· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Casa noastra ... de vis
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Casa noastra ... de vis     
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 3 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani

22.02.2006 12:51     citat 

fetelor, va si vad cu fruntile incretite de concentrare, cu casca aia de santierist data pe ceafa...si bunghite pe planuri, planse, socoteli...hi hi...nu va suparati pe mine...am venit sa vi le descretesc...fruntile...
asa...dati castile alea de protectie jos...si spuneti si voi cum vreti sa arate casa voastra de vis...
eu, cand eram mai mica, visam s-am o casa cu living maaaaare, si goool...cu un camin si un caine mare si flocos...sa am bucataria ori parte din living, ori separat...si dormitoare si baia la etaj...
acum locuiesc in ea, in casa mea de vis...cu mici "modificari":
* nu e a mea, e cu chirie scot limba jenat , deci daca se strica ceva, doar sun si vine nea mesteru'
* nu am camin, caine flocos si bucataria in living, ci am un living marisor, bucataria despartita de un geam de el, pe care mai incolo vrem sa-l dam la o parte si sa facem un fel de tejghea..., o albina care lasa jucarii peste tot
* am 3 dormitoare la etaj, erau 4: 2 mari si 2 mici, cand ne-am mutat noi 1 dormitor mare+1 dormitor mic au fost tranformate intr-un dormitor regal...pe care-l folosim noi scot limba , plus o camera cu dus - marisoara
toate astea se "intampla" intr-un bloc de doua...etaje, adica casa noastra, numita "maisonette" reprezinta un astfel de etaj
referitor la ardenta problema a garajului subteran, am vazut asa ceva in oraselul in care am locuit anterior, arata ca o cabana la munte...casa era la nivelul strazii iar in garaj se cobora pe-o panta, hbar n-am cum arata in interior...dar se pare ca salveaza mult spatiu din suprafata desfasurata...parca asa ii spuneati, nu?!
ok...castile inapoi si la socotit...
sporuri si supcese!!

sus

Denunta
camileta

22.02.2006 1:17     citat 

Multumim Fish chiar asteptam sa ne descreteasca cineva fruntile... si sa ne dovedeasca ca se poate sa traiesti ... regeste... zambet

Se pare ca visurile noastre, ma rog a majoritatea dintre noi sunt cam aceleasi... parter + mansarda si vad ca tot mai multa lume agreaza varianta garajelor la subsol... sau sunt fortati sa o agreeze...

Dar eu am o muuuultime de intrebari fara raspuns...
Ok, am stabilit ca vreau living, bucatarie, baie, birou la parter...
Dar cum sa fie orientate... spre N, S,etc...
Citisem pe undeva ca
- bucataria sa aiba orientarea spre N (este o zona mai rece) si gatind se incalzeste oricum...
- implicit, evitarea dormitoarelor cu orientarea spre N...
- terasa sa fie orientata spre E pentru ca dupa amiaza sa ai racoare...
cam atat imi aduc acum aminte...

Pe de alta parte mai exista si feng shui... dar cum nu stiu tare mult despre subiect, ma abtin, oricum eu am inceput sa tin cont si de asta...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

22.02.2006 2:03     citat 

din cate stiu eu, e important sa nu ai ferestre mari spre vest daca nu suporti caldura, pt ca vara e lesin.
si eu incerc sa tin cont de principiile feng shui. nu stiu cat o sa reusesc. jenat parca in feng shui scrie ca pt un somn bun trebuie sa dormi inspre est? prostit
camileta, nu va angajati un arhitect sa va faca proiectul casei?

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 6 luni

22.02.2006 2:29     citat 

Kiki, depinde de nr.fiecaruia, calculat in functie de data nasterii.
Exista 4 directii bune si 4 rele. De ex. fata mea ar trebui sa doarma cu capul spre vest, sa invete cu fata spre nord-est, are coltul sanatatii in sud....etc etc. Nu e asa simplu feng-shui. Eu ar trebui sa dorm spre est dar cum nu este posibil, folosesc alte remedii, testoasa sub pat, cristale deasupra patului...ma pasioneaza feng-shui si citesc de citiva ani despre el si tot nu cunosc tot.

www.wofs.com

sus

Denunta
camileta

22.02.2006 2:34     citat 

----------
Kikilinis a scris:
camileta, nu va angajati un arhitect sa va faca proiectul casei?
----------

O sa angajam un arhitect... dar inca mai avem cateva probleme administrative... adica trebuie sa concesionam o bucatica de teren care e pe stat ...

Apropo de arhitecti... care este atributia lor? Au realizat planul si atat; sau trebuie sa supravegheze lucrarile? Chestia cu structura de rezistenta, instalatiile electrice, de incalzire, canalizare, etc. fac parte din planul pe care-l intocmeste arhitectul sau trebuie facute separat?

Despre feng shui... vreau sa aflu mai multe, asa ca daca stiti... nu tineti pentru voi...

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 6 luni

22.02.2006 2:36     citat 

Camileta, uite aici un mini-curs rapid. Sper sa te ajute. Detalii gasesti pe situl pe care ti l-am scris primul, are si forum, consultatii de la maestri...http://www.acvaria.com/fengshui.htm

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

22.02.2006 4:13     citat 

ali, am citit si eu cate ceva (chiar si chestia cu broasca sub pat si la usa pt bani - pe care, recunosc, n-am pus-o in practica nervos ), dar n-am stiut ca e chiar asa de complicat cu stabilirea pozitiei de somn....

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 25 ani, 6 luni
Denis-Ian: 15 ani, 9 luni

22.02.2006 6:25     citat 

Mama da` ati scris doua pagini deja si n-am lipsit decat o zi! Harnice mi sunteti!
Camileta, suprafata desfasurata la mine inseamna parter+mansarda! Deci la parter vreau cam 65 mp si la mansarda tot cam asa! Multumesc fetelor care au dat linkurile sunt super bune!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

22.02.2006 6:38     citat 

Pentru case cu suprafata mica uitati-va la linkuri cu case duble (pentru 2 familii). Voi luati numai jumatate din ele trag cu ochiul . De obicei acelea sunt dezvoltate mai mult pe inaltime. Am dat un pdf de la Schwörer pe pagina anterioara (acela cu case pt 2 familii). Acolo e chiar o casa cu subsol, parter, etaj si mansarda. Arhitectura nu e ea grozava, dar va puteti face o idee

sus

Denunta
Carmella

22.02.2006 8:32     citat 

Eu as putea sa dau exemple de "asa nu" zambet
Casa noastra a fost inceputa in 1929. Cam la fiecare 10 ani si-a schimbat proprietarul, care in functie de cum ii mergea afacerea adauga sau demola cite ceva la casa rad Astfel ca: pe 6 seminiveluri exista 5 camere, deci doar un nivel are 2 camere, restul cite una. E buna la tinerete, dar toti fostii proprietari incercau sa scape de casa cind implineau 60 de ani (am reconstituit circuitul dupa teancul de acte pe care l-am preluat). Deci pot sa dau sfatul sa va rezumati la cit mai putine variatii de nivel, eventual si garajul sa fie la nivelul solului, cam cum era casa familiei Bundy, daca va aduceti aminte: din garaj intra direct in living, care facea corp comun cu bucataria. O scara interioara ducea la nivelul superior unde erau dormitoarele. Tot din living se iesea si in gradina din spate, despartita de o usa mare cu geam.
Mie mi s-a parut casa ideala, care sa-i si uneasca pe membrii familiei. La noi, daca nu ne-am dori, putem sa nu ne intilnim cite o saptamina cu copilul, care locuieste la alt etaj, are baia lui, iar drumul la bucatarie nu-l aduce pe teritoriul nostru zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

22.02.2006 8:57     citat 

Carmella, de acord cu tine: cat mai putine niveluri (din punct de vedere a confortului). Dezvoltarea pe verticala implica insa o mai buna eficienta din punct de vedere a incalzirii.

Noi de aceea am vrut neaparat si birou jos, pe langa bucatarie, baie si sufragerie: cand vom fi mosi si nu vom putea urca scarile o sa dormim si noi ca mosii, la parter. Sa ne punem lift... koasta scump foarte fericit

sus

Denunta
camileta

22.02.2006 10:22     citat 

Da' nu mi-ati zis nimic de arhitect... de unde pana unde tine plapuma lui... si cat pot sa-l exploatez scot limba ?

Ma intereseaza o gramada de chestii practice, acum de exemplu ma gandeam la materiale... ce fel de caramida sa BCA?
Adelia, ce zici?

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 3 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani

22.02.2006 11:18     citat 

am venit...mi se spune descretitoarea...sau tangu'...cu placi ceramice...sa nu se arda cerebelosu'... rad rad rad rad trag cu ochiul
apropos de dispunerea camerelor...eu am bucataria spre nord, zugravita in culori calde, am incercat lemon& lime,a iesit citrus& lemon, hi hi...am ferestre imense...mi-e groaza sa le spal...da' asa e aici, in Olanda...si e avantajos ca in zilele insorite captezi destula caldura fara sa mai tii caloriferele deschide...si apropos de caldura, pe-aici se mai "poarta" sistemele care incalzesc podeaua...la bai sau livinguri, in genere...dar koasta, vorba adeliei...ca e pe curent electric...
cu shin fei, kung fu si alte alea nu le am...sorry...
asa...la etaj am deaspura bucatariei dormitorul mare in care doarme Deb si cel mic in care uscam rufe...noi incalzim doar dormitorul ei...seara...
deasupra livingului e dormeaza regala...iar intre dormeze, fara geam ochi peste cap dar cu aerisire, cica... trist socat e dusul...asta mi-e cel mai mare dor...ca n-am geam la baie...sa-l las cascat mare...
asta e...nu le putem avea pe toate, nu?!
bre camileto...sorry ca habar n-am ce hram mai poarta arhi...si cum tre' sa fie caramizile...ma ierti?? confuz
sarut cool trag cu ochiul

sus

Denunta
Isa-Nico

22.02.2006 11:18     citat 

Va puteti inspira si de aici:
http://www.coolhouseplans.com/
http://www.familyhomeplans.com/
http://www.house-floor-plans.com/
http://www.houseplans.com/
Casa mea e decat pe un nivel, cu garajul in fata, daca va intereseaza, pot sa va dau planul.

sus

Denunta
camileta

22.02.2006 11:23     citat 

----------
fish a scris:
am venit...mi se spune descretitoarea...sau tangu'...cu placi ceramice...sa nu se arda cerebelosu'... rad rad rad rad trag cu ochiul

bre camileto...sorry ca habar n-am ce hram mai poarta arhi...si cum tre' sa fie caramizile...ma ierti?? confuz
sarut cool trag cu ochiul

----------

Am inteles care e rolul tau... si e bine venit, si mai aduci cate o ideuta pe ici colo... asa ca mai zi-le...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: