· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Cu caciulita sau fara?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu caciulita sau fara?     
marcomedia2007

Copii
Andrei Mario: 12 ani, 2 luni

08.05.2009 9:07     citat 

eu sunt acum in italia si am un copil de 6 luni, vreau sa iti spun ca pana la 1 luna a stat cu capul gol, dupa care am trecut la caciulita chiar daca am 22 de grade in casa. aici astia spun ca nu, dar eu i-am pus, m-am simtit mai sigura si mai linistita. pot sa iti spun ca si acum in luna mai il scot afara cu o caciulita, e adevarat subtirica dar tot ii pun.e ferit de curent. tu fa cum te simti.

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 12 ani, 5 luni

08.05.2009 1:47     citat 

afara si eu il scot cu caciulita,nu e inca timp de capsor gol. oricat de subtire,ii pun o caciulita,e mai sigur

sus

Denunta
CrazyMommy

08.05.2009 2:30     citat 

Andreina noi te invitam la Bebelusi de vara 2008 ca vad ca puiutul tau are 9 lunite.Uite aici ne gasesti http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0 Te asteptam cu drag

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 12 ani, 5 luni

08.05.2009 2:36     citat 

ms,crazymommy!pup

sus

Denunta
eugeniu

12.05.2009 4:16     citat 

buna mamici
nu am mai intrat de mult pe aici
STEFAN bebeul meu are maine 13.05.2009 ,9 luni si in casa il tin fara caciulita,afara il pun ceva pe cap mai mult ca sa-i acopere urechile, sincer mi-e teama sa nu-i bata aerul in urechi si sa raceasca dar cand e soare nu pot sa-i pun nimic pe cap ,desi nu e indicat, el transpir f mult si nu prea are par

sus

Denunta
sanda291283

Copii
Razvan Alexandru: 12 ani, 4 luni

13.05.2009 10:35     citat 

Buna tuturor. Eu l-am tinut pe Razvi aproape 2 luni de la nastere cu caciulita si in casa.Apoi am renuntat. Acum are 8 luni, a venit caldura, dar parca nu ma incumet sa-l las fara caciulita afara.Mi-e frica de vant.Voi de pe la ce varsta i-ati lasat in capul gol afara?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

13.05.2009 10:44     citat 

decizia asta nu cred ca se ia exxclusiv in functie de virsta copilului, ci mai ales de temperatura exterioara
bon, Elouan n-a avut caciula acasa
dar la cinci luni, era primavara, era fara caciula, pe patura, in gradina (hm, pe patura citeva minute, cit voia, caci ii era mai bine la scormonit in pamint foarte fericit )
frica de vint, frica de curent, mi le explicati si mie?? ochi peste cap

sus

Denunta
anda16

13.05.2009 1:41     citat 

Bebika mea are 5 luni, nu i-am pus caciulita niciodata in casa, desii s-a nascut in Decembrie, poate 1 data sau de 2 ori in prima luna si numai dupa baie. Cand iesim afara folosim caciulita si gluga de la gecuta, acum ca s-a incalzit i-am pus in cap o palarioara cand am iesit afara. Nu a racit niciodata, a facut doar rubeola da 3 luni si jumatate desii e alaptata la san trist.

sus

flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

13.05.2009 9:05     citat 

Daca s-au scris zeci de mesaje despre caciulitze, atunci e musai sa zic si eu ceva. Nu mai pot sa tac!

1. Raceala la urechi sau otita e o boala infectioasa. La fel ca la gripa sau tuse magareasca de exemplu, exista epidemii de otita. Cu asta o sa ne confruntam mai ales cand o sa intre in "comunitate" (cresa sau gradinita)
Microbii care declanseaza otita nu au legatura cu urechea externa. Otita este declansata de microbi care patrund in organism prin nas si prin gura in procesul normal de respiratie.

2. "A facut otita de la apa care i-a intrat in ureche cand il spalam."
Nu. Otita nu este declansata de apa.
Dar apa (si orice alt lichid) are proprietatea de a forma pelicule care adera la o suprafata. Daca bagati o sita intr-o oala cu apa si o scoateti usor o sa obervati ca in unele ochiuri exista o pelicula fina de apa care nu cade. Exact la fel se poate intampla si in ureche. Acest lucru poate favoriza inmultirea microbilor care prefera mediile umede si calde.
Dar trebuie sa existe deja o infectie microbiana la locul faptei, altfel nu are ce sa se inmulteasca.

3. Caciulita il fereste de raceala la urechi.
Nu.
Dar este foarte posibil sa favorizeze otita. Copilul transpira, se creaza un mediu umed si cald - microbii se simt bine!

4. Chiar credeti ca e indicat ca un copil mic sa stea cu o sfoara legata in jurul gatului?

sus

Denunta
Teodora29

Copii

13.05.2009 9:23     citat 

noh, flish, ai explicat exact contrariul a ce cerusem eu rad (si-ti multumesc, caci iata argumente contra caciulita pertinente trag cu ochiul )

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 8 luni

14.05.2009 10:07     citat 

ma bag si eu, cu toate ca abia imi mai aduc aminte de perioada aia..zambet daca nu e curent in casa, si daca ai peste 16 C temperatura ambientala, nu prea vad de ce sa-i pui caciula. eu nu i-am pus Vovolinei DECAT dupa ce o spalam pe cap, si asta numai o ora doua.

aici in vest caciula e un fel de shoshon in Romania. adica rariate! ma uit si acum cu ochii rotunzi ca-n desenele animate japoneze, cand vad ca eu am caciula, fular si manusi si tot imi clantane pivotii in gura de frig, si iese o tanti relaxata din masina, cu coshuletul pe brat, cu bebe de cel mult 3 luni inauntru, care bebe e in capul gol!

nebuni sau nu, clar e ca modelul lor caleste copilul, spre deosebire de modelul nostru romanesc care ii deschide un drum glorios catre o copilarie plina de muci si bronsite...

sus

Denunta
mihaela17

Copii
ionutz fabian: 11 ani, 10 luni

01.06.2009 7:52     citat 

buna fetelor! zambet pt fabinutzu meu caciulita este f.importa pt k dak nu o poarta ii incheatza urechiusile si stranunta f.tare scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
Teodora29

Copii

01.06.2009 8:11     citat 

mda, e drept ca la inceputul lui iunie exista mereu riscul sa inghete foarte fericit
dar stranutul fiziologic la nou-nascut iti zice ceva?

sus

Denunta
mihaela17

Copii
ionutz fabian: 11 ani, 10 luni

01.06.2009 8:25     citat 

si dr mia recomandat sa nu-l las fara caciulitza
este mai sensibil...........

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

01.06.2009 9:41     citat 

----------
mihaela17 a scris:
si dr mia recomandat sa nu-l las fara caciulitza
este mai sensibil...........
----------

socat socat socat socat socat socat socat socat socat socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: