· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Casa noastra ... de vis
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Casa noastra ... de vis     
camileta

21.02.2006 12:10   Casa noastra ... de vis  citat 

As vrea sa va provoc... ce trebuie sa faci, cu ce sa incepi, sfaturi practice de la cele/cei care deja au construit... e totul ok, ce ar schimba sau alte discutii legate de casa, incepand de la fundatie si pana la acoperis....
costuri, materiale, mesteri, arhitecti, etc...

Cum as vrea sa arate casa mea? Sunt sigura ca as vrea sa aiba un living, bucatarie si birou la parter si 3 dormitoare sus, evident si baile de rigoare... A, si garajele vor fi la subsol (pt ca terenul e in panta) si are si o forma ciudata...

Dar cum sa fie aranjate, asta ramane de aflat... de aceea astept sfaturi, idei si indrumari...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

21.02.2006 9:33     citat 

ei itzi recomand sa-ti angajezi un arhitect f bun, pe care sa-l educi. sa-l faci de la inceput sa intzeleaga ca tu vei locui in casa aia si nu el, pt ca in general, incearca sa-si impuna parerea.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

21.02.2006 9:56     citat 

Camileta, exact asa e casa noastra foarte fericit. Imi place. In principiu e utila; eu sunt multumita. Are pivnita, mansarda si parter.

Dezavantaj? Uiti olita la parter si bebe urla "KAKAAAAAAA", in camera lui fiind, la mansarda foarte fericit. Daca vrei iti trimit planurile, sa-ti faci o idee. Da-mi MP cu adresa ta de mail.

sus

Denunta
camileta

21.02.2006 10:29     citat 

----------
KiKilinis a scris:
ei itzi recomand sa-ti angajezi un arhitect f bun, pe care sa-l educi. sa-l faci de la inceput sa intzeleaga ca tu vei locui in casa aia si nu el, pt ca in general, incearca sa-si impuna parerea.
----------

Multumesc de indrumare... bineinteles ca trebuie sa angajez un arhitect... si va face asa cum vreau eu, doar ca eu inca nu sunt chiar hotarata exact ce vreau... am mai cautat pe net tot felul de proiecte dar din pacate nu am gasit nimic cu garajele la subsol...

Desi am auzit ca e o varianta foarte costisitoare cu garajele la subsol: sapaturi, hidroizolatii, termoizolatii, altele... citeam pe un site specializat de constructii ca ar costa cat aproape o masina noua surprins ...

Multumesc Adelia pentru amabilitate...
Voi cand ati construit? ati facut cu firma sau in regie proprie?... as avea o gramada de intrebari, dar poate mai tarziu, daca aveti rabdare sa dezvoltam subiectul...

sus

Denunta
adelia

Copii

21.02.2006 10:59     citat 

Ti-am trimis mail. Cum am construit: socrul a fost inginer constructor si s-a ocupat el de supravegherea lucrarilor. Am avut mare noroc, recunosc. Am lucrat si cu firme specializate, si in regie; deci cum ni s-a parut mai avantajos, in functie de complexitatea lucrarilor, de utilajele necesare si de pret foarte fericit.
Garajul (de fapt subsolul; garajul e o parte a subsolului) e din pereti din beton (nu stiu grosimea exacta a peretilor, dar sunt grosi) si e ingropat in pamant, asta nu inainte de a-l izola cu foi speciale din bitum si apoi polistiren extrudat. In interiorul subsolului inca nu am facut nimic foarte fericit.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

21.02.2006 11:00     citat 

camileta, am vorbit acum doua zile cu o colega care tocmai vrea si ea sa construiasca o casa, si o va construi fara pivnita, pe motiv ca doar pivnita ar costa inca 40.000€ in plus. surprins Acum nu cunosc preturile la voi, insa ma gandesc ca si la garaj sunt aceleasi probleme (sau ma rog, foarte asemanatoare) ca si la o pivnita, asa ca in orice caz merita sa compari cat ar costa cu garaj subteran si cu garaj "normal" (daca aveti loc de el pe langa casa, nu stiu cat de mare e terenul pe care am inteles ca il aveti deja).

sus

Denunta
camileta

21.02.2006 11:36     citat 

----------
Christa a scris:
camileta, am vorbit acum doua zile cu o colega care tocmai vrea si ea sa construiasca o casa, si o va construi fara pivnita, pe motiv ca doar pivnita ar costa inca 40.000€ in plus. surprins Acum nu cunosc preturile la voi, insa ma gandesc ca si la garaj sunt aceleasi probleme (sau ma rog, foarte asemanatoare) ca si la o pivnita, asa ca in orice caz merita sa compari cat ar costa cu garaj subteran si cu garaj "normal" (daca aveti loc de el pe langa casa, nu stiu cat de mare e terenul pe care am inteles ca il aveti deja).
----------

Precum spuneam... un subsol, fie ca este garaj sau pivnita costa ffff mult, vad ca mi se confirrma inca o data acest lucru...

Din pacate si forma terenului este foarte ciudata... sa zicem un fel de L, in care latura lunga a literei este doar un drum de acces iar cealalta parte este in panta, mai sus decat drumul de acces... e mai complicat de explicat... oare ati inteles ceva?... confuz
Si acolo vrem sa facem garajele si o mica pivnita+camera pentru microcentrala...

Eu mai aveam o idee, dar al meu zice ca e stupida...
Sa construim garajul separat de casa, chiar pe drumul de acces...Dar sper ca un arhitect sa-mi infirme sau nu teoria...

Inca o intrebare... am mai auzit ca se construiesc "cartiere rezidentiale" tot ce ai de facut este de a-ti alege planul (din vreo 3-4 tipuri) si de a da banutii...
Aveti vreo informatie?

sus

Denunta
adelia

Copii

21.02.2006 12:02     citat 

Christa, esti sigura ca e 40000 de euro? Inainte de a construi casa am tot analizat planuri nemtesti. Majoritatea ofereau variante de case cu pivnita sau fara. Variantele cu subsol costau in plus intre 7.000 si 15.000 de euro. Nu spun ca nu se poate 40000, dar eu zic ce-am citit pe site-uri, asta fara sa merg la o firma sa intreb efectiv cat m-ar costa...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

21.02.2006 12:05     citat 

daaa, mai nou asta se poarta: cartiere rezidentiale cu case tip, in general duplexuri, pt ca e mai usor pt constructor si cu aprobarile si cu constructia. numai ca, dezavantajul este terenul fff mic. adica o curte miiiiiiiica in fata casei si o curte si mai miiiiiica in spatele casei (faza asta cu curtea mica nu e valabila daca itzi permiti sa dai mai mult de 200.000 pe casa).
eu am serviciul in baneasa. am observat acum 3 luni, ca peste lacul herastrau, incepea sa se niveleze si portioneze o bucata destul de mare teren. astazi se inalta in soare mandre, zeci de case inghesuite.
nu sunt finisate complet, dar parca dav peste o luna culmile de rufe intinse la uscat.

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 24 ani, 4 luni
Denis-Ian: 14 ani, 7 luni

21.02.2006 12:18     citat 

Fetelor, si eu sunt in disperare de cauza. Caut proiecte de casa cu o suprafata desfasurata de max 130 mp. Fundatia am gasit pe cineva sa mi-o faca la 100 mil. Nu stiu daca e bine sau nu deoarece am intrebat in mai multe locuri si pretul e cam acelas. Eu vreau s-o fac pe structura de lemn sau metal. Daca careva dintre voi cunoasteti ceva firme serioase ajutati-ma si pe mine sau daca aveti ceva planuri interesante faceti un pustiu de bine si trimiteti-mi si mie! N-as vrea o casa imensa si neutila. Parterul vreau sa aiba un foier, o bucatarie, camara, baie si living iar mansarda 3 dormitoare si 2 bai! Cam astea sunt dorintele mele. Terenul il am si acum in primavara vreau sa intru in focurile constructiei. Va pupicesc!

sus

Denunta
camileta

21.02.2006 12:19     citat 

nu stiu ce sa zic...

Auzisem ca fiecare casa are cam 3-4 ar de teren...iar preturile undeva la 40000 - 70000 euro...

Din alta sursa, neautorizata ce-i drept, dar in domeniu, am aflat ca nu s-ar juistifica pretul... adica nu ar fi materiale de calitate, finisaje care lasa de dorit...

Iarasi revin la pivnite...
Adelia voi cu ce ati sapat... poate suna aiurea dar habar n-am , adica cu ceva utilaj sau oameni au sapat?

Stiu din proprie experienta cat de scumpe sunt finisajele... Nu demult am renovat apartamentul, si pentru ca a trebuit gletuit si indreptat, plus ca am mai si spart niste pereti si am mai aplicat niste trasnai din rigips, am cheltuit o gramada de bani...

Icar bine ai venit in necunoscut...
Esti harnica daca vrei sa incepi la primavara... ai toate aprobarile, CU, si mai stiu eu ce?
La noi este o firma care lucreaza pe structuri metalice... se numeste inserv, vezi ca au si site... da google...
Inca un site interesant, dezavantajul ... e in poloneza trist
Apropo, si ce inseamna suprafata desfasurata?

Ultima modificare efectuata de catre camileta la 21.02.2006 12:27, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

21.02.2006 12:24     citat 

----------
camileta a scris:
Eu mai aveam o idee, dar al meu zice ca e stupida...
Sa construim garajul separat de casa, chiar pe drumul de acces...
----------

De ce nu? Atata timp cat e mai la ... capatul drumului de acces zambet adica nu chiar in mijloc, eu zic ca e perfect. Drumul de acces tine tot de terenul vostru, nu?

adelia, sigura sunt doar de ce mi-a zis colega. Stiu (dar tot din auzite!) ca "pe vremuri" costa 40-50000 DM o pivnita, dar ai apucat si tu sa vezi cum s-au schimbat preturile dupa introducerea la euro ... prostit asa ca nu m-ar mira.

sus

Denunta
adelia

Copii

21.02.2006 12:34     citat 

Cu utilaj am sapat (excavator). El a si nivelat. Oamenilor le trebuie foarte mult timp trag cu ochiul. Pentru asta am luat firma. Noi nu a trebuit sa sapam foarte mult din cauza conformatiei terenului. Firma respectiva a facut si plansa de beton- tot cu un utilaj, o betoniera si inca o masina care avea un furtun care arunca betonul direct pe plansa (nu e fundatie; casa e asezata pe un planseu de beton), iar dupa cateva saptamani peretii subsolului - tot cu utilajele respective. O alta firma a facut planseul parterului (dupa fiecare faza se asteapta cateva saptamani, sa se usuce betonul). Abia apoi s-a trecut la peretii din caramida; asta s-a facut cu zidari particulari.

sus

Denunta
camileta

21.02.2006 12:37     citat 

----------
Christa a scris:
De ce nu? Atata timp cat e mai la ... capatul drumului de acces zambet adica nu chiar in mijloc, eu zic ca e perfect. Drumul de acces tine tot de terenul vostru, nu?

----------

Multumesc de sustinere... inseamna ca nu sunt chiar btuta in moalele capului...
Bineinteles, ca terenul este al nostru... ca argumente i-am spus ca nu va mai avea de dat la zapada toata aleea, pana la ladrumul principal... dar poate trebuie sa incerc picatura chinezeasca.. din pacate cu el numai asa merge... plang sau sunt foarte trist
Asa am patit si cu apartamentul... eu doream un perete rosu... tot asa, cum o sa arate rosu? Pana la urma peretele e rosu... iar acum ii zice "peretele meu" prostit sa mor de ciuda... nervos

sus

Denunta
adelia

Copii

21.02.2006 12:39     citat 

----------
camileta a scris:

Apropo, si ce inseamna suprafata desfasurata?
----------

Sper sa nu ma insel: exista suprafata utila si suprafata desfasurata. Suprafata desfasurata e cat teren ocupa cladirea respectiva, cu totul, iar suprafata utila e cat se poate folosi din ea. Adica scoti suprafata ocupata de ziduri, respectiv la mansarda (acum ma refer la normele din Germania), pana la aprox. 1 m 50 inaltime se considera ca nu se poate folosi de catre locatari (trebuie sa stai pe vine, dai cu capul, etc). Camileta, in planurile care ti le.am dat scrie in josul foii Wohnfläche (suprafata) si Nutzbare Grundfläche (suprafata utila)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: