· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > semne rosii ca zmeurica
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor semne rosii ca zmeurica     
claditza

Copii
costin: 15 ani, 5 luni

07.03.2007 9:31   semne rosii ca zmeurica  citat 

Am o intrebare !!! baietelul meu de 2 luni (azi) are de cand avea cam 2 saptamani ,2 semne rosii cat o unghie(unul pe frunte si unul pe spate) ca zmeurica, niste punctulete mici mici rosii unul langa altu (f vascularizate, f rosii) care nu ii mai trec......
Stie cineva............ ceva............... ce ar putea fii, a la sine.... Dar a nimic....
Astept pareri raspunsuri.............. sfat..... ceva ........ pareri....
Multumesc!!!!

sus

Denunta
danny_ro

Copii
Daniel - Alexandru: 19 ani, 2 luni
Rares - Matei: 15 ani, 9 luni

07.03.2007 10:26     citat 

si Alex cand lam nascut avea la ceafa o pata rosie in forma de capsuna acum nu mai este asa de rosie dar o mai are , am fost cu el cand era mai mic la doctor si mia spus ca poate este un sem din nastere sau cand am fost gravida am furat eu ceva si am pus mana la spate , daca doctora tia zis ca nu este ceva grav si ca trebuie sa urmaresti evoluti acelor pete , daca se maresc atunci sa te duci la un dermatolog
Sanatate multa.

sus

Denunta
a_di

Copii
Mara-Antonia: 15 ani, 10 luni

07.03.2007 10:33     citat 

si fetita mea, care are 7 luni acum, are din nastere o pata rosie la ceafa si doua pete mai mici pe spate. Mi s-a decolora pana la varsta de 1 an(sau 2,nu mai sunt sigura).Cateodata sunt mai intense, alta data sunt foarte putin vizibile(roz deschis). Cel mai mult ma supara pata de la ceafa dar ma impac cu gandul ca este in cea mai mare parte sub par, desi, cand va fi mare va trebui sa fie atenta cum se va tunde sau isi va strange parul.

sus

Denunta
claditza

Copii

07.03.2007 12:59     citat 

va multumesc pt raspunsuri!
sper sa fie numai un semn si atat desi nu il are de la nastere cia aparut ulterior.... dupa vreo 2 saptamani ....... si sa-i treaca ....
el nu seamana cu ceva anume doar are aspect de zmeura(niste puncte mici rosii adunate) nu si forma de zmeura...

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 16 ani, 8 luni
Miruna-Ioana: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

07.03.2007 1:07     citat 

Dupa cate spui tu pare a un hemangiom.si Patrick a ca in general se resorb dupa 2 ani.

sus

Denunta
claditza

Copii

07.03.2007 1:49   draga lauriciu  citat 

draga lauriciu la ce dr ai fost cu bebelusul?
as vrea sa merg si eu. Ai fost la vre-un dermatolog? Unde?

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
am nascut deja!

07.03.2007 2:02   Re: draga lauriciu  citat 

----------
claditza a eu. Ai fost la vre-un dermatolog? Unde?
----------

Am fost initial la Grigore Alexandrescu unde am intalnit un dr chirurg care ne-a la Spit Colentina la dermatologie si o dr draguta de acolo ne-a timp,tot ea ne-a 2 ani.La noi au disparut dupa 1 an.Pt linistea ta,cel mai bine ar fi sa mergi cu bb la dr,sa nu fie vorba de altceva.Sanatate!

sus

Denunta
claditza

Copii

07.03.2007 2:05     citat 

multumesc de sfat!
daca iti mai aduci aminte cum o chema pe doctorita de la Colentina???.....

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
am nascut deja!

07.03.2007 2:09     citat 

Numai stiu,imi pare rau.Dar daca mergi cu bb la camera de garda la dermatologie o sa va preia cineva,si dupa cate am auzit eu,toti medicii de la dermato de la Spit Colentina sunt buni.

sus

Denunta
claditza

Copii

07.03.2007 2:40     citat 

multumesc mult oricum!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 8 luni
MICA: 11 ani, 4 luni

07.03.2007 5:23     citat 

si tudor s-a atunci au inceput sa se decoloreze. unul din ele aproape nu se mai vede. si mie mi s-a la sine!!
Va pupam si va multumim de sfaturi!!!

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 17 ani, 6 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 12 ani, 7 luni

08.03.2007 4:01     citat 

si nou ne-a acolo a Ana a ea pe ceafa si stiu ca vor disparea fara probleme in timp.
In schimb Emilie are o pata pe picior, sub genunchi, destul de maricica (de vreo 2 cm lungime) care se numeste "cafe au lait" e o pata maronie pe pielea ei alba, care nu va disparea niciodata. Cel putin ta-su e convinsa ca e a nu se vede, a mi-e sa nu o deranjeze mai tarziu cand va fi la perioada fustitelor mini ! trist Pediatrul ei a vedere estetic se va simti complexata acum genul asta de pete se pot scoate cu laserul.
Pe mine personal nu ma deranjeaza deloc pata asta si sper si ea sa o accepte.
si decand s-a ea niste pete mici rosii pe frunte si fata ca niste puncte care au disparut insa care reapar si sunt vizibile cand este suparata ,contrariata sau cand ii este cald si se enerveaza. Cred ca despre punctele astea vorbeste si cladita. Astea nu stiu ce sunt si daca vor disparea in final detot. Trebuie sa intreb pediatrul despre ele !

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 15 ani, 8 luni
Matei: 13 ani, 4 luni

08.03.2007 10:31     citat 

Petele de pe ceafa de care vorbiti arata asa? La Alex am observat petele abia de vreo luna, cand a sa-i cada parul (a la inceput foarte paroasa). Dr a ca ori va disparea, ori va fi acoperita de par, dar vreau sa fiu sigura ca vb despre acelasi lucru.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: