· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > ingrijorata.luxatie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ingrijorata.luxatie?     
iuliuta

Copii
soarele meu: 14 ani

08.02.2006 7:26   ingrijorata.luxatie?  citat 

fetelor bebica mea implineste in 14 febr 4 luni.la consultatia de la 2 luni medicul a zis ca e ok nu se pune problema luxatiei,dar acum cind am schimbat-o am observat ca pe un piciorus are 2 pliuru iar pe celalalt doar una.am sunat repede medicul(fiind socrul meu)si i-am spus.el a zis sa nu-mi fac griji ca se pune problema doar atunci daca este tinut cu piciorusele intinse dungulitele sunt asimetrice.totusi ,si asa sunt ingrijorata.mamicilor va rog din suflet spune-timi ai vostri cum sunt?se poate ca pe celalalt piciorus sa nu i se fi format al doilea pliu? trist

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 14 ani, 2 luni
Nicolas-Alexandru: 9 ani, 7 luni
am nascut deja!

09.02.2006 10:16     citat 

Tot asa credeam si eu! Acasa, eu ii vedeam un pliu pe un picior si 2 pe celalalt! Culmea mi se parea cand mergeam la dr., zicea ca totul e ok cu piciorusele! Pana intreb si ii zic ca vad eu acasa! Si imi zice( si arata in acelasi timp) ca se vede cand ii indrepti piciorusele copilului, acele pliuri sunt valabile, nu cand sta copilul in alta pozitie!
Oricum, daca ai vreo nelamurire, la doctor, ca ei stiu cel mai bine!
Sanatate multa multa! sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

09.02.2006 10:30     citat 

Mergeti la ecograf, mai ales daca aveti fetite, nu va luati dupa pliuri. Unghiul dintre oase trebuie sa fie de cel putin 60 de grade, la fiecare sold. Pentru linistea voastra! Pliurile nu demonstreaza nimic trist.

sus

Denunta
simona_niculescu

Copii
Maria Ariana: 14 ani, 2 luni

09.02.2006 12:33     citat 

multi copii au aceiasi problema ( exceptind cazurile grave) si la noi la fel cutele sint asimetrice trist .Am fost sfatuita de medic sa ii pun peste pantaloni un pampers pt ai tine picioarele departate(ca o broasca)Important e ca bebe sa nu aiba dureri cind ii rotesti piciorul din sold sarut sarut sarut

sus

Denunta
delixa007

Copii
Diana-Lavinia: 14 ani, 7 luni

09.02.2006 12:51     citat 

Incercati sa rotiti coapsele pe abdomen dinspre interior spre exterior, pe rand si cu blandete, fiecare piciorus. De asemenea, aliniati picioarele unul langa celalalt si vedeti ochiometric daca au aceeasi lungime. Daca simtiti o mica rezistenta la efectuarea primei manevre fuga la eco sau Rx. Pliurile nu indica diferentele intre picioare si eventualele probleme de mers de mai tarziu. Sper ca v-am fost de folos! Pa! zambet

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 9 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 11 luni

09.02.2006 1:29     citat 

iuliuta eu zic sa ai incredere in dr, mai ales ca este bunicul copilului si plus ca are dreptate pliurile trebuie sa fie la intinderea picioruselor..eu zic sa stai linistita ca are dreptate si inca o data dc ar fii cel mai mik motiv de ingrijorare sunt sigura ca s-ar alarma ...doar e Bunicul, nu doar doctorul scot limba [/b]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: