· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Obiceiuri de botez
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Obiceiuri de botez     
Sotul_lui_Geranium

18.04.2006 10:29     citat 

Lili_R surprins surprins

Preotul acela se astepta la vreun "stimulent" ? confuz
Ori poate ca voia sa-i forteze pe parinti sa-si reglementeze situatia in raport cu Cel de Sus ?
Oricum ar fi, canoanele si indicatiile referitoare la Botez nu fac nici o referire la faptul ca sunt sau nu cununati parintii copilului !!!
Indiferent daca sunt sau nu cununati parintii copilului, atunci cand exista dorinta lor de a-l boteza nu mai e nevoie de nici o alta conditie, decat sa aiba naş !!

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 1 luna

19.04.2006 10:01     citat 

Nu stiu daca astepta vreun "stimulent mai consistent "..... dar si eu am ramas socata cand am aflat .......... E drept ca se intampla acum aproximativ 9 ani , poate ca de atunci sau mai schimbat si preotii. Cel putin asa sper zambet Cert este faptul ca prietenii nostrii au o fetita care nu este botezata ........ Nu sunt o fire prea bisericoasa , dar totusi vreau sa botezam copilul atunci cand va fi timpul .
Sper din suflet sa iti dau vesti bune trag cu ochiul zambet

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

19.04.2006 8:25     citat 

Doamne sfinte !!!!

Au ramas cu fata nebotezata pana acum, timp de 9 ani ???
Asta e mult mai grav decat faptul ca ei nu sunt cununato!
Daca eram in Bucuresti, ii cununam si botezam in aceeasi zi. Gratis !!!

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 1 luna

20.04.2006 8:25     citat 

Sotul_lui_Geranium esti foarte dragut si amabil ! zambet Eventual daca erai in Timisoara puteai sa ii ajuti , nu toata lumea e din Bucuresti rad rad trag cu ochiul
Cred ca si noi vom face cum ai spus tu : cununie si botez in aceeasi zi !
Va trebui sa ma duc sa ma interesez la biserica din cartier daca se practica si la ei !
In ceea ce o priveste pe micuta de 9 ani , incredibil , dar a ramas nebotezata trist

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

20.04.2006 10:10     citat 

Scuze, din graba nu am vazut locatia jenat , aveam un fix cu Bucurestii... prostit

sus

Denunta
adda

26.04.2006 8:13     citat 

Sotul lui Geranium, am si eu cateva intrebari jenat

Saptamana viitoare il botezam pe finutul nostru (ma rog, viitorul finut).
El a avut probleme la nastere, motiv pentru care a fost botezat imediat (atunci, dupa nastere, l-au botezat stropindu-l cu aghiasma)

Am inteles ca, in acest caz, slujba Botezului care urmeaza sa se oficieze saptamana viitoare nu mai contine si partea scufundarii in cristelnita. confuz Poti sa-mi spui mai multe, te rog?
Mai este nevoie de crisma daca baietelul nu va mai fi scufundat?

Multumesc mult!

Ada

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

26.04.2006 10:34     citat 

Adda zambet

In cazul despre care imi spuneti, este vorba de un botez de necesitate, la care nu se mai face randuiala normala, ci s-a procedat direct la actul propriu-zis al savarsirii Tainei Botezului, omitandu-se celelalte proceduri.

Indicatiile spun ca in cazul in care copilul traieste (si multumim Domnului, se vede ca la dvs. este un caz fericit !) se face restul randuielii de botez, mai putin partea care deja s-a facut, fiindca un om nu poate fi botezat de doua ori. Deci, preotul trebuie acum sa citeasca partea preliminara, care consta in rugaciunile de exorcizare, iar nasii trebuie sa rosteasca "Crezul" , apoi se aplica Taina Mirungerii, prin care se pune pecetea Sf. Duh asupra celui botezat, apoi se tunde copilul (in mod simbolic, de catre preot) si la urma se impartaseste. In mod normal nu ar mai fi nevoie de crişmă, caci ea se foloseste imediat dupa ce copilul este botezat, ca simbol al imbracarii cu lumina divina.

As vrea sa stiu daca la botezul copilului a avut nasi, si cine anume l-a botezat ca savarsitor al tainei. Normele legate de botez spun ca in caz de necesitate (cand pruncul sau adultul care vrea sa se boteze e in pericol de moarte) poate sa boteze nu doar preotul, ci si orice crestin care tine credinta. Intreb pentru ca sa stiu ce s-a mai citit si ce nu la botez, si mai ales daca s-a respectat formula biblica.

sus

Denunta
adda

27.04.2006 6:57     citat 

Copilasul a fost botezat imediat dupa ce a fost nascut chiar de catre moase. Numai ca ele nu au spus acest lucru parintilor si ei nu au avut habar. socat
Parintii au chemat imediat un preot care l-a botezat cu aghiasma rostind doar formula "Se boteaza robul lui Dumnezeu (nume) . In numele Tatalui. Amin. Si al Fiului. Amin. Si al Sfantului Duh. Amin".

Tatal copilului este preot, dar, saracii, ei sunt destul de ocupati si obositi in perioada asta (mai au o fetita de 2 ani) si nu-i mai stresez cu intrebari pentru ca abia apuca si ei sa doarma din cand in cand. Asa ca am indraznit sa te intreb pe tine jenat

Daca nu este nevoie de crisma, inseamna ca nu e nevoie nici de hainute de schimb in biserica, nu? Adica il imbracam de acasa in hainutele pentru botez si ... asa ramane, nu? Ca doar nu mai exista motiv sa fie dezbracat ochi peste cap

sus

Denunta
adda

27.04.2006 7:13     citat 

Multumesc pentru raspunsul prompt zambet

Copilasul a fost botezat imediat dupa ce a fost nascut chiar de catre moase. Numai ca ele nu au spus acest lucru parintilor si ei nu au avut habar. socat
Parintii au chemat imediat un preot care l-a botezat cu aghiasma rostind formula: "Se boteaza robul lui Dumnezeu (nume) . In numele Tatalui. Amin. Si al Fiului. Amin. Si al Sfantului Duh. Amin". Am inteles ca nu e problema ca fost botezat de doua ori (de unde sa stie parintii ce au facut moasele daca ele nu au spus??? Abia dupa vreo 3 zile au zis ca l-au botezat si ele prostit si iti dai seama ca parintii au ramas masca). Nu stiu sa spun exact cum a fost pentru ca eu nu am asistat.

Tatal copilului este preot, dar, saracii, ei sunt destul de ocupati si obositi in perioada asta (mai au o fetita de 2 ani) si nu-i mai stresez cu intrebari pentru ca abia apuca si ei sa doarma din cand in cand. Asa ca am indraznit sa te intreb pe tine jenat

Daca nu este nevoie de crisma, inseamna ca nu e nevoie nici de hainute de schimb in biserica, nu? Adica il imbracam de acasa in hainutele pentru botez si ... asa ramane, nu? Ca doar nu mai exista motiv sa fie dezbracat ochi peste cap Intreb si eu ca sa stiu cate randuri de hainute sa spal si sa calc socat.

Si ... e bun uleiul de masline pentru biserica (am cumparat o sticluta mica)?? De ce e nevoie de ulei si la ce se foloseste el?

sus

Denunta
adda

27.04.2006 7:15     citat 

Scuze ca am postat mesajul de doua ori, dar nu stiu de ce, nu-l pot sterge pe cel incomplet. Imi apare butonul "Sterge" doar la cel de-al doilea mesaj, la primul nu. confuz Ciudat ...

sus

Denunta
adda

27.04.2006 7:18     citat 

Tot eu ... jenat
Am uitat sa-ti spun ca baietelul nu a avut nasi la botezul facut in spital.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

27.04.2006 9:41     citat 

Adda,

Pana acum e totul ok, din toate punctele de vedere. sarut
E foarte bine ca l-a botezat folosind aghiasma, dar la caz de nevoie se poate folosi si apa simpla, curata.

Ulei nu cred ca mai trebuie, fiindca ungerea copilului cu ulei (poate fi de oricare, nu musai de masline, mai ales ca e si f. scump) se face inainte de actul botezului propriu-zis, iar micutul e deja botezat. Dar poate are preotul de la biserica respectiva vreo pretentie... confuz

La aplicarea Tainei Mirungerii, copilul trebuie dezbracat pentru ca, in mod normal, este uns cu Sf. Mare Mir pe frunte, la ochi, urechi, gura, pe piept, pe spate, pe maini si pe picioare. Si trebuie tinut apoi in crisma pana la momentul in care preotul il sterge in mod simbolic cu faşa sau cu un burete umed. Asa ca mai bine luati o crisma, ca sa-l tineti infasurat in ea, iar daca e frig il mai inveliti intr-o patura, ca sa nu pateasca nimic. Oricum nu va dura prea mult, avand in vedere ca partea cea mai lunga este deja savarsita.

Sanatate multa si sa fie intr-un ceas bun.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

27.04.2006 9:57     citat 

M-am luat cu firul principal si am omis raspunsul la intrebarea cu uleiul.
E un obicei pastrat din Vechiul Testament [ VT ], dinainte de a apare botezul crestin (de aceea se si unge copilul pe frunte, la urechi, pe piept, pe spate , pe maini si pe picioare inainte de a fi botezat in apa), si semnifica faptul ca cel care asteapta botezul e un ales al lui Dumnezeu.

In VT, cei alesi pentru anumite demnitati erau unsi cu ulei sfintit (preoti, regi) ca semn vizibil al investiturii lor, fiind considerati ca investiti de catre divinitate.
Mai semnifica promisiunea pecetluirii cu darurile Duhului Sfant, care se face prin Taina mirungerii.
In fine, cea mai importanta semnificatie este legata de insusi numele lui Hristos sau Mesia, intrucat ambele cuvinte insemneaza Cel Uns (de Dumnezeu), adica cel investit de sus. Ungerea aceasta ritualica ne atrage atentia asupra faptului ca Dumnezeu S-a facut om, Hristos, pentru ca omul sa se poata face asemenea lui Hristos.

sus

Denunta
adda

27.04.2006 10:02     citat 

Deci sa inteleg ca bebelusul vine imbracat cu hainutele lui de acasa si dupa Mirungere il imbrac cu hainutele mele? ochi peste cap

Crisma trebuie sa fie o panza netivita, necusuta, nefinisata?
La magazine se gaseste crisma ca un fel de paturica. Chiar am cumparat un set special pentru botez ce are un fel de paturica (deci crisma) din acelasi material ca si costumasul. Ce parere ai?

Ce parere ai despre obiceiurile de la baita de a doua zi? Cand se pun in apa diverse lucruri. Eu cred ca sunt superstitii ochi peste cap Dar as pune niste busuioc si petale de trandafir .. asa, ca sa fie mai parfumata zambet Dar nu stiu daca e bine.

Te rog iarta-ma daca pun intrebari stupide, dar nu am botezat niciodata jenat

sus

Denunta
adda

27.04.2006 10:05     citat 

Multumesc pentru explicatiile amanuntite legate de uleiul sfintit. jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: