· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Cu caciulita sau fara?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu caciulita sau fara?     
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 9 luni
Maria: 11 ani, 4 luni

02.06.2009 7:11     citat 

nu te mai benocla,doamna Manam scot limba ...dr respectiv e de maaare clasa,la alt subiect ii recomanda mamicii sa-i dea mai putin de mincare copilului ca e prea gras la 2 luni prostit nervos

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 11 ani, 6 luni

02.06.2009 8:36     citat 

noi in casa stateam fara caciulita inca de la inceput (august 2008). ii puneam dupa baita si cand o puneam in patut i-o dadeam jos.
afara, incepand cu luna mai, cand era super cald o scoteam cu o caciulita subtre, dar daca mi se parea ca e super cald i-o dadeam jos si daca nu aveam altceva la indemana ptr a o apara totusi de soarele care-i batea in cap, ii trageam parasolarul de la carut.....

si mie imi este frica sa nu raceasca .....caci si eu am probleme cu urechile, dar daca o sa o obijnuiesc sensibila pe urma va fii mai greu.

deci eu zic fara caciulita in casa , ar afara eventual un baticut sau o sepcuta, acum cu soarele si caldura asta.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 10 luni

02.06.2009 10:04     citat 

----------
mamistef a scris:
nu te mai benocla,doamna Manam scot limba ...dr respectiv e de maaare clasa,la alt subiect ii recomanda mamicii sa-i dea mai putin de mincare copilului ca e prea gras la 2 luni prostit nervos
----------

rad
pai nu ma pot benocla destul socat rad
io din mesajul respectiv inteleg ca il tine nonstop cu caciula. si se plange ca e sensibil. sa-l vada pe al meu cum e scos acum la 12 grade afara prostit prostit

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 4 luni

02.06.2009 10:47     citat 

chichineata, la noua luni ale copilului, teama asta e injustificata
mihaela, taman caciula aia il va face sa devina sensibil socat

sus

Denunta
migd

Copii
daniel: 11 ani, 4 luni
ioana: 14 ani, 9 luni

04.06.2009 3:54   fara caciulita  citat 

au am doi copii, nici ioana (are acum 4 ani) si nici dani nu a purtat caciulita in casa! nu au avut deloc probleme din aceasta cauza

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
Paolo Mihai: 13 ani, 6 luni
Massimo Alessandro: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

04.06.2009 4:04     citat 

Nu i-am pus niciodata caciulta, a incercat mama sa-i puna una, dar imediat am dat-o jos. Copilul arata oribil cu ea si nici nu era nevoie. Ce ii mai puneam pe cap era un fes subtire cand ieseam pe afara si era vant puternic.
Singurele dati cand ii puneamcaciulita a fost pe la cateva luni, cand am inceput sa-i dau supita cu cereale si ii dadeam cu lingurita. El baga manutele in castronas si se ungea pe fata si pe par si i-am pus caciulita ca sa nu-l spal pe par de fiecare data cand ii dadeam sa pape. Oricum, cerealele au avut unn alt efect:are si acum o pielicica...parca e o piersica. rad

sus

Denunta
annafel

09.06.2009 8:32   fara caciulita  citat 

bebeul meu are 4 luni, nu i-am pus caciulita in casa, e mai bine fara. Daca ii pun caciulita transpira si numai bine se poate racii. Punem caciulita numai cand iesim afara si sufla vantul, in rest palarioara foarte fericit

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
am nascut deja!

09.06.2009 12:01     citat 

Noi acum palarioara sau sapca...cum suntem mai mari, mai mergem la supermarket si cu casca de la bicileta sau cu caciula in forma de cap de lup de la carnavalul de anul trecut (cum de-o rezista, pe caldura asta, nu stiu)...dar caciulita in casa...doar cand ii dadeam supita ca se facea ca un procusor, de trebuia sa-l spal din cap pana-n picioare.

sus

Denunta
Bibi

09.06.2009 10:08     citat 

Am si eu o intrebare dar daca mai tuseste cate un pic de la ce sa fie ca de racit nu a racit niciodata.[i]

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
am nascut deja!

10.06.2009 7:16     citat 

Poate fi si un fir de praf care i-a intrat pe gat sau putin polen...putina saliva...ei stau intinsi pe spate, e usor sa se inece cu ceva.
Trebuie sa te ingrijorezi daca are accese de tuse sau daca tusea continua de mult timp. oricum, daca vrei sa stai linistita, incearca sa vorbesti cu vreo asistenta de la policlinica inainte sa mergi cu bebeul la pediatru, al meu de exemplu e f. secat cand il sun, chiar daca trebuie sa faca vreun control, asa ca mai intai mergeam la asistenta pediatrica si daca era ceva destul de grav, ce nu puteam rezolva, mergeam la doctor.

sus

Denunta
Vlad_Lutic

Copii
Eduard Andrei: 13 ani, 3 luni

11.06.2009 1:19     citat 

http://vlutic.blogspot.com/2009/06/cure...nilor.html

sus

Denunta
h_delia

Copii
Matei: 12 ani

12.06.2009 8:18     citat 

Eu l-am tinut cu caciulita subtire in primele 3 luni de viata, prin casa, deoarece era iarna, dar in rest fara caciula. Pe afara, la fel, chiar daca bate vantul, doar asa se caleste.

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
am nascut deja!

12.06.2009 11:50     citat 

Daca afara e vant, ii pun o caciulita subtire, un fes.

sus

Denunta
h_delia

Copii
Matei: 12 ani

12.06.2009 12:01     citat 

Si daca e sub 10 grade.

sus

Denunta
mami_paolino

Copii
am nascut deja!

12.06.2009 12:21     citat 

----------
citat:
Si daca e sub 10 grade.

E gresit, poate face otita, Paolo a facut si avea 40 de grade febra...
----------

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: