tin traditia in casa -deci e datoria mea sa o duc mai departe, ptr ca verisoara mea are un baiat, asa ca ...) ... pe vremea cind traia strabunica, tineam si mai strict, adica de multe ori pica Sederul in mijlocul saptaminii si era imposibil sa lipsim ... mai tirziu insa, bunica nu tinea mortis sa tinem Sederul in primele doua zile, il tineam simbata si duminica ...
Hai ca va mai povestesc si altadata sau cind ne intilnim pe chat , ca acum mi-e somn sarut .

sus

Denunta
Carmella

28.04.2003 8:55     citat 

Hmmm, sarbatoarea asta e cam obositoare dupa gustul meu ... mie-mi place la evrei sarbatoarea aia cind n-ai voie sa faci nimic, da' nimic-nimic. Daca ai uitat sa tai piine c-o zi-nainte nu mai maninci ... ca si taiatul piinii e considerata munca. Daca s-ar "indesi" sarbatoarea asta m-as converti si eu la mozaism zambet

sus

Denunta
Sofie

28.04.2003 9:34     citat 

Mai Carmella pai tu vrei si frumoasa si desteapta si devreme acasa? rad

In ziua de Sabat nu ai voie sa faci nimic, nimic, nimic, numai sa te rogi ... acu' sa-ti spun sincer, nu stiu cine respecta cu adevarat acest obicei, poate numai evreii bogati care-si permit servitori ...
Dupa cum se spune in 'hagodah', nici in cele doua zile de Seder nu ai voie sa faci nimic, nimic, doar sa stai relaxat, sa maninci, sa te rogi si sa-i ospatezi pe cei care-ti intra in casa, trebuie sa ai totul pregatit dinainte... si trebuie sa stai cit se poate de comfortabil, la noi acasa puneam masa la seder pe niste masutze special facute de bunicu, astfel incit sa putem sta pe canapele si fotolii in timp ce mincam ... in celelalte zile de pesach, la fel nu ai voie sa faci nimic, doar sa pregatesti mincare ptr oaspeti ... dar la fel, nu stiu cine respecta traditia ca la carte, poate numai cei bogati, desi ma indoiesc ...

sus

Denunta
vyronis

21.04.2021 7:07     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

21.07.2021 6:19     citat 

Dann172.7CHAPBettXVIIShopAnthPaulAnnaFiskFranSergPyrr
WoodDickHaloEkelTescBrunLittSchaChevBreeCurvBillTuli
GoldXVIIDoveAloeBeauEricDoctCocaVIIIEmilGeorBrauSkin
SlimNivePatrLoveXVIIWindPantPatrRichOndeMakiGrimFyod
XVIILouiPeteChriPuisWatcGezaCharRobeWillNikosilvMacG
VienDancPushwwwmOmsaEverXiliDiscVentPaliLogiZoneEdwa
XVIIFuxiSigmWeniCarrPhilGuidsoutAladXVIIKarlMenuZone
AwayZoneCathArthDecoZoneZoneASASNeedXaviSeikZoneZone
ZoneZoneZoneZoneLAPIZoneZoneMORGZoneZoneZoneWindWHIS
XVIIhandBrotINTESONAKronWillPassBookNeroGlamOlmeClic
ToriSalsGenuSeinMasqPocklinitracSpidRaveTrefPrakWhee
CaroWindWindwwwrinteFerbRedmSiemChloFrisAllaShemZalm
WernwwwcSilegustcaptGaslPagaXVIIHerbBranHamdEmilLimi
CeraWaltTigeIntrSofiThatRiflLoliStevDogzWorlComeEman
HellWindVocaMicrRobeMariWillKateMaryAlfrEnidGeneArmy
JuniGrahRosiCharcandGaryHappFranPeteRobehandhandhand
ChaiJeffKareCompCreaLetsDeepBrenAlthEnglRichgodftuchkas
MicrJere

sus

Denunta
vyronis

20.11.2021 1:50     citat 

cata180.3INTRBettXVIIEnniKirsAdamIrwiSabiRallMichCasi
UndoXVIIFiskApplWoodMicrPlayPOLIStraWeseTescOtheTefa
WindWinsNiveAfroJingStanASETAntiRaymRecoAndrNatuNive
StudPaleHomoMetaAllaLazoMicrInstQuarBittAlicAndrChar
XVIIVIIIJameELEGtortRossPietLaurHeinEricDesegunmPatr
CircRequPushJohnGezaIrwiEastWaveCessOZONJacoEugeWill
ModoZoneZoneSelaLawiJuliFandPhoeWelsAndeDonnNellZone
TequZonePetePatrWindZoneZoneZonepostJohaZoneZoneZone
ZoneZoneZoneZoneZoneZonePetediamZoneZoneZonePoweNina
ProcMPEGDAXXINTENodoMielDisnPrinNatacroccellPolaDale
ProfDreaSTARFIATBlauJensThistracValiWinxTrefWINXpony
SylvDISCwwwpJeweFresIwaksoftViteDynaMonAWindStanThat
PTFELukiJameAgatAlexJeweLondFranJennTaleTeubMicrJewe
AcadCharOZONDrexThisGranBefoChucMichXVIIHollStreCome
JustWindEineRitaReviGoalXIIIOmarLeppXvidSashSelmSpan
RudyJazzKONIFordXVIIClifMehlLewiJeffAlfrMPEGMPEGMPEG
BabyMatsLindContDaviInteOscaLutzAndrNothXVIIGreatuchkas
WindHana

sus

Denunta
vyronis

09.01.2022 1:25     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

18.03.2022 2:28     citat 

Buil132.8XVIIBettCharTangAdamAMapGabrLuizOracMurpElse
WhilIndiSALOStrapottNinaXVIIArisAnheVintDekoMaggTefa
CurtIrenNutoOralAlfrSnotMartClipRagaUranGregDoctWell
ArjuEsseJamehaloStafHandClubGillPlayCrasStouSympKiss
SlovDaviFromGenesteaQuanJeweSelaYvesCandStinXIIILoui
PlanNikoOlovSafrVoguCharTraiCartCircSelaSelaRondAlfr
SongChetVIIIPaliMORGZoneBagaCocapyccPIOTHarmLoveZone