· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > milumil 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor milumil 2     
cris_a

Copii
Alisa: 13 ani, 9 luni

31.01.2006 10:24   milumil 2  citat 

Am inceput de o saptamana cu milumil 2.E asa de dulce incat nu stiu ce sa fac.Milumil 1 era si el , dar nu chiar asa.O prietena spunea ca pune in sticluta de lapte vreo cativa ml de ceai neindulcit.De schimbat nu cred ca ar fi cazul, deoarece bebitza de la 2 sapt si jum doar acest lapte il cunoaste.Voi ce spuneti sa fac?

sus

Denunta
ioanalarisa

Copii
matei-eduard: 13 ani, 9 luni

31.01.2006 11:07     citat 

eu i-am schimbat laptele pe la 3 luni jumatate,de pe milumil pe vitalact
il primeste foarte bine si mi se pare ca e mai bun la gust
i l-am introdus treptat ,amestecand la inceput cu milumil

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 13 ani, 10 luni
Denis Costin: 7 ani, 2 luni

05.02.2006 7:29     citat 

eu ii dau milumil 2 si nu face nazuri il mananca.
poti pune mai multa apa daca e prea dulce dupa ce faci laptele mai pui 10 ml da apa si amesteci

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

05.02.2006 8:14     citat 

eu stiu ca daca faci laptele mai diluat poate face diaree. am citit pe o cutie de lapte praf, dar nu mai stiu pe care.
eu ii dau humana 3 cu mar si nu mi se pare dulce. poti schimba laptele, dar treptat.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 13 ani, 10 luni
Denis Costin: 7 ani, 2 luni

06.02.2006 9:36     citat 

milumil 2 are oricum tendinta spre scaune moi- scrie si pe cutie-, dar cum este in combinatie cu mancare asta se regleaza cu supa de morcov si alte alimente pe care le primeste bebe. Pe cutie scrie ca e lapte pentru completarea diversificarii - deci practic nu e o problema, si nu conteaza 10 ml.

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 13 ani, 4 luni
Alexandra: 9 ani, 4 luni

11.02.2006 11:57     citat 

fetelor am si eu o intrebare ...de fapt mai multe... foarte fericit Tot am cautat pe forum bebici mici hraniti cu lapte praf ( eu am facut cezariana si nu am avut laptic) si vroiam sa va intreb daca mai tineti minte in prima luna cat va papa? Cantitativ? Mi-e frica sa-i nu-i dau ba prea putin ba prea mult! Si de cand i-ati marit ratia? Adica e normal?...al meu bebe cand s-a nascut avea 4.300 g si ii dau cam 120 ml la fiecare masa care este la 3 ore (aproximativ). La voi ce greutate avea si cat ii dadeati? (Milumil ii dau, apropo)
Voua dupa ce papa va mai scotea afara laptic? Nu mult dar dupa ce papa cum il pun in patut imi da afara cam 2-3 linguri de laptic ...am apreciat eu! La voi?

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 13 ani, 8 luni

11.02.2006 12:08     citat 

----------
alexuca a scris:
fetelor am si eu o intrebare ...de fapt mai multe... foarte fericit Tot am cautat pe forum bebici mici hraniti cu lapte praf ( eu am facut cezariana si nu am avut laptic) si vroiam sa va intreb daca mai tineti minte in prima luna cat va papa? Cantitativ? Mi-e frica sa-i nu-i dau ba prea putin ba prea mult! Si de cand i-ati marit ratia? Adica e normal?...al meu bebe cand s-a nascut avea 4.300 g si ii dau cam 120 ml la fiecare masa care este la 3 ore (aproximativ). La voi ce greutate avea si cat ii dadeati? (Milumil ii dau, apropo)
Voua dupa ce papa va mai scotea afara laptic? Nu mult dar dupa ce papa cum il pun in patut imi da afara cam 2-3 linguri de laptic ...am apreciat eu! La voi?
----------

Nu conteaza cat lapte ii dai, important e sa se sature. Nu ai de ce sa-l compari cu alt copil. Nu e relevant.
Cat despre datul laptelui afara...ai incercat sa-l ajuti sa dea aerul afara inainte sa-l pui in patut?
Victor da lapte afara numai daca nu a fost scos aerul cum trebuie trag cu ochiul

sus

Denunta
alexuca

Copii

11.02.2006 12:18     citat 

Da de fiecare data il pun sa ragaie...si stau cateodata cate 15 min...ca adoarme si ragaie mai greu... apoi ii dau sab simplexul si pe urma ne chinuim sa adormim din nou foarte fericit . Adevarul este ca nu da foarte mult afara (doar o singura data mi-a dat mai mult)...dar de ce da?
Si nu incerc sa il compar cu altii...stiu ca fiecare este diferit...dar vroiam sa vad si alte opinii...asta nu inseamna ca fac asa...ce sa-i faci...teama de necunoscut... scot limba

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 13 ani, 8 luni

11.02.2006 12:23     citat 

Pai ti-am raspuns deja. Al meu da lapte afara daca nu a eructat complet.
Lapte, la inceput, Victor a baut foarte mult, cam cu 30 ml. in plus fata de cantitatile de pe cutie. Insa consider ca nu e relevant. A luat in greutate normal, la fel ca alti copii care mancau mult mai putin.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 13 ani, 9 luni
D: 9 ani, 3 luni

11.02.2006 1:00     citat 

Si eu zic sa ii dai cat lapte vrea....daca ii dai prea mult, nu o sa termine biberonul, daca ii dai prea putin nu o sa se sature si o sa planga...asa ca nu prea ai cum sa il faci sa manance cat vrei tu.
120 ml la 3 ore e mai mult probabil decat media, dar nu mi se pare deloc ingrijorator.

Maia mereu a papat mai putin ecat ce scrie pe cutie, acum nu depaseste 800 ml lapte in 24 ore, plus maxim 30 ml supa. Atat. Dar ia in greutate normal si chiar nu imi fac griji.

sus

Denunta
manu31

12.02.2006 1:19     citat 

Dar de ce e atat de dulce? Contine zahar sau fructoza ceva?
Daca as sti cu certitudine ca predispune la scaune mai moi, i-as schimba si eu laptele din humana in milumil, ca e super constipata si nu stiu ce sa ma mai fac.

sus

Denunta
manu31

12.02.2006 1:21     citat 

Voi ati observat la copiii vostri ca milumilul le inmoaie scaunele ?

sus

Denunta
alexuca

Copii

13.02.2006 12:26     citat 

Eu tot milumil ii dai si scaunele sunt intre...nici foarte moi nici tari...e normal? Are cam 2-3 scaune pe zi si sunt la culoare parca un pic galbene - verzui...si din nou...e normal? Mi-e frica ca nu o sa-mi dau seama cand o sa aiba diaree... scot limba

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 7 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 3 luni

17.02.2006 10:40     citat 

Andrei a trecut cu bine de tranzitia de la 1 la Milumil 2 foarte fericit insa kk face o data sau de doua ori pe zi si muuult si putzitor jenat rau scot limba
Am observat ca se satura mai bine si mananca cam 800 ml/zi in medie, iar intr-o saptamana ia cam 200 g. Eu una sunt multumita, peste inca o saptamana o sa incercam si cerealele de la Milupa.

sus

Denunta
zdali

Copii
darius: 22 ani, 6 luni
david

18.02.2006 9:52     citat 

Baietelul meu cel mare a avut 4,6 kg la nastere si eu am fost tot cezariana si nu am alaptat.L-am hranit cu milupa si s-a dezvoltat foarte bine.De obicei mai vomita cite un pic dar numai din cauza ca era foarte grabit sa manance.Cred ca pe cutia de milupa 1 am vazut ca scrie cantitatea de lapte pe care trebuie sa o manance copiii in functie de varsta dar calculele sunt facute pt, copii cam de 3,250 kg.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: