· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Casa noastra ... de vis
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Casa noastra ... de vis     
ruxipops

Copii
Corinna: 15 ani, 2 luni
Irina: 27 ani, 6 luni

29.07.2006 11:31     citat 

adelai e frumoasa casa
dar pune si poze din interior pt noi astia curiosii
ca daca ai numa scari si camara din 3 unghiuri , nu ne prindem cum sta treaba !

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

30.07.2006 10:54     citat 

Ruxi, pai va prindeti din planuri zambet. Detalii de amenajari interioare inca nu-s jenat . Absolut toate camerele sunt in alb, ca noi eram vecini cu tine pe cand s-a zugravit casa foarte fericit . Mobila nu e cumparata in toate camerele (prefer sa am timp ca sa caut si sa tot bibilesc)

Acuma e sarcina, plus Dia... efectiv nu mai imi sta capul sa caut dupa culori, mobila si alte dracovenii de aranjat. Pozele puse sunt pentru detalii tehnice (cum e facuta casa, scara, in camara sunt incantata de suporturile acelea metalice de la rafturi, ca ne-am stors creierii cum sa facem noi rafturile si asta cat mai usor. Mai urmeaza inca un rand de rafturi pe partea stanga, perpendiculare cu primele, dar mai inguste; am gasit suporturile mai mici, dar ne trebuie timp pt montaj). O sa mai fac poze la bai si bucatarie, ca sa se vada combinatia de culori, dar va mai tin pe jar, ca mi-e lene scot limba .

In rest camerele sunt normale; mai trebuie niscai finisaje pe care nu am indraznit sa le lasam pe mana mesterilor de aici (apropo, inca tot n-am gasit ceva care sa ma multumeasca la imbinarea gresie-laminat, ca sipca din aceea metalica care sa acopere golul respectiv tot nu-mi vine sa pun... ). Important insa ca e utila, locuibila, suntem multumiti, e casa noastra... zambet

sus

Denunta
ruxipops

Copii

30.07.2006 2:40     citat 

f frumoasa , numai ca eu ca tzatza vroiam poze ! trag cu ochiul

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 10 ani, 7 luni
Teodor: 13 ani, 8 luni

31.07.2006 10:53     citat 

Am si eu o intrebare, sau mai bine spus o rugaminte. Eu tocmai mi-am cumparat un apartament si intentionez sa-mi pun tamplarie din aluminiu si in exterior si in interior. Pe langa faptul ca am auzit ca nu e stralucit de buna am de ales intre doua culori : alb si maro inchis. Eu am vrut de la inceput maro deschis asa ca in momentul cand am vazut maroul asta inchis am zis ca mai bine alb. A trecut o saptamana de atunci si mi-am tot schimbat parerea ba ca ar merge si maroul ala inchis ca da mai bine la usi decat albe ca la spital, ba ca pentru exterior ar fi mai bine alb. Am nevoie si de alte pareri. Credeti ca pentru un apartament ar merge mai bine stoleria alba sau maro inchis ? Multumesc !

ca sa va faceti o idee pentru coloarea maron: este ral 8014

http://www.climagroup.ro/pragul_de_aluminiu.html

sus

Denunta
Lightmoon

31.07.2006 12:12     citat 

Si eu m-am tot gandit la casuta ce culoare voi face tamplaria si sincer, inca nu ma pot hotara. Dar cred ca in cazul unui apartament la bloc depinde cat de luminos este, daca e mai intunecat cred ca maroul nu ar fi indicat ... Apoi, nu cred ca poti asorta orice zugraveala interioara cu maro ...albul iti permite orice culoare a peretilor... ex: poate vrei sa faci camera copilului sau nu numai, in lila sau roz, nu stiu cat de mult s-ar potrivi cu maro...
Cred ca spunandu-ti, ma conving si pe mine ca albul e cel mai potrivit.
In plus, mie imi da senzatia de luminozitate, curatenie .... doar o parere...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

01.08.2006 11:23     citat 

adelia, tare dragutza casa ta. ce bine ca aveti si spatiu liber imprejur.
din pacate noi nu vom avea decat o bucatica miiica mica de curte, in care ma indoiesc ca vor incapea cateva straturi de flori. trist
hmmmm, poate data viitoare rad

cat despre tamplarie... eu as alege maro (wenge ala care se tot poarta), pt ca acum sunt f stresata de cat de repede se murdareste, cel putin la bucatarie e teroare. frec ramele aproape saptamanal, pt ca imi sare totul de la aragazul din vecinatate nervos .
la casa vom avea tot alb, din pacate, pt ca dura f mult comanda si eram presati de timp. nervos

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 10 ani, 7 luni
Teodor: 13 ani, 8 luni

01.08.2006 2:28     citat 

Si noua ne place mai mult maro, chiar daca e mai inchis decat am fi vrut, decat alb dar cum sa asortam cu restul casei ? Am vrea sa nu fie prea multe piese inchise la culoare. Aveti cumva vreo fotografie doua ca sa imi vina si mie o idee ca pe net nu prea am gasit .

sus

Denunta
ruxipops

Copii

01.08.2006 10:23     citat 

kiki si eu am o curte miiiica miica , dar ce de idei am sa aranjez !
traiasca curtile mici !

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

07.08.2006 9:13     citat 

uitati cum avanseaza lucrarile la noi!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/stroe_cri...pg&.src=ph
si termopanele sunt albe. foarte fericit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

07.08.2006 10:21     citat 

felicitari, bb! succes in continuare. sa ne tii la curent cu lucrarile.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

07.08.2006 10:46     citat 

Ohooo, pai chiar ca au avansat lucrarile, aproape ca nu mai recunosti ce-a fost inainte zambet. Felicitari! sarut Se mai simte asa tare caldura la parter? Te plangeai ca da soarele pe planseu si era teroare de cald in casa...
Sa ne tii la curent!

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 5 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 8 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 9 luni

07.08.2006 12:26     citat 

hai sa va mai zic si eu cum stam.

noi ne facem casa de lemn, miercuri, in 2 august, au venit muncitorii, a doua zi era gata cabana mea, si azi punem buchetul la acoperis (pentru cine stie ce e aia, ca noi nu stiam, e momentul cand se pun capriorii).
acum facem poze si o sa va arat deseara. cu toate problemele, cand ma duc acolo si vad ce fain e... imi trec toate.

va pup
diana

a, si o intrebare: ne tot gandeam, tabla sau sindrila bituminoasa, aveti vreo parere?

pupici

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

07.08.2006 12:59     citat 

felicitari, diana! cred ca e o adevarata implinire sa vezi ce repede 'creste' casutza.
de abia astept sa vad pozele. sarut

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 1 luna

07.08.2006 1:27     citat 

nu se mai simte caldura. acum e bine si racoare. cat am asteptat momentul asta......... s+a cunoscut diferenta de temperatura din momentul in care au pus scandurile, nu mai spun de momentul in care au acoperit si cu tabla. sarut sarut sarut
si au am avut buchet la acoperis............ la noi e asa. un prosop mare in care legi un mar pentru sporul casei si un ban pentru noroc. prosopul cu accesoriile astea se leaga sus la imbinarea celor mai inalti capriori. si apoi se cinsteste cel care a legat prosopul acolo.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

07.08.2006 2:30     citat 

----------
citat:
tabla sau sindrila bituminoasa, aveti vreo parere?
----------

noi avem o tabla mata tratata... in nu stiu ce fel. daca ar fi fost dupa mine am fi acoperit cu bitum colorat maro inchis in usor degrade, care imi place mai mult.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: