· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > ajutor! sunt racita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor ajutor! sunt racita     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
mella77

Copii
MM: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

23.02.2006 10:44     citat 

Si eu am fost racita si nu a fost nimic grav. Se pot lua paracetamol, oscilococcinum, vitamina C iar pentru nas am folosit spray cu apa de mare. Sanatate multa!

sus

Denunta
mamikuta

Copii
Radu: 16 ani, 10 luni
Alexandra: 13 ani, 2 luni

24.02.2006 3:03     citat 

Draga sweety78, probabil nu iti mai folosesc raspunsurile de astazi, dar iti spun cum am procedat si eu cand am fost insarcinata cu primul copil.
Pe la 3 luni de sarcina am racit ingrozitor, cu tuse, stranuturi si mai ales cu nas infundat de nu mai puteam sa dorm bine.Am dus raceala "pe picioare" vreo 3-4 zile, pana cand un prieten al sotului meu mi-a spus sa incerc cu sare calda, cat suport de calda, pusa intr-un saculet , pe piept.Pot sa-ti spun ca in noaptea aia am dormit aproape ca un bebelus(ma mai chinuia tusea) si in cateva zile mi-am revenit de tot.Inainte de culcare incalzeam (infierbantam) un pumn de sare grunjoasa intr-un ceaunel, o puneam intr-un saculet de panza si-l tinema pe piept, direct pe piele, pe sub pijama, pana dimineta. Si copilului meu (3 ani ) ii fac acum la fel cand i se infunda nasul.
Sanatate!

sus

Denunta
lillyvds

Copii
Robert Mihai: 13 ani, 2 luni
Laura Maria: 11 ani, 2 luni

03.03.2006 12:13     citat 

Si eu,care ma dadeam mare ca am o sarcina fara complicatii,raceli,etc...m-am trezit fff racita,dar mai grav e ca ma doare in gat,ceea ce e f periculos la mine,pt ca stiu ce urmeaza:infectie in gat,cu puroi,febra f mare,stat la pat vreo sapt (asta cu antibiotic)...sunt disperata,dupa-amiaza merg la medic,dar pana atunci...ce as putea sa iau sa nu se agraveze infectia in gat?Si sa nu afecteze bebicul meu,normal...ajutati-ma...

sus

Denunta
arrabela

03.03.2006 12:22     citat 

offf... Lily, tocmai cand ma intrebam unde ai disparut confuz saracuta de tine, ma gandeam la niste miere de albine pt gat, nu cred ca face rau sarcinii confuz ai grija de voi scumpa mea, vezi ce faci la dr, multa sanatate! sarut

sus

Denunta
anina

Copii
Delia: 13 ani, 6 luni

03.03.2006 7:58     citat 

cind am fost racita eu am luat asa: doctor mom pentru git (bomboane), ceai cu zmeura ajuta foarte mult si multe multe portocale. Mincam cam un kg pe zi. In urechi e bine de picurat acid boric si de pus vata. E important ca ceaiul sa fie caldut, nici intr-un caz fierbinte.
Pentru git: sare incalzita si pusa intrun ciorap sau un cartof crud dat prin razatoare si stropit cu vodca. Se inveleste in politelena si intro batista si se pune imprejurul gitului. Ajuta foarte mult. Se lasa peste noapte.
Sanatate.

sus

Denunta
simo_stu

Copii
SARA MARIA: 14 ani
MARA CRISTIANA: 12 ani, 4 luni

02.11.2006 12:32     citat 

Fetelor ce sa mai fac cu raceala asta? De 2 saptamani sunt asa si nu-mi mai trece.Febra nu cred ca am facut in schimb imi curge nasul si am o tuse.......Cat de periculoasa poate fi pentru bb? In 2003 am fost insarcinata si tot asa in primul trimestru am racit.Cand bb avea 20 saptamni a trebuit sa fac avort terapeutic deoarece era malformat.In urma acestui avort (FAT CU MULTIPLE MALFORMATII)a trebuit sa facem fel de fel de analize si teste genetice pentru a descoperii cauza dar totul a fost ok..nici un medic nu si-a putut da seama de ce s-a intamplat asa ceva.Acum insa sunt ffff speriata.....sunt abia in primul trimestru de sarcina si mai am pana voi face acele teste de depistare ale anomaliilor...

sus

Denunta
anna_m

Copii
luca daniel: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

04.11.2006 10:42     citat 

simo,eu la 32 de sapt m am racit destul de tare,normal ca in afara de vitamina c nu aveam voie nimic altceva,asa ca am luat reteta de la sora mea:ceai de musetel,adaugi IN ceai 3-4 linguri de sare,apoi inhalezi.eu am inhalat seara de 2 ori.am repetet dimi de 2 ori,si in ziua respectiva mi am revenit total,de nu mi a venit sa cred.nu stiu daca tie o sa ti foloseasca,dar macar incearca!
insanatosire grabnica.

sus

Denunta
anna_m

Copii
luca daniel: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

04.11.2006 10:45     citat 

era sa uit,am fost bocna si eu si totusi dr gine mi a zis ca n am voie sa iau NIMIC altceva decit vit c.e mai sigur asa,

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: