· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Urmarile mancarii cu jucarii
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Urmarile mancarii cu jucarii     
bria

Copii
Bria: 14 ani, 2 luni
Nicolas-Alexandru: 9 ani, 7 luni
am nascut deja!

23.02.2006 7:59   Urmarile mancarii cu jucarii  citat 

Vreau sa stiu care sunt urmarile, daca in timpul mesei, de pe acum invatam sa mancam cu jucarii, joaca, cantece?! Ca precis este!
Am citit pe undeva ca un copil nu trebuie sa asocieze maomntul mancarii cu joaca, doar ca uneori nu se poate si atunci tot uneori devine o regula, nu?
Am o cunostinta, care doar asa ii manca copilasul, de la 5-6 luni pana acum, cand are 3 ani! Oare asa e in general? La asta se ajunge?
sarut sarut sarut

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

23.02.2006 9:27     citat 

Pirania mea papa cu jucarii inca de la 5 luni , acum daca nu e ocupata nu mananca, nu imi pare grav, mai ales ca in timp o vom pune la masa cu noi, va avea lingurita in mana si va avea alta ocupatie pe langa manuit jucariile.

sus

Denunta
Onush

23.02.2006 9:57     citat 

Ruxandra s-a jucat pana pe la 1 an in timpul mesei ... ea opera iar eu ii dadeam foarte fericit
Dupa 1 an nu a mai vrut sa stea la masuta ei ci la masa cu noi, asa ca au disparut si jucariile de la sine. zambet

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 5 luni

24.02.2006 8:02     citat 

A mea a mincat cu jucariile de mica si acum tot asa face. Trebuie sa coloreze, sa citeasca, sa construiasca lego in timpul mesei. Ma dispera.
Sper sa creasca mai repede foarte fericit
Deci nu-i nici o regula, depinde de copil, vad eu. Si de parinti, normal foarte fericit si se pare ca aici am ratat-o eu.

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 14 ani, 6 luni
Daria: 12 ani, 6 luni

24.02.2006 9:42     citat 

Mie nu mi se pare asa o mare tragedie sa o inveti cu jucariile cand papa!! Asa iti usurezi si tu treaba... ca daca nu are ocupatie nu deschide gurita nici daca te stambi la ea, cel putin a mea!!! trag cu ochiul Incet incet se dezvata ei!! Mai bine asa decat sa alergi prin casa dupa ei cu mancarea sau mai grav, cum au patit niste vecini ai mei, pe tooata strada prostit !! Acum alegi si tu!! In cartea "Mama si copilul" scrie ca momentul mesei trebuie sa fie unul placut!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani

24.02.2006 10:07     citat 

Eu incep masa fara jucarii, dar le am prin preajma. trag cu ochiul
Cand incepe sa faca fitze si sa se plictiseasca incep sa-i fac eu fel de fel de strambaturi rad si deschide gurita. daca nici asa nu merge apelez cu incredere la jucarii, in special la un urs care canta foarte fericit
Nu a devenit o obisnuinta, dar sunt momente cand eu ma grabesc si ca sa manance mai repede apelez la fel de fel de tertipuri. sarut

sus

Denunta
simonalexe1

Copii
Maria Beatrice: 14 ani, 3 luni
Stefan Patrick: 9 ani, 5 luni

24.02.2006 10:32     citat 

O mamica aici pe forum se plangea ca momentul mesei e groaznic din punctul asta de vedere, trebuia sa dea tot ce e mai bun din ea ca bebele ei sa pape si tot ii arunca mancarica pe jos. Atunci eu, trezindu-ma mai breaza, i-am dat un sfat, sa renunte la jucarii si sa o lase in treaba ei fara nici un stimulent ca pana la urma va papa ea. Acum, eu sunt inarmata cu telefonul pus pe melodii, cu nu-stiu-ce punga, cu jucarele care mai de care, astefl incat maimutica mea sa nu se "plictisesca" in timpul mesei. jenat zambet zambet . Diferenta este ca, desi si atunci ca si acum mananca la fel de bine, acum sunt eu stresata ca poate nu termina borcanelul de papa, asa cum m-am invatat. Si atunci imi pierd etalonul si nu mai pot sa zic "uite a papat bine - un borcanel". Cred ca totul tine de starea noastra si de timpul pe care-l avem la dispozitie.
Si pentru ca s-ar putea si de data asta sa ma insel ... nu va luati dupa mine rad rad rad

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 14 ani, 11 luni

24.02.2006 10:50     citat 

Miruna a avut o perioada ingrozitoare la 6-7-8 luni cand trebuia sa ii arat toate jucariile din casa in timpul unei mese. Apoi treceam la spreyuri, sampoane, cutii, bratari, inele. Apoi ma mutam la geam. Credeam ca va dura vesnic si imi faceam mustrari de constiinta ca asa am invatat-o. Perioada a trecut, si acum, la un an si 3 luni, sta cuminte pe canapea sau in scunul de masa (de fapt oriunde o pun), isi ia o carte si se uita pe poze sau se uita la tv (desene sau muzica). Nu imi mai face probleme, nu se mai foieste, nu mai urla si masa dureaza foarte putin spre deosebire de acea perioada cand stateam si doua ore jumate sa-i ii dau o amarata de supa.

sus

Denunta
arond

26.02.2006 9:23     citat 

rad
La mine fiu-meu mananca fara jucarii, de fapt rade tot; pe cand fiica-mea sta la televizor si manaca o ora, pentru ca in final, sa ajung sa-i dau eu sa manance, ca ea s-a plictisit plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Are perioade cand manaca bine, totusi...Si cand era mica nu-mi trebuiau jucarii sa o hranesc.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 1 luna
horia: 14 ani, 10 luni

27.02.2006 6:25     citat 

----------
arond a scris:
:... de fapt rade tot; pe cand fiica-mea sta la televizor si manaca o ora, pentru ca in final, sa ajung sa-i dau eu sa manance, ca ea s-a plictisit plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .
----------

la fel si Bogdan al meu
niciodata nu a fost un papacios, ma mir de multe ori cum se descurca la gradi
stie sa manince singur foarte frumos, dar de multe ori nu are chef, sau e prea preocupat de desene la tv ... asa ca, daca vreau sa bage ceva la stomac, tre sa ii bag eu in gura si acum
citeodata insa ma sperie cu apetitul lui ... numai ca asta se intimpla cam rar
si mai papa si el si acum cu jucarii, in sensul ca tre sa le dam si lor mincare, le luam pe rind, o gura elel, o gura el rad

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 15 ani, 2 luni

06.03.2006 4:16     citat 

sta la masa si cu jucarii si cu televizoar, doar,doar o manca si el cava ... daca asa vrea asa sa fie numai sa manance foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: