· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > CONSTIPATIE
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor CONSTIPATIE     
ioanagrava

Copii
maria: 15 ani, 8 luni
elena: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

01.04.2006 3:46   CONSTIPATIE  citat 

Fetelor fetita mea e super constipata.Nu face kaka decat la 5 zile si atunci cu supozitor si plange rau cand face.I-am dat tot felul de picaturi si degeaba.Ma puteti ajuta cumva?

sus

Denunta
monikL

Copii
Loredana Michaela: 15 ani, 3 luni

01.04.2006 4:35     citat 

eu am avut aceiasi problema cu pitik mea, dar era mica pe atunci (nu ca acum ar fi prea mare rad ) avea 1 luna. Si cum am inceput sa ii dau ceiut imediat si-a revenit si acum are scaun zilnic. Pt k a ta este mai mare incearca cu suc de pere...

sus

Denunta
Kacy-Alexander

Copii
Keagan-Alexander: 15 ani, 5 luni

01.04.2006 6:39     citat 

S-a mai tot discutat peste tot despre constipatie,prunele ajuta enorm de mult, oricum in general fructele. Dai fructe la bebita ta? Si daca ii dai ce fel de fructe sunt acestea????

sus

Denunta
mihaela2005

Copii
Tudor-Cristian: 15 ani, 6 luni

01.04.2006 7:54     citat 

Eu am mai rezolvat problema asta cu Lass Baby de la Erbavita, e produs natural, la noi a mers, costa 300.000 la farmacie. Dr. mea mi-a spus ca pot face chiar o cura de vreo 10 zile.

sus

Denunta
pitic03

Copii
Tudor Dumitru: 15 ani, 5 luni

01.04.2006 9:39     citat 

Ma inscriu si eu in partidul asta!Baietelul meu, desii alaptat exclusiv la san avea tendinta de a se constipa...prin urmare am actionat.
Ne=a dat o prietena lass baby(e natural din sirop de pere,si altele) a fost super eficient pina la 3-4 luni.....acum avem 5 luni si nu reusim sa facem decit cu supozitor (fapt ce a dus la o iritatie la funduleata) la 2-3 zile
am luat prune uscate ,dar nu ma duce capul cum i le pot face sa i le dau, sub ce forma (suc, piure, compot... confuz ) ma ajuta cineva???? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ursuletulpanda

Copii
alessia: 15 ani, 4 luni

01.04.2006 9:53     citat 

Prunele se pot fierbe si se dau in compot,sau cu putina apa,puse la cuptor si apoi sa le manance ca pe orice fruct copt.
Si fetita mea e constipata insa cum ii administrez o masa de fructe iese afara.Intr-adevar este o problema daca iese afara la 5 zile.Fulgii instant de ovaz iar sunt buni in constipatie.Daca e mic se dau prin rasnita de cafea si se adauga in lapte ,daca e mai mare fulgii instant se pun in lapte si se dau la cel putin o masa pe zi.

sus

Denunta
Cisa

03.04.2006 1:20     citat 

La noi a functionat cu prune administrare dimineata pe stomacul gol. Eu am gasit la un supermarket prune crude (din Chile) pe care le-am stors si i-am dat citeva lingurite de suc amestecat cu pulpa de pruna. Nici un alt fruct nu l-a ajutat. Inanite de a rezolva problema, facea kk tare, eliminat greu dupa 4-5 zile (fara supozitor)

sus

Denunta
risa

Copii
stefan: 15 ani, 11 luni
am nascut deja!

07.04.2006 2:49     citat 

eu de 10 luni si mai bine. aceeasi problema.
tot soiul de incercari.cu laxative.cu alimente.
nebunie mare. si ajutat mai mereu cu supozitor,cu termometru,clisma etc.
ne am detasat un pic de problema si am zis sa l lasam pe el.singur.
ii dau prima masa din zi para amestecata cu o jumatate de kiwi. si ii mai pun in sucul de portocale,nediluat, 5ml de Debridat.
azi a facut de 3 ori.
ii dau sa manance de toate,caci are nevoie din toate.si banana, si paine, si branza, si ciorba.
succes mult!
stiu perfect cum e.
cand vor aparea prunele si piersicile romanesti vom fi nelipsiti.

sus

Denunta
risa

Copii
am nascut deja!

07.04.2006 2:51     citat 

am uitat sa spun ca nu ma mai ingrozesc roseata si scremetele lui.le iau ca pe ceva firesc si necesar.ca sa faca.il sustin.il incurajez,ii duc genunchii la piept ca sa poata impinge.
si la final il aplaud pentru marea lui realizare.

sus

Denunta
risa

Copii
am nascut deja!

07.04.2006 2:53     citat 

si nu o spun cu ironie,ci chiar cu mandrie.pentru mine e o reusita.dupa atata zbucium.
in plus il mai ajuta cred si faptul ca se misca mai mult, e mai dinamic in ultima vreme.

sus

Denunta
shory

Copii
Eduard Leonard: 16 ani, 4 luni

07.04.2006 2:57     citat 

exclamatie exclamatie exclamatie Tratament cu DUPHLAC!
Supereficient si cu garantie pe viata foarte fericit ...noi l-am incercat dupa ce nimik nu a avut nici un rezultat : fructe,ceai,supozitor,termometru,Debridat,Sab simplex,Lass Baby,Dulcopic and more socat ..

sus

Denunta
risa

Copii
am nascut deja!

07.04.2006 3:01     citat 

i-l dai in mod repetat?
sau periodic?
sau numai cand e cazul?

sus

Denunta
shory

Copii
Eduard Leonard: 16 ani, 4 luni

07.04.2006 3:32     citat 

i-l dai in mod repetat?
sau periodic?
sau numai cand e cazul?

trist of Risa daca era-i atenta data trecuta.....
este un tratament de 10 zile si are ca efect normalizarea tranzitului intestinal.nu i-am administrat decat o singura data acest tratament si desi rezultatul a fost dupa a 3 a zi nu am stopat administrarea...de atunci nu am mai avut niciodata probleme exclamatie
l-am mai recomandat si a avut acelasi rezultat la 8 cazuri din 9 trag cu ochiul

sus

Denunta
risa

Copii
am nascut deja!

08.04.2006 8:58     citat 

scuze ca nu pot fi atenta mereu.
mie dr. mi a zis sa i dau debridat o luna,cate o lingurita.

sus

Denunta
valentina75

08.04.2006 2:11     citat 

Exista un siropel f bun pt constipatie se numeste Lactuloza si pe baietelul meu l a ajutat mult.Ii puneam o lingurita de sirop in lapte seara si dimineata facea kk fara probleme

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: