· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > sensibilitate extrema
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor sensibilitate extrema     
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 6 luni

06.05.2003 1:26   sensibilitate extrema  citat 

lansez topicul acesta ca sa va cer niste sfaturi.
mesajul o sa fie lung (si probabil disperat...). sper ca cei/cele cu un pic de experienta sa aiba rabdare sa-l citeasca si sa ma poata sfatui.

e ceva timp de cind fetita mea (18 luni) are probleme de santate.
deja in primul an de viata a facut o serie faringite sau rino-faringite pe care cu timpul am inceput sa le consideram benigne. se poate sa fi fost in jur de 10 ba poate kiar mai multe... de fiecare data doctorul ne spunea ca-s de natura virala si au fost tratate, in totalitate, fara ajutorul antbioticelor. problemele 'serioase' au aparut odata cu inceperea cresei, cind faringitele au inceput sa aiba si complicatii digestive (voma, diaree, refuzul alimentatiei). asta se intimpla pe cind avea cam 11-12 luni, asadar perioada octombrie-noiembrie. dupa citeva incercari soldate cu aceleasi rezultate, am retras-o de la cresa pe toata perioada iernii (cind i-a fost relativ mai bine, desi...).

noul val de imbolnaviri a inceput cindva in februarie, cu o alta kestie de natura virala, eritem infectios (the fifth disease, in engleza). a avut apoi o gripa urmata apoi de o raceala banala. gripa a fost tratata cu antibiotic. raceala, care a urmat la 3-4 zile dupa gripa, fara. odata raceala vindecata a reinceput sa mearga la cresa: era deja 1 aprilie, sezonul imbolnavirilor frecvente trecuse (dar nu si pentru snoopi...). programul la cresa l-am ales extrem de limitat, tocmai pt a preveni imbolnavirile (3 dupa-amieze pe saptamina, doar). dupa primele 3 zile snoopi a facut o bronsita (tot virala) care nu s-a vindecat cum trebuia cu antibioticul prescris. a urmat o perioada de o saptamina (poate kiar 10 zile) in care facea febra lejera seara (in jur de 38 de grade). inca tusea (tuse grasa, bronhiile erau inca incarcate cu mucozitati) si voma des dupa mese. o radiografie toracica a aratat ca nu exista nici un focar de boala pulmonara ci doar semne de bronsita. in skimb analiza urinei a explicat febra nocturna: infectie urinara de origine virala (bineinteles!). un nou tratament cu antibiotic e inceput: augmentin, de data asta, care viza si bronsita prost tratata si infectia urinara.
la 3 zile dupa inceperea tratamentului cu augmentin snoopi face febra puternica: 40 de grade in timpul noptii (duminica de paste), 39.5 ziua. examenul medical indica o angina purulenta (de natura bacteriana, de aceasta data). un al doilea tratament cu antibiotic (ospen - ceva penicilina) e demarat in paralel cu augmentinul. anti-termice, anti-inflamatorii sint si ele in 'formatie'. 4 zile mai tirziu, inca sub tratament cu doua antibiotice, snoopi e plina de picatele pe burta, spate, ceafa, palme, talpi, mai putin pe brate si picioare. doctorul infirma banuiala noastra ca ar fi o alergie la tratamentul medicamentos prea dur si ne spune ca e vorba de o noua eruptie de alura virala plang sau sunt foarte trist
istoricul se opreste aici, fiindca asta se intimpla simbata. de atunci si pina acum eruptia s-a estompat, ba kiar a disparut. insa e clar ca e o problema, undeva.

dar care si unde? trist

la sfirsitul tratamentului snoopi va face niste analize pentru detectarea problemelor la nivelul sistemului imunitar. doctorul ne-a spus insa ca inaintea virstei de 4 ani rezultatele nu pot fi concludente. se va incerca si depistarea unui teren favorabil pt alergii, desi nu cred ca ar explica toate aceste imbolnaviri de diverse feluri.

intrebarile mele le banuiti: a intilnit cineva vreun caz asemanator de copil cu imbolnaviri extrem de frecvente? daca da, orice relatare imi va fi de ajutor: ce tratamente a urmat si care a fost evolutia?
stie cineva sa imi spuna mai multe despre posibilele cauze? despre posibile alte investigatii?

va multumesc anticipat pentru orice raspuns.

sus

Denunta
lilith1967

06.05.2003 1:57     citat 

Zizi, in fuga (asa cum am citi si mesajul): virosele si toate bolile de natura virala NU se trateaza cu antibiotic. Exista o vroba din batrani: gripa se vindeca in 7 zile cu medicamente si intr-o saptamana fara medicamente. Virusii nu au nici un fel de sensibilitate la antibiotic. Deci: a trata o boala de natura virala cu antibiotice este o greseala, pentru ca in loc sa vindeci nu faci altceva decat sa duci la scaderea rezistentei imunitare naturale si/sau dobandite si bacteriile pe care le purtam fiecare dintre noi in mod natural devin rezistente la antibiotic.
Apoi, eruptia de natura virala de care vorbesti mie imi suna a alergie la antibiotic. 2 antibiotice puternice in acelasi timp la un puiut asa mic..... Daca ti se mai da diagnosticul: aia virala, ailalta virala si ti se da tratament cu antibiotice, trimite-i pe medicii respectivi inapoi la facultate.

Altceva: in momentul in care copilul este introdus in comunitate incepe sa.... faca schimb de microbei. Orice copil cand incepe sa mearga la gradinita/cresa va trece printr-o perioada de 2-3-4 luni in care va fi tot timpul mucos, behaitor si/sau va face temperatura. Nu trebuie sa intri in panica atata timp cat nu apar forme grave de boala. Imi aduc aminte de Danut cand a inceput sa mearga la gradinita, nu cred ca era free de muci/tuse febra mai mult de 3 zile la rand. Pe aici mai exista si o "boala" misterioasa: ferba de 24 de ore. zi, copilul are febra foarte ridicata dupa care a doua zi este bine mersi de parca nu ar fi avut nimic.
Voma si diaree pot apare din cauza tusei (voma) si a medicamentatiei (antitermice, anti-tusice.... si mai ales antibiotice.... care printre altele pot distruge flora intestinala).

Nu stiu ce sfat sa-ti dau decat daca medicul iti mai zice: aia virala si iti da antibiotic spune-i ca e bou si cauta altul.

Sanatate lui Snoopi si tie curaj.

sus

Denunta
zizee

Copii

06.05.2003 4:16     citat 

lilith, multumesc mult pentru raspuns.

tocmai am discutat cu cineva care mi-a spus cam acelasi lucru... se pare ca multi medici dau antibiotice ca sa se protejeze pe ei...
trebuie sa spun insa ca pediatrul lui snoopi nu-i un adept al tratamentului cu antibiotic. de obicei incerca un tratament cu anti-termice, siropuri pentru git si picaturi pt nas. daca febra persista dincolo de 3 zile, i-a prescris antibiotic. banuiesc ca febra prelungita un semn de suprainfectie...poate de-asta sa ii fi prescris antibiotic? din pacate nu avem posibilitatea de a alege un alt doctor, fiindca asta-i doctorul cel mai bun din oras, se pare. mai e unul, la fel de vedeta, dar ala-i fan declarat antibiotic. nici n-avem posibilitatea de a avea o a doua parere medicala trist

sus

Denunta
eapopescu

06.05.2003 4:47     citat 

Din cate am mai citit eu despre antibiotice, sunt totusi indicate in cazul afectiunilor de natura virala pentru ca in general acestea sunt insotite de focare bacteriene care produc adesea simptomele. Deci, daca e vorba de infectie, in mod cert este nevoie de antibiotic. Problema serioasa cu antibioticele este urmatoarea: schema de tratament trebuie respectata exact asa cum e prescrisa, fara intreruperi (exceptie se face in cazul reactiilor adverse) pentru a se asigura o concentratie constanta a mediul antibacterian; deasemenea, tratamentul cu antibiotic dureaza cca 7-8 zile, pana la 2 saptamani; daca se intrerupe tratamentul inainte de eradicarea focarului bacterian atunci populatia bacteriana nedistrusa ramane in stare latenta pana cand exista conditii propice sa se regenereze (in astfel de conditii bacteriile de reproduc foarte rapid) si sa se manifeste simptomatic.
Lili, tu esti medic?

Zizi, am gasit niste site-uri despre frequently ill child, poate te ajuta:
http://www.aap.org/pubserv/frequent.htm
http://www.drpaul.com/library/22OCT1999.html

sus

Denunta
Cora

06.05.2003 6:28     citat 

Zizee, sint perfect de acord cu Lilith si iti recomand, daca nu ai facut-o pina acum, sa-ti arunci un ochi si pe aceste articole:
http://www.parinti.com/modules.php?name...cle&sid=82
http://www.parinti.com/modules.php?name...cle&sid=73
http://www.parinti.com/modules.php?name...icle&sid=4

Mai mult, daca spui ca medicul a oferit totusi antibiotic dupa 3 zile de febra, crezind ca-i infectie ...i-a facut si exudat faringian ca sa fie sigur ca este sau nu asta? o febra de 3 zile nu se datoreaza neaparat unei infectii, ci si reactiei de aparare a organismului. exclamatie Mi se pare intr-adevar aberant sa oferi 2 antibiotice puternice la un copil asa de mic, rezultatul poate duce, asa cum a spus si Lilith la scaderea rezistentei organismului si la imposibilitatea uneori ca sa "lupte" singur cu banali virusi.

Sanatate multa la Snoopi si analize bune sa-i iasa. Si Zizee nu uita, ai dreptul sa refuzi un tratament medicamentos daca consideri ca-i exagerat ...multi medici trebuie uneori sa mai frecventeze ceva cursuri, sau sa mai citeasca cite ceva.

sus

Denunta
Sofie

06.05.2003 7:44     citat 

Zizeule imi pare foarte rau sa aud de Snoopi, dar sunt perfect de acord cu Lidia si Codru, nu-i ma da antibiotic ptr infectii virale. Sara a mers prima data la cresa exact acum un an, de atunci si pina luna trecuta nu stiu daca am avut-o fara muci o saptamina intreaga. Fetele stiu cit ma plingeam pe chat ca iar e bolnava, la noi era cam asa - o saptamina cu muci, tuse, febra 2-3 zile si apoi cel mult o saptamina era OK. Din octombrie si pina in ianuarie a avut o tuse urita de tot, tusea numai cind statea intinsa iar noptile au fost un calvar ptr toti, nici nu mai stiu ce n-am incercat, de la toate siropurile din farmacie pina la leacuri babesti date de fete, i-a trecut tusea de la sine, uite asa pur si simplu. Cu toate astea, medicul nu i-a prescris niciodata antibiotic.

Acum sa-ti spun cazul meu: eu am fost un copil mereu bolnav, pina la un an mama a zis ca am avut doua bronsite si o pneumonie ... de la 1 an m-a dus la tara ca asa i-a zis medicul, aer si hrana naturala ... am stat acolo pina la 5 ani, bineinteles cu toata mincarea naturala (singurul ingrasamint folosit era balega de vaca) si aerul natural (e un sat la poalele muntilor, fara cale ferata, fara masini, nici telefon n-am avut pina prin 80 si ceva) tot bolnava am fost ... la 3 ani mi-au facut operatie de apendicita si pina am intrat la scoala am avut un batalion de bronsite, otite, raceli, rinofaringite, bineinteles toate tratate cu celebrele injectii de penicilina. La scoala, la fel, toata lumea stia ca daca un copil stranuta in clasa, eu eram urmatoarea care sa iau raceala, primavara si toamna faceam bronsita, pina sa intru la liceu am avut doua sinuzite si inca vreo 3 pneumonii ... am luat atita penicilina si ampicilina, ca puteam sa am farmacistul meu personal care sa le prepare si nu raminea fara loc de munca. Cind eram in clasa a 8 a au venit niste prieteni din Germania de Pasti si bineinteles ca eu eram racita si luam ampicilina, iar tipa i-a zis mamei sa nu-mi mai dea antibiotic la raceli ca in Germania nu se dau ... ne-a trimis la un medic la Lugoj care ne-a zis sa nu mai bag antibiotic in mine si a inceput sa-mi faca de trei ori pe an niste perfuzii - aici nu vreau sa scriu prostii, nu stiu exact cum le cheama, dar ai mei imi ziceau tot timpul " e ziua de gama globulina" ... am facut aceste perfuzii timp de 3 ani si imi aduc aminte ca medicul ala zicea ca era bine daca le faceam in copilarie, ptr ca am sistemul imunitar la pamint si el banuia ca din cauza antibioticelor care-mi erau admnistrate la orice simpla raceala ...dupa aceste perfuzii, trebuie sa recunosc ca in afara de o hepatita in clasa a 10a si inca o recadere usoara la inceputul lui a 12 a, n-am mai avut probleme serioase ... singura mai serioasa a ramas neasimilarea de calciu si magneziu si timp de vreo 8 ani am luat in fiecare primavara si toamna cite 12 injectii de gluconolactat de calciu si magneziu.

sus

Denunta
cooky

06.05.2003 8:19     citat 

Zizee, imi pare rau sa aud de problemele pe care le ai. Alexandra mea(1 an si 8 luni) e si ea foarte bolnavicioasa si inca nu am dat-o la gradinita, asa ca nici eu nu stiu de unde prinde toate virozele si racelile.
Intr-adevar nu se dau antibiotice la infectii virale fiindca nu au nici un efect.In schimb se dau daca se suspecteaza o suprainfectie bacteriana, care de cele mai multe ori se asociaza celei virale, si asta numai medicul o poate decide prin consultul direct al copilului, de obicei daca are febra persistenta si daca apare si o tuse. Alexandra a avut multe viroze care au fost tratate numai cu antitermice dar a primit si antibiotice cind s-a suspectat o suprainfectie bacteriana. Virozele pot produce acele eruptii pe corpusor, si fetita mea a avut parte de ele, si intr-adevar sunt de natura virala si sunt produse de virus si nu de alergie la antibiotic.
In ceea ce priveste asocierea celor 2 antibiotice pare logica: ospenul e un antibiotic tintit pe infectiile de cai respiratorii iar augumentinul pe cele de tract urinar ; nu ma pot pronunta asupra indicatiei lor la virste mici, in privinta asta cred ca trebuie sa ai incredere in doctor sau sa ceri o a doua opinie de la alt medic. Cred ca fiecare am avut experiente neplacute cu doctorii si ne-au facut sa ne indoim de profesionalismul lor , eu cel putin sunt uimita de divergentele de opinie dintre medicii romani si cei "din afara". Ce vreau sa zic e ca totusi sa urmezi tratamentul prescris sau sa ceri parerea altui medic daca ai indoieli fiindca este periculos sa intrerupi un tratament cu antibiotice fiindca altfel organismul va dezvolta rezistenta la acel antibiotic . Este adevarat si ca un tratament prelungit si ineficient cu antibiotice scade rezistenta organismului dar de obicei aceste antibiiotice sunt necesare in lupta impotriva bolilor. Nu sunt o maniaca cu antibioticele dar nu pot sa aud spunindu-se ca nu au nici un rost fiindca pe vremea stra-bunicii nu existau si totusi strabunica a supravietuit dar sa nu uitam cite vieti nu s-au irosit si care era mortalitatea infantila pe acele vremuri.
Iti doresc numai bine si sanatate puiului tau, si succes in orice decizie pe care o vei lua

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 23 ani, 3 luni
Andrei Alexandru: 19 ani, 3 luni
Matia Stefan: 15 ani, 6 luni

06.05.2003 9:20     citat 

Zizee eu ti-am mai spus pe chat ca un coleg de-al dariei a avut probleme asemanatoare si l-au tratat parintii cu medicamntatie naturista.
Eu cu daria nu am avut nici un fel de probleme nici cand a intrat la gradinita. Ei ii dau constant tinctura de propolis primavara si toamna. Insa inainte ar trebui sa verifici daca nu are un teren alergic.
Prietena mea a avut acelesi probleme cu fetita, ajunsese sa ia antibioticele la rand, o saptamana antibiotic, una pauza si tot asa. Dupa ce a inceput sa-i dea propolis nu s-a mai inbolnavit asa de des si face forme mult mai usoare.
Eu cred ca este vorba de o imunitate scazuta .

sus

Denunta
zizee

Copii

07.05.2003 2:33     citat 

fetici de fetici, mamici de mamici, tuturor va multumesc ca ati gasit timp ca sa va ginditi si la problema noastra.
de-abia acum inteleg ca habar n-aveam (nu ca as avea prea mult de-acu'...) de diferentele dintre infectiile virale si cele bacteriene. poate cineva cu mai multa scoala in domeniu (fo alkimista trag cu ochiul , ca-s mai multe pe-aci daca doftori ori farmacisti nu se gasesc) sa ne explice mai multe despre cum stau lucrurile...

despre doctor mai intii, pentru ca poate am fost inteleasa un pic gresit. e genul de om si de doctor in care poti avea incredere. in tot cazul, noi avem. n-a sarit niciodata cu antibiotice din prima si mereu ne-a explicat, ca la prosti (si rau a facut, ca vad ca nu mi-ar fi stricat acum sa stiu mai multe) ca el e contra antibioticelor administrate din prima ci numai atunci cind nu e incotro. mai bine ca el noi nu ne-am gindit niciodata ca am putea decide cind se pot administra antibioticele. si daca el a considerat ca dupa 3 zile in care febra nu cedeaza trebuie, noi l-am crezut pe cuvint. oi fi io nebuna cu cele 30 de intrebari ale mele pe vizita, dar sa-i contest deciziile nu m-am simtit capabila. nu numai din cauza mea (fiindca am facut-o, cind a fost cazul, cu un alt pediatru) ci in mare masura din cauza lui, din cauza felului eom care este.
unele dintre voi (Cora, lilith, sofie) spun ca nu e nevoie de antibiotic la infectiile virale. in nici un caz de infectie virala sau cum? poate la cele benigne nu, dar la cele cu complicatii gastrice? cu semne evidente de infectie? mai spuneti-mi, va rog, fiindca imi da de gindit... ultima data cind l-am vazut pe doctor ne-a spus ca desi e extrem de sensibila si a fost atit de des bolnava, in definitv e bine ca n-a luat antibiotice de multe ori (de 3 ori doar - prescrise de el, inca de doua ori prescrise de altii). noua asta ni se pare o atitudine normala, incurajatoare pentru noi ca parinti fata de increderea pe care o putem investi in deciziile lui medicale.

lilith si sofie (sofifi, kiar asa, esti kiar din lugoj? zambet ) - pe snoopi o retragem definitiv de la cresa. financiar macar si tot e mai avantajos (ca bolile le ia si stind acasa, se pare...). practic de cite ori am incercat, de tot atitea ori a ajuns sa stea cite doua saptamini acasa, dupa 2-3 dupa-amieze petrecute acolo. si daca ar fi vorba doar de muci care curg ori de-o tuse...io m-as declara 'multumita'. dar la halul in care devine ea bolnava practic e imposibil sa ramii optimist si sa-ti spui ca e normal, ca toti copiii fac asa cind merg la cresa/gradi. i-am vazut pe colegii ei de cresa: mucii pin la briu da muscau cu pofta din codrul de piine ori scormoneau cu mina pin' la cot in borcanul cu iaurt. snoopi cind e bolnava vomita si daca-i arat o lingurita cu apa...

de-acum asteptam sa termine tratamentul cu antibiotic (mai are o zi, doar) si de joi voi incepe sa-i dau un imunostimulant prescris tot de doctor, Lantigen B ii zice. o sa ma straduiesc sa fac rost si de tinctura de propolis, miha. stii cumva cum si cit se administreaza la copiii de 18 luni? de gama-globulina mi-a mai vorbit cineva, o sa-l intreb pe doctor ce crede. poate-i nevoie sa avem mai intii rezultatele la analizele pe care le va face in we...
codru, eapopea, multumesc pentru linkuri, imi sint de ajutor.

a, mai e ceva, poate. snoopi-s suge degetul. cu foc. ziua si noaptea. desi o spal destul de des, cred ca nu-i suficient. stie cineva daca statistic copiii care-si sug degetul sint mai frecvent bolnavi de infectii ale cailor respiratorii decit ceilalti?

sus

Denunta
Cora

07.05.2003 7:11     citat 

Mai Zizee, Antibioticele se dau doar pt. infectii bacteriene, nu virale.
Daca nu i-a facut exudat faringian, de unde stia ca are Streptococ? Doar asa dupa 3 zile de febra? chiar daca asta a urmat altor raceli succesive?

Daca o raceala nu trece in 2 saptamini, iar copilul continua sa faca puseuri de febra, atunci da, exista pericolul unei infectii bacteriene si se da Antibiotic. Daca insa copilul timp de 2 saptamini cel putin, nu a mai avut febra, doar muci, tuse, banala raceala, atunci fara Antibiotic.
Cind exista deja probleme cu gitul, imediat se face exudatul.

Asta este regula aici si desi intial mi se parea aberanta (ce sa zica romanca din mine? cind lui Alex in primul an de viata pediatra din RO fuga cu Augmentin daca avea muci, sau tuse, sau o indigestie usoara ...asta de vreo 2-3 ori chiar surprins ), sint total de acord cu ea. Alex a avut la raceli in primul an de gradinita de m-a capiat, se ineca cu muci, horcaia, tusea ca un magar, l-au suspectat chiar de pneumonie, etc., dar Antibiotic a luat doar 3 de ori in aproape 4 ani (cred ca am mai spus asta pe undeva), de 2 ori din vina mea ...ca m-am grabit sa-l doftoricesc eu cu ceva adus din RO, iar apoi medicul o trebuit sa repare greseala cu ceva mai puternic trist , si odata pt. otita medie.

Dar imi amintesc ca am citit pe undeva, nici nu stiu daca nu-i si prin articolele ce ti le-am recomandat, ca in cazul unor copii mai sensibili, se fac chiar tratamente cu doze mici de antibiotic in anumite perioade ale anului. Parca cineva a dat odata detalii despre asa ceva. Da si tu cautare pe forum cuvintele: Antibiotic, Imunitate, Raceala, etc.

sus

Denunta
daniluca

07.05.2003 7:30     citat 

Zizic, eu nu stiu cum e mai bine dar incerc pe cat posibil sa o feresc pe Alexa de antibiotice....eu am fost ca si Sofie sclava lor o viata intreaga si stiu ce inseamna..(dintii mei sunt galbeni trist )
Imi pare rau sa aud ca puiutul tau e bolnavior....si ii uram numai sanatate.
Sfatul meu, daca ar fii sa-ti dau unul, este sa-i intaresti sistemul imunitar copilului..poate asta este buba de fapt...
Si daca nu poate sa-i faca nici un rau de ce sa nu incerci...? surprins
Va dorim tot binele din lume si mii de pupici!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

07.05.2003 7:34     citat 

Zizeaca, eu vreau doar sa doresc din tot sufletul puiului tau insanatosire si imunizare cat mai rapida, iar tie multa rabdare si sanatate.
Cu drag,

sus

Denunta
Cora

07.05.2003 7:43     citat 

Antibioticele sint obtinute in laborator din culturi de bacterii si mucegaiuri, deci sint ..."vii". Peniciline, tetracicline, streptomicine, cafalosporine, etc. toate actioneaza asupra bacteriilor, distrugind in general peretii acestora, sau impiedicindu-le inmultirea.
Antibioticele se administreaza mai multe zile, in cantitati mici, aceasta asigurind eliminarea bacteriei si pastrarea capacitatii organismului de a lupta pe viitor. Daca antibioticul este intrerupt sau cantitatea administrata este prea mica, bacteria se apara si data viitoare, va fi rezistenta la acelasi antibiotic.

Antibioticele nu se administreaza impotriva virusilor deoarece acestea nu pot patrunde la nivelul celulelor organismului unde virusii se inmultesc si se ascund. Organismul produce ina o proteina - Interferon, care inhiba reproducerea virala.
Virusul, cel mai mic agent infectios cunoscut ca se poate reproduce singur, poate suferi mutatii, sau se poate schimba foarte rapid.

Pt. ca Imunoglobulinele sint anticorpii ce lupta cu acesti agenti infectiosi, probabil se poate face un tratament de ridicare a imunitatii cu gama-globulina ...sper ca nu spun prostii ...poate ne "lumineaza" si un medic in acest caz. trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

07.05.2003 10:20     citat 

Eu i-am recomandat lui zizee Bronhovaxom. Eu i-am facut baiatului meu un tratament cu asa ceva si am fost foarte-foarte-foarte multumita.
Mai e cineva care a facut acest tratament ? Eu ma gindesc daca a fost doar o intimplare ca am scapat de bolile astea in lant ... sau acest medicament e chiar asa minunat cum mi s-a parut mie?!

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

07.05.2003 5:18     citat 

Zizee, hai ca nu am apucat ieri sa iti raspund, dar asa cum au zis si fetele nu orice raceala, nu orice rosu in gat, nu orice mucisori se trateaza cu antibiotic.
Stiu ca nepotul cumnatei mel, care e in Ro, cam asa a fost tratat pana la varsta de vreo trei ani, cand incepuse sa nu isi mai faca efectul nici un antibiotic. Cand a fost la Bucuresti pentru analize mai amanuntite a constatat ca sistemul lui imunitar era aproape zero. A inceput un tratament extrem de costisitor si uite ca au trecut de atunci vreo doi ani in care baiatul nu a mai racit si este ok.
Deci mare grija la administrarea antibioticelor.
Pupici si sanatate maxima. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: