· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Jucarii la masa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Jucarii la masa     
saint

Copii
Anna: 12 ani, 7 luni

02.04.2009 11:41   Jucarii la masa  citat 

este normal sa nu manance copilul daca nu are jucarii cu care sa se joace la masa?

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

02.04.2009 12:01     citat 

nu,asa cum nici parintele care ofera jucarii copilului ca sa il determine sa manince sau ii face jocuri gen"uuu vine avionuu" nu procedeaza corect,apoi nu intelege de ce "e mofturos copilu' "

sus

Denunta
CrazyMommy

02.04.2009 2:28     citat 

Nici eu nu sunt de acord,micuta mea mananca fara "distractii " de genul acesta,dar ma gandesc la faptul ca sunt parinti disperati care apeleaza la orice "truc" pt a convinge copilul sa manance confuz Pe termen lung cred ca este un obicei nesanatos pt ca bebe va asocia masa/mancatul cu o joaca si cu timpul autonomia lui va creste si la fel si pretentiile.

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 10 luni
MIRUNA: 12 ani, 5 luni

02.04.2009 5:02     citat 

Nici eu nu sunt de acord,dar Andrei numai asa manca pt ca era un mofturos si nu puteam sub nici un chip sa-l determin altfel sa manance prostit Dar asta a durat cam pana pe la 2 ani jum ,dupa care a inceput sa manance si fara jocuri si jucarii foarte fericit
Mirunica ,in schimb, mananca fara probleme si fara cantec rad

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 12 ani, 7 luni

03.04.2009 9:13     citat 

A mea t sa bata intrun castronel cel putin ca sa manance. Dupa 1n an, cred ca nu-i voi mai da nicio jucarie...sa vad ce se intampla...Doar nu va sta nemancata cu zilele...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

03.04.2009 10:24     citat 

eu cred ca poti incepe de pe acum sa nu-i mai dai jucarii.
ori e masa ori e joaca? zambet
succes.

sus

Denunta
Onush

03.04.2009 10:37     citat 

Ruxandra de la 6 luni pana pe la 1 an si putin a avut jucarii la indemana pentru distragerea atentiei ... sincer intre mancatul in fata televizorului si niste jucarii pe masuta de luat masa prefer de o mie de ori jucariile.

Acest lucru a incetat in momentul in care a inceput sa manance singura.

Cred ca de parinti depinde ca acest lucru sa nu devina o problema.

sus

Denunta
darius_boy

Copii
darius catalin - minunat
12 ani, 9 luni

03.04.2009 12:51     citat 

Noi mai apelam la mici trucuri cu jucarii mai ales cand este morocanos , dar nu vad care este problema confuz .Important este sa mai si pape nu sa stea tot cu gandul ca oare cand se va juca rad

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

03.04.2009 3:15     citat 

Eu sunt impotriva jucariilor la masa, dar sunt si impotriva oricaror trucuri care l-ar putea determina sa manance chiar si o lingurita in plus fata de ce vrea el.

Al meu daca vroia sa manance deschidea gura. Daca nu o deschidea, nu manca - e foarte simplu.

De pe la 11 luni mananca singur. Nu foloseste deloc bine lingura, cred ca numai de vreo 2 saptamani a inceput sa manance eficient cu ea, dar poate si putea si atunci sa apuce cu mana.
Daca vroia sa manance, trebuia sa se chinuie si el un pic. Ii mai dadeam si eu, daca era evident ca vrea si nu poate.

Si acum are zile cand nu mananca nimic altceva decat lapte. S-a discutat mult si aici pe forum si doctorul mi-a zis acelasi lucru: daca nu vrea, nu-i da. Ce poate fi mai simplu?

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 10 luni
MIRUNA: 12 ani, 5 luni

03.04.2009 5:06     citat 

Nu e chiar asa :daca nu vrea nu-i da.Doctorii sunt foarte pasivi in privinta mancarii.Dar atunci cand nu mananca zile intregi ce faci ca sa-l determini sa manance?Apelezi la trucuri.Eu il puneam pe Andrei in scaunel si ne uitam pe carticelele lui cu animale.Numai si numai asa il determinam sa deschida gurita,si credeti-ma fetelor am incercat tot.L-am lasat nemancat cu zilele si....nimicAsa ca nu am avut incotro decat sa apelez la trucuri.
Probabil daca ati avea copii mofturosi m-ati intelege. prostit
La Miruna este total invers :mananca orice ba chiar mai cere surprins .

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

03.04.2009 7:56     citat 

Intr-adevar al meu nu e deloc mofturos, mananca orice, dar numai cand si cat vrea el.

Dar eu cand spun ca l-am lasat sa manance singur vorbesc serios. Adica il puneam dezbracat pe o mushama si langa el castronul cu mancare. Castronul mic pentru puiul mic, castronul mare pentru mama.
Si eu stateam langa el si cu el pe mushama si mancam exact aceeasi mancare pe care o manca si el.
Avea voie (si acum la fel) sa bage mana in castron, sa-si puna mancarea in cap daca asa vrea el si sa insire bucatelele de morcov una dupa alta in diverse forme.
Si stateam asa pana cand se ridica sa plece si asta era semnul ca a terminat de mancat.

Poate ca pare o strategie riscanta, dar eu cred ca merge bine. Pentru ca mananca orice, gusta orice aliment nou fara probleme si e din ce in ce mai indemanatic cu lingura si mai nou si cu furculita.
Si chestia asta am invatat-o de la o bunica batrana, mama unor prieteni de familie. Acum 60 de ani la fel a facut si ea cand avea copii mici zambet

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

04.04.2009 10:01     citat 

D. a trecut si prin perioade in care manca bine si perioade cand manca putin. Jucarii a avut tot timpul la masa. "Avionu',soldatelu', pisica" samd nu imi plac nici mie / nici lui si nu le-am folosit.
In schimb, toata gasca de prieteni plushati e hranita de catre el: Winnie, Tigrila, Grohi, Kanga, Roo samd, mananca impreuna, le descrie mancarea, cum se face etc.
Plus ca masa nu e intotdeauna luata in bucatarie.Isi ia uneori farfuria si merge la masuta lui din sufragerie, se mai si joaca intre timp, mai ia o imbucatura. E dupa cum se simte el bine.

----------
flish a scris:

Avea voie (si acum la fel) sa bage mana in castron, sa-si puna mancarea in cap daca asa vrea el si sa insire bucatelele de morcov una dupa alta in diverse forme.
Si stateam asa pana cand se ridica sa plece si asta era semnul ca a terminat de mancat.
----------

Ce momente zambet !Mi le aduc si eu aminte cu placere!Numa' ca eu nu puneam musama, gresia din bucatarie si mopul sa traiasca!
Si imi aduc aminte cum manca cerealele rasturnate pe jos de el, in sufragerie: se pusese in patru membre si cu gura incerca sa le ia de jos rad

rox

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

04.04.2009 5:09     citat 

E f usor de zis..nu da jucarii copilului cand mananca. Asta o zic mamele care au copii mancaciosi. Am vazut si eu diferenta intre un copil care cere efectiv mancare cand se mananca in fata lui si un copil langa care poti manca 2 zile orice fara sa fie interesat. Fiu meu este al doilea tip. Niciodata nu pofteste la nimic, i-am pus pe buze inclusiv o picatura de crema de ciocolata dar nu a deschis gura ca ar vrea surprins Ar sta cu zilele nemancat.
Deci la ora de masa, ii dau fiecare jucarie pe rand, cam 30 de secunde sta la una, maxim un minut. Cat este interesat de ea, deschide gura mecanic, fara sa stie probabil ca mananca. Cand gat jucariile luam lingurite, linguri de lemn, rola de servetele, etc.
Nu e usor cu astfel de copii si credeti-ma NU AM FACUT ASA DE LA INCEPUT. am apelat la astfel de trucuri dupa LUNI, repet, luni de nemancare.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 5 luni
cea mica: 9 ani, 9 luni

06.04.2009 8:42     citat 

si eu sunt pe principiul, daca nu vrea sa manance, nu ii dau, iar la masa fara joaca.daca intr-adevar ii e foame, va manca ceva.daca nu mananca, ori nu ii e destul de foame, ori nu are chef, ori nu ii place mancarea.si Catalina a inceput sa manance singura. are zile cand nu mananca, doar se joaca cu lingurita in farfurie.ea stie regula: la masa nu ne jucam.daca continua sa se joace, ii dau eu cateva lingurite, cat de mult vrea, daca nu, ii iau farfuria din fata si gata.peste 2-3 ore cand mancam iar, atunci mananca tot din farfurie fara mofturi, fiindca ii e foame.de asemenea, nu o fortez sa manance, cat vrea atat mananca. uneori papa tot castronul, uneori papa tot si mai cere, alteori nu mananca nici o lingurita.jucariile nu au ce cauta la masa, oricum ea in 10 minute termina cu masa, 10 minute rezista fara jucarii - eu asa zic. da intr-adevar este o fetita mancacioasa, insa atunci cand face mofturi la mancare nu lasam dupa ea, mergem pe ideea, "nu vrei sa mananci acum, nu mananci" si gata.si nu sunt de acord nici cu metoda "daca nu mananca supa, nu-i place, hai sa ii dau niste biscuiti -sau orice altceva ce e nepotrivit pt masa d epranz, in locul supei - doar ca sa manance copilul ceva". la mine, daca la 12 nu mananca supa/ciorba/felul 2 (deci mancare calda), nu primeste altceva, iar peste o ora, doua, cand o razbeste foamea, tot supa/ciorba primeste.si atunci o mananca.

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 14 ani, 8 luni
Stefan: 12 ani, 3 luni

07.04.2009 1:04     citat 

e usor de zis, intr-adevar. teoretic, nu e indicat sa-i dai jucarii, e un obicei prost.
dar intr-un final n-am avut de ales. nu manca cu niciun chip. am apelat la jucarii.dar acum, ca mananca singur, lucrurile s-au schimbat in bine.
mai ales de cand mergem la gradi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: