· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?     
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

26.11.2003 12:23     citat 

----------
citat:
Daca ai posibilitatea sa il alaptezi, nu te opri pana nu esti gata tu sau copilul tau. Asa ma enervez cand altii iti dau "sfaturi" impotriva alaptatului si vin cu chestii de astea...
----------

Cristina, mersi de suportul moral. Eu tac si nu zic nimic, ca vine si vremea mea, cand or face si ei copii, si ma razbun atunci... rad

Iar pentru gabi30, si eu m-am intors la munca atunci cand David avea 6 saptamani, dar asta nu m-a impiedicat sa alaptez, iar cat eram la serviciu primea in sticla tot laptele meu....

De asemenea, sper sa nu se supere Renata ca spun, dar poate mai e cineva care citeste si il intereseaza. Eu stiu ca e bine sa reduci numarul sedintelor de alaptat cat mai treptat, si ca la o intarcare brusca, bebe poate ramane cu sechele....[/quote]

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 10 luni

26.11.2003 9:12     citat 

"De asemenea, sper sa nu se supere Renata ca spun, dar poate mai e cineva care citeste si il intereseaza. Eu stiu ca e bine sa reduci numarul sedintelor de alaptat cat mai treptat, si ca la o intarcare brusca, bebe poate ramane cu sechele...."

Sigur ca nu ma supar , nu am de ce? Eu stiu ca am facut foarte bine ce am facut , Enya sugea noaptea , foarte rar ziua , sigur nu puteam reduce mesele de noapte(cam 2 mese) ...asa ca am hotarat sa o intarc ...fata se simte foarte bine , e fericita ...se pare ca a trecut cu bine zambet foarte fericit peste aceasta perioada urata trist , de mine a fost mai greu . plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

26.11.2003 5:57     citat 

Fetele, cum sa rada altii de decizia mea de a-mi alapta copilul pe o perioda mai prelungita? L-am alaptat pe Alex 2 ani si cateva luni, timp in care familia vuia, si nu facea decat sa comenteze. In loc sa fie alaturi de mine si sa ma sustina, nu stiau decat sa-mi spuna ca laptele nu mai este bun, ca este rusine, ca o sa-l invat prost, si cate si mai cate. EU am facut cum am crezut ca-i mai bine, pentru mine si copilul meu. Iar sotul mi-a fost sprijin, m-a inteles si sustinut in toate deciziile mele.

Iar despre intarcare, imi cer scuze,dar de ce inca se "poarta" aceste obicei ca mama sa fie separata de copil? Si de ce o intarcare brusca? Si nu treptata? Este benefica atat pentru mama, cat si pentru copil.
Sunt total de acord cu Cora, copilul are nevoie de mama, in aceste momente de schimbare.
Numai bine si rabdare.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 10 luni

27.11.2003 8:23     citat 

zambet Fiecare mama face cum crede , eu am crezut ca este bine pt. fata mea sa stau putin mai departe ( intr-o alta camera ) , sa nu ma vada aproape 2 zile ...a fost ok . Nu a suferit , eu am suferit pt. ca nu ma puteam juca cu ea , nu o puteam strange in brtate etc..., ea o iubeste ff. tare pe buni' ( mama mea ) , este ca o mama a doua , mi-a fost sprijin la acest unic eveniment ...acum totul a cam luat sfarsit , fata s-a mai linistit ...suntem impreuna si totul este ok . zambet

Sanatate maxima !

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

17.03.2004 1:23     citat 

Eu l-am alaptat pana la un an si patru luni. De bolnav nu mi-a fost bolnav niciodata, deloc, i-a curs nasul de doua ori si atat. Dar din pacate are o alergie alimentara la lactate, care speram sa-i treaca pana la varsta de 3 ani. Se poate ca alaptatul sa fi ajutat, pentru ca nivelul anticorpilor IgE e doar 2, 1 fiind nivelul minim, dar nu stim cu certitudine. Am intrerupt pentru ca deja imi ridica tricoul, si am observat cu alte chestii (suzeta) ca e cu atat mai greu de eliminat cu cat copilul este mai mare. Si asa ma surprinde faptul ca si acum, dupa trei saptamani, arata spre pieptul meu si sune ca e "caca". Dar nu mai cere deloc.
As fi vrut sa-l alaptez pana la armata, si-ar fi vrut si el Dar toate lucrurile frumoase se termina prea repede, nu?

sus

Denunta
claudiak

Copii
Vanessa: 17 ani, 2 luni

17.04.2004 12:07     citat 

Astazi am descoperit aceasta pagina (de fapt, sora mea mi-a dat adresa )
Eu o mai alaptez pe fetita mea (20 de luni) o data pe zi, dimineata devreme. Ne face la amindoua placere si nici nu ma stresez prea mult cu intarcatul. Prietenele mele, nu au alaptat nici una mai mult de 5 saptamini, dar pe nici una nu o deranjeaza ca mai alaptez... numai familia (socrii, cumnata) se uita cam ciudat a mine dar nu ma intereseaza

Claudia & Vanessa(*21.7.02)

sus

Denunta
Cora

17.04.2004 8:28     citat 

Bine ati venit printre noi Claudia si Vanessa. Vanessa, nu stiu cum e mama ta, dar tu esti o dulce. sarut

sus

Denunta
andrellina

02.10.2012 7:57     citat 

eu am alaptat pana in jurul varstei de 5 luni. asta pentru am introdus laptele praf de la inceput si usor, usor, s-a redus laptele meu pana nu a mai fost deloc.

sus

Denunta
jakson

10.04.2015 7:59     citat 

u am alaptat pana la 1 an juma' .Am avut lapte din belsug, doar nu eram nebuna sa dau banii pe laptele

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: