· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Cojite pe pielea capului ca niste solzi si culoarea galbuie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Cojite pe pielea capului ca niste solzi si culoarea galbuie     
georgi30

Copii
ana ioana: 15 ani, 7 luni

27.03.2006 10:07     citat 

Noua ni s-a recomandta Elocom crema. Ii dadeam dupa baie, pieptanam a doua zi dimineata. A scapat in 10 zile...Asta a fost pe la vreo 3-4 luni. Acum i-au aparut din nou citeva tot in frunte si ii dau din nou cu Elocom... E cam neplacut pt i se naclaieste parul...si nu prea m-as duce in vizite cu ea., mai ales ca i-a crescut perisorul, folosim si clamutze!

Sanatate la bb

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 15 ani, 4 luni
Irina: 27 ani, 8 luni

27.03.2006 10:57     citat 

eu am dat-o pe corry cu ulei de migdale (ala il folosesc si pt piele ) , inainte de baie cu 10 minute
si in cadita am pieptanat-o cu un pieptan fff des de la o cutie de sampon impotriva paduchilor !
au iesit toate (de 4 ore pieptanul plin cu piele )
si am scapat de tot ! (e vreo luna si nu i-au mai aparut )

dupa aceea , am spalat-o cu sampon , in mod normal

sus

Denunta
honey78

29.03.2006 10:23     citat 

Si noi tot unguent cu acid salicilic..am folosit doar o data...ca nu a mai fost nevoie.. scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
bumby

Copii
andrei: 14 ani, 11 luni

31.03.2006 9:11     citat 

Si noi avem cojite....dar nu numai pe cap ci si pe frunte chiar deasupra ochilor.De fapt astea au aparut primele...Nu stiu ce are...doctora a zis ca o sa i dispara dar....am asteptat ...si nimic. ochi peste cap L-am spalat si cu musetel dar tot nu au disparut...a fost mai bine cand i-am dat cu crema de galbenele.....Pe cap l-am piepenat doar...si au inceput incet incet sa se desprinda ,dar cred ca o sa incerc cu vaselina.... zambet

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 16 ani, 5 luni

01.04.2006 2:56     citat 

...trebuie dat zilnic cu ulei pe cap inainte si dupa baie pieptanat sau luate usor cu mana cand s-au inmuiat...asa vor trece dar se mai si refac ...contin uati asa ...in cazul in care nu se iau ,se poate face puroi sub coaja pt ca pielea nu respira ...majoritatea bbeilor fac asta de cand e lumea ...asta pana se inchide fontanela ...nu o putem lua ca o boala ...numai bine! zambet

sus

Denunta
Thea_2004

Copii
Theodora: 16 ani, 2 luni

01.04.2006 4:42     citat 

Buna, fetelor! Si Thea mea a facut cojite pe la cateva luni(3-4). I-am dat cu vaselina salicilica de 2-3 ori, inainte cu o jumatate de ora de baita. La baita au inceput sa cada, fara uleiuri, perii cu dinti desi etc. Dupa baie nu i-am mai dat cu nimic, asa incat pana la urmatoatea baie parul ramanea curat.
Acum avem 1 an si 5 luni, dar cojile nu au reaparut!

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani
Alexandra: 10 ani, 11 luni

01.04.2006 6:21     citat 

Deci fetelor confuz ...ii dau cu vaselina salicilica cu jumatate de ora inainte de baie si il mai pieptan inainte sau dupa ce face baita??? la baita il spal normal cu sampon? (folosesc de la nivea pt bebici)...ca desi suntem mici ne-au aparut si noua ...putine intradevar pe varful capului dar nu vrem sa ia amploare... scot limba foarte fericit

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 15 ani, 1 luna

01.04.2006 9:28     citat 

Alexuca, trebuie pieptanat inainte de baie si il poti spala cu sampon normal pentru bebelusi.

sus

Denunta
alexuca

Copii

02.04.2006 7:39     citat 

Aha...saru'mana...o sa incerc sa vedem daca ne trece... foarte fericit

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

03.04.2006 3:38     citat 

noi am mers la dermatolog pentru aceasta dermatita seboreica. am avut de ales intre preparatul salicilic de la farmacie si nizoral. am ales nizoralul. ii dadeam dupa fiecare baitza (seara) dupa ce o stergeam pe par. asa ne-a recomandat dermatologul (pentru ambele produse).ii puneam caciulitza in cap dupa aceea. a scapat de ea cam in 2- 3 saptamani.
sanatate!

sus

Denunta
adina0

Copii
Rares Gabriel: 16 ani, 4 luni

03.04.2006 6:40     citat 

saru' mana pentri pontul cu ulei de corp! a mers din prima!

vaselina salicinica este de fapt aspirina pisata ( acid acetilsalicinic) amestecata cu o crema pe baza de lanolina sau un ulei de la ei din farmacie.

noua ne-a vandut asistenta pontul si a zis ca poate fi preparata in casa! trag cu ochiul

dar am zis sa nu ii pun aspirina in cap ca e cam mic sa intre in contact cu ea. am facut bine, am facut rau !?!?! confuz

sus

Denunta
alexuca

Copii

03.04.2006 8:16     citat 

adina spune-mi si mie exact cum ai facut.. foarte fericit ..si daca ai scapat?? foarte fericit

sus

Denunta
adina0

Copii
Rares Gabriel: 16 ani, 4 luni

04.04.2006 10:10     citat 

Alexuca, am facut exact cum au spus fetele. i-am turnat lui bebe in cap uleiul lui de corp, l-am lasat cca 10 minute asa naclait, l-am bagat in apa l-am udat putin la cap si i-am dat cu piaptanul cu dinti desi in sens invers cresterii parului ( mai aproape de piele ) pana i s-au ridicat cojitele. apoi l-am samponat si clatit bine, si gata! Am scapat de ele!

Fetele au spus ca daca nu scapi din prima sa mai incerci de cateva ori cand o mai speli.. dar eu iti spun ca scapi din prima trag cu ochiul

sarut sarut sarut

sus

Denunta
alexuca

Copii

05.04.2006 7:42     citat 

Aha...saru'mana...o sa incerc sa vedem... foarte fericit

sus

Denunta
bumby