· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Casa noastra ... de vis
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Casa noastra ... de vis     
Lightmoon

10.10.2006 3:37     citat 

Ma bucur ca ai revenit si la subiectul asta zambet. Din cate inteleg anul asta ai inceput casuta si acum deja e ridicata si cu acoperis si cu geamuri... felicitari zambet inseamna ca lucrurile au mers asa cum trebuie si nu ai intampinat probleme cu muncitorii sau cu mai stiu eu ce ... ma bucur pentru pentru voi zambet

La mine lucrurile stau cam asa: deocamdata sunt in faza de proiect (cam din luna iunie si nu reusesc sa trec de faza asta trist )
Terenul meu are 500mp, undeva pe langa strada Campului daca stii, curentul electric se afla cam la 30 ml, gazele undeva la 100-120 ml, iar canalizarea deocamdata nu imi pun sperante, este destul de departe... astea ar fi distantele pana la poarta, de la poarta la casa o sa fie alta mancare de peste trist

La anu' prin mai-iunie o sa ma apuc si eu de constructie .... de bani cred ca o sa dispun pentru inceput de vreo 40.000E , apoi va trebui sa apelez la vreun credit ca sa o pot termina...

Multumesc frumos pentru urari si va doresc sa va mutati cat mai repede in casuta noua zambet

PS: azi am fost in zona cu ceva treburi pe la Primarie zambet

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 16 ani, 3 luni

11.10.2006 10:07     citat 

... eu am casa pe strada Zorelelor, unde este si notariatul, mai spre sfarsitul strazii, strada care ducea spre primarie
... constructia casei am inceput-o in iunie, dar nu cred ca ma voi muta pana in decembrie desi imi doresc foarte tare
... suprafata totala a casei este de 200
... initial optasem pentru o suprafata totala de 135, situatie in care ne-ar fi ajuns 45000 E
... cat despre acte trebuie sa stai cu gura pe ei si sa-i stresezi cu telefoanele ca altfel nu le obtii prea repede
... de anul viitor se schimba legea, si cica nu ne mai da voie sa construim in regie proprie, ar trebui sa te interesezi
... eu am avut o echipa de 6 oameni

sus

Denunta
Lightmoon

11.10.2006 10:47     citat 

Cunosc strada, cand mai trec pe acolo o sa incerc sa identific casuta ta zambet ... tu esti chiar in inima comunei zambet, eu sunt un pic mai in camp, dar destul de aproape de Primarie.

Cand m-am dus la arhitect i-am spus ca nu vreau sa depaseasca suprafata de 160-170 mp, iar acum am ajuns la 200...
Am auzit si eu de faptul ca de la anul nu o sa mai pot construi in regie proprie plang sau sunt foarte trist , dar eu tot sper ca nu o sa fie asa ...

Echipa de muncitori ati luat-o din provincie sau din Bucuresti? Cat v-a costat manopera la rosu, adica fundatie si ridicarea casei ( fara acoperis si ferestre)?
Fundatia ati turnat-o cu cifa?

sus

Denunta
misha

Copii

12.10.2006 3:19     citat 

Lightmoon, initial contacta-sem o echipa din Baia Mare destul de convenabila la pret, dar ei mai aveau o lucrare mare si nu puteau veni la mine decat la sfarsitul lui august asa ca, cu regrete, a trebuit sa renuntam la ei, si am angajat o echipa de aici din Chiajna, le-am dat 7500 E, mi s-a parut destul de mult, dar alte echipe imi ceruse 8000 E, ... asa ca i-am angajat pe cei de aici, fara mancare si bautura si nici nu mi-am facut griji cu cazarea lor, baietii sunt oarecum seriosi dar si sotul meu a stat cu gura pe ei ... de totusi lucratori mai intampini si probleme, tot ei imi lucreaza si la finisaje, initial imi ceruse 300.000 pe m patrat dat sotul a reusit sa-i convinga sa ne lucreze cu 180000 m patrat, e mult e putin nu stiu dar m-am saturat sa tot caut ... si cam atat, daca te mai intereseaza sa stii ceva intreba-ma ... te pup
... nu mai stiu cat m-a costat casa la rosu, o sa-l intreb pe satul meu cand va veni acasa, dar noi am facut o fundatie destul de inalta, cu tot cu ce intra in paman la 2 m, ceea ce ne-a inghitit foarte multi bani
... tot ce a insemnat beton inclusiv fundatia am turnat cu elefantul, am comandat cifele de beton si am inchiriat elefantul care este destul de mult, cca 4.000.000 ora
... cred totusi ca sa aducem casa la rosu ne-a costat 35000 E, dar a trebuit sa-i facem si un veceu vecinului ca avea unul din lemn afara in curte si mirosea pana la noi, asa ca nu mai stiu sigur care au fost cheltuielile in plus in afara de cele care tineau strict de casa ...

sus

Denunta
Lightmoon

12.10.2006 6:02     citat 

Multumesc mult pentru raspunsuri zambet
Din ce am mai auzit si eu cred ca 7500 E manopera e ok.
Si cam cate ore a zabovit elefantul pe la voi prin curte?
Acu ca ai adus tu vorba de elefant, am intrebat si am aflat si eu ce inseamna... eu credeam ca daca aduci cifa, asta-i tot ..si aia din cate stiam te factureaza in functie de distanta... acu a mai aparut si elefantu' asta trist pe care il platesti in functie de perioada de stationare.

Numai bine, si spor la treaba, sa terminati casuta cat mai repede!

sus

Denunta
misha

Copii

12.10.2006 8:29     citat 

... elefantul l-am platit cel mult pentru 2 ore, in zona noastra nu platesti distanta pentru ca este foarte aproape, pe centura , cifa vine sigilata ( dar tot te fura la ciment, cica trebuie sa numeri rotatiile ...?), in general ei iti fac un calcul de timp dar daca te dai bine pe langa cea care face graficul poti pune un timp cat mai aproape de realitate ( ei au tendinta sa puna mai mult),
... cand vrei sa comanzi elefantul asigura-te ca lucratorii si-au terminat partea lor de lucru, cum ar fii cofrajul, s-a intamplat unor prieteni sa cheme elefantul si lucratorilor le-au mai trebuit 5 ore sa -si termine cofragul si eu platit saracii, bineinteles ca dupa eceea si-au scos parleala pe spatele lucratorilor
... daca-ti faci in regie proprie plateste-i pe lucratori in etape, de exemplu imparti la 3 etapele de construire si asa le dai banii la fiecare etapa terminata eventual cu un mic avans, nu le da totii banii dinainte, dar banuiesc ca stiti deja jenat

sus

Denunta
Lightmoon

12.10.2006 8:53     citat 

Hai ca m-ai mai incurajat foarte fericit

Abia astept sa vina primavara sa ma apuc si eu... m-a cuprins iar entuziasmul ca ma cam parasise...
Te pup! zambet

sus

Denunta
camileta

20.10.2006 10:17     citat 

Buna!
Revin si eu dupa o lunga dar si minunata pauza.
Bineinteles ca la casa nu am facut nimic... ba sa nu mint, am cumparat sopronul pentru scule&co prostit si acum urmeaza sa ne ingradim proprietatea... provizoriu, doar cu plasa.

Va tot admiram cat de curajoase sunteti si cati nervi trebuie sa fi avut pentru a ajunge la stadiile la care sunteti!

Casa Adeliei o stiam, dar acum vreau sa va felicit si pe celelalte pentru marile realizari! Asa ca felicitari Kikilinis, bblusa, kiskis, misha, MariaMona, criscros, dianabv. Spor la treaba si pentru Lightmoon!

Vin si eu cu o intrebare... cam la ce preturi mai lucreaza un arhitect? Voi cum ati ales arhitectul, recomandat, cunostinta? Eu nu am nici, nici, asa ca am scos din pagini aurii o lista de nume. Si acum ce fac.. ma duc pe la fiecare sau aleg dupa sonoritatea numelui? prostit surprins
E stupida problema mea dar zau ca ma cam framanta!

sus

Denunta
Lightmoon

20.10.2006 10:43     citat 

Multumesc Camileta si spor la lucru si tie! zambet

Nici proprietatea mea nu este ingradita trist si va ramane asa pana ma apuc de constructie.

In legatura cu arhitectul ...si eu la inceput am luat pagini aurii, am dat telefoane peste telefoane si nu am gasit nici unul convenabil ca pret. Pana la urma o cunostinta mi-a recomandat un arhitect (o firma de arhitectura) de care pana acum nu pot sa ma plang decat ca merge foarte greu... dar aici este discutabil pentru ca si eu am zis ca nu ma grabesc, ca incep constructia la abia la anu'...sunt si cam nehotarata scot limba deci o parte din culpa imi apartine... totusi de 4 luni nu am reusit sa trec de faza asta. trist

Pretul este 1600E, incluzand cele 3 proiecte: arhitectura, rezistenta si instalatii.

Tu cand incepi constructia?

sus

Denunta
camileta

20.10.2006 11:34     citat 

Merci mult pentru informatii Lightmoon!
Noi mai avem ceva chestii de reglementat, adica, exista un triunghiulet mic de teren care este pe stat si trebuie sa vedem cum facem sa intram in posesia lui... chestii super complicate, de care se ocupa din fericire sotul.

Apoi va trebui cat de repede anul viitor sa se faca drumul de acces, asta insemnand sapat, scos pamant, consolidat si cine mai stie ce...

Partea nasoala e ca noi nu avem bani sa ne facem casa si trebuie sa stam la bunavointa socrilor! Asa de mult urasc chestia asta!!!

De fapt noi am incercat anul trecut sa gasim un teren sa ne investim niste banuti (ai nostri!) si am gasit un teren care noua ne-a placut, nici nu au vrut sa auda (deh ... suntem cam legati ombilical de ei prostit ); ba ca e departe (in Baia Mare, dar spre una din iesirile din oras), ba ca nu sunt magazine in apropiere, ba cum va merge copilul la scoala si multe altele! In fine, ne-au convins ca e o afacere proasta! S-au pus ei pe treaba si au gasit terenul actual, care ce-i drept e, cum se zice "in buricul targului" iar gradinita este peste drum trag cu ochiul si toate aproape. Adevarul e ca l-am luat la super pret asa ca nu am avut ce comenta!
Of, ce m-am usurat! Scuze ca m-am lungit la povesti fara interes!

Oricum, se pare ca sunt dispusi sa ne ajute! Asa ca pe la primavara ne vom apuca si noi! Parca si vad cate probleme, nervi, lipsa de una alta si multe alte batai de cap vom avea! Ma rog de pe acum sa-mi dea Doamne Doamne putere si rabdare sa inhit cat r(bip) va trebui! nervos

sus

Denunta
Lightmoon

21.10.2006 12:03     citat 

Camileta, faptul ca ati gasit un teren la super pret si in buricul targului e lucru mare... si ca va ajuta socrii, iar e lucru mare...bine ca vor si ca au cu ce...

Si eu ma gandesc ce batai de cap o sa am cu avize, muncitori, materiale, teama ca nu o sa imi ajunga banii si raman cu casa neterminata ... dar cand ma gandesc la cum va fi cand va fi gata ma apuca asa un entuziasm si ma gandesc ca o sa reusesc pana la urma! zambet

Asa ca inarmeaza-te cu rabdare, va fi greu la inceput ... inghiti si bip daca e nevoie nervos, iar la sfarsit vei vedea ca satisfactiile sunt pe masura zambet si cine stie poate incet incet, fiind la casa voastra, se va rupe si cordonul acela ... scot limba

sus

Denunta
Kay

10.01.2007 1:49     citat 

Capitolul urmator :

http://www.parinti.com/modules.php?name...542#337542

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: