· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Medicamente pentru bebelusi
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Medicamente pentru bebelusi     
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 2 luni
Maya: 10 ani, 2 luni

06.06.2003 5:37   Medicamente pentru bebelusi  citat 

Zicetzi-mi si mie cateva medicamente....antitermice, supozitoare, sirop de tuse...etc.......care nu trebuie sa lipseasca din casa cat este bebe mic.
Eventual daca stiti cum se numesc in romania e ok deoarece mi le aduce mama.
Termometru.........eu am unul electronic.....e suficient? Sau trebuie special pentru bebe?
La buricutz ce se pune? Tifon? Pansament special? Asta chiar ca habar n-am!!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 5 luni

06.06.2003 7:44     citat 

Noua, la iesirea sin Maternitate, ne-a dat un intreg pomelnic de medicamente ce trebuia sa le avem in casa, pentru orice eventualitate. Iti spun si eu din ce imi aduc aminte:
- impotriva colicilor, Bonisan sau ... imi scapa numele acum. Noi am folosit cu succes Bonisan, celalalt parca era apa de ploaie.
- Nurofen sirop, impotriva febrei si a durerilor (cu ibuprofen)
- Panadol/ Calpol sirop tot impotriva durerii si a febrei, dar cu paracetamol
- supozitoare Eferalgan pentru copii (8 mg)
- supozitoare Novoclamin, NUMAI in caz de febra mare
- impotriva ragadelor la sani, Beptanhene. Poate fi folosit cu succes si impotriva iritatiilor de scutec (ma refer la pampers)
- Nidoflor, impotriva iritatiilor de scutec
- crema de galbenele, cu care dai copilul de cate ori il schimbi de pampers, sa nu se irite
- profilaxia rahitismului si anume: Calciu, Vigantol, vitamina C natural

Pentru buricel, tratamentul a fost urmatorul: (in Maternitatea Sp. Universitar Buc., se face baie bebelusilor din a doua zi de viata): spalat locul de 6-7 ori pe zi cu alcool steril de 70 grade. Impotriva obiceiului de a nu se spala copilul pana nu ii cade buricelul, acolo le faceau baie si nua fost nici un fel de probleme. La pitica mea i-a cazut buricelul la 9 zile.

Iti mai spun daca imi mai aduc aminte. ma uit diseara in caietul Alexei unde am pastrat reteta si am sa vad. Pe parcurs, ai sa vezi si tu cam care sunt necesitatile si te vei pune tu la punct.
Cu drag,

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 16 ani, 7 luni

06.06.2003 9:52     citat 

Novocalmin-supozitoare l-am folosit pentru prevenirea febrei la vaccinul de la 2 luni, asa mi s-a recomandat - rezultatul a fost ca a dormit aproape toata ziua!!!;
SabSimplex pentru colici - a facut minuni pentru baietelul meu, dar nu e obligatoriu sa-i treaca in acest fel, poate merge cu ceai contra colicilor;
Pentru buricel pe langa compresele cu spirt pe care le schimbam zilnic, dr mi-a dat si Oximed pentru cand cazuse deja, ca sa nu se infecteze zona, apoi apa oxigenata pe care nu am mai apucat sa o folosesc pentru ca s-a uscat fara probleme si nu s-a infectat. In rest, cum spunea si Lumibar, bepanthenul e intr-adevar grozav atat pentru eventualele rani ale sanului, cat si pentru iritatia funduletului la copil (la al meu dupa ce i-am introdus sucul de portocala). In rest vitamine doar daca recomanda pediatrul, la noi a fost cazul pentru ca nu asimileaza cum trebuie si nu a luat suficient in greutate, curios e ca ia in schimb in lungime, deci creste...Deocamdata atat. Sa auzim de bine! zambet

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 5 luni

06.06.2003 10:08     citat 

Sab Simlpex, asta era zambet

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 16 ani, 7 luni

06.06.2003 2:11     citat 

uitasem... mai trebuie si ser fiziologic pentru desfundarea nasucului. Sa auzim de bine! zambet

sus

Denunta
Cora

06.06.2003 6:22     citat 

Pai sa stii Ina ca nu-i musai sa-ti aduca mama din RO medicamente, sigur si tu ai de toate in NZ, si mult mai bine dozate pe virsta. Eu m-am lamurit de asta in ultimii 3 ani si am renuntat sa mai folosesc ceva din RO pt. copii.
Ce trebuie sa ai in casa poti intreba si pediatrul sau medicul de familie, dar in general nu trebuie sa lipseasca Acetaminofen=Paracetamol (solutie sau supozitoare speciale pt. copii-astea sint in RO), Ibuprofen sau Algocalmin supozitoare (astea tot din RO) pt. febra peste 38.5C si cam atit la antitermice. Nu cumpara sirop de tuse pina nu ai nevoie, aici am gasit asa ceva la magazinul de organice, dar poti lua si din cele speciale pt. copii (gen Ribotussin). Mama daca poate sa-ti aduca niste fiole de ser fiziologic ar fi foarte bine. Cu el eu ii curatam lui Alex ochisorii pe la margine, putica zilnic dupa baie, si i-l puneam in nasuc cind era racit. Acum insa poti lua si solutie salina pt. nasuc, dar nu o poti folosi la mai multe, ca pe ser fiziologic. Si eventual ceai de tei, fetele nu sariti la git, ca nu strica la baietei. foarte fericit Si pachetele de SMECTA, nemaipomenita cind sint probleme cu diareea. trag cu ochiul
Detalii despre ce ar trebui sa contina dulapiorul de medicamente gasesti aici.

Nu uita crema diaper-rash, vitala in primele luni, si cu cit contine mai mult oxid de zinc (~40%) cu atit mai bine, dar si vit. A si D (banalul ulei de peste). Daca folosesti diapers e bine ca pudra de talc sa o eviti pe cit posibil, combinatia pishu-talc este teribila pt. pielea fina a bebeului.

sus

Denunta
vulpita

Copii
Erica: 17 ani, 7 luni
Miruna: 13 ani, 9 luni

07.06.2003 12:00     citat 

In Canada nu se practica nici bandajarea si nici tamponarea cu spirt a buricului. Buricul este lasat sa se usuce si sa cada natural. I-am facut baie in fiecare zi ocolind zona buricului(este posibil pt. ca in cadita copilul nu este acoperit de apa) si pt. inceput i-am pus Pampers Newborn special conceput. Ca medicamente, le-am folosit pe cele locale: Tylenol si Advil pentru febra si dureri de dinti.

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 2 luni
Maya: 10 ani, 2 luni

07.06.2003 12:06     citat 

Am auzit de niste pansamente speciale de pus la buricut.....cica ar fi in Romania de la firma chico (aici nu am produse ale acestei firme). Cate sa iau? Cutiile au 10 plasturi, impermeabili, deci pot sa-i fac si baita cu ei.
De termometru nu mi-ati zis......pentru fundulet e termometru special nu??

sus

Denunta
Cora

07.06.2003 12:19     citat 

----------
ina_nz a scris:
Am auzit de niste pansamente speciale de pus la buricut.....cica ar fi in Romania de la firma chico (aici nu am produse ale acestei firme). Cate sa iau? Cutiile au 10 plasturi, impermeabili, deci pot sa-i fac si baita cu ei.
De termometru nu mi-ati zis......pentru fundulet e termometru special nu??
----------

Ina pansamente sterile gasesti tu si la tine destule cred. trag cu ochiul
Iar temometrul digital sau cel cu mercur nu-s special pt. fundulet, se pot folosi si axial si oral (nu cel cu mercur). In schimb, la tine sigur vei gasi, tot de unde iei si termometrul niste protectii speciale de plastic, de unica folosinta. Eu pe alea le folosesc doar cind iau temperatura in fundulet.
Cind era Alex micut am folosit insa direct termometrul, cu mercur sau digital, si-l stergeam mereu cu spirt bine. In gura bineinteles ca nu i-am pus niciodata acele termometre. surprins
Vezi ca exista un articol despre termometre si cum se ia temperatura.

sus

Denunta
Sofie

07.06.2003 12:35     citat 

Ina sa nu te superi dar eu nu as opta ptr medicamentele din RO ... nu ca alea din NZ is mai cu coarne, dar bebele tau va fi crescut in NZ si trebuie sa-l obisnuiesti cu produsele de acolo ... uneori difera si concentratia medicamentelor, eu n-am patit-o dar unele fete povesteau ca acetaminofenul din Germania e diferit de cel din RO ... obisnuieste-l cu un set de produse (medicamente, ingrijirea corpului samd) care le vei avea la dispozitie tot timpul, nu sa te trezesti ca ramii fara paracetamol sau supozitoare romanesti si ii dai de-alea neozel si iti face o alergie de toata frumusetea.
SIngurul produs care eu l-am avut din RO a fost ceaiul de colici (babycalm) si pot sa spun ca m-a ajutat ... dupa ce s-au terminat colicile nu i-am mai dat nici un fel de ceai, aici nu se da, doar lapte si apa ... la buric nu se pune nimic, ai grija sa nu-l uzi prea tare la baitza si se lasa sa se usuce singur, sunt pampersuri speciale ptr nou-nascuti, daca nu gasesti atunci intorci putin dunga de la pampersul obisnuit ... serul fiziologic traditional eu nu l-am folosit, medicul mi-a zis ca e depasit deja si ptr curatirea nasului am folosit o solutie de la farmacie, un fel de apa cu sare, iti zice medicul sau farmacistul care este ... ptr restul "organelor" apa caldutza cu sapun de bebe e sfinta ...
Ia-ti doar strictul necesar ptr inceput: tylenol, termometru electronic, produse de ingrijire a corpului (body wash, ulei si crema ptr funduletz), solutie ptr nasuc, forfecutza de unghii, periutza ptr par si scalp , Qtip-uri ptr bebei, ceva ptr colici - ceai sau ceva de la farmacie ( aici este gripe water) ... restul le iei pe parcurs in functie de necesitati ...

sus

Denunta
SMOKY

09.06.2003 9:18     citat 

...nu stiu cum e in nz dar aici in sua trebuie sa-ti gasesti pediatru pt copil inainte ca acesta sa se nasca...deci daca ai sansa sa vorbesti cu un pediatru inainte eu zic sa-l intrebi pe acesta ce-ti trebuie pt bb..ca poate nu ai aceleasi denumiri de medicamente...
...aici in sua e tylenol infant si motrin infant pt febra si raceala
...supozitoare feverall tot pt febra si raceala
...mylicon drops..picaturi pt colici
...sa ai pompita de desfundat nasucul bb ca la inceput sint f infundati
...si ce ti-au mai insirat fetele inainte
...antibiotice sa iei numai ce iti da pediatrul ca sint special facut pt bb
...pt buric sa ai betisoare si alcool(spirt) caci trebuie sa cureti buricul zilnic...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: