· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?     
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 8 luni
Maria Romana: 15 ani
Mircea Victor: 11 ani, 2 luni

08.05.2003 3:21   Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?  citat 

As vrea sa stiu parerea voastra.
Daca ati alaptat, pina cind ati facut-o, cind ati intrerupt alaptarea si de ce? Daca nu ati alaptat de ce nu ati alaptat, ati fi dorit sa alaptati si pina la ce virsta ati fi vrut sa alaptati?

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 1 luna
Maya: 10 ani, 1 luna

08.05.2003 4:03     citat 

Ca o experta in alaptat ce sunt......ca doar mi-au facut capul calendar fetele la orele de alaptare............eu ash vrea sa alaptez pana la un an. Nici mai mult nici mai putzin. Acuma depinde de ce productie o sa am...cantitate/calitate si cat de mult o sa-i placa bebitzului meu.
Important e ca am vointza foarte fericit

sus

Denunta
daniluca

08.05.2003 6:24     citat 

Eu am alaptat pana la 1 an juma' .Am avut lapte din belsug, doar nu eram nebuna sa dau banii pe laptele praf... surprins rad
Fata mea a fost dependenta de tzitzi si asta a fost unul din motivele pentru care nu i-am mai dat...confunda tzitza cu suzeta.... scot limba
I-as fi dat pana pe la 1 si 8 luni dar asta e...atunci ne-am simtit in stare..adica eu ca ea ar mai fi tras nitel pana pe la 7 ani.... foarte fericit

sus

Denunta
Cora

08.05.2003 6:33     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...intarcarea

uite aici gasesti mai multe detalii si experiente despre Intarcare ... trag cu ochiul , inclusiv a mea ...mi-e lene sa o rescriu. foarte fericit

sus

Denunta
Mami-gemeni

Copii
Alexandros: 17 ani, 6 luni
Yannis: 17 ani, 6 luni

08.05.2003 7:28     citat 

Eu am alaptat pina la cinci luni jumate! Motivul pentru care m-am oprit e ca laptele deja nu mai era mult,gemenii nu mai aveau interes asa mare pentru tzitzi si in ziua in care mi-a venit primul ciclu(11.09.2002) am hotarit sa ne oprim din acest sport!
Vreau sa ma intelegeti,insa,ca mi-era din ce in ce mai greu,eu alaptind DOI copii!!!
Mi-a fost greu cind m-am oprit,am suferit si fizic(ma dureau sinii!) si pshic! I-mi lipseau acele momente gingase cu bebe la sin!

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 16 ani, 10 luni

08.05.2003 1:38     citat 

Hihihi - aici e de mine!

Eu am recunoscut - dar o mai spun o data - am o dambla cu alaptatul! scot limba

Adica sunt convinsa ca o motivare puternica si o determinare beton pot ajuta pe oricine sa alapteze cu succes!
Mamicile din jurul meu au renuntat toate la alaptat pana in 3 luni - si ma "pregateau" ca nu o sa am lapte, ca e mai comod biberonul, inclusiv stupizenii ca nu e nici o diferenta intre laptele de mama si formula - mai ales astea noi! surprins

Iar eu am aplicat politica bine cunoscuta - si anume "cainii latra, ursul merge" si alaptez exclusiv si acum ( pe 12 mai Ilinca face 5 luni) si am de gand s-o tin numa´pe lapte productie proprie trag cu ochiul pana la 6 luni si s-o alaptez per total pana la 9 luni cel putin - pe la 1 an si 3-4 luni vreau s-o intarc - o sa vad si cum o sa reactioneze - ca nu vreau sa fie brusc, cu nopti nedormite sau mai stiu eu ce!

Au fost momente cand mi-am spus - gata, asta a fost! - dar cum sunt o incapatanata am dat cu ceai si m-am odihnit, am pus-o la san cat a vrut ea - si a trecut! scot limba

Deci, fetelor, ganditi pozitiv si alaptati, alaptati, alaptati!!! rad

sus

Denunta
vulpita

Copii
Erica: 17 ani, 6 luni
Miruna: 13 ani, 8 luni

08.05.2003 4:24     citat 

Eu am alaptat-o si hranit-o exclusiv cu laptele meu pana la 4 luni jumate. Atunci a inceput sa devina destul de agitata cand o puneam sa suga si la sfatul "inspirat" al medicului i-am introdus si formula, dupa care nu a mai vrut sa accepte sanul. Nu cred ca era problema de cantitatea de lapte, pentru ca am continuat sa am cateva luni dupa ce fetita mea nu a mai vrut. trist Mi-ar fi placut sa o alaptez macar pana la 6 luni.

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

08.05.2003 6:35     citat 

Mamicilor, eu i-am dat lui Alex san 2 ani si 2 luni, mi-a luat sa-l intarc 3 luni. Doctorul recomanda pe aici sa o faci treptat. Plus ca sanii mei sunt aproape de "Sophia Loren" , si mi-a fost frica ca erau mari si grei.
Ce sa zic, nu m-am simtit obosita ca am alaptat atat. Cred ca mai obosite au fost mamele ce se sculau noaptea sa faca biberonul, sa-l incalzeasca etc. Eu una imi ridicam tricou imediat si fiul era la supt.
Numai bine mamicilor si la bbei. sarut

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 20 ani, 8 luni
Andrei Alexandru: 16 ani, 8 luni
Matia Stefan: 12 ani, 11 luni

08.05.2003 10:06     citat 

Pe daria am alaptat-o pana la un an si doua luni.
Alex are acum 3 luni si bea laptic doar de la tzatza. Am trecut un hop greu pe la doua luni dar secretia s-a reglat dupa doua zile de pus la tzatza la aprox o ora jumate.
Cred si eu cu tarie ca vointa este aproape totul pentru a alapta.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 10 luni

09.05.2003 7:43     citat 

Enya are 5 luni si 6 zile , momentan papa bine la san , imi doresc sa o alaptez pana la varsta de 1 an si chiar mai mult . zambet

Mult laptic in sanic !

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 18 ani, 11 luni
Elena Maria: 16 ani, 7 luni
Zeke Owen: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

12.05.2003 1:24     citat 

L-am alaptat pe baietel pana la 1 an jumate. Motivul pentru ca eram obosita si in acelasi timp cand l-am intarcat am aflat ca sunt insarcinata. foarte fericit Acuma o alaptez pe fetita si cred ca tot cel putin un an o sa o alapez si pe ea. zambet

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 8 luni
Maria Romana: 15 ani
Mircea Victor: 11 ani, 2 luni

12.05.2003 4:33     citat 

Ati observat cumva daca copiii alaptati sau cei care sint alaptati mai mult timp trec mai usor peste boli, infectii, viroze, etc decit cei nealaptati??????
Eu am alaptat 13 luni si desi l-am dat pe Matei la cresa jumate de zi de la 6 luni si full time de la 14 luni, bineinteles ca s-a imbolnavit destul de des pina cam la 1,5 -2 ani si a trebuit sa stau deseori acasa cu el, insa dupa 2 ani aproape deloc sau cu forme foarte usoare.
Stiu ca laptele de mama intareste sistemul imunitar al copilului si eu cred ca, daca nu l-as fi alaptat ar fi fost mult mai bolnavicios si ar fi facut forme mult mai grele si urite de viroze, bronsite, etc.

Ce ziceti?

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 19 ani, 7 luni
Thomas-Nikolas: 16 ani, 8 luni

12.05.2003 10:22     citat 

Pe cel mare l-am alaptat pana la 10 luni. A trebuit sa-l intarc caci plecam in tabara , si oricum ma cam musca uneori(avea deja 6 dintisori)

Pe cel mic , nu stiu cat o sa-l alaptez....are 3 luni jumate si papa si formula si tzatzica. sarut

sus

Denunta
Carmenusa

Copii
Teodor: 22 ani, 4 luni
am nascut deja!

12.05.2003 12:44     citat 

Pe copilul meu l-am alaptat pana la 6 luni si atunci a fost intarcat fortat din motive de sanatate (intoleranta la lactoza).
Nici acum (are 6 ani) nu bea lapte.
Carmenusa

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 17 ani, 9 luni

10.06.2003 1:37     citat 

Eu am alaptat-o pe micuta mea pana la 1 an 3 luni si o saptamana. As fi vrut sa o intarc la 1 an si 1 luna cand mi-am reluat serviciul, dar tocmai incepusera sa-i iasa premolarii si caninii. Mi-am zis sa nu o mai chinuiesc, si eu, cu intarcatul si sa mai astept. Alaptatul devenise foarte obositor. Zi si noapte numai laptic vroia. In 2 luni i-au iesit 4 premolari si cei 4 canini. Astfel ca, pe 18 aprilie, seara la culcare nu am mai alaptat-o, i-am dat laptic din sticluta, pe care numai il gusta si il dadea deoparte. 2 ore a durat pana a adormit. A fost greu in prima seara, dupa aceea s-a invatat cu sticluta de lapte. Insa, si acum cand ii este sete, imi arata sanul. zambet Dar asta pt.ca, inca nu stie sa spuna ca ii este sete.
Cat timp am alaptat-o o singura data a fost racita, pe la 10 luni. Laptele de mama creste imunitatea bb-ilor.
Am in jurul meu numai mamici care dupa cateva saptamani de alaptat au introdus si laptele praf in alimentatia bb-ilor, motiv pt. care au pierdut laptele si si-au intarcat bb-ii. BB-usi care sunt si raciti mai des.
Alaptati, laptele de mama este cel mai bun !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: