· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > as fi vrut sa stiu de la inceput
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor as fi vrut sa stiu de la inceput     
adanita

Copii
Delia Stefania: 14 ani, 7 luni

07.02.2006 9:53     citat 

sugestie:

daca colorati si bold-uiti cuvintele cheie
informatiile vor putea fi mai usor gasite mai tarziu sau: persoanele care cauta o informatie anume si nu au timp sa parcurga intreaga lista vor putea "frunzari" mai usor in cautarea informatiei.

sus

Denunta
Danutka

Copii
Bogdan: 14 ani, 5 luni

07.02.2006 10:22     citat 

Tare bun subiect!!!
Si revenind la tema carucioarelor: eu as vrut sa stiu ca un carucior mare poate sa nu intre pe usa policlinicii (cu 1-2 cm) si acum nu pot sa merg singura ca e prea greu baiatul sa-l duc in brate. Aceiasi chestie cu cu liftul, un cm in plus. Asa ca masurati atent inainte de a cumpara.
As fi vrut sa stiu ca exista patucuri la care nu se muta salteaua, ca daca cumperi un asa patuc sa fii atent sa aiba "gardul" destul de inalt, nu ca al meu, ca mi-e teama ca n-o sa pot lasa baiatul cand a fi mai mare treaz in patuc. As fi vrut sa stiu ca e bine sa fie gardul patucului din betze ca sa poata bebicul sa se traga de ele si sa se ridice, si nu din tot felul de ornamente ca al meu http://pg.photos.yahoo.com/ph/dana_turc...pg&.src=ph
Eu nu sunt de acord ca tre de cumparat hainute inainte de nastere, ca atunci cumperi pentru ochii, adica ce place ochiului (colorate, interesante). Insa dupa nastere vezi mai bine ce fel de haine iti tre pentru bebic, marimea lor (am cumparat hainute cu manicutza scurta care ii eram mari, iar acum cand ii sunt bune e prea frig afara).
As fi vrut sa stiu ca nu are sens sa cumpar aspirator nazal ca oricum nu scoate nici un muc. Mai bine cumparam o jucarie.
E bine de stiut ca nu tre de aruncat bebicii in sus ca poate face rau creierului si ochilor.
E bine de stiut ca e comod de adormit bebicii in carucior, ca dorm cateodata si de 2 ori mai mult deorece cum auzi ca se trezeste un pic din cauza unor zgomote, il legeni usor si adoarme la loc.
Pupici.

Ultima modificare efectuata de catre Danutka la 07.02.2006 10:34, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
adanita

Copii

07.02.2006 10:33     citat 

danutzka, aspiratorul nazal e tot una cu pompita de nas?
eu cu pompita am reusit sa invat sa scot mucusorii dupa ce erau intai inmuiati cu ser fiziologic. nu a iesit din prima, dar pana la urma am reusit. la inceput ii scotea tati al ei jenat

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 9 luni

07.02.2006 10:37     citat 

Fetili, eu in primul meu mesaj la acest subiect am intarit ce a zis Serghei, ca fierul agita si in plus, nu trebuie combinat cu laptele, ca se absoarbe prea rapid in organism. N-am zis despre supa ca nu trebuie combinata cu laptele, sau despre scheme de diversificare...oleoleo.
Ferul nu se da decit in masa cu legume, in general servita la prinz. Numai ca am postat in acelasi timp cu Elaf si nu s-a mai inteles nimic, decit bineinteles ce am scris despre Sciba mea rad . Pe asta o cunoaste tot forumul si daca ma strezes un pic, o vedeti si la Proteveu rad . dar ce-i al ei, e al ei, merita! rad

sus

Denunta
Danutka

Copii
Bogdan: 14 ani, 5 luni

07.02.2006 10:38     citat 

eu cu pompita si acum incerc in speranta ca poate a iesi ceva si tot nu reusesc. Si tot cu ser fizilogic. Am mai auzit mai multe mamici care nu au reusit. Cred ca depinde de mucusori foarte fericit

sus

Denunta
MonaD

Copii
Tudor-Liviu: 14 ani, 4 luni

07.02.2006 10:50     citat 

Eu as fi vrut sa stiu ca nu trebuie sa ascult de o asistenta "tampa" din spital sa nu manac fructe si legume proaspete chiar daca alaptam. Asa poate nu ma imbolnaveam de pneumonie (organismul meu fiind privat de o multime de vitamine), fapt care a dus si la intarcarea bebelusului mult prea timpuriu (3 luni).
As fi vrut sa stiu ca nu trebuie sa-i dau lui bebe suc de portocale la 2 luni, chiar daca asa imi recomanda medicul. Saracul plangea dupa asta si eu ziceam ca e de la colici.
As fi vrut sa stiu ca chiar daca face eridem fesier de la sucul de morcov sau de mar pot sa i le dau in continuare si sa-i tratez eridemul cu cat mai mult Bephanten. In timp pielea lui se va obisnui si nu se va mai inrosi.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 4 luni

07.02.2006 10:51     citat 

Mie imi pare bine ca am stiut ca pompitza de nas nu face mare branza, si imi pare bine ca am folosit o pompa oftalmologica. Aceasta din urma are cauciucul foarte moale, putere foarte mare si este cu adevarat eficienta. Si mai aste si foarte ieftina comparativ cu aspiratoarele nazale. Am pus si o poza aici pentru fetele care m/au tot intrebat cu este pompa oftalmologica.

sus

Denunta
lorrelay

Copii
Maria Alexandra: 15 ani, 2 luni

07.02.2006 10:57     citat 

Neopreol - unguent f. eficient, pe baza de untura de peste, in tratarea iritatiilor de la funduletul bebelusilor

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 14 ani, 9 luni

07.02.2006 10:58     citat 

La fel ca alte fete, as fi vrut sa stiu ca nu pot duce un ditamai carutul de la etaju;l 3 pana jos si pe bb cu mine, deci carutul e folosit din an in paste cand iesim toti 3 la plimbare. Si ca degeaba cumperi unul mare si trainic daca tot in casa il tii.
as mai fi vrut sa stiu ca e tare greu sa fii mama full time (prevedeam eu ceva de dinainte de l-am facut la 30 de ani! foarte fericit ), cand nu ai pe nimeni care sa te ajute macar 2-3 ore pe zi.

As mai fi vrut sa am un medic pediatru mai bun si sa-l fi cautat inainte de a naste ca acum e cam complicat sa ne mutam.
Cred ca sunt f. multe lucruri pe care nu le-am stiut, de fapt majoritatea. dar probabil e mai interesant sa le-nveti la momentul potrivit! Sau nu?!

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 4 luni

07.02.2006 11:08     citat 

Mi-as fi dorit sa stiu ca atunci cand ii iei temperatura rectal, bb face kk rad Daca stiam ii luam temperatura pe o musama nu pe canapeaua cu tapiteria asa deschisa la culoare trag cu ochiul

sus

Denunta
adanita

Copii

07.02.2006 11:21     citat 

alcaidu, chiar ca nu se intelege nimic surprins foarte fericit

fier si lapte:eu asa am inteles, sa nu-i dai supa cu lapte odata.
despre fier cu lapte...nu stiu ce sa spun. mie mi-a dat sa-i dau cu lapte. adica in timp ce alaptam exclusiv. si mi-a spus sa-i dau dimineata sau la pranz, inainte de masa. cum de cateva ori nu am reusit i-am dat seara si mi s-a culcat teribil de greu...avea o verva....data urmatoare am intrebat daca are ceva daca ii dau si seara si mi-a zis ca agita. cam asta e.

carucior:
eu am avut noroc cu marimea. l-am luat nici mic, cat sa fie copilul prea inghesuit, dar suficient de mic cat sa intre (la limita) in mijlocele de transport in comun, pe 1/2 usa - ca e bara aia la mijloc. asa ca am luat-o peste tot cu mine in carucior. nici n-am folosit marsupiul, care de altfel nu-i placea.
dar caruciorul meu "primii pasi" s-a defectat pana acum de 4 ori, in cele mai nepotrivite momente. adica am ramas cu manerul in mana, sau cum se numeste chestia de care-l tii.
si ce mai e nasol este ca trebuie sa stau un pic aplecata cand il duc.

ca marsupiul se poate purta cam pana la 7 luni.
eu am avut unul primit cadou care nu avea spate tare. si am tot asteptat sa isi tina copilul spatele bine, apoi am cam uitat de el si acum, cand in sfarsit vreau sa-l folosesc aflu ca-i cam mare pentru asa ceva ca-i greeeea.jenat
il folosesc doar ca sa merg cu ea pana la magazinul de sub apartamentul meu

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 14 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

07.02.2006 11:38     citat 

As fi vrut sa stiu din prima zi ca bebele trebuie sa-si vada mamica zambind tot timpul, astfel si bebe si mama vor fi mai calmi, asta e un sfat primit de la un foarte bun pediatru, cand Bria avea cam 4 sapt. si am ajuns la el super speriata si apucata, pt. ca fata nu creste, vomita, eu nebuna de oboseala nu mai stiam unde sa o apuc! Dupa ce am primit sfatul asta si l-am si urmat, intradevar am inceput sa vad cu alti ochi faptul ca sunt mamica si am devenit optimista asa, deodata!
sarut sarut sarut

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 14 ani, 2 luni
Carmina Delia: 9 ani, 7 luni

07.02.2006 12:00     citat 

Super subiectul!!!
As fi vrut sa fi stiut de la inceput
- ca bebe chiar are un motiv sa planga (foame pt ca nu se satura la san, somn pt ca era agitat de la atitea vizite nervos nervos , etc) si nu ca sa ma inebuneasca pe mine. ochi peste cap ..asa m-as fi bucurat si eu la maxim din prima luna in loc sa cred ca nu vor mai trece odata lunile astea sa taca odata din gura. trist trist ..(off topic: de cand am inceput cu completare cu formula si apoi intarcarea completa la 7 saptamani (nu va luati de mine...asta-i un alt subiect de discutat), de cand am mai zis la vizitatori sa-l lase in pace, sa nu-l mai agite atit s-a mai potolit puiul meu ca acum e mai mare dragul cu un bebe in casa foarte fericit )
- ca un caruicuor asa mare cum am cumparat nici sa ma pun in cap si tot nu-l pot cara de la et 4 cu bebele intr-o mana...asa ca ies si eu doar in we cand are sotul meu timp...in rest stam pe balcon si doarme ziua in el. trag cu ochiul ..cum zicea cineva (off topic: imi cumpar la primavara unul din aclea tip sport, ca sunt mai mici si mai usoare)
- si acum as vrea sa stiu cand sa incep diversificarea confuz dr. zice la 2 luni jumate cu sucuri de mar si morcov ca-s cel mai bine tolerate..dar unii imi zic ca sa mai astept....spuneti-mi ce sa fac ? prostit prostit
si probabil mai sunt multe...dar nu-mi vin in minte

sus

Denunta
elaf

Copii
Mihai Tudor: 14 ani, 6 luni
Georgiana Ruxandra: 8 ani, 3 luni

07.02.2006 12:03     citat 

mi-am mai adus aminte una ... as fi vrut sa stiu ca pentru a desfunda nasul nu sunt suficiente cateva picaturi de ser fiziologic intr-o nara, ci macar o pipeta intreaga ... asa nu ajungea puiul meu la 5 saptamani sa nu poata dormi noaptea din cauza nasucului infundat ...

daca pui suficient ser in nasuc poti scoate mucusorii cu pompita ... asta daca te lasa puiutul ca al meu face un taraboi, ca de multe ori renunt

sigur mai vin

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 14 ani, 9 luni

07.02.2006 12:31     citat 

Cory_a, eu zic ca e prea devreme , mult chiar , pt. diversificare. Codrin a baut formula de la 1 luna jumatate dar diversificarea am inceput-o pe la 5 luni. Chiar daca marul si morcovul sunt tolerate bine nu-i un motiv suficient sa-i dai de pe acum. Mai cauta subiecte asemanatoare pe forum si ai sa ai mai multe pareri, nu prea diferite de a mea. Sanatate multa!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: