· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Meniuri pentru copii de peste 3 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Meniuri pentru copii de peste 3 ani     
catanuta

13.01.2006 7:14   Meniuri pentru copii de peste 3 ani  citat 

Nu stiu voi cum stati la caitolul creativitate menuri dar eu nu stiu ce sa ii mai dau printesei mele ca sa ii placa si sa fie variat. Daca vom scrie fiecare ce dam copiloiului de mancare dimineat la pranz si sear poate mai facem asa schim de idei si ne ajutam reciproc.
Incep eu azi:
D-1 ou, 1 crenvust, miezul de la o felie de piine si 1 cana de lapte cu Nesquick
P- ciorbita de peste, peste prajit
S-habar nu am...vedem

sus

Denunta
maimai

Copii
George: 21 ani, 3 luni
Maria: 18 ani, 1 luna
Andrei: 14 ani, 5 luni

13.01.2006 9:31     citat 

Pireu cu iaurt si branza, cartofi natur cu verdeata si usturoi, cartofi la cuptor, spaghete cu carne usturoi si busuioc, sau cu samantana si cascaval (branza), dupa gusturi (ca asa e la mine), mamaliga cu lactate sau tochitura, pitza cu ce vrea lumea, paine prajita si piept de pui rece cu legume si ce mai vrea pofta si imaginatia ta si a celor ce urmeaza cu sfaturi si idei.
Pofta mare!

sus

Denunta
kame

Copii
nicola: 17 ani, 6 luni

14.01.2006 12:11     citat 

fetita mea e innebunita dupa ciorbita de pui,dimineata ii place sa manance cereale cu lapte, apoi ii plac foarte mult : macaroanele: calesc putina ceapa, ardei gras, apoi adaug crenvusti taiati bucatele mici, si la final suc de rosii sa bulion.toata compozitia asta amestecata cu macaroanele fierte si limpezite inainte.in farfurie se poate rade putina branza daca ii place.

sus

Denunta
kame

Copii
nicola: 17 ani, 6 luni

14.01.2006 12:15     citat 

A!!! si am uitat, foarte mult ii plac snitelele din piept de pasare si piza ar manca la orice ora.

sus

Denunta
aschiuta

Copii
melany-aiko: 17 ani, 11 luni
Brian-akio: 15 ani, 9 luni

14.01.2006 4:33     citat 

Eu in zilele cind lucrez, dimineata ii fac gris cu lapte(imi ia cel mai putin timp si ramine cit de cit caldut pina se trezeste ea). In rest: piine prajita cu unt si gem, piine cu unt si gem pusa pentru 10 sec in cuptorul cu microunde, piine cu unt si sunca, sau cascaval. Azi am facut piine prajita in ou.
Azi la prinz: ciobita cu tot felul de verdeturi si piept de pui, foarte groasa si cu iaurt. Cum numai in weekend mininca la prinz acasa, intr-o zi fac cela corba sau supa, iar a doua zi snitel, fripturica cu cartofi.
In tipul saptaminii seara fac ceva ca de prinz, adica: pizza, taietei cu brinza, spagheti, orez cu carne.
Si eu sint uneori in pana de idei.

sus

Denunta
jurista

Copii
george ioan: 12 ani, 7 luni
andreea maria:

16.01.2006 7:21     citat 

George m-a trimis azi sa cumpar reteta de la supa cu cuscus, ca la gradi, incercati si voi. E preferata lui.

sus

Denunta
Etienne

29.09.2008 8:23     citat 

Noi avem meniu diversificat la gradi. In fiecare alt fel de fruct, alta ciorbita, alte legume. Dupa-amiaza insa ii dau fructe (banane si portocale) si cereale cu late. Uneori iaurt cu sau fara cereale, cu sau fara fructe. Seara si dimineata biberonul cu lapte cuc ereale.

In we mananca mancare gatita *ce gateste bunica). De ex we asta a mancat sambata cartofi prajiti cu ficatel si supa de taitei, iar duminica mancare de mazare si supa de taitei.

In general, mananca cam orice mancare mancam noi, exceptand prajeli (cartofii prajiti oferiti moderat).

sus

Denunta
vera_g

Copii
Mircea-Mihai - superb
14 ani

02.10.2008 10:30     citat 

Am scris la "Sanatate: Constipatie pentru copii mai mari" cateva retete care lui Mircea ii plac foarte mult.
Va mai spun cateva, usor de facut si care pe Mircea il incanta tot timpul.

Clatite cu crema de la Spiderman foarte fericit
Clatitele le fac in mod obisnuit, doar ca le prajesc pe teflon fara ulei. Fac branza calcica cu 8 pastile de calciu la 1l de lapte. Branza o amestec cu zahar pudra si zahar vanilat sau vanilina, bag blenderul ca sa fie foarte fina si umplu clatitele. Nu le rulez, ca alea rulate sunt ale lui tati, pentru el le impaturesc in 4, ca doar sunt speciale de la Spiderman.

Bunatate magica
Dupa cum vedeti la noi conteaza denumirea.
Mar copt (in cuptorul cu microunde , marul taiat in jumatate, curatat de seminte, nu se curata coaja, dar cand il pasati luati numai miezul) + banana, se paseaza cu furculita bine de tot. in cazul in care copilul are diaree este foarte bune si se poate adauga si faina de orez, o lingurita maxim 2.
Evident ca se pune in castronul preferat, se serveste pe tava ca la restaurant etc etc

Cartof vrajit
cartofi copti (tot in cuptorul cu microunde, se spala foarte bine si se inteapa coaja cartofului cu o furculita in 2-3 locuri). Cand se racesc putin se taie felii rodunde si se pune pe fiecare felie putina branza feta frecata cu unt.

Codite cu lapte de la vacuta Connie
banala fidea cu lapte. foarte fericit

sus

Denunta
scritube

30.04.2009 2:37     citat 

Supa de conopida

100 ml lapte, 100 ml apa in care a fiert conopida, 200 g conopida, 6 g amidon sau similar, putina sare.
Se prepara ea mai sus. inlocuind sparanghelul cu 200 g conopida. Nu se mai pune zeama de lamaie.

Am gasit si alte retete pentru copii peste 3 ani pe net:
Retete de supe pentru copiii mai marisori
http://www.medicultau.com/sanatatea-fam...risori.php
Prajituri pentru copii
[url]www.retete-online.ro/Prajituri-pentru-copii-C86.html [/url]

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 1 luna

01.05.2009 10:11     citat 

Supa cu carne tocata

Folosesc carne tocata de vita. Ii dau drumul in apa care fierbe. Nu pun toata carnea odata, ci o maruntesc cu degetele. Las sa fiarba si spumez cat se poate. Apoi pun legume taiate marunt: morcov, ceapa, pastarnac; incercati si cu un cartof. Spre final adaug fidea si mai las un clocot. Patrunjel si parmezan ras (acesta din urma optional).

Trebuie sa incerc si cu carne tocata de pui

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 13 ani
stefania elisabeta: 11 ani, 10 luni
Sofia Elena: 3 ani, 11 luni

07.06.2009 9:37     citat 

ema interesante supele am sa incerc si eu zambet

sus

Denunta
tama

Copii
Patricia Mihaela: 20 ani, 10 luni
Bianca Maria: 12 ani, 11 luni

07.06.2009 10:18     citat 

Noi dimineata mancam paine prajita cu unt sau cu ulei de masline, suc de portocale, cremwusti sau 1-2 feliute de sunca, salam crud uscat si branza de vaci. La pranz supa sau ciorba de pui cu muuulte legume. felul 2 nu vrea, asa ca pe asta il serveste pe la 5-6 si inainte de culcare cu jumatate de ora ii fac gris, orez sau fidea cu lapte.

sus

Denunta
megy

Copii
ANDREI - minunea din vietile noast
13 ani, 1 luna

21.07.2009 11:56     citat 

Noi dimineata mancam de regula un iaurt, sau paine prajita cu unt si sunca, branza, sau miere
La amiaza neaparat o ciorba, copilul meu este innebunit dupa ciorbe, tocanite, in schimb nu mananca nimic prajit. Pana la 2 ani, 2,6 ani nu am vrut sa i dau nimic prajit, iar acum, cred ca e prea tarziu, nu vrea deloc snitele, chiftelute, gratare...Poate ma ajutati cu un sfat. Iesim deseori la picnic si copilul meu mananca paine goala, ii este foame de nu mai poate dar nu vrea sa manance altceva decat paine trist .
cand se trezeste dupa masa mamanca paste, sau paine cu ceva, clatite, chec facut de mine etc, iar seara de regula musli cu lapte, sau orez, gris, fulgi de porumb cu lapte

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 13 ani
Sebastian: 10 ani, 7 luni

22.07.2009 5:12     citat 

megy f bine ca nu mananca, ce nu as da eu ca si ALe sa aiba mofturi de astea, dar ea isi baga nasul in tot ce facem la gratar, singura chestie ce i am interzis au fost micii. Si Alexandra a acceptat destul de greu chestiile prajite gen snitele dar acuma am vazut ca mananca, iar la gratar ii plac mult aripile sau pulpe micute de pui. Eu zic sa nu te stresezi cu Andrei ci sa pleci de acasa pregatita cu mancarica pt el. Are vreme de gratare rad

sus

Denunta
alina_bm

Copii
ingeras: 13 ani, 8 luni
david marius: 9 ani, 4 luni

22.01.2010 1:10     citat 

eu dimineata ii dau gris in lapte,ori paine cu ou,sau lapte cu cereale

painea unsa nu-i place deloc cu absolut nimic si treaba asta ma enerveaza ca nu stiu cum sa-l fac sa pape,deoarce si la gradinita dimineata la masa au paine cu branza topita sau cu pateu si nu le papa

uneori papa iaurt cu banana sau sandvich cald

la pranz papa supa.de orice fel,iar ca felu doi si aici are o groaza de pretentyii,insa ne descurcam

seara,iarasi papa ce papam si noi

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: