· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Cum invata sa urce/coboare din pat?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Cum invata sa urce/coboare din pat?     
amalya

Copii
Rares Andrei: 15 ani

08.02.2006 11:41     citat 

patul din dormitorul nostru si oglinda formeaza un tot ! Numai ca nu avem asa de multe la cat de lung a patu... zambet

ideea cu pernele de azi a inceput sa fie aplicata trag cu ochiul
Multam si pupici!

sus

Denunta
ciupi-ca

Copii
Cristian Ioan: 14 ani, 10 luni

08.02.2006 11:42     citat 

Bunica l-a invatat sa se dea jos din pat,ca pe noi nu ne ducea capul scot limba Daaaaar, acum vrea, exat ca si la Micri, sa se dea jos din pat in picioare si trebuia sa fim mereu pe faza sa nu se aseze pe marginea patului si as cada. plang sau sunt foarte trist Parcanici nu vede ca acolo se termina patul si urmeaza zona periculoasa foarte fericit Cred ca nu avem ce face, decat sa asteptam sa isi dea singuri seama de ceea ce fac prostit

sus

Denunta
twins

Copii
David Emanuel: 14 ani, 10 luni
Denisa Ioana: 14 ani, 10 luni

08.02.2006 12:04     citat 

Amalya, ma bucur ca macar un picutz, ti-am putut fi de folos.

Sanatate, si cat mai putine (limita ce tinde spre zero) cazaturi
trag cu ochiul

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 14 ani, 9 luni
ALBERT: 10 ani, 4 luni

12.02.2006 2:03     citat 

Maya a invatat singura...ne-am chinuit noi ceva vreme,insa nu ne-a bagat in seama, pana intr-o seara cand am vazut ca se intoarce pe burta si se da jos prostit

am spus ca e o greseala,asa ca am pus-o de 10 ori in pat si de 10 ori s-a dat jos...mare bucurie,caci era un real stress.......

probabil a bagat la cap ce i-am aratat noi si a pus in practica atunci cand a vrut ea ( e ambitioasa si capoasa ) foarte fericit

sus

Denunta
twins

Copii
David Emanuel: 14 ani, 10 luni
Denisa Ioana: 14 ani, 10 luni

16.02.2006 10:00     citat 

Hello!
Aseara David, stand in picioare in pat, cred ca a vrut sa coboare direct, dar nu a reusit decat sa se arunce pe burta sis a aterizeze (de sus), in gurita. Nu poti sa-ti inchipui ce tremurat m-a luat cand am vazut sange in gurita lui, l-a luat Vali in brate si am mers la baie sa-I dea cu apa rece (stiu ca asta opreste sangerarea). Si acolo am vazut de fapt cat sange curgea…..Si plangea micutul!!!! Am hotarat sa mergem la Grigore Alexandrescu, unde a trebuit sa asteptam[b] O ORA[/b], pentru ca doctorita a plecat “5 minute” (de ce s-o mai chema “de urgenta”???????). Dupa ce am asteptam atat, am stat un minut inauntru, si macar am aflat ca pielicica aia care uneste buza de sus de gingie e rupta doar putin, si nu trebuie cusuta (asa cum ne speriasem noi). Ne-a scris o reteta cu un spray calmant (care ne-a secat la buzunare…. plang sau sunt foarte trist ), si ne-a expediat.
Partea frumoasa (uite ca pot fi si parti frumoase in astfel de situatii), a fost ca in sala de asteptare erau doi copii care se alergau, iar David radea de ei IN HOHOTE. La un moment dat nici nu mai putea sa respire, si efectiv a ragusit de atata ras. Am ras si noi de el cu lacrimi, si au ras toti de acolo, chiar si copilasii cu maini rupte foarte fericit )

sus

Denunta
oanat

Copii
Paul Andrei: 16 ani, 2 luni

20.02.2006 10:43     citat 

[quote="alimary"]Marcus are o placere imensa sa urce si sa coboare din pat...a invatat singur pt ca eu am fost multumita sa-l vad ca sta acolo cuminte...pana intr-o zi cand l-am vazut ca se taraie pana la marginea patului si coboara incet incet ca o omida...asta a fost doar inceputul pt ca acum escaladeaza totul si mai ales masa rad[/quote]

pustiu meu se da cu spatele jos de pe canapea (e mai inalta decit patul lui). dar are o placere imensa sa se catare pe canapea cind ne vede in aceeasi camera si o face doar ca sa se alertam noi si sa mergem linga el. daca nu e nimeni in camera, nici nu se urca, iar daca se urca se da jos singur fara probleme. insa daca sintem prezenti se urca si se ridica in piciaore de zici ca acum plonjeaza pe parchet. bineinteles ca te sperii si te duci linga el, iar el smecherul ride de face pe el.... zambet

sus

Denunta
kikimiriki

Copii
: 15 ani, 4 luni

25.02.2006 3:09     citat 

Shi pe gagalicea noastra am prins-o facand acelashi lucru: cand suntem noi de fatza se ridica in picioare shi merge de colo-colo pe canapea, doar ca sa ne mai auda inca o data ingrijoratzi cum ii spunem: nu e voie, Ioana, potzi sa cazi!. Cand e singura, in schimb, am pandit-o shi am vazut ca sta foarte cuminte shi se da jos asha cum trebuie: se ashaza pe burtica shi cu piciorushele inainte..zambet . Cred ca ne testeaza iar shi iar ca sa vada daca avem aceeashi reactzie de fiecare data- adica"chiar nu am voie sa fac asta?"- ca sa fie sigura ca a intzeles. Shi apoi e atat de distractiv sa o faci pe mami sa sara de la locul ei shi sa vina grabita la tine...zambet

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 15 ani

25.02.2006 3:53     citat 

rad rad
Scumpa tare!
Pe noi ne-a invatat bunica! Cu urcatul a mers mai bine, dar la coborat mai are tentative de a o face cu capul inainte! rad

sus

Denunta
janette

Copii
Ota Rion: 14 ani, 9 luni
Ota Stefania-Cristina: 23 ani, 6 luni

26.02.2006 4:33     citat 

Eu doua canapele care sint rotunde la margine,pricepeti voi... jenat Si Rion pe la sapte luni s-a rostogolit si a aterizat pe o patura care era jos,deci pe moale...Si de atunci se arunca baiatul meu in gol,de ajunsesem sa stau cu pernele pe jos toata ziua.Si o data tati a pus niste huse pe canapea si a inceput sa-l traga de picioruse in jos,Rion fiind pe burta.Si asa s-a invatat sa coboare.Si sa urce ochi peste cap

sus

Denunta
floricescu2006

Copii
DENIS - GABRIEL: 14 ani, 6 luni

08.06.2006 8:02     citat 

nu inteleg de ce nu se da jos singurica din pat?E mai grasuta?I-o fi frica.Al meu baietel de la 10 luni s-a dat jos din pat, dar de urcat abia acum incearca.E patul un pic mai inalt.E posibil sa aiba teama de cazatura.A cazut vreodata mai rau?

sus

Denunta
zeldita

Copii
zelda ana: 14 ani, 4 luni

21.07.2006 12:32     citat 

fii-mea se da singura jos din pat cu fata inainte , problema e ca de obicei cade in patru labe, mai rar in nas si cum noi n-avem covoare pe jos, iar toate paturile sunt la ea in tarc (am mutat-o in tarc, in pat se catara pe stinghiile alea orizontale de unde se indoaie gratiile si mai avea putin si sarea (cam de la 1 metru), si saltea pentru tarc n-am gasit ca are niste dimensiuni dubioase, 65/95 confuz ), asa ca mi-e cam teama s-o las singura in pat...
la mare a cazut si si-a spart buza, azi iar a cazut in parc si si-a umflat-o la loc, asta ca abia ii trecuse buba rad .. mai lipseste sa cada pe gresie sa-si sparga capul prostit
o sa invete si ea sa se dea frumos jos din pat... candva sageata

sus

Denunta
karynyza

Copii
Luiza Andreea: 14 ani, 9 luni

21.07.2006 11:18     citat 

Si Iza mea, dupa ce a implinit 1 an, a inceput ... alpinismul! rad
De urcat se urca usor prin paturi, fotolii, scaune... De coborat era mai greu! rad Ca venea numai cu capul inainte! Odata am lasat-o sa vada ca vine-n nas si am prins-o in ultima secunda. rad
Timp de o saptamana (nu exagerez) i-am aratat cum se face: pe burtica, cu picioarele inainte.
Acum urca si coboara fara probleme! rad

sus

Denunta
adanita

Copii
Delia Stefania: 14 ani, 3 luni

21.07.2006 11:53     citat 

primul meu mesaj la categoria asta de varsta foarte fericit
am si eu copilut mare zambet

eu am fost tare surprinsa cand citeam la bebei de vara cum mamici/tatici incercau sa invete bebeii sa coboare din pat si cum unii chiar reuseau.
asta pentru ca mie nu prea mi-a mai trecut prin cap sa o tin in pat dupa primele cazaturi.
este drept ca noi dormim pe o canapea care e stransa ziua. asta de cand am mutat-o pe jos.
dar mi s-a parut util si am incercat sa o invat si eu. merge foarte bine dar doar daca o pun pe pozitie. adica pe burta, cu piciorusele in afara. macar putin.
performanta maxima a fost cand am pus-o "pe poziti", cu picioarele in intregime pe pat, si i-am zis sa coboare si a facut-o.
ba nuuu, la 11 luni a coborat, la bunici, absolut perfect din pat. eram convinsa ca stie de acum. doar ca nu a mai repetat figura.
acum a reinceput sa-i placa in patul nostru, mai ales cand este desfacut tot (e imens, pentru ca este o canapea de colt) si sa vedem, poate invata. cand ajunga la marginea patului se opreste, doar sa nu fie ceva prea tentant jos. dar imi este frica pentru ca, de multe ori, se aseaza in fund cu spatele la marginea patului. si asa de "fain" isi poate da drumul pe spate de acolo trist surprins .
si nu stiu cum sa o invat sa se aseze singura in pozitia de coborare. poate sa folosesc pentru inceput niste repere? sa o invat doar la coltul liber al patului, sau pe canapea langa bratul ei?!?
voi cum i-ati invatat asta?

in alta ordine de idei: asa m-am amuzat citind subiectul asta....
sunteti tare dragute, si voi si copilutii.

sus

Denunta
arond

22.07.2006 2:18     citat 

Al meu a invatat singur sa se dea jos din pat, de urcat ar vrea, ma distrez cand vad ca ridica un picior sa se catere, dar nu ajunge. Nu-mi ramane decat sa astept sau sa pun ceva jos, sa fie distanta mai mica?

sus

Denunta
adanita

Copii
Delia Stefania: 14 ani, 3 luni

22.07.2006 2:23     citat 

interesanta idee zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde