· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ii este frica sa stea singura?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ii este frica sa stea singura?     
ochisor

15.02.2006 7:06   ii este frica sa stea singura?  citat 

M-am gandit la acest subiect, raspunzand la un altul in care afirmam ca nu imi pare rau ca mi-am tinut copilul in brate,(pana la 3 luni cand nu a mai avut colici),pt. ca am simtit eu ca avea nevoie de mine si poate mai uita de durere daca ii distrageam atentia.Dar ,ca exista si un dar in toata povestea"nu sta deloc singura".Atata timp cat sunt in camera e ok ,dar cum vede ca ma indrept spre usa incepe sa planga.Daca sunt in camera,sta pe pat se joaca cu jucariile, cu manutele,cu paturica,mai trage de bluza mea,se intoarce pe burtica,mai vorbesc si eu cu ea ,rade tot timpul.deci totul e ok,atunci cand sunt eu cu ea sau tati.Ca si asta e o alta poveste ,daca vine cineva,se uita,analizeaza,rade,se alinta,dar doar din bratele mele sau de jos.Cum se apropie (persoana respectiva) sa o ia in brate incepe sa planga.Mai este o singura pers, la care sta, o prietena.Despre faptul ca unii copii trec printr-o perioada cand nu vor decat la mami si tati am mai citit pe aici,dar despre faptul ca nu vrea sa stea singura,ce spuneti?Ii este frica sau vrea doar sa aiba companie?

sus

Denunta
x_tina

Copii
Maria Teodora: 14 ani, 3 luni

15.02.2006 8:16     citat 

Asa e si Maria. La 4 luni am trecut prin faza in care nu statea la nimeni in brate, daca venea cineva la noi punea buza si incepea sa urle, sau mi-a facut asa in Mall, in tramvai, acum a trecut.
Si eu am tinut-o mai langa sufletul meu si acum, mai ales seara sau cand se trezeste din somn nu sta singura in patut si plange cand ies din camera cu niste lacrimi si urlete de ma doare sufletul. Mi-e mila si e un mare stres pentru mine, dar eu cred sincer ca sunt copilasi mai sensibili si in timp, cand vor avea si alte preocupari se vor schimba.

sus

Denunta
margotica

Copii
Maria: 18 ani, 4 luni

15.02.2006 8:22     citat 

E prea micuta sa abordezi subiectul sa stea singura. Un copil atat de mic nu stiu cat vede, dar simte din plin. Timp de 9 luni a-ti fost nedespartite si acum ii ceri sa stea singura. E prea mult pentru ingerasul tau.
Iata un exemplu prin care am trecut personal, in care e vorba de simt, in care fetita mea ma simtea. Dupa ce am ajuns acasa de la maternitate toate erau bune si frumoase, pana cand am inceput sa am episoade dureroase la care nu cunosteam cauza. Atunci si copilul meu a inceput sa aiba episoade de plans inexplicabile. la acea data nu faceam nici o corelare intre starea mea si a copilului. Cu timpul aceste perioade s-au intetit, mie imi era din ce in ce mai rau, si simpla mea prezenta nu producea decat planset copilului desi asa cum eram, ma taram efectiv ca sa am grija cat mai bine de ea.
Inevitabilul s-a produs. Intr-o zi am chemat salvarea si a trebuit sa ne despartim, ne stiind ce va mai urma. La o luna dupa aceasta despartire am reusit sa ma intorc acasa pe picioarele mele. Copilul din momentul despartirii s-a dezvoltat armonios, plansetele au incetat si copilul meu era de nerecunoscut. Crescuse si se linistise. Din bucatica care o lasasem in mijlocul patului, devenise un bebe dolofan si dublu ca marime, total schimbat.
Ce am vrut sa zic cu toate acestea?
Copilul tau are nevoie sa se dezvolte armonios alaturi de tine. Nu o invinovati ca plange in lipsa ta, dar tu ii dai tot suportul fizic si psihic sa creasca ca un copil normal desi nu este de inteles nivelul la care comunicam cu copii nostrii. E mai presus de intelegerea noastra umana.
Succes in continuare si puiul tau sa fie sanatos sa va puteti bucura din plin de fiecare clipa petrecuta impreuna.

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 18 ani, 11 luni
Elena Maria: 16 ani, 7 luni
Zeke Owen: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

15.02.2006 8:24     citat 

Fetelor, nu va faceti griji. Bebelusii vostri sunt inca micuti si nu stiu decat MAMA, asa ca lasat-i sa aibe nevoie de voi ca se fac mari asa de repede si nu or sa va mai lase sa ii tineti in brate. zambet Nu este o problema sa fie atasati de parinti, in special de mama si ochisor, sa nu iti para rau ca ai tinut-o in brate zambet daca nu ai fii tinut-o atunci sa fie regrete.
Sanatate multa si tineti-va puisorii in brate cat puteti de mult. sarut [/b]

sus

Denunta
ochisor

16.02.2006 8:55     citat 

imi doresc foarte mult sa petrec cat mai mult timp cu ea,dar nu mai este in burtica sa stea tot timpul cu mine.Treburile casnice le fac cand vine tati,adica dupa 8.30 seara(si imi este destul de greu,este destula treaba in casa),dar eu nu ma pot duce nici pana la baie sau sa deschid usa(cand suna cineva) ,ca ea plange cu lacrimi de crocodil.Iar cand ma reantorc in camera e vesela de numai poate.Si imi pun si eu intrebarea:e un moft sau pur si simplu se simte in siguranta cu mine langa ea?

sus

Denunta
cretu_munteanu_simona

Copii
Matei: 14 ani, 2 luni

16.02.2006 3:36     citat 

si eu am aceeasi problema. la fel am procedat si eu cind avea colici. Acuma trebuie sa ma vada linga el. El este f sociabil cu toata lumea dar eu nu trebuie sa dispar din peisaj. Multa lume m-a condamnat pe mine au spus ca toti copii au trecut prin asta si nu au murit daca au plins putin. Nici eu nu apuc sa fac treburile casnice, iar de jucat nu mai spun ca vrea sa se joace numai cu mine. A foat o perioada cind si la wc ma duceam tot cu el. Eu sper ca va creste si va vrea sa se joace si singur.

sus

Denunta
ochisor

16.02.2006 4:01     citat 

Vai,Simona si eu ma gandeam ca daca mai creste putin o sa fie altfel trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

16.02.2006 5:05     citat 

Copii mei au stat tot timpul dupa mine in primele luni de viata. In sufragerie mai exista un al doilea tarc iar in restul casei ne plimbam cu balansoarul sau cu caruciorul.
Important era sa ma vada ... zambet

sus

Denunta
noir

Copii
Vladut: 14 ani
MARA: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

16.02.2006 5:42     citat 

am aceeasi problema, a inceput doar de vreo doua sapt....cum ies din raza lui fizuala cum se pune pe plans...Mai mult, nu ii place sa se joace singur deloc...ii plac jucariile dar ii place sa i le plimb prin fata si sa le zdrangan eu ,el nu pare interesat sa se joace singur cu ele... trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: