· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > de ce plange?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor de ce plange?     
talina

Copii
andreea: 14 ani, 11 luni

05.04.2006 11:49   de ce plange?  citat 

Fetita mea de 6 sapt e tare plangacioasa.Cumulat plange vreo 3-4 ore pe zi, cateodata doar maraie si o potolim, iar alte ori plange cu hohote si abia o linistim. Cel mai mulu si tare plange seara pana pe la 10 si apoi adoarme. Noaptea nu plange aproape deloc, se trezeste o data, de doua ori si manaca si apoi doarme.Am fost cu ea la medicul de familie si nu i-a gasit nimic. A tras o portie de plans si la ea in cabinet si doctorita a zis ca o doare ceva, dar nu stie ce.I-am dat si Sab Simplex, dar nici un efect. Acum mi-a prescris sa beau eu ceai de fenicul si ei sa-i dat o jumate de lingurita de romergam seara. Este cineva care a folosit romergam?
Refuz sa cred ca e doar un copil rau, poate totusi are ceva. Eu am lapte si nu cred ca plange de foame.

sus

Denunta
Nastenka

05.04.2006 12:04   de ce plinge?  citat 

Micutul meu plingea din cauza burticai, nu mergea bine, apoi am cumparat bebegel, si a fost ok in citeva zile.
- la fel poate fi din cauza alimentatie tale;
- frig, galagie.
trebuie putina rabdare si sa cauti problema, de la ce plinge.
La fel am auzit ca poate fi mult lapte dar nu prea gras.
poate cineva mai cu experienta te va ajuta mai mult.

cresteti mari.

sus

Denunta
talina

Copii
andreea: 14 ani, 11 luni

05.04.2006 12:10     citat 

ce e bebegel? ceva de colici?

sus

Denunta
Nastenka

05.04.2006 12:12     citat 

e un gel care il introduci in fundisor la bb ca sa faca coco mai usor.

sus

Denunta
TigerTough

05.04.2006 3:20     citat 

Talina, e normal ca bbii sa planga asa, mai ales la o anumita ora din zi (noi o numim ora de arsenic). La noi a fost 5 dupa amiaza (pe la 4.30 incepeam sa am palpitatii ca iar se apropie ora cand incepe sa planga fara vreun motiv).

Sa stii ca exista o luminita la capatul tunelului: plansul trece! pe la 2-3 luni, gata! Tot ce poti sa faci este sa o iei in brate, sa ai grija de ea, sa o legeni si sa-i spui ca o iubesti si ca mama e langa ea!

Sanatate si bafta multa!

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 14 ani, 11 luni
Thomas Victor: 12 ani, 4 luni

05.04.2006 5:57     citat 

E normal ca in jur de 3-4 ore pe zi bbii sa planga(pana la o anumita varsta).Plansul se intensifica seara.De ce?Pentru ca acumuleaza oboseala.Chiar daca a dormit mult timp peste zi ei sunt mici si tot obositi sunt.

Eu zic sa urmaresti asa:
daca e mancata, atunci uita-te sa nu aiba scutecelul mursdar.Daca e si curata si mancata,s-ar putea sa vrea sa faca bac sau sa fie obosita sau plictisita sau pur si simplu sa aiba chef sa planga.
Noi o lasam seara cand avea acceses de plans sa planga 10 min (cu ochii pe ceas).Pare o eternitate dar e ideal.In 10 min oboseste atat de mult ca daca o iei in brate si o pui cu capul pe pietul tau de cele mai multe ori se opreste.Daca ii mai dai si 5 min san.A adormit instantaneu.
SUCCES!

sus

Denunta
andreeameme

Copii
mihai: 15 ani, 4 luni
iustin gabriel: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

05.04.2006 10:12     citat 

S-ar putea sa il doara burtica ( ai grija ce mananci tu) si bb-ul meu plangea din cauza colicilor, cateodata se trezea la 1 noaptea si pana la 3, 4 dimineta nu reuseam sa il adorm. I-am dat si eu sab simplex, dar din pacate apa de ploaie. Dr mi-a recomandat un sirop de plante <calma baby> care ia facut f bine( 3 ml de 3 ori pe zi) si acum ii mai dau cand e agitat. Parerea mea este ca ar trebiu sa incerci intai cu asta si apoi daca nu are efect sa ii dai romergan. Copilul meu a fost si este in continuare f agitat dar eu nu i-am dat niciodata romergan. II mai dadeam si baby drink ceai cateva lingurite si il mai calma. Sanatate multa si plans cat mai putin.

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 15 ani, 5 luni
Irina: 27 ani, 9 luni

05.04.2006 10:17     citat 

si fata mea cea mica a plans doua luni , seara de seara
a ajutat un cd cu "white noise" adica un zgomot de ploaie puternica , noi ii spunem cascada ...
seara ii dau sa suga , o pun in pat si dau drumul la ploaia ei
atunci chiar daca mai misunam prin casa ea nu aude si acest zgomot o linisteste
seamana cu zgomotul pe care il aud prin burta mamei
pana fcai rost de asa un zgomot , incearca cu foenul , cu aspiratorul sau cu radioul pus intre posturi

sa stii ca nu glumesc , aceste zgomote linistesc bbeii

sus

Denunta
lorrelay

Copii
Maria Alexandra: 16 ani, 2 luni

05.04.2006 11:44     citat 

eu dadeam drumul masinii de spalat rufe rad

sus

Denunta
zdali

Copii
darius: 24 ani, 1 luna
david

06.04.2006 7:07     citat 

Nu sunt de acord cu Romerganul .
Daca ai posibilitate du-te si fa-ti analiza laptelui,poate sa fie garla dar sa nu aiba consistenta.Pune-i si comprese calde pe burtica deasupra buricului si ai mare grija ce mananci .
SANATATE SI RABDARE

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 6 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

06.04.2006 7:28     citat 

Eu nu am auzit de analiza laptelui ochi peste cap si oricum cred ca e prea stresant sa iti duci laptele la analiza, eventual la trimiterea dr., ok, il duci, dar pana acolo, poti face altceva pt. bebe.
Dupa mine: comprese calde pe burtica, tinut pe burta mamei, mangaiat pe frunte, tinut de manuta, invatat cu un anumit zgomot si rabdare multa! Si neaparat mama trebuie sa doarma cat timp doarme bebe, sa se refaca!

sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: