· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > din ce lapte fac branza de vaci?!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor din ce lapte fac branza de vaci?!     
manu31

11.01.2006 8:53   din ce lapte fac branza de vaci?!  citat 

Buna
Fetita mea are 5 luni si jumatate si as vrea sa-i introduc branza de vaci,
dar nu stiu din ce lapte sa o prepar. Eu ii dau acum Humana, dar din cate am mai citit pe forum, am inteles ca nu se poate face branza de vaci din el, pt ca nu se branzeste, el se prepara la o anumita temperatura, si nu se poate fierbe, sau nu stiu exact, ca n-am incercat.
Din ce am citit pe aici, multe mamici folosesc Dorna degresat sau semidegresat, cel pasteurizat. Dar din cate stiu eu, laptele de vaca nu e indicat pana la varsta de 1 an, si va spun si ce am citit despre asta.
Nu e bun pt bebelusi pt ca:
-este un lapte greu, cu mult prea multe proteine pt copii asa mici, ceea ce ii solicita puternic ficatul si rinichii
-are un continut mult prea mare de sare, lucru care ii suprasolicita bebelusului rinichii imaturi
-este sarac in fier si alte minerale
-predispune copilul la alergii, intrucat are un continut crescut de substante alergizante
-favorizeaza constipatia, din cauza continutului prea mare de calciu si fosfati, care afecteaza flora si tranzitul intestinal

Deci ce lapte alegem ? Se poate prepara branzica din alte tipuri de lapte praf (Milumil, Nan), a incercat cineva?

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 20 ani, 8 luni

11.01.2006 9:11     citat 

Noi am papat branzica de vaci de la 8 luni si nu ne-am suparat,alergie a facut abia la 6 ani la lapte de vaca iar laptele praf ,formula pentru bebeci a fost inlocuit la un an si un pic cu succes deplin.
Banui ca te referi la tip de branza dulce ,caci altfel te contrazici singura,tu cum crezi? sarut

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

11.01.2006 9:12     citat 

Laptele de capra e cel mai usor digerabil si toleranta acestuia e ff bine cotata.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 3 luni
Natalia: 13 ani, 1 luna

11.01.2006 10:27     citat 

Eu cred ca un pic de lapte, cat sa ii faci branza nu e un capat de tara.
Cred ca dezavantajele apar cand copilul mananca lapte la biberon, in loc de san sau formula.
Eu faceam din La Dorna, dar nu degresat sau semi, si acum ii dau cel mai gras lapte.
Alexia nu s-a dat in vant dupa branza.

sus

Denunta
manu31

11.01.2006 10:31     citat 

Cum adica ma contrazic singura ???!!! Nu pricep....

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 14 ani, 8 luni

11.01.2006 10:50     citat 

Alege un lapte mai putin gras. De 1,8 de exemplu. Eu i-am facut branzica de la 5 luni, si nu a patit nimic! La noi este o fabrica locala de lapte si, ca sa vezi ca nu a patit nimic, ii cumparam din cel la punga, nu pak! Deci era mai putin "sterilizat" decat cel de la pak, unde se foloseste o tehnologie de pasteurizare mai buna.Si inca ceva, fa branza cu lamaie, cea prinsa cu Ca este foarte uscata.. trag cu ochiul Si foloseste putina branzica la papa, daca iti este teama. Sau intreaba doc.

sus

Denunta
manu31

11.01.2006 11:11     citat 

Si cum se face cea cu lamaie, adica cata lamaie trebuie sa pun la o jumatate de kg de lapte spre exemplu? Si cand pun lamaia, cand da in fiert, sau de la inceput?

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

12.01.2006 1:01     citat 

Pai ,cum iti suna branza de vaci fara lapte de vaca?nu -ti pare un pic ciudata exprimarea se cam bat notiunile intre dumnealor.Sper sa nu te supari!

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 3 luni
Natalia: 13 ani, 1 luna

12.01.2006 9:45     citat 

Manu, lamaia o pui cand da laptele in fiert. Iei o felie si o storci in vas si cand vrzi ca incepe sa se inchege, inseamna ca ai pus destula. De obicei e gata imediat, amesteci si apoi pui intr-o strecuratoare. Si eu tot cu lamaie faceam.

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 14 ani, 8 luni

12.01.2006 12:47     citat 

----------
CHRISSDY a scris:
Pai ,cum iti suna branza de vaci fara lapte de vaca?nu -ti pare un pic ciudata exprimarea se cam bat notiunile intre dumnealor.Sper sa nu te supari!
----------

Explica-te mai bine ca nimeni nu intelege unde bati! confuz

sus

Denunta
Serghei

Copii
Sergiu: 14 ani, 2 luni
am nascut deja!

12.01.2006 1:13     citat 

Eu ii dau baietelului de la 7 luni branzica facuta din lapte de 1,8 si calciu lactic. La 1/2 litru lapte pisez 4 tablete calciu lactic pe care le pun dupa ce fierbe laptele, dupa care il pun iar pe foc pt a se strage branzica. Doctoritza mi-a zis ca prima data sa-l fierb, sa-l las la racit dupa care sa-i iau caimacul...dar cel de 1,8 nici nu prea face asa ceva.

Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi! sarut sarut sarut

sus

Denunta
manu31

12.01.2006 5:22     citat 

CHRISSDY, pai eu nu ziceam ca vreau sa fac branza de vaci, fara lapte de vaca, ci ca as vrea sa stiu care lapte e mai indicat pt facutul branzei, stiut fiind ca laptele din comert, proaspat sau pasteurizat, nu e prelucrat special pentru bebelusi, cum este laptele praf de exemplu.
Asta intrebam. Deci sa reformulez.
Cine foloseste lapte praf la facutul branzei, si de care anume?

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

12.01.2006 6:14     citat 

Eu asta am citit daca te-ai necajit pe ce am scris imi pare rau jenat ,a fost fara intentie,oricum foarte fericit eu socat mi-s mai tare ca tine la rubrica Gafe trag cu ochiul :

"Din ce am citit pe aici, multe mamici folosesc Dorna degresat sau semidegresat, cel pasteurizat. Dar din cate stiu eu, laptele de vaca nu e indicat pana la varsta de 1 an, si va spun si ce am citit despre asta.
Nu e bun pt bebelusi pt ca:
-este un lapte greu, cu mult prea multe proteine pt copii asa mici, ceea ce ii solicita puternic ficatul si rinichii
-are un continut mult prea mare de sare, lucru care ii suprasolicita bebelusului rinichii imaturi
-este sarac in fier si alte minerale
-predispune copilul la alergii, intrucat are un continut crescut de substante alergizante
-favorizeaza constipatia, din cauza continutului prea mare de calciu si fosfati, care afecteaza flora si tranzitul intestinal

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

12.01.2006 6:15     citat 

Daca ti-e teama cauta lapte de capra pasteurizat ,eu il folosesc pentru intreaga familie si s-au schimbat multe in bine!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

12.01.2006 6:27     citat 

si eu am citit ds. laptele de capra si as vrea putzin cate putzin sa renuntzam le cel de vaca (noi il folosim doar la gatit si mai rar il bem k atare, daria bea inca milumil 3) si unul din motive este ca laptele de vaca este greu de digerat trist plus multe alte motive ( chrissdy are multa dreptate; la un moment dat am pus intr-un subiect un articol cu titlul " laptele de vaca este bun pentru vitelusi, nu pentru bebelusi" )

a vazut cineva lapte de capra in supermarketuri? si unde? de la ce firma?
eu una nu am gasit dar poate ma ajutatzi zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: