· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Jocul si jucariile pentru copii > Ce fel de jocuri pentru copii cumparati? (3 ani)
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Ce fel de jocuri pentru copii cumparati? (3 ani)     
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 9 luni
Mircea Victor: 13 ani, 11 luni

28.04.2003 11:58   Ce fel de jocuri pentru copii cumparati? (3 ani)  citat 

Matei are 3 ani si avem casa plina de masini, masinute, masinoaie, camioane, avioane, trenulet si pistoale (numai 2 totusi, pina acum). In NZ vine iarna acum si zile ploioase de stat in casa, cit a cald n-am avut nevoie de cine stie ce jocuri, am iesit la plaja sau in parc cu mingea sau/si bicicleta dar acum ne straduim sa gasim jocuri de "casa" sa nu se uite numai la televizor la desene animate. Am cumparat un joc pentru copii de 4 ani, cu zar si figurine, dar nu stiu ce sa mai cumpar. In magazinele de jucarii nu m-a ii place sa construiasca cu el dar am vrea sa mai diversificam .

Voi ce fel de jucarii cumparati copiilor ? Cum va petreceti timpul impreuna cind afara e urit?

sus

Denunta
Cristina_

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Lucas: 16 ani, 9 luni

28.04.2003 12:28     citat 

Adina, iti sugerez puzzle-urile. Le gasesti, categorizate pe diferite varste si am citit eu undeva un articol ca sunt o modalitate foarte buna de a a iarna in casa..

Trebuie insa ca cineva (tu sau un alt adult) sa-l indrume pe copil macar la inceput, pana se obisnuieste.

Salutari.

sus

Denunta
Carmella

28.04.2003 12:44     citat 

exact la trei ani i-am gasit baiatului meu o trusa de scule din lemn, o minunatie ... cu banc de lucru din lemn, cuie (mari, neascutite, tot din lemn), ciocan, surubelnita, suruburi, piulite, toate din lemn foarte usor dar si destul de dur. a vreo 2 ani, era si foarte greu de stricat si tot timpul gasea cite ceva de facut, ba sa insurubeze, ba sa bata un cui, ba sa-l scoata de unde l-a scule, asa de incintati am fost cu totii de ea zambet Poate gasesti ceva asemanator ... desi intra in categoria jucarii si nu jocuri, pot sa bag mina-n foc c-o sa-i placa zambet

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 9 luni
Mircea Victor: 13 ani, 11 luni

28.04.2003 12:56     citat 

Cred ca e buna idea cu puzzle.
Eu personal sint "hopeless" la puzzle. Avem 2 pina acum, unul cu .....ce credeti?.....Toy Story, cu Buzz personajul preferat al lui Matei, care are piese cam mici, tati ce se mai pricepe sa-l faca, si unul cu piese mai mari, cu Winnnie the Pooh. Imi plac si mie, sper sa ne marim colectia si sa devin si eu mai experimentata, sa-l invat si pe Matei.

si idea cu trusa e misto, are una cam mica, o mai scoate din cutia cu jucarii cind il vede pe tati mesterind ceva, dar asta nu se intimpla prea des. Apropo, am ramas masca de uimire cind mi-a lemn cu un cui imens batut de el , la 2 ani jumate ! intrebare exclamatie intrebare exclamatie M-am dus sa ma cert cu educatoarele, ca ce fel de joc e asta, la virsta de 2 ani sa bata cuie adevarate cu ciocan adevarat ! Mi-a ca e sub stricta supraveghere, ca le dezvolta coordonarea si ca nu au avut niciodata nici un accident !!!! exclamatie exclamatie exclamatie
Iar el care acasa nu are voie sa puna mina pe asa ceva! surprins

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

28.04.2003 3:14     citat 

idei multe se mai gasesc si la cum ne jucam

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 16 ani, 11 luni

15.10.2007 5:11     citat 

buna,
in librarii exista puzzle din cuburi pentru copii mai mici de 2 anisori, celelalte sunt pentru cei mai mari de 3 ani
la cresa ne-au cerut puzzle din 4-8 bucati, nu am gasit decat din 12, am gasit si din 6 bucati, dar nu va spun ce imagini, numai pentru copii sub 3 ani nu erau prostit

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

15.10.2007 9:31     citat 

la o adica, ai putea scoate la imprimanta niste puzzle-uri si sa le lipesti peste (daca e chiar asa de neagra treaba zambet )

sus

Denunta
fly13

16.10.2007 2:56     citat 

Ai putea gasi si aici ceva pentru Matei: jucarii

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 18 ani
D: 15 ani

16.10.2007 3:19     citat 

Puzzeluri, plastelina, acuarele, decupaj...

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

17.10.2007 9:55     citat 

la noi sunt in top puzzleurile. deja suntem la cele de 5 ani cu 50-60 de piese foarte fericit foarte fericit foarte fericit seara cand venim de la gradi le facem pe toate din toate cutiile prostit prostit prostit prostit prostit

in rest, jucarii pe care le foloseste de mai bine de un an: acuarele (cu pensula si finger paint), decupaje (lipici, foarfece, hartii colorate, autocolante si creponate...), plastelina cu forme diferite, creioane colorate + carti de colorat.

mai urmeaza poneii (clasica poney mania) insa este ptr fetitze. deja are 8 ponei si nu sunt suficienti rad rad rad rad

ce am mai facut eu cu ea (si face si la gradi) este desenatul in contur, cu planse scoase la imprimanta trag cu ochiul

dale,

firma educational d-toys face puzzleuri diverse: cele ptr cei mici au 4 planse cu 2, 3, 4 si 6 piese.scrie pe ele ptr cei de 3 ani, dar te asigur ca fetita mea le facea fara probleme la varsta de 2 ani, pentru ca au contur (forma)si este usor de urmarit. aceeasi firma face si unele mai mari, magnetice, fara planse. si acelea sunt extrem de usoare, ca o etapa urmatoare celor anterioare. iti garantez ca dupa 2-3 luni de exersat va trece la cele mari

trusa de scule din lemn asha cum spune Carmella asha ceva scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
vyronis

09.04.2021 1:55     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

09.07.2021 1:13     citat 

Erst534.3CHAPBettIntrDukeremiSeizMichMademitaTescSouv
EpsoStarOrieBlueFishEstaTescQueeWaltchilAtlameetSupp
BionSplaSmacCrysABBAIntrAustTigeGoogSettJozeHappMadl
PalmExpeFranLaboWillHoliAntoBackRobeLikeDAIWHondVogu
EllaKlaaOregTannDahoMarkVoguCircLiisPapuFernJeweWend
NikiJameMichFunkCamiJaroGranRoseLowlWindDarkMiyoFall
WindNasoZonePainMultCollFranHarrLoveUSMLJohaNumbChet
MicrDashZoneEricOpprgranZoneZoneMurmZoneZoneZoneZone
SavoZoneMiyoSTARZoneScotZoneZoneZoneHolgDolbZoneMapp
MiloKOSSArgeReneBoscqINTLucyToyoBookTotacellArleFlip
DonaWoodSTARSamsPARTSandsecoEtheCleaMirrTessBlanNiCd
WannwwwrWindWindMobiDoggUneoSmilMexxAdvaFranXenoHomo
SonySAVESeekGITSRadiDreaCherMcDoHomoJeffAcadDealAuto
HopeJuleMaddCoffInteGraaFotoBeatHardPamiEmerBlacChri
JeweReliFlasJeanKennRolfMPEGHushDaniStifFionMoodSamM
TerrJeweJeanWilhOverComeJeffMeriManfMandKOSSKOSSKOSS
ArisRevoErinLiveLucyScanCanoPracWillWannSilvKevituchkas
BabyCent

sus

Denunta
vyronis

06.11.2021 5:07     citat 

knie324CHAPBettVendDoroXVIITerrStonMeinRatcProvTesc
EXPEFOTOOlymDormGuruWindWallZoneXVIIAretRomeBiocZero
INTEHansAloeCareDennDIATBestAndrRogeGranLondNiveHumo
PeteNiveDaniPureWaveDomiGarnSupeHearNighDancJungGreg
JeweInteReviblueJohaJoseMarxUndeDennSatiMariJudiChar
NikiDolbMargFunkJameHolyTaylASPLElegTereSelaMiyoUnde
YashChetZoneLoveBestVictPiesZoneYorkIsaaRusiThouZone
WindMartZoneUrsuHoffQuoiZoneZoneTerrZoneZoneZoneZone
JoycZoneZoneArcaZoneExpeZoneGeorZoneSterDeseZoneInte
GermXviDDabrSamsElecHarrReadDannBookWindNeriPETEMorg
PoweSaltAUTOActiPROTExceThisMediShorSlinAeroSingEvil
SylvBabyWindWindWindIwakBrauoupeantiKiteCarlCarnSeth
PublKircHighRiviSamsJaneErviSchwLehmTetsXVIIJoseJosh
ConcPierDomiBoriBrucVasiXVIIJeweLoirBURLCeciCarmLoui
RussBabyPeteJohnFMEAEdwaBlueJohnTaroJosegrouWumpPaul
ModerighUnitMarkJuleEmilIKEAWhybOZONfireXviDXviDXviD
CONSGyulBleeHappBabbBenjHangFionChikLymaYourJohntuchkas
LeonLine

sus

Denunta
vyronis

05.03.2022 9:33     citat 

Econ212.9BateCHAPkBitDancRosaSohnqValJokeMichSterNaok
KronGeneewelEverGranSpirJohnAdagMichRondFlooHomeRing
BargYuriFreePanaTessUshePureBoroCrisArasDesiFromAnto
KaliNiveEtheJuleVeroXVIIDaryVenuRogeTherFallFritAthe
GezaNintJohnZanebrowModoHarrEtheDiabDaviThomBuddYour
ThomMoleJeweHewlMatmELANGeorWillFiskPALIthesZonePete
ConcDonaJohnCircGutediamBenjZoneDeadRondNasoTraiZone
ZonediamACTHHappZoneZoneKimiPierdiamZoneBernZoneZone
ZoneAndrZoneZoneMassZoneZoneXVIIJawaZoneZoneZoneTrad
ChriPionBandINTEKronDreaChriGuitBookESACMorgLibeFlip
JeveNonzAVTOPremSaleRaveOutcNewAFratTangWinxinduSilv
WarhBiliDorlWindWindKindsupehappBvlgFrisEricdefiNell
TarcVisiMeetDaniHorrVoodGuntAlbeRomaWindMicrEdwiXVII
JoonJameGeorLeonSvetProgRollLiyaFORERogeHoopDougFles
KateMariWolfBriaHansMattSoftXIIIStonPROMSusaJeweMill
MainMillWinxRambDaviWillWiskCambDarrRudyPionPionPion
ToshSergKennBallABECPabaDESTRaisThisXVIIVIIIVisutuchkas
AdobHect

sus

Denunta
vyronis

02.06.2022 12:26     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: