· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Obiceiuri de botez
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Obiceiuri de botez     
ticulici

Copii
Octavian-Andrei: 14 ani, 6 luni
Cassian-George : 5 ani, 3 luni
Alexandru-Stefan: 11 ani
am nascut deja!

28.03.2006 6:32   Obiceiuri de botez  citat 

Buna, fetelor!
Deja nasii ne-au propus sa ne boteze baietelul,dar problema e ca noi nu prea stim care sunt obiceiurile locale(Ploiesti).In principal care sunt obligatiile lor si care ale noastre?La voi cum a fost?Se ia cadou nasilor,si daca da,se da inainte de botez sau in ziua respectiva?
Mii de multumiri anticipat si astept raspuns cat mai curand.
Pupici!!!

sus

Denunta
aledeea

Copii
Andrei: 26 ani, 7 luni

28.03.2006 9:12     citat 

Cred ca cel mai simplu e sa vorbesti cu nasii despre botez...eu asa am facut cu finii mei, botezul e la fel peste tot ,am botezat si in c-ta , brasov, botosani si nu au fost prea mari diferentele,
Tu trebuie sa ai un sapun si un prosop pt nasa sa i-l dai dupa scaldatoare...si cadouri eu am primit de la fini dar nu stiu daca sunt obligatorii sau a fost o atentie frumoasa din partea lor zambet
Totusi vb cu nasii tai..asa e cel mai bine, parerea mea zambet

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

28.03.2006 9:50     citat 

Noi am luat cadou nasilor; l-am dat duminica cand am facut baitza de a doua zi si dupa ce au plecat rudele am mai ramas noi cu nasii sa mai ne veselim un pic; noi le-am luat ceva si util si care sa le placa; un suport din lemn pentru sticle de vin, pe role si bineinteles si sticle de vin foarte fericit ........nashu e cu vinul; au fost tare incantati;

Ca obligatii pana la urma se decide de comun acord zic eu, doar ca la noi ei s-au ocupat de biserica; imbracaminte (nasha a vrut sa o imbrace in haine de la ea si la plecare si dupa botez); i-a facut cadou si o pereche de cercei; lumanarea de botez si crasma, betelia..........mmm cam asta imi vine acum in minte; noi ne-am ocupat bineinteles de masa, tort. etc ce a tinut de sarbatorirea la restaurant...daca imi mai aduc ceva aminte iti scriu zambet

sus

Denunta
ticulici

Copii
Octavian-Andrei: 14 ani, 6 luni
Cassian-George : 5 ani, 3 luni
Alexandru-Stefan: 11 ani
am nascut deja!

31.03.2006 10:43     citat 

Multumesc mult de raspunsuri.Credeam ca sunt niste reguli batute in cuie,dar m-am lamurit ca trebuie sa discutam cu nasii sa hotaram cum facem.Abia il astept pe pustiulica!Va pupic dulce! sarut

sus

Denunta
lili02

Copii
Bogdan: 22 ani, 9 luni
Carmen: 14 ani, 10 luni

12.04.2006 11:18     citat 

Vreau sa intreb si eu ceva.Se poate ca pe copil sa-l boteze numai nasul?Nasii mei s-au despartit de cand eu am nascut si sunt intr-o situatie mai delicata.Cand sotul meu ia sunat pe nasi sa le spuna ca am gasit restaurant,nasul si-a cerut scuze si ne-a spus ca va veni singur.Din cate stiu nasa este cea care ia copilul din mainile preotului,ea spune rugaciunile impreuna cu el iar nasul este cel care tine lumanarea.Si dupa aceea nasa ii ia mirul copilului.
Deci poate si nasul sa faca lucrurile astea?
Si daca mai puteti sa-mi spuneti cat ati dat la preot pentru ca nou ne-au cerut 2mil la vreo 2 biserici si mie mi s-a parut foarte mult,mai ales ca nu vroiau sa ne boteze la ora care am vrut noi ci la o alta ora desi nu aveau nimic in "program".
Multumesc mult de tot.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

12.04.2006 6:36     citat 

Lili02, din pacate ACUM nu am timp, dar promit ca raspund cat de curand.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

13.04.2006 11:09     citat 

Of ! abia acum am ceva timp...

Lili02 a scris:

Din cate stiu nasa este cea care ia copilul din mainile preotului,ea spune rugaciunile impreuna cu el iar nasul este cel care tine lumanarea.Si dupa aceea nasa ii ia mirul copilului.
Deci poate si nasul sa faca lucrurile astea?

Indiferent de sexul său, nasul este persoana care tine copilul in brate in timpul slujbei botezului, il da preotului si il preia de la preot; daca este un cuplu, il pot tine pe rand. Daca e vorba de un cuplu, NU conteaza care din ei face una sau alta dintre operatiuni; conteaza ca ambii marturisesc acelasi crez si au aceeasi intentie: sa crestineze copilul.
La fel, NU conteaza daca un copil e asistat la botez de un cuplu, sau de o singura persoana , necasatorita sau casatorita, in calitate de nas.

"Luatul mirului" este o inventie populara; nimeni nu-i ia mirul copilului. E doar o expresie nefericita, care a facut cariera. Poate voi posta ceva despre problema, candva, tot pe pagina personala.

Intr-un cuvant: nasul poate sa faca tot ce are de facut un nas, chiar daca nu exista si o nasa; si viceversa. Nasa fetei mele era necasatorita cand a botezat-o !

Problema nasilor:
Nu e musai ca năşitul copilului sa fie realizat de un cuplu, asa cum este in cazul cununiei (caz in care trebuie sa fie un cuplu cununat... am scris cate ceva despre subiect pe pagina personala de pe acest site: http://membri.parinti.com/Sotul_lui_Geranium ).

Copilul poate fi asistat la botez de catre o singura persoana in calitate de naş , si nu e musai ca acea persoana sa fie casatorita. In literatura de specialitate este indicat uneori ca naşul sa fie de acelasi sex cu finul. Detalii la cerere.

Unii clerici ar putea avea obiectii la adresa faptului ca nasul e despartit de sotie, considerand aceasta ca pe o scadere pe plan moral, scadere care ar constitui (teoretic) un impediment la năşie.

Personal, cred ca botezarea copilului il poate ajuta pe naş
sa-si imbunatateasca viata, cu conditia sa cunoasca ce responsabilitati implica năşia pe plan spiritual.

Problema banilor si a programarii.

Sigur ca e f. mult 2.000.000 !!!!! Eu am primit de vreo cateva ori 500.000, dar de obicei lumea da 250-300.000, si sunt foarte multumit. O data am dat eu bani nasilor jenat , si am sa dau iarasi celor care se vor milostivi sa boteze vreun copil provenit din parinti cu care lumea nu prea vrea sa aibe de-a face... jenat
Cat despre programare... eu ma pun mereu de acord cu cei care vor sa boteze; ei imi spun programul lor, si in functie de aceasta imi fac programul. Cautati o biserica unde sa puteti boteza fara probleme... si nu intrebati cat sa dati. Pur si simplu sa dea nasul cat si-a propus sa dea, si gata.

Sfat: mergeti cu o copie dupa certificatul de nastere al copilului, nu cu originalul, ca nu cumva preotul sa faca pe nebunul si sa-l retina daca
nu-i convine suma primita... foarte fericit

sus

Denunta
Almi

Copii
Mihnea Rares: 15 ani, 3 luni
am nascut deja!

16.04.2006 10:55     citat 

"Sigur ca e f. mult 2.000.000 !!!!! Eu am primit de vreo cateva ori 500.000, dar de obicei lumea da 250-300.000, si sunt foarte multumit." surprins surprins

Poftim?? Acum in vara vrem sa nasim la biserica Sf. .... Tabacul (cica nu apartine de nici o parohie, nu stiu cum vine asta... . as vrea sa-mi explici dc poti, te rog) pe calea victoriei (langa vis-a-vis de academie) si ne-a cerut 4 mil+cat vrea nasul pt preot, e drept ca pentru cununie nu botez.

Acum doi ani cand ne-am casatorit noi si am fost la biserica elefterie ne-au cerut, tot pt cununie, 15mil lei. foarte fericit

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

17.04.2006 11:24     citat 

Almi

Eu sunt din Iasi, dar chiar si asa, cred va costa mai putin venitul la Iasi + botezul (sau cununia...), decat costurile din Bucuresti foarte fericit

Este posibil ca o biserica sa nu fie biserica de parohie, in cazul in care este fie pe langa o institutie (spital, asociatie profesionala, unitate militara sau chiar cimitir municipal etc., caz in care are preotul e preot de caritate, preot militar sau preot de cimitir ), fie este direct subordonata episcopului care pastoreste eparhia respectiva (cum e cazul, in Iasi, cu o biserica istorica din centru, care are rangul de paraclis mitropolitan, adica nu apartine unei parohii, iar preotul care slujeste acolo se numeste "capelan"; de obicei, la astfel de biserici slujesc preoti care activeaza in anumite domenii, cum ar fi invatamantul teologic, si nu au suficient timp pentru a se preocupa de problemele administrarii unei parohii).

sus

Denunta
Almi

Copii
Mihnea Rares: 15 ani, 3 luni
am nascut deja!

17.04.2006 11:39     citat 

Sotul_lui_Geranium, mersi mult pt raspuns!! Am crezut ca-i ceva in neregula cu biserica aia.

sus

Denunta
lili02

Copii
Bogdan: 22 ani, 9 luni
Carmen: 14 ani, 10 luni

17.04.2006 1:15     citat 

Si eu multumesc pentru raspuns.Desi eu aveam fata de botezat ma interesam pentru nas sa-i spun cam cat trebuie sa pregateasca pentru preot.Pana la urma totul s-a rezolvat intr-un mod neasteptat:un coleg al sotului meu,preot militar, s-a oferit sa ne boteze fetita.Asa ca fetita mea va primi botezul intr-o unitate militara,la capela unitatii care mi-a spus sotul meu ca este foarte frumos aranjata.
De asemeni stiu ca va avea o slujba superba si totul gratis si facut din placere.
Mai vreau sa intreb ceva pe Sotul_lui_Geranium:daca nu mi-am facut molifta de 40 de zile(din cauza unor probleme de sanatate ale mele si ale fetitei) se mai poate face ceva?Nu vrea sa intru in biserica asa.
Multumesc mult.

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 22 ani, 1 luna
Radu: 15 ani, 9 luni

17.04.2006 6:44     citat 

Lili02, zambet

Molifta de 40 de zile se poate face pe loc, inainte de botez. Nu scrie nicaieri ca nu se poate astfel.

Almi, mai era o posibilitate: sa fie ortodoxa pe stil vechi. Ei nu sunt sub jurisdictia patriarhiei române, plus ca mai au si unele mici "bube in cap" ...foarte fericit.

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 1 luna

17.04.2006 6:54     citat 

Am si eu o intrebare pentru Sotul_lui_Geranium se poate ca un cuplu care nu este cununat in biserica sa isi boteze copilul? ( cuplul s-a casatorit doar la primarie )
Multumesc !

Lili

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

18.04.2006 6:09     citat 

Lili_R zambet

Sigur ca se poate !

Nu stiu daca ati citit ce am scris pe pagina personala despre botez, dar sigur NU am scris ca botezul nu depinde de faptul ca parintii copilului sunt sau nu cununati.
Am in parohie un cuplu necasatorit nici macar civil si au 4 copii; doar nu era sa lasam micutii lipsiti de harul lui Dumnezeu !!!!

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 1 luna

18.04.2006 1:35     citat 

Sotul_lui_Geranium iti multumesc pentru raspuns zambet
Cunosc un cuplu care nu si-a botezat copilul pentru ca preotul nu a vrut tocmai pentru motivul asta trist
Noi suntem in aceeasi situatie , nu am facut cununia religioasa si ..... ne gandeam ca vom avea aceeasi problema .
Multumesc pentru raspunsul promt !

Lili

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: