· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Cu caciulita sau fara?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu caciulita sau fara?     
Kara

Copii
Gabriela: 15 ani, 10 luni
Lucian: 10 ani, 4 luni

09.03.2006 11:00     citat 

Pediatra mi-a spus ca de la 18 grade nici nu se mai pune problema de caciulita, nici in casa nici afara. Eu nici dupa baita nu i-am pus caciulita lui GG si pana acum nu mi-a racit deloc. Nici fular nu i-am pus cand am iesit afara indiferent cate grade au fost sub minus.

sus

Denunta
cruella

Copii
Antonia: 27 ani, 8 luni
Ilarion: 19 ani, 4 luni

09.03.2006 11:03     citat 

Dupa parerea mea, caciulita echivaleaza cu cocolosirea.
Nu facem decat sa-i sensibilizam, daca ii imbracam gros.

sus

Denunta
smama

Copii
MARTA SOFIA: 15 ani, 8 luni
MARCU SORIN: 11 ani, 7 luni

09.03.2006 11:36     citat 

Noi am optat pentru FARA caciulita.
Drept este ca la iesirea din maternitate era obisnuita sa aiba capul acoperit si ne-a trebuit cam doua saptamini sa o dezobisnuim de caciulita. Initial am trecut la fesulet, apoi la o batistuta pe capsor si la final un colt de pelincuta..... altfel nu voia sa adoarma....dar acum suntem fara caciulita si nu mai suporta sa aiba ceva pe cap.

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 15 ani, 7 luni

09.03.2006 11:51     citat 

Bai fratilor, voi ati vazut in filme ca americanii (si nu numai ei probabil) nu-si tin nene copiii imbroboditi si nu patesc nimic.. Romanul nuuuuuu... vine bunica, mamica, vecina si se da parerea ca nu carecumva sa nu faci si sa nu dregi ca esti mama denaturata, ce, vrei sa degere odoru??!?!? surprins

Eu am avut-o pe soacr-mea in creieri si zilnic si acum am discutii cu ea ca o imbraca prea gros, de dat jos caciula nici vorba... La 6 luni mi-a racit urit pt ca am fost plecata cu ea undeva unde era ff cald si nu am dat toale jos de pe ea. eu stiam ca are doar o bluzita pe ea.. Ei bine avea 3!!!!
Ca intre timp i-a mai pus pe ea mamaia 3 cojoace !!

Cine a imbolnavit copilu?! confuz Pai nebuna de ma-sa,. normal daca o imbraca prea subtire!

Deci, fara caciulite si fara...............bunici rad

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

09.03.2006 12:13     citat 

FARA caciulita in casa! Si nu cred ca cineva cu bebe mic are in casa 17-18 grade! Adica, nu stiu, dar oricum eu stiu ca o caciulita trebuie sa o fereasca de curenti si atata timp cat nu sunt... de ce sa o tii?
Tatal meu imi zicea de cand am adus-o pe Bria acasa, sa-i pun caciulita si eu " Nu si nu!", iar acum imi da dreptate, ca pe vremea lor nu timeau cu caciulite si infofoliti, iar noi eram vesnic bolnavi si raciti!

sus

Denunta
HOPES

Copii
Eduard Gabriel: 15 ani, 1 luna

09.03.2006 1:09     citat 

Nici eu nu-i pun copilului caciulita. Nici noaptea. In schimb dupa baita ii pun obligatoriu. Mi-e teama jenat

sus

Denunta
Kara

Copii
Gabriela: 15 ani, 10 luni
Lucian: 10 ani, 4 luni

09.03.2006 1:39     citat 

Si noi am avut batalii gele de dat cu mamele pe motivul lipsei celui de-al treila rad de haine, al fularului, a celei de-a doua caciuli etc. Norocul nostru (doar din punctul acesta de vedere) ca nu ne vad prea des.
Cunosc multi copilasi ai prietenilor crescuti infofoliti de mama focului si care, bineinteles, sunt mereu raciti si iau antibiotice la greu. Acum imi dau seama ca aproape toti au crescut cu bunici in casa.

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani
Alexandra: 10 ani, 11 luni

09.03.2006 2:28     citat 

Si dai si lupta si dai si lupta..cu cine? normal cu mama... gata am renuntat la caciulita..dar mama nimic..pune-i copilului ca raceste!!! ...si vorba voastra lupta, nu gluma (normal ca atunci cand plec un pic..cine apare pe capul lui mihaita??? caciulita!!! prostit )...dar GATA fara caciulita...m-am convins... foarte fericit

sus

Denunta
cruella

Copii

09.03.2006 2:36     citat 

In cazul celor care sunt asa "binevoitori" si "atotstiutori", daca incearca sa va convinga de faptul ca stiu mai bine, ca au crescut n generatii, sau 7 copii, spuneti-le sa-si puna si ele caciula pe cap.
In general, normal ca se fereste copilul de curent, dar nu se infofoleste.
Copilul se imbraca asa cum te imbraci tu.
Mor cand vad, copii, bebelusi, cu batice pe fata, sau legati cu fular de abia li se vad ochii.
Nici macar nu e igienic, ce respira copilul ala, praful care se imprima in baticul ala, care pe mine ma obsedeaza, sau fular?
Praf este si pulberea de detergent, care ramane, nu neaparat praful ca atare din atmosfera.

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

09.03.2006 3:15     citat 

Despre pusul fularului la gura, eu imi aduc perfect aminte de cand eram mai mica si mamaimi punea iarna fular peste nas, cica nu nu imi fie frig! Si se umezea tot si ghiar ingheta! surprins Ce prostie mare!
Eu am scos-o pe Bria si iarna asta zi de zi afara, indiferent cat de frig a fost si niciodata nu i-am pus fular pe fata sau nu i-am acoperit fata cum mai vedeam copilasi pe afara! Urmarea? Nu a fost racita niciodata!

sus

Denunta
cruella

Copii

09.03.2006 6:05     citat 

Exact ce spuneam si eu.

sus

Denunta
arond

10.03.2006 9:31     citat 

La 22 de grade, cate sunt in casa, nu-i pun caciula, afara ii pun o caciula tricotata si fular la gat, nu pe nas. Il imbrac mai gros, ca nu vrea sa stea invelit cu nimic.

sus

Denunta
cruella

Copii

10.03.2006 9:41     citat 

La gat si eu le pun fular cand e frig, dar nu la gura si la nas.

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 15 ani, 6 luni

10.03.2006 10:48     citat 

Caciulita nu ne place deloc. Dupa baita, dar pana se usuca putin perisorul. Afara o caciulita, dar nu foarte groasa. Fular punem la nasuc, cand bate vantul tare. Pana acum am avut-o infundata pe nasuc de 3 ori si atat, multumesc lui Dumnezeu. Nu am avut-o racita niciodata.

sus

Denunta
cami2bubulina

Copii
Rares-Mihai: 15 ani, 3 luni

10.03.2006 12:36   .  citat 

Bebe Rares are acum 5 luni si 2 sapt si nu sta cu caciulita decat noapte.Cu toate ca este cald in casa,am incercat sa nu i-o mai pun nici noapte,insa dimineata s-a trezit cam infundat.Nu stiu daca asta a fost motivul insa am continuat cu caciulita subtire noaptea.Speram sa scapam si de aceasta in curand.Dupa baita trebuie,mai ales ca Rares are par cat noi in cap,asa s-a nascut incat il usuc cu fionul.Pupici trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: