· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > v-ati confruntat cu asa ceva?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor v-ati confruntat cu asa ceva?     
marypoppins_2

07.08.2006 1:41   v-ati confruntat cu asa ceva?  citat 

Buletin de stiri:
-miercuri ce-a la plaja... copila cu muci la nas si stranuturi cu gramada; nu mucozitati purulente, doar nas curgand ca apa la robinet, fara febra si alte minuni; seara i-am dat nurofen.
-joi mergem la plaja, stranuturile scad in intensitate, asemenea si mucisorii; la ora 17,00 cand i-am dat un iaurt, l-a la pediatra si a de cate ori i l-am administrat, l-a vineri nu a cele cateva lingurite de iaurt. Bea apa, ceai, a putinul pe care-l mananca ii dau picaturi de Metoclopramid.
Intrebari (asta pana ajung iar la pediatra):
- sa fie insolatie, desi nu i-a nu a refer la voma, lipsa apetitului;
- sa fie enterocolita, desi scaunele ei sunt normale, mai exact e constipata, asta insemnand la ea normal. ochi peste cap Aici as avea ceva de spus... cu cateva zile inainte de toata povestea asta, a cam "puturoase", dar le-am pus pe seama piersicilor.
Deci, chiar sunt in ceata, nu mai stiu ce sa cred si pana dupa-amiaza cand ajungem la medic stau ca pe jar. Plus ca, am auzit ca Urgenta din C-ta e plina de copii cu simptomele Selenei si chiar azi fetita unei cunostinte a gandesc ca pediatra m-a jugulara.
Aaaa, uitam sa spun ca e si cam molesita, trage la somn mai tot timpul.
Probleme, probleme.... trist
E prima oara cand ma confrunt cu o situatie mai grava, sa zic eu, si sunt la pamant.
Help!
p.s. Cum tratati rosul in gat, fara antibiotic? E vreo posibilitate?

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

07.08.2006 2:00     citat 

Mai, doamna cu umbrela imi pare tare rau ca ai piticuta bolnavioara trist

Acum din experienta proprie :
- antibioticul spus de tine e din clasa eritromicinei si este pentru infectii in gat ( la fel cu Klacidul). Asta are un gust rau ( la Klacid , ma refer ) dar daca este luat da rezultate .
Al meu baiet facea faringite pe banda rulanta ( cam 8-9 pe an ) si cu asta il tratam asa incat la noi rezolvarea ''rosului in gat '' fara antibiotic nu a tine as zice ca poate sa fie si o amigdalita, laringita, faringita ( adik una din ele , nu toate jenat ) dar totusi atata voma parca nu se vede pe la astea . Doar daca Selena este genul care vomita mai usor daca are un disconfort in gatut . Al meu nu a de aici tot disconfortul .

Sanatate multa piticutei si incerca sa ii administrezi pt voma si remediul cu lingurita de cola inainte de picaturile de metroclopramid. sarut

sus

Denunta
marypoppins_2

07.08.2006 2:07     citat 

Laura, mersi de incurajari. Uite ca stiam de faza cu Cola, dar uitasem pt. ce se da, bine ca mi-ai reamintit.
Faptul ca vomita ma pune pe ganduri, ca e prima oara. Asta e a acum se manifesta asa. In celelalte dati pot spune ca a i-a Klabax am fugit, desi nici asta nu era pe piata la ora cand orbecaiam eu. Am gasit intr-un final Fromilid, care are un iz de banana, dar e naspa.
plang sau sunt foarte trist
p.s. si, inca ceva. de ce, oare, de fiecare data cand a-acum asta, pe care l-am pomenit mai sus.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

07.08.2006 2:17     citat 

Mary ti-as recomanda si un exudat chiar daca ai apucat sa ii dai antibiotic ( daca il faci sa ii ia proba si din nascuc nu numai din gurita trag cu ochiul ) ca sa te lamuresti in privinta unui stafilococ sau streptococ. de exemplu al meu s-a a vomitat 2 zile de la minunea aia . Ca in rest analizele i-au iesit bine atunci doar asta a variante pana la ala injectabil , asa incat sa incerce altceva).
Klacidul are niste boite in el care nu se dizolva neam , fi-miu in ele se impiedica prostit

ps : ospenul . oxpensinul, oxpamoxul sunt peniciline .
si al meu a eritromicine in faringite ( ma refer la pediatru) .
Mr B reactioneaza la penicilina mai bine , klacid-ul l-a
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 8 luni

08.08.2006 10:00     citat 

Mary, si eu cred ca un exudat ar elucida problema antibioticului ce trebuie administrat.
Sanatate si insanatosire grabnica micutei tale !

sus

Denunta
marypoppins_2

08.08.2006 9:40     citat 

Mda, am fost aseara la medic sa-i cer alt antibiotic. Pe langa faptul ca m-a ce credeti ca alt antibiotic o sa inghita si pe asta nu l-a n-a la rosu-n gat.
Cert este ca ii dau Ospamox, pe care-l inghite cu placere. Aseara i-am facut baie, a mancat, a a la ora 22,00 pana azi dimi la ora 09,00.
Asa ca, una peste alta, e cat de cat ok. Azi a dimineata un bibe full.
Inca am indoieli cu privire la starea pe care-a somnul prea mult) si astept o portita buna sa merg cu ea la un control amanuntit.
In orice caz, ma bucur ca si de data asta mi-a nu mi-am chinuit copila cu un medicament care, Doamne fere, i-ar fi facut rau altui organ, in speta stomacul sau ficatul.
As vrea, insa, pareri si sfaturi despre cum putem trata rosu-n gat si fara sa dam antibiotic. Exista vreo metoda, oare?
sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 18 ani, 1 luna
Teodora Maria: 16 ani, 1 luna

08.08.2006 10:26     citat 

Duamna, nu m-am lovit de asa ceva dar ce-am cautat repede-repede cu mult stimatul google:

http://www.jurnalul.ro/articol_30884/am...cesar.html
http://www.parinti.com/ANTIBIOTICELE__n...ol-73.html
http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=254
http://www.e-sana.ro/index.php?a la un "inceput de rosu in gat" spus de pediatru la un simplu consult, m-am trezit ca Dia are rubeola... nervos . Bineinteles ca i-am dat antibiotice si am intarziat aparitia bubitelor, ca am facut pe mine de spaima cand am vazut ca nu se mai opreste febra ... E un exemplu de diagnostic gresit, nu altceva foarte fericit

sus

Denunta
marypoppins_2

08.08.2006 10:58     citat 

----------
adelia a asa ceva dar ce-am cautat repede-repede cu mult stimatul google:

http://www.jurnalul.ro/articol_30884/am...cesar.html
http://www.parinti.com/ANTIBIOTICELE__n...ol-73.html
http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=254
http://www.e-sana.ro/index.php?a la un "inceput de rosu in gat" spus de pediatru la un simplu consult, m-am trezit ca Dia are rubeola... nervos . Bineinteles ca i-am dat antibiotice si am intarziat aparitia bubitelor, ca am facut pe mine de spaima cand am vazut ca nu se mai opreste febra ... E un exemplu de diagnostic gresit, nu altceva foarte fericit
----------

Ca tot ai pomenit de rubeola... Mi-a teama sa mai scriu, dar ma tot gandesc la asta.
Selena are niste bubite pe ea, care desi am tot zis ca-s de la caldura, m-au facut sa ma gandesc la ce spui tu. Le-a episodul asta, mai exact luni-marti, dar au disparut cand i-am dat cu nidoflor. Acum le vad iarasi pe ea. nervos Sunt pe gat, dar vad ca are pe torace, sub axile pana mai jos si azi am vazut una pe burtica. O urmaresc si maine si special nu am dat-o cu nimic sa vad daca mai apar si altele. Le-am simtit aspre la pipait.
Ai de capu' si de zilele mele. Mor incet, ca nu suport sa am copila bolnava. Sa fie asta cauza pt. care e mai somnoroasa? Febra n-a antitermice n-a ieri.

sus

Denunta
marypoppins_2

08.08.2006 11:17     citat 

M-am dus catinel la bucatarie, am mancat o felie barosana de lubenitza sa-mi racoresc creierii si mi-am amintit ca eram ditamai capra cand am facut rubeola si sigur n-am avut bubite, ci pete.
Pan' la urma care-i raspunsul corect?
Scuzati ca-s pisaloaga. jenat

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 11 luni

08.08.2006 11:57     citat 

ochi peste cap trist Selena ai pus jar in umbrelutza mamei tale,hai fa-te bine repede repede ca se perpeleste saracutza de tot! sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Mary,raman la faza cu un puseu de amigdalita, la rujeola daca nu a ac, semanand cu grauntele de gris, situate in santurile gingivolabiale, in dreptul molarilor acest semn dispare la 2-3 zile dupa aparitia eruptiei ,copiii mici fac convulsii.)La rubeola asa ceva nu apare plus ca varicela nu poate fi incurcata.Poate intradevar nu a pedeapsa.

Pe langa medicatia prescrisa mai tot timpul ii administrez vitamine cat dureaza tratamentul si inca vreo saptamana dupa,plus limonada facuta din zeama de la 2-3 lamai ca ceai nu serveste si scapam.Depinde de organismul ei, nu e chiar o regula cu sau fara voma,tocmai am avut si noi o saptamana incarcata pe chestia cu dat papa la rate si faza cu cola n-a voi si asteptam vesti bune si impresii de pe plaja! sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 18 ani, 1 luna
Teodora Maria: 16 ani, 1 luna

09.08.2006 9:23     citat 

Mary, Dia a de la caldura, mai ales daca sunt pe torace. Sau reactie la antibiotice... Mai fii atenta, desi avand in vedere ca a varsaturi nu prea cred ca e o boala a la aparitia febrei puternice, avand si antibioticele la activ .

Sanatate Selenei; sa-i treaca cat mai repede! sarut

sus

Denunta
marypoppins_2

09.08.2006 10:01     citat 

10x pt. urari, dragelor. sarut
Bubitele sunt de la caldura, asta pot s-o spun cu certitudine acum. Dupa cum vad, merge spre bine, numai ca a face si nazuri la mancare. Chiar nu stiu cat o sa dureze asta. Cat o mai tin pe lichide si mancarica data cu tzaraita? trist

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 21 ani, 2 luni
Sarah Elisa: 14 ani, 8 luni

09.08.2006 10:30     citat 

----------
citat:
p.s. si, inca ceva. de ce, oare, de fiecare data cand a-acum asta, pe care l-am pomenit mai sus.
----------

Mary ma bucur ca fetita ta si-a mai sus, mi-as da eu cu parerea daca inca te mai intereseaza. de regula nu se da acelasi antibiotic pentru ca organismul sa nu se obisnuiasca cu ele si sa nu mai reactioneze cum trebuie. Daca sutn din aceeasi gama nu are nici o importanta. Important e sa il accepte copilul usor.
Klacidul e oribil la gust pentru ca are niste granule amarui in el.

Sfatul meu ca si al altor mamici mai sus este ca intotdeauna inainte de a schimba doctora daca o vezi ca NU se comporta profesional.

Edit: am scapat un "NU" pe acolo, care schimba total sensul.

Sanatate multa!

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 8 luni

09.08.2006 11:23     citat 

Mary, ma bucur ca Selena e spre bine ! sarut
Ce vreau sa spun este ca scarlatina se manifesta cu febra, varsaturi si bubite marunte in jurul gatului, pe torace si axial. Iar limbuta are aspect de zmeura, la 1-2 zile de la declansare, la inceput fiind de un alb cenusiu.
Tratamentul necesita penicilina, iar daca este sau nu scarlatina, tot exudatul faringian o spune.
Cristina a sa cititm doar vesti bune voi ! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: