· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Cu caciulita sau fara?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu caciulita sau fara?     
cami2bubulina

Copii
Rares-Mihai: 15 ani, 3 luni

10.03.2006 12:39   .  citat 

Bebe Rares are acum 5 luni si 2 sapt si nu sta cu caciulita decat noapte.Cu toate ca este cald in casa,am incercat sa nu i-o mai pun nici noapte,insa dimineata s-a trezit cam infundat.Nu stiu daca asta a fost motivul insa am continuat cu caciulita subtire noaptea.Speram sa scapam si de aceasta in curand.Dupa baita trebuie,mai ales ca Rares are par cat noi in cap,asa s-a nascut incat il usuc cu fionul.Pupici trag cu ochiul

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 15 ani, 2 luni
Carmina Delia: 10 ani, 6 luni

10.03.2006 2:07     citat 

Nici eu nu i-am pus caciulita in casa niciodata...nici dupa baita. Sterg bine perisorul..ca si-asa nu are mare lucru foarte fericit .. si se usca asa ca nu pun nici o caciulita foarte fericit. Doar cand merge afara ii pun si e singura data din zi cand rade in hohote..nu stiu de ce ii place asa de tare....si se mai si leaga sub barbita zambet
Sanatate la bebeii vostrii!!! sarut sarut

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 15 ani, 7 luni
Bogdan: 8 ani, 2 luni

10.03.2006 2:17     citat 

Si eu am avut dispute cu mama pe tema caciulii, dar intr-un final....am castigat. Spre bucuria lui Andrei, care nu suporta deloc caciulita pe cap. Acum i-o punem doar dupa baie.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 31 ani, 3 luni
Cristiana: 15 ani, 1 luna

10.03.2006 3:36     citat 

Si noi am scapat de caciula; mai tarziu este adevarat, deoarece Cristiana s-a nascut prematur si termoreglarea ei nu prea functiona; in maternitate erau 25 de grade si cand am adus-o acasa la 21-22 era cu mainile si piciorusele reci mereu; incet, incet s-a obisnuit, noi am mai dat din cojoace jos si acum ca este mare sta fara caciula la 20 de grade si se simte tare bine; punem caciula doar dupa baie, deoarece o duc la culcare in dormitor si acolo e mai rece decat in living unde facem baita.
Pentru ca vad ca esti din Constanta ai totusi mare grija cand iesi afara, pune totusi fularul pe nasuc atunci cand bate crivatul; la noi sti bine cum e vantul!

sus

Denunta
Roli_poli

10.03.2006 5:32     citat 

Eu i-am pus caciulita doar noaptea si am renuntat si la practica asta (bebe al meu are 2 luni jumatate). Drept e ca eu l-as mai fi tinut cu ea pe cap dupa baita, dar al meu sot a insistat sa nu ii dau caciulita, sa il las fara. Eu ii dadeam caciulita care se lega sub barbie, dar mereu era cu o ureche afara si imi era frica sa nu se sugrume sau sa inghita snururile. O data i-am pus o caciulita care nu se lega sub barbie, numai se tragea in cap, si mai avea si o bada elastica pe frunte sa ii stea, sa nu cada. Maaaare prostie!!!! Bebe al meu a tot dat din cap, si-l intorcea repede de pe o parte pe alta (avea vreo 3 saptamani) si dimineata l-am gasit cu ea trasa peste ochi, mai avea un pic si si-o tragea peste nas!!!! M-am speriat ceva de neinchipuit, putea saracul copil sa se sufoce! Asa ca in nici un caz nu ii dati caciulite de tipul asta! Noi stam de vreo luna fara caciulita si ne e tare bine, nu vad nici o diferenta. Afara in schimb ii dau 2 caciulite pe frigurile astea, una de bumbacel, alta crosetata.

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

10.03.2006 5:49     citat 

Nici eu nu ii pun si nici nu i-am pus caciulita dupa baie! o sterg bine bine pe cap si in urechiute si gata! Ca am mai auzit ca din cauza ca ii ramane apa in urechi fac tot felul pe acolo! Si doar nu imi e greu sa o usuc si in urechiute!( nu cu foen! doar o sterg!)

sus

Denunta
MAMI_MICHELLE

Copii
NICOLETA STEFANIA: 15 ani, 4 luni

11.03.2006 5:32     citat 

Am scapat si noi de caciulita....de o saptamana nu i-am mai pus caciulita nici noaptea. La inceput am urmat sfaturile "batranilor " - mama bineanteles - si am avut nevoie de ceva timp pana am dezobisnuit copilul de obiceiul asta.
In schimb afara nu discutam decat dupa 1 anisor trag cu ochiul

sus

Denunta
cruella

Copii
Antonia: 27 ani, 8 luni
Ilarion: 19 ani, 4 luni

12.03.2006 7:56     citat 

Nu se punea problema pt afara, idea era in casa, daca punem sau nu.

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 15 ani, 2 luni
Carmina Delia: 10 ani, 6 luni

12.03.2006 9:28     citat 

Dar ce, afara trebuie sa stea cu caciulita? Vara? Doar dupa un an i-o dam jos? Eu nu am de gand sa-i pun caciula la vara...poate nici primavara daca-i cald.

sus

Denunta
cruella

Copii

12.03.2006 10:44     citat 

Acum, fiecare procedeaza cum considera, dar daca tu nu-ti pui caciula, copilului de ce i-ai pune?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

12.03.2006 11:06     citat 

----------
cory_a a scris:
Dar ce, afara trebuie sa stea cu caciulita? Vara? Doar dupa un an i-o dam jos? Eu nu am de gand sa-i pun caciula la vara...poate nici primavara daca-i cald.
----------

Vara se recomanda o palarioara care sa-i acopere ceafa si fruntea. La astia micii pericolul de insolatie e foarte mare.

Acu ce sa zic? Dia a stat cu caciula in interior in prima zi de maternitate. A doua zi i-au dat-o asistentele jos. Stiam ca atata vreme cat nu e curent, nu e necesara caciulita. Am avut o singura tentativa de caciula in casa, cand avea 2 luni. Era octombrie, am facut o vizita de 2 saptamani la bunici pentru botez si cand am ajuns acasa era apartamentul inghetat. Inclusiv eu am dormit cu pijama si pulover, iar Dianei i-am dat caciula. M-am trezit noaptea, cand ea dadea semne ca se sufoca. plang sau sunt foarte trist Ii intrase snurul caciulitei in pliul de la gat, iar ea, chinuindu-se sa scape de el mai rau l-a strans. Asa ca m-am invatat minte.

Iar afara...

Acum 2 veri (ma rog-era deja septembrie), cand avea cateva saptamani - o luna am scos-o fara caciula, in carucior, insa era aparata de marginile vanitei de la carucior, iar daca soarele ii dadea chiar pe fata ii puneam copertina caruciorului, sa nu fie razele soarelui directe.

Vara trecuta ii dadeam cate o palariuta sau o sapca pe cap si o scoteam de obicei dimineata sau dupa ora 16, sa nu fie soarele prea puternic.

Acum, la 1 an si jumatate, am iesit deja cu ea cu capul descoperit. A fost singurul copil din parc fara caciula, pe 10 grade la umbra, cu un soare superb. E drept ca m-au intrebat mamicile daca nu i-e frig copilului, dar principiul meu e sa o imbrac cum ma imbrac eu si deja ea e maricica, plus a fost obisnuita mai dezbracata de mica. Am scos-o si pe vant in acest anotimp, fara caciula, bineinteles, dar erau peste 10 grade afara.

Iar iarna... maxim o caciula, asta de cand se stie. Gluga am folosit-o doar sub -10 grade, asta inainte de a avea 1 an. Iarna aceasta nici macar gluga.

sus

Denunta
cruella

Copii

12.03.2006 11:22     citat 

Pe timp rece sau f rece, si copiilor mei le puneam caciulita.
Daca ploua sau ningea, gluga, fara caciula.
Vara, cand e soarele puternic, in jurul pranzului, evitam sa-i scot, iar daca totusi erau afara, eram pe plaja, unde aveam grija sa aiba mereu parul ud, si desigur, intre 11-16 paraseam plaja, mergand pe terase la umbra sau in camera.
Si chiar daca erau afara, fara sa fim la plaja, eram intotdeauna la umbra, fara nimic pe caput.

sus

Denunta
ursuletulpanda

Copii
alessia: 15 ani, 2 luni

19.03.2006 12:58     citat 

eu nu i-am pus caciulita niciodata Alessiei decat poate cate o ora dupa baie.Am tinut-o in casa in bady cu maneca scurta si intr-un scutecel cat era mai mica.Copii nu trebuie prea cocoliti ca au sanse sa raceasca mai repede.Nici afara nu pot spune ca o imbrac preagros.Chiar de la 2 luni nu i-am mai pus nimic nici pe fata.Am lasat-o sa se obisnuiasca cu vremea de afara.Pana acum nu a avut niciodata probleme.

sus

Denunta
Tzush

Copii
David: 15 ani, 3 luni
Diana: 11 ani, 2 luni

29.03.2006 8:49     citat 

nici david nu astiut de caciulita. doar in prima luna, un pic dupa baie. atat. si, evident cand iesim afara. dar cand se incalzeste un pic (sa treaca de 15-16 grade) nu i-o mai dau nici afara. asta e la noi. fiecare face cum crede mai bine ptr pui. noi nici caldura nu facem in casa decat cata avem de la calorifer. atat. cam 20-21 grade mereu. si e ff bine. n-a racit, n-am avut alte pb. se pare ca a mers bine. dar cred ca depinde si de cat de sensibil e copilul si cat de "puternic" e parintele. socat

sus

Denunta
lili02

Copii
Bogdan: 22 ani, 11 luni
Carmen: 15 ani

03.04.2006 9:21     citat 

imi este greu dar ma recunosc invinsa.Azi am tinut bebita in capul gol prin casa.De vreo trei sapt. de cand a vazut acest topic sotul meu nu era zi sa nu ma bata la cap sa-i dau jos caciulita.Cum aveam ceva mai multa treaba la bucatarie si ramanea el cu fata cum o gaseam in capul gol.Stie el ce stie ca doar e chelios ca fetita,fata de mine care am parul lung.
Doar seara dupa baita si noaptea ii pun caciulita pentru ca noi dam centrala mai incet(21 grade).De,nu pot sa cedez si eu de la inceput.
Dar ma bufneste rasul cand imi amintesc ca avea Carmen 2 sapt. si se intalnesc bunicile si incep cu sfaturile,(soacra-mea prima)ca nu se poate sa stea numai cu o caciulita,ca trebuie infasata.ca trebuie sa-i dau apa cand suchite,ca sughite ca ii este frig.Mama care nu prea are curaj sa-mi dea sfaturi desi a crescut 5 copiii incepuse si ea pana cand m-am rastit la ele,de a fugit baiatul la sotul meu sa-i spuna ca mami le-a facut babe pe bunici.
Asa ca daca ar vedea-o soacra-mea pe fetita bine-merci in capul gol ar luao frigurile si pentru asta va sunt profund indatorata.
Asa ca bebici in capul gol si soacre indignate!!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: