· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > zahar sau glucoza
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor zahar sau glucoza     
catel

04.01.2008 7:56   zahar sau glucoza  citat 

buna seara la toate mamicile .dargi mamici am si eu un bebe mario il cheama si are 4 luni si 9 zile.el papa san ceai babydrink si am inceput si cu sucul de morcov de 2 saptamani.acum as vrea s-ai dau si altfel de ceai dar cum s-ai il indulcesc putin cu zahar sau cu glucoza am incercat fara zahar dar nul vrea il scuipa.mersi si sanatate bebelusilor vostri

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 4 luni
Zuza: 13 ani

04.01.2008 7:59     citat 

cel mai bine e fara ceai, de sete ii poti da apa, deci cu atat mai putin e vb de indulcitori.
Oricum zaharul este nerecomandat sub 1 an.

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 15 ani
Tobias Henri: 12 ani, 5 luni

04.01.2008 8:00     citat 

nici zahar nici indulcitori!!!! foarte fericit

sus

Denunta
catel

04.01.2008 8:04     citat 

daca nui dau ceai se constipa si asa face la 3 zile si atunci ajutat cu supozitor, ce ziceti suc de mar cand pot sai dau am auzit ca e bun cand e constipat.....

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna

04.01.2008 8:07     citat 

nu vad de ce i=ai da ceai in prmiul rand
baby drink e foarte dulce
nu zahar pana la un an si nimic altceva nu pare ok ca indulcitor
da-i apa, bebe care se constipa si bea mai multa apa pe langa lapte face mai usor apoi sau sa-i o lingurita-2 de ceai de musetel; daca nu il accepta, pune-i si o lingurita de suc de moroc, nu e asa acid precum marul

sus

Denunta
catel

04.01.2008 8:17     citat 

mersi ,o sa incerc si asa el se satura cu san dar doctora lui a de la 2 saptamani ii dau ceai acum bea cam 150ml de ceai intre mese si 2-3 lingurite de apa.am auzit ca babydrink ar fi mai bun dar........acum nu mai stiu ce sa cred ,cateodata cred ca nu sant suficient de informata si mie frica sa nui fac rau ,mersi pt sfaturi si daca gresesc sa ma corectati si un sfat e bine venit

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 21 ani, 2 luni
alexandru: 15 ani, 3 luni

04.01.2008 8:19     citat 

[quote="catel"]daca nui dau ceai se constipa si asa face la 3 zile si atunci ajutat cu supozitor, ce ziceti suc de mar cand pot sai dau am auzit ca e bun cand e constipat.....[/quote]

daca ii dai san nu are nevoie nici macar de apa, ce sa mai zic de ceai.
faptul ca nu face la 3 zile este absolut normal la varsta lui si faptul ca ii pui supozitor nu-l ajuti deloc, mai rau ii faci...
daca nu face 7,8 zile atunci poti sa zici ca e o problema si consulti pediatru ca sa vezi ce-ti recomanda in astfel de cazul, dar daca iti spune da-i supozitor eu as schimba medicul.
alex facea si la 4,5 zile la varta de 4 luni, mentionez ca era alaptat la san, dar nu i-am dat niciodata supozitor.....

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

04.01.2008 8:20     citat 

Cum adica pt fontanela? era adancita?

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 15 ani
Tobias Henri: 12 ani, 5 luni

04.01.2008 8:21     citat 

catel, nu e de gluma, ideea de dulce deci orice indulcitori trebuie sa ii iasa din cap pana la varsta de un an al copilului, sarea, zaharul, etc nu trebuie sa existe in alimetatia lui
legat de constipatie, e intampla f frecvent la copii de cateva luni, si noi am trecut acum vreo doua trei luni prin asa ceva, si eu i-am dat supozitor imediat ce depasea trei zile...apoi pediatrul mi-a kk cand ea trebuie sa invete singura, apoi ca in special copii alaptati la san nu aduna f multe reziduri deci nu au ce sa dea afara...asa ca m-a cu strangere de inima am asteptat...si bine am facut...a tot asa ...nici acum nu face f des dar...face singura... rad

sus

Denunta
catel

04.01.2008 8:29     citat 

nici nu stiu cum sa va multumesc pt sfat chiar mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul de la voi ,o sa fiu mai atenta la cei dau si o sa tin cont de sfatul vostru va multumesc inca o data .sanatate bebelusilor vostri si un inceput de an nou fericit

sus

Denunta
catel

04.01.2008 8:33     citat 

nu frontaela e bine chiar nu e si nici nu a 9 zile isi tine oarte bine caputul si e foarte viioi si zambaret nu mai spun toata ziua rade .la nastere a 55cm

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

04.01.2008 8:37     citat 

Intrebam pt ca in mod normal fontanela adancita e semn de deshitratare si ma gandeam ca de asta a fetele lasa cateva zile si vezi cum e, nu prea stiu ei sa se screama la varstele astea si de asta "citim" uneori pe fata lor ca se incoadra cand vor sa faca ceva si nici muschii nu-s maturati.
Ai sa vezi ca dupa ce vei incepe diversificarea( daca papa san la cerere ti-o recomand in jurul varstei de 6 luni) si scaunul se va regla.
sanatate!

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 14 ani, 9 luni
Diana-Aurora: 9 ani, 6 luni

05.01.2008 3:11     citat 

nu stiam ca fontanela adancita e semn de deshidratare; chiar ma intrebam ce legatura are ceaiul cu fontanela; dar iaca am mai invatat ceva si eu!

sus

Denunta
hela

Copii
Cosmin Andrei: 15 ani, 2 luni

05.01.2008 5:10     citat 

Eu ii dau ceai baby calm si il indulcesc cu glucoza(1 lingurita la 100 ml)ca altfel nu il vrea.de mititel nu acceptat ceiutul si acum ii dau si apa dar ceaiul il dau zilnic.E foarte bine ca un bebelus sa bea zilnic ceiut

sus

Denunta
theadarra

05.01.2008 5:55     citat 

ma recunosc in atitudinea voastra ``categoric impotriva indulcitorilor`` insa am sa va povestesc ceva: nefericirea a mi-a discutia a exemple ce subliniau parerea profesorului `` femeie daca iti dau un ceai apa chioara, n-ai sa-l bei nici dumneata, dar daca-l indulcesc un pic ai sa-l bei imediat`` mi-a pt noi, sau daca nu in apa de ceai la fiert un varf de lingurita de zahar. eu personal folosesc glucoza si puiul meu bea foatre bine ceaiul asa. un alt exemplu vi-l pot da de la ultima internare: timp de 2 sapt. copilul meu manca tot, la program + uneori intre mese 40-50ml ceai. m-am minunat, am dat vina pe antibiotice si restul medicamentelor, pana in ziua cand am gustat ceaiul pe care nu am putut sa-l beau de prea dulce(eu marea mancatoare de dulciuri) si m-am lamurit cand am cerut reteta de supa de la bucatareasa si la urma mi-a acord, e obligata sa puna zahar in supa. si atunci ma intreb dupa 6 mese de 180ml super indulcite,zilnic, timp de 2 saptamani cum sa mai manance copilul neindulcit? si erau copii internati acolo de 2 luni. da, daca puteti nu va invatati copilul cu dulce(vorba aia cum il cresti, asa il ai!) dar in situatii extreme (pruncul meu era foarte deshidratat ) se cer masuri extreme!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: