· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > milumil 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor milumil 2     
manu31

22.02.2006 6:30     citat 

Cele care folositi Milupa, ce faceti ca sa spargeti spuma aia uriasa care se formeaza?Se poate face ceva?

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 11 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 7 luni

23.02.2006 9:19     citat 

De ce te deranjeaza spuma??? si la noi se face, mai ales pe unde intra aerul in biberon (tetine anticolici de la Avent), dar nu m-a deranjat pana acuma. zambet

sus

Denunta
mamaluimatei

Copii
Matei: 14 ani

26.02.2006 1:44     citat 

Pentru corectarea tulburarilor tranzitului gastrointestinal la bb , administratii debridat 2,5 ml x2-3 ori pe zi pentru copii sub 6 luni si 5ml x2 ori pe zi pentru copii 6luni-1an ( a se studia prospectul).
Unii bb se constipa de la anumite formule de lapte praf altii nu deci nu e relevanta comparatia .
Cat despre cantitatea de lapte ce un bb o papa la o masa nu e nimic fixat.Eu as incerca pe parcursul a catorva zile sa ii fac mai mult laptic in biberon si sa-mi notez fiecare masa .Astfel vei putea sa verifici si sa compari pe bb-ult tau modul sau de hranire.Fiecare copil este unic si nu poti compara dezvoltarea sa cu altul.
Un exemplu:
Eu am nascut pe cale naturala un baietel de 3800g si 54 cm.Laptele mi-a venit mai tarziu decat colege care au nascut odata cu mine dar prin cezariana (a mai cazut un mit nu?! cel in care se spune ca la cezariana lapticul vine mai greu decat la nastere normala)Eu mi-am pus copilul la san la cateva ore de la nastere dar el a tras abia a doua zi. Facuse icter si era mai tot timpul somnoros,Cu o seara inainte sa plecam acasa Matei a papat de s-au speriat asistentele: normal ar fitrebuit sa manance 60-70 ml la o masa ar el a mancat 100 ml. la 2 ore .L-au consultat crezand ca bb-ul nu asimileaza lapticul de mananca asa de mult dar el nu avea nimic.
Cand am ajuns acasa nu am mai stiut cantitatea care era supta de Matei deoarece papa la cerere la san insa pot sa-ti spun ca pana la 2 luni golea ambii sani la interval de 2 ore.
Acum , la 4 luni, Matei este alimentat tot cu lapte matern dar din biberon ( s-a puturosit) dor noaptea trage la san.
Spre deosebire de ceea ce am citit in carti copilul meu are inca 7mese in 24 ore, nu a renuntat la masa de noapte si mananca variat 100-120 ml, foarte rar 150ml. sunt mese in care nu vrea mai mult de 70-80 ml. intervalul orar intre mese variaza si el in functie de cat a mancat la masa anterioara dar nu e mai mic de 2 ore.Am observat ca dimineata si seara papa cel mai mult ca si cantitate dar nu e o regula.
La 4 luni cantareste 6800g si are 67 cm. are falcute, bulanase , dar nu e "pufulete" ci e armonios dezvoltat.
Cat despre formulele de lapte ... parerile sunt impartite .Se stie insa ca laptele milumil este foarte dulce .Noi folosim in situatiile de "criza" ( cand din diferite motive nu am cum sa-i dai lapticul meu) Humana care este mai apropiat ca si gust de laptele de mama.de la milumil Matei se constipa .

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 2 luni
Iulia Alexia: 9 ani, 3 luni

03.03.2006 8:16     citat 

Si noi folosim Milumil si suntem multumiti, dar noi mai si sugem in special noaptea, ne trezim de multe ori, cred ca din obisnuinta.
Va pup, pa, Carmen

sus

Denunta
alinasirazvan

Copii
razvan florin: 13 ani, 11 luni

31.03.2006 2:27     citat 

apropo de milumil2...am primit cateva cutii de milumil2 din austria si pot sa va spun ca nu e acelasi lapte ca cel de aici...milumil2 de aici e pulbere, galbena la culoare, cu miros puternic de vanilie si foarte dulce.. cel din austria e alb, de consistenta cerealelor milubrei, putin granulat, nu miroase a vanilie si e mai putin dulce...nu stiu de ce e diferenta asta...sunt sigura ca cel strain e mai bun, la fel ca tot ce-i de dincolo...dar oare copii nostrii nu merita acelasi tratament ca cei straini?

sus

Denunta
Roli_poli

31.03.2006 7:37     citat 

Si eu ii dau Milumi 1 dar si asta mi se pare foarte dulce. In plus ca mi s-a ingrasat puiul de la el ceva incredibil. Pediatra mi-a spuz ca Milumilul in general ingrasa mai mult deoarece e mai dulce si se recomanda copiilor mai slabuti. Eu de azi incep sa il schimb cu Humana dar am impresia ca nu mai manaca asa cu pofta. Of.... Eu vreau neaparat sa i-l schimb ca e cam grasut... O sa perseverez, poate daca ii fac schimbarea mai lunga, adica sa dureze mai multe zile tranzitia, o sa fie mai bine. Voi ati avut probleme (daca i-ati schimbat laptele careva)?

sus

Denunta
ciocolata_chinezeasca

Copii
Emil Alexandru: 14 ani

01.04.2006 1:03     citat 

apropos de schimbare; a baut humana pana la 4 luni si humana 2 nu a vrut sa manance deloc asa ca am ajuns la milumil2, pe care il mananca oarecum. am mai avut o tentativa sa revin la humana, dar nu e fraier sa renunte la gustul placut in favoarea lipsei de gust. dar, cine stie Roli_poli, poate o sa-i placa puiului tau.
merita incercat, humana are mai multe vitamine. mult succes!

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 14 ani, 3 luni

01.04.2006 11:39     citat 

Hai sa ma dau si eu cu parerea....despre acest lapte...

Milumil a baut de la 3 saptamini, dar maxim 2 mese pe zi, pentru ca aveam lapte destul dar nu sugea...si pentru ca i-am dat cu lingurita nu a luat in greutate nimic, avea la 3 sapt 2.600g!!! trist surprins surprins Pediatrul ne-a recomandat completarea...

Dupa vreo luna am bagat-o pe Bebelac pe care-l bea fara sa comenteze... Dar pitica mea a fost un bb foarte dificil cu mincatul, minca muuuuuult mai putin decit scria pe cutie.... si a fost vesnic slabuta... Pe la vreo 3 luni cred dupa citeva zile de lupte grele cind parea sa numai accepte nici lapte praf, nici sin...m-am gindit ca ar trebui totusi sa i-l schimb...Pediatrul a fost de parere ca nu laptele este problema... Dupa atitea luni si alte lupte grele... socat mi-am dat seama ca omul a avut dreptate...

Indiferent de lapte lua mereu putin in greutate, o medie de 5-600g / luna, cel mai bine fiind de la 1-2 luni respectiv 1 kg, si cel mai prost de l a4-5 luni doar 200g!!! Ajungind sa aiba la 8 luni abea 6.800!!

Deci, acum suntem la Milumil 3, l-a acceptat foarte bine, este granulat si cu miros de portocala...

Despre scaune...ea avut intotdeauna moi...(plastilina...) si de citeva ori pe zi......si ca sa vedeti ca nu exista 2 copii la fel si ca se dezvolta absolut diferit... am o vecina care are un baiat cu 1 luna mai mic decit fiimea, are acum 8 luni si....aproape 11Kg...!!!
Il hraneste cu Milumil de la nastere ( alptat doar 2 sapt) si a luat mult in greutate, avea la 1.5 luni in jur de 6 kg, nascut cu 3.000g.. si el se cam constipa...

Tot aici pe site am citit ceva despre Milumil cum ca ar contine carbohidrati in exces, adica umfla artificial bebelusii...

Se vede la la chiuahua de fiimea n-a functionat...

Sanatate la bb zambet

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani

01.04.2006 12:28     citat 

Intr-adevar, astea cu Milumilul care ingrasa sunt doar basme. Depinde numai si numai de copil. Victor e hranit de la 3 saptamani cu Milumil si nu este deloc gras, ba chiar as putea spune ca e cam musculos foarte fericit

sus

Denunta
danajan

Copii
RARES-CONSTANTIN: 14 ani

01.04.2006 11:32     citat 

Si bebe al meu tot Milumil 2 papa .Am inceput cu Nan dar nu prea i-a placut apoi am trecut pe Milumil ,in paralel cu sin atat cat mai aveam ( mai am si acum f.putin) pt.ca a luat f.putin in greutate pe la 3 luni. Cert e ca de cand am trecut pe Milumil 2 a crescut mai bine ,si-a mai revenit ca era cam slabut zambet

sus

Denunta
Roli_poli

04.04.2006 8:45     citat 

Azi e a doua zi in care am reusit sa ii dau Humana complet, deci victorie!!!! la noi problema e ca bebe e gras, si eu cred ca in mare parte de la Milumil (asa mi s-a zis). Drept e ca el manca infernal de mult pentru varsta lui, 200 ml la o masa inca de la 3 luni (inca il alaptez, dar ii dau si completare)! Ce am observat eu acum e ca nu mai mananca asa de mult. Adica inainte ii dadeam sa zicem 150ml Milumil, ii papa si plangea ca mai vrea. Ei, acum ii dau tot atat dar Humana si dupa 110 ml nu mai vrea sa manance de nici o culoare! Eu ma gandesc ca e satul de la atat si ca inainte manca mai mult din cauza ca Milumilul e foarte dulce. Humana e bun la gust, dar nu e nici pe departe asa de dulce ca Milumilul.

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 2 luni
Iulia Alexia: 9 ani, 3 luni

11.04.2006 7:28     citat 

Am trecut de la MILUMIL 2, la MILUMIL 3 si Andrei il refuza, nu ii place nu stiu ce sa fac, sunt ingrijorata. Sincera sa fiu nici eu nu pot sa-l beau are un gust tare rau in comparatie cu Milumil 2 si asta in special gustului de para si mar. Am cautat astazi HUMANA si am vazut ca si asta are gust de mar. I-am luat NAN, o sa incerc sa-i fac dimineata, sa vad daca ii place.Andrei mai suge dar nu pot sa-l las fara lapte praf, ca nu se satura cu cel de la mine.Ce sa fac?

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 11 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 7 luni

11.04.2006 8:59     citat 

Ai putea sa ii dai Milumil 2 mai concentrat trag cu ochiul Citeste cu atentie instructiunile de pe cutia de lapte caci scrie ca se poate trece la Milumil 3 sau se poate creste concentratia de lapte zambet
Nu stiu daca e tocmai indicat sa ii variezi atat de mult lapticul

sus

Denunta
bebeca

Copii
rebeca mara: 14 ani, 1 luna

12.04.2006 8:12   milumil 2  citat 

Rebeca bea Milumil de la nastere, in completare la san. In prima luna nu bea mai mult de maxim 90ml la o masa.
De la 4 luni nu am mai alaptat-o si am trecut la Milumil2, pe care l-a acceptat cu placere, tranzitia a fost foarte usoara. Tot timpul a avut scaune normale, chiar mai tari decat normalul, si nici intr-un caz mai moi.
Referitor la greutate, pot spune ca s-a dezvoltat foarte frumos, nu este grasa deloc: la 7 luni are 8.2kg si 72cm (la nastere 3.9kg si 53cm). Este destul de inaltuta pentru varsta ei (dar si tati are 1.93cm zambet ), dar laptele nu a umflat-o. Parerea mea este ca nu poti cataloga un produs (in cazul de fata Milumil2) dupa experienta catorva copii, mai ales ca ei sunt atat de diferiti si au fiecare ritmul lor de dezvoltare.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: