· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?     
gabi30

Copii
dan: 19 ani, 8 luni
vlad: 15 ani, 7 luni

11.06.2003 8:42     citat 

Eu l-am alaptat pe dan 7 luni deoarece a trebuit sa ma intorc la servici.As fi vrut pana la 1 an dar nu am reusit trist
Cat timp am alaptat nu a fost niciodata bolnav.
Dupa 1 an a inceput sa faca bronsiolita destul de des.L-am tot tratat cu antibiotice pana cand o doctorita ne-a recomandat Bronhovahom si gata cu problema noastra.Nu a mai facut bronsiolita niciodata.
Pupici la mamici si bebei sarut
Gabi si bb Dan

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 10 luni

24.11.2003 8:22     citat 

----------
Renata a scris:
Enya are 5 luni si 6 zile , momentan papa bine la san , imi doresc sa o alaptez pana la varsta de 1 an si chiar mai mult . zambet

Mult laptic in sanic !
----------

zambet Na , a venit si vremea mea ...cu intarcatul . Enya , fetita mea dulce are acum 11 luni si 3 sapt . , aseara am luat hotararea sa o intarc , mama mea si cu sotul meu ma ajuta foarte tare in privinta asta . Daca eram singura cred ca ii dadeam titi pana la 18 ani trag cu ochiul . Imi este foarte greu , dar tre' sa o fac . trist

Sanatate maxima si mult laptic in sanic la cele care vor sa -si alapteze puiutii . zambet

sus

Denunta
Dodutz

24.11.2003 12:31     citat 

Eu am alaptat pina la 5 luni. In acel moment m-am enervat tribil si laptele a disparut definitiv, in ciuda a nenumarate ceaiuri de chimen si anason si a spirulinei pe care le-am tot ingurgitat. Mi-ar fi placut sa alaptez cel putin pina la 6 luni.
Asa ca, liniste maxima!

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 17 ani, 1 luna

24.11.2003 4:00     citat 

Si eu, si eu .........avem 1 luna de cand nu mai papam titi. Am alaptat 1 an si 2 luni. Daca s-ar fii putut i-as mai fii dat inca mult timp. A fost cea mai minunata experienta din viata mea si nu exagerez spunand asta. Intre piciul meu si titi a fost o adevarata poveste de dragoste, poveste care inca continua rad. Chiar daca nu mai suge de cate ori are ocazia le iubeste, le pupa si uneori noaptea (pt ca noaptea nu dormea decat daca avea titi in gurita) le cere sa doarma cu obrajorul lipit de una din ele jenat
Nu a trecut decat 1 luna de cand nu mai suge si mie imi este deja dor de perioada asta.
Efectele alaptatului sunt vizibile si ma refer nu numai la chestii fizice dar si la cele afective.
Asa ca mamicilor alaptati, alaptati si iar alaptati.![/b]

sus

Denunta
Renata

Copii

24.11.2003 4:15     citat 

trist SUFAR MULT...NU MAI POT ....STAU IZOLATA DE FETITA MEA , O VAD NUMAI CAND DOARME . MAMA SE OCUPA DE EA , SE PARE CA SE COMPORTA BINE FATA ...MAI ASTEPTAM ...E INCA PRIMA ZI. zambet

sus

Denunta
Renata

Copii

24.11.2003 4:18     citat 

----------
gabi30 a scris:
Eu l-am alaptat pe dan 7 luni deoarece a trebuit sa ma intorc la servici.As fi vrut pana la 1 an dar nu am reusit trist
Cat timp am alaptat nu a fost niciodata bolnav.
Dupa 1 an a inceput sa faca bronsiolita destul de des.L-am tot tratat cu antibiotice pana cand o doctorita ne-a recomandat Bronhovahom si gata cu problema noastra.Nu a mai facut bronsiolita niciodata.
Pupici la mamici si bebei sarut
Gabi si bb Dan
----------

UPS ...NU MA SPERIA ...sper sa fie sanatoasa si de acum in colo . zambet

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 17 ani, 1 luna

24.11.2003 4:22     citat 

Bafta Renata si ......... te inteleg. Este tare dureros.
Mi-a placut ce a spus Cora intr-un subiect tot despre alaptare si intarcare ... cand nu a mai vrut sanul a plans ... mult pt ca de atunci baietelul mami devenea intr-un fel independent de ea.
Am plans si mai plang si acum uneori ........pe furis ca zice lumea ca sunt ticnita rad Si ca sa dovedesc asta intr-o noapte l-am visat ca sugea si se uita la mine cu gurita plina de un lapte alb alb rad

sus

Denunta
Renata

Copii

24.11.2003 4:27     citat 

----------
cortago a scris:
Bafta Renata si ......... te inteleg. Este tare dureros.
Mi-a placut ce a spus Cora intr-un subiect tot despre alaptare si intarcare ... cand nu a mai vrut sanul a plans ... mult pt ca de atunci baietelul mami devenea intr-un fel independent de ea.
Am plans si mai plang si acum uneori ........pe furis ca zice lumea ca sunt ticnita rad Si ca sa dovedesc asta intr-o noapte l-am visat ca sugea si se uita la mine cu gurita plina de un lapte alb alb rad
----------

offf...cum sa nu plang ...ceva ce in viata nu se compara cu nimic .

sus

Denunta
Cora

24.11.2003 7:37     citat 

----------
Renata a scris:
trist SUFAR MULT...NU MAI POT ....STAU IZOLATA DE FETITA MEA , O VAD NUMAI CAND DOARME . MAMA SE OCUPA DE EA , SE PARE CA SE COMPORTA BINE FATA ...MAI ASTEPTAM ...E INCA PRIMA ZI. zambet
----------

Scuza-ma ca o spun dar parerea mea este ca faci foarte rau ca te izolezi de copil. El are nevoie de tine, de caldura si mingiierile tale, de glasul si mirosul tau, nu doar de sin. Pune mina si stai cu copilul, alinta-l si mingiie-l si chiar daca cere sin plimba-te cu el in brate si intr-o zi va intelege ca-i gata.

Mai nu mai faceti asemenea greseli sa va departati de copii cind ei trec prin asemenea momente "cruciale"? trist Nu va ginditi ca e o schimbare in primul rind pt. ei? si ca ei au nevoie de voi, mamele, ca sa va simta aproape si sa nu se simta complet respinsi de voi? intrebare

sus

Denunta
Renata

Copii

24.11.2003 8:31     citat 

Da Cora , ai mare dreptate ...eu sufar mai mult . Ea e ok , este cu mama mea la care tine enorm de mult ...sigur , nu-mi poate tine locul, dar ...ma gandeam ca e mai bine pentru ea.
Eu nu o resping, stii ce se intampla ?Daca stau cu ea trage de mine sa-i dau titi , eu nu pot rezista , asa ca-i fac pe plac . Asa am hotarat sa ma izolez o zi , pana mai uita.

Multumesc pentru sfaturi si incurajari zambet

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

24.11.2003 8:33     citat 

Eu recunosc ca nu sunt pregatita sa-l intarc. foarte fericit Are un an si trei saptamani, si, desi prietenii, care bineinteles ca nu au copii, rad de mine si ma sfatuiesc sa renunt la alaptat, ca cica e prea mare, eu inca nu vreau. Intarcarea este de dorit sa se faca atunci cand atat mama, cat si sugarul, sunt pregatiti. Totusi, am facut si noi un mare progres. Am renuntat la toate mesele de noapte, si acum am ramas la doua "sedinte" pe zi. Seara la culcare si dimineata devreme - prea devreme, as putea zice foarte fericit Intr-un fel, sincer simt ca e aproape ca si cum nu l-as mai alapta.

Fac asta pentru ca vreau sa il intarc treptat. Citeam pe internet undeva, la bebycenter, cred, despre experienta unei mamici care l-a intarcat asa de treptat, ca numai dupa o saptamana si-a dat seama ca... nu-i mai daduse de o saptamana. Asta mi-ar placea si mie, sa nu simtim nici eu nici el incheierea acestei minunate experiete.

Cat despre ce spunea Cora, perfect de acord. Cand am eliminat mesele din timpul noptii, acum vreo 3 saptamani, in prima noapte am incercat cu tati, adica sa mearga el cand a plans David. Rezultatul: L-a impins si a plans si mai tare. Ma vroia pe mine, am mers la el, si nu a mai urlat asa tare. L-am tinut in brate vreo 4 ore, l-am mangaiat, a tot scancit prin somn, dar am stat asa toata noaptea. A doua noapte muulllt mai putin, a treia aproape deloc. Sincera sa fiu, cred ca mai groaza mi-a fost mie, si a fost mult mai usor decat as fi crezut. Dar in perioada asta, are nevoie de dragostea mea mult mai mult decat inainte, ma imbratiseaza mai mult, e incredibile de frumoasa povestea noastra de dragoste.

sus

Denunta
pisicuta

Copii
Nicole Alexandra: 16 ani, 6 luni

25.11.2003 4:57     citat 

Eu am avut mari probleme cu alaptatul iar fetele de aici de pe forum stiu asta. De cateva ori am vrut sa renunt si bine am facut ca nu am renuntat. A fost cea mai grea perioada din viata mea. O alalptam pe micuta mea si in acelasi timp plangeam de durere. Credeti-ma ca ma dureau creierii de durere, dar cu toate astea nu am renuntat. Am alaptat-o pana la 5 luni jumatate. Norocul meu a fost ca "sufletelul meu" a papat si sticluta si san fara nici un fel de probleme. daca astazi ii dadeam numai biberon si a doua zi numai san nu refuza.
Ma doare sufletul acum ca am fost nevoita s-o intarc, dar incepusem un tratament la care nu mai aveam voie sa lapatez. As fi alaptat-o cel putin pana la 1 an daca as fi putut. De la 4 luni, nu m-a mai muscat deloc si a fost o adevarata placere ca s-o alaptez. daca ar fi sa povestesc prin ce am trecut cat timp am alaptat-o... au fost niste dureri infioratoare, dar cred ca merita.
Deci, fetelor daca puteti alapta, alaptati. Nimic nu se compara cu perioada aceea. Chiar daca aveti dureri, chiar daca uneori vreti sa renuntati, nu renuntati... Este ceva unic, ceva de nedescris.

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 18 ani, 11 luni
Elena Maria: 16 ani, 7 luni
Zeke Owen: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

25.11.2003 6:27     citat 

Eu recunosc ca nu sunt pregatita sa-l intarc. Are un an si trei saptamani, si, desi prietenii, care bineinteles ca nu au copii, rad de mine si ma sfatuiesc sa renunt la alaptat, ca cica e prea mare, eu inca nu vreau.
Andreea, nu asculta de altii, nu este prea mare sa stii. Eu am alaptat pana la un an jumate... Daca ai posibilitatea sa il alaptezi, nu te opri pana nu esti gata tu sau copilul tau. Asa ma enervez cand altii iti dau "sfaturi" impotriva alaptatului si vin cu chestii de astea... nervos

sus

Denunta
Renata

Copii

25.11.2003 9:07     citat 

Dragele mele mamici ,
Enya sugea noaptea mai mult , ziua mai putin , atunci cand se rasfata trag cu ochiul . Daca era dupa noi doua , trecerea la operatiunea "INTARCARE ", NU SE FACEA NICIODATA , asa ca am hotarat sa se intample acum . Eu trebuie sa plec peste 2 sapt. in Franta , in ianuarie posibil o alta deplasare in afara tarii , asa ca...nu doream sa se intample atat de brusc ( ceva de genul - plecam de acasa si gata ) . Am dorit sa fiu aici langa ea sa vad cum reactioneaza , se pare ca aseara a fost putin mai maraita ( dar mama si sotul meu au avut grija sa o linisteasca ) .
Va doresc la cele care inca mai alaptati , sa nu va lasati influentate de cei care va inconjoara .
Mult laptic in sanic( si de calitate ) , asa cum am avut eu . zambet foarte fericit

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 21 ani, 2 luni

25.11.2003 9:49     citat 

Eu l-am alaptat aproximativ o luna si a trebuit sa-i dau si in completare. Dupa o luna nu am mai avut lapte.
Dar asi fi vrut sa-l hranesc la san dar nu a fost sa fie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: