· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Jocul si jucariile pentru copii > Computerul ...si jocuri pt. copii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
Daca considerati existenta computerului vitala pt. dezvoltarea unui copil, la ce virsta vi se pare potrivit sa-l aiba si sa-l foloseasca?
pina la 2 ani
2%
 2%  [ 1 ]
intre 2-4 ani
42%
 42%  [ 15 ]
peste 6 ani
48%
 48%  [ 17 ]
Nu-i cumpar pt. ca Nu-l consider un obiect necesar
5%
 5%  [ 2 ]
voturi totale : 35

autor Computerul ...si jocuri pt. copii     
Cora

29.04.2003 3:55   Computerul ...si jocuri pt. copii  citat 

Cum in ziua de astazi viata noastra se invirte si este legata aproape in mod strict de existenta computerelor (cel putin in US), noi am decis ca pina la 3 ani Alex sa aiba propriul computer, unul mai slabut, cu care sa poata exersa scris, tastat, chiar joculete educative, fara risc de a facut, luat un PC 486 la a perspicacitate, puzzle-s si alte din astea. Nimic violent, nimic inutil.

M-ar interesa la copii de aceeasi virsta (~ 5 ani) ce jocuri educative ati cumparat, eventual chiar si jocuri obisnuite non-violente si ce parere aveti despre ele. I-au ajutat pe copii sa invete ceva?

sus

Denunta
Lorelei

29.04.2003 9:33     citat 

Eu una o sa incerc sa-l tin departe de computer pana la vreo 5-6 ani. Vad la mine personal ce efecte negative are computerul, toate culminand cu sedentarismul asta ochi peste cap . Ori cum frageda copilarie e perioada cea mai importanta in dezvoltarea fizica de mai tarziu, as prefera ca activitate principala miscarea fizica inot, atletism,batutul mingii pe maidan) si pentru dezvoltarea intelectuala jocurile care "pun mintea si imaginatia proprie " la contributie! Cu ochii in computer poate sta toata viata.

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 4 luni
Maria Romana: 17 ani, 9 luni
Mircea Victor: 13 ani, 11 luni

29.04.2003 10:25     citat 

Sint de acord si eu cu Cora, probabil de la 3 ani in sus e important sa inceapa sa se familiarizeze cu computerul, folosind tastatura, mouse-ul, jocuri creative. Un NU hotarit insa jocurilor violente, nu stiu cum, dar acestea nu vor exista in casa noastra. Am vazut in alte familii , baieti, fete, de la 5-6 ani jucinduse ore in sir la computer cu jocuri oribile, cu monstri, distrugeri, impuscaturi, etc.
Computerul, la fel ca si televizorul, sint folositoare , cu moderatie insa !

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 21 ani, 1 luna

29.04.2003 3:52     citat 

Eu si sotul am decis sa-i lasam lui Vlad sa hotarasca cand vrea sa foloseasca calculatorul. Nu credem ca o sa fie capabil mai devreme de trei ani, dar acum-la aproape doi ani- se mai cocoata la mine in brate si tasteaza sau da clic pe mouse, cum m-a folosirea calculatorului, iar acesta a calculator, dar nici nu insistam. Asteptam ca totul sa se petreaca firesc si curiozitatea sa il indemne.
Singurul lucru pe care il vom hotara noi este cat timp o sa petreaca in fata monitorului.
Prin urmare asteptati sa-l intreb pe Vlad ce zice cand se trezeste si pe urma votez rad

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 21 ani, 1 luna

29.04.2003 3:55     citat 

... aaa si nu vad de ce i-as cumpara unul al lui personal ... de ce n-ar fi bun al nostru si pentru el?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

30.04.2003 1:36     citat 

suntem de aceeasi parere, cosmi, difera doar ca eric are tastatura lui de la 6 luni cu care nu se mai joaca de la 7 luni zambet cam in fiecare 2-3 zile isi petrece 5-10 minute marind si micsorand poze in acdsee.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

08.05.2003 1:19     citat 

Fata mea are deja calculatorul ei personal la bunici . Inca nu -l poate folosi , e prea mica ( 5 luni ) , a se joaca cu tastatura )...cam atat deocamdata . Se pare ca are veleitati in domeniu , cred ca il va mosteni pe tatal ei zambet .

Sanatate maxima !

sus

Denunta
unigiros

Copii
Ioana: 17 ani, 5 luni

05.04.2007 3:06     citat 

[color=green][/color] :idea: Parerea mea este ca trebuie sa evitam cat mai mult calculatorul pana la varsta de 5-6 ani. Au tot timpul in fata de a de-asi strica vederea

sus

Denunta
dana-banana

Copii
Sabina: 19 ani, 11 luni

05.04.2007 4:10     citat 

Fiica-mea s-a azi . Nu il folosim decat pt desene animate si niste jocuri foarte bune pt copiii de gradinita . si nu sta la calculator decat in prezenta noastra maxim 1 ora pe zi . O singura data era sigura la calc si a imobiliare din Indonezia pt ca scrisese alandala literele de la barbie

sus

Denunta
Cora

05.04.2007 4:28     citat 

ce subiect dezgropat... update - Alex se joaca atit de rar la computer ca nu am de ce-mi face griji in privinta lui. trag cu ochiul ... iar Nick se uita doar la poze cu el, in brate la noi, in rest nu-i voie! zambet

sus

Denunta
unigiros

Copii
Ioana: 17 ani, 5 luni

06.04.2007 12:56     citat 

Sper sa aveti grija de puii vostrii si sa evitati cat puteti calculatorul ca destul se uita la televizor. Fetita mea, din fericire, nu iubeste televizorul. Asa ca va doresc bafta in acest sens. Finuta mea, in schimb sta cu ochii numai in televizor iar parintii ei sunt disperati. Asa ca hai sa gasim tot felul de jocuri care sa-i atraga si sa- i distragem cat mai putem de la calculator si televizor.Va doresc Paste fericit!!!! Aveti grija cu ouale sa nu mancati foarte multe!
:)

sus

Denunta
Cora

06.04.2007 4:53     citat 

----------
unigiros a puii vostrii si sa evitati cat puteti calculatorul ca destul se uita la televizor. ...
----------

sa fiu sincera eu as prefera sa petreca timpul de la TV in fata unui computer unde are mai multe de invatat - deci nu ma refer la jocuri, ci la ceea ce poate gasi de citit in enciclopediile online, exercitiile de citire si matematica online etc.... bineinteles sub stricta urmarire parinteasca, ca sa nu ajunga pe cine stie ce site-uri deocheate si sau in camere de chat cu necunoscuti. zambet

sus

danny_ro

Copii
Daniel - Alexandru: 19 ani, 2 luni
Rares - Matei: 15 ani, 9 luni

10.04.2007 10:50     citat 

ie bine sal lasi la calculator dar cu program nu mai mult de 1 ora pe zi, Alex a se joaca , numi fac griji ca sta prea mult in fata calculatorului ca eu il las doar o ora sa stea la calculator iar in fata tv se uita numai la desene dar se plictiseste si incepe sa se joace cu jucarile lui foarte fericit

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

10.04.2007 11:02     citat 

----------
Cora a puii vostrii si sa evitati cat puteti calculatorul ca destul se uita la televizor. ...
----------

sa fiu sincera eu as prefera sa petreca timpul de la TV in fata unui computer unde are mai multe de invatat - deci nu ma refer la jocuri, ci la ceea ce poate gasi de citit in enciclopediile online, exercitiile de citire si matematica online etc.... bineinteles sub stricta urmarire parinteasca, ca sa nu ajunga pe cine stie ce site-uri deocheate si sau in camere de chat cu necunoscuti. zambet
----------

Perfect de acord cu Cora

Ce nu inteleg este cui i s-a ciudat acest mesaj inca l-a acord cu Cora

Ce nu inteleg este cui i s-a ciudat acest mesaj inca l-a