· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > colici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor colici     
lll

Copii
DARIA CRISTIANA: 16 ani, 4 luni

30.04.2006 12:17   colici  citat 

Copilul meu are 4 luni si are colici, la modul ca-mi urla toata ziua.Cind v-a scapa de ei pt ca sunt disperata, i-am facut chiar si o ecografie dar nu se vade nimic. :cry:

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

30.04.2006 5:27     citat 

Buna!
Uite mai citeste si aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...22&start=0
sau aici:

http://www.parinti.com/modules.php?name...84&start=0

Mai nu a avut prea rau colici asa ca nu pot sa iti dau sfaturi... trist

Din ce am citit, stiu ca la unii copii se prelungesc si dupa 3 luni, din pacate.

Sper sa ii treaca cat mai repede.

sus

Denunta
ioanalarisa

Copii
matei-eduard: 16 ani, 8 luni

30.04.2006 7:01     citat 

matei a avut pana la 5 luni....deci,mai ai putin
incearca cu Bonisan,Sab simplex ,debridat.....daca nu le-ai incercat deja....Rabdare si sanatate multa!

sus

Denunta
lll

Copii

01.05.2006 8:25     citat 

Va multumesc pt indicatii, am incerca toate medicamentele mentionate dar nimic sper sa mai am rabdare 1luna si sa-i treca de la sine.

sus

Denunta
MADAU

Copii
ALEXIA MIRUNA: 16 ani, 5 luni

01.05.2006 11:53     citat 

Eu am scapat-o pe pitica mea de colici definitiv si imediat cu sirop Colic Baby de la Erbavita. Ii dadeam 5 ml seara in putin ceai si dimineata si la pranz cate 2.5 ml. Daca mai era nevoie suplimentam cu 10 pic de bonissan. Asta dupa ce am incercat cam tot ce se gaseste pe piatza. Succes!

sus

Denunta
ayryny

Copii
ianis: 16 ani, 2 luni

02.05.2006 4:42     citat 

buna..chiar sunt curioasa...cu aceleaxi probleme ne confruntam si noi..colicile..imi plange bbl cate 3-4 ore pe zi...continuu din gura de sarpe..
asa plage si al tau?asa de rau..am incercat cam tot ce ste pe piata si nu stiu ce sa-i mai dau...sab simplex,nonisan,debritat,gripe,chimion.fenicul..ce sa-i mai dau?

sus

Denunta
lll

Copii

03.05.2006 9:39   coloci  citat 

Draga Ayryny, cred ca ne confruntam cu aceleasi probleme, chiar daca medicul mi-a spus ca nu exista remediu pt colici nu pot sa stau si sa astept sa-i treaca de la sine .Am gasit beibicolic si am sa-l cumpar sa fac o ultima incercare, este un sirop natural care costa 300.000 lei.Sper sa mearga ca nu mai rezist, mi se rupe inima de mila ei.Te pup si-ti doresc succes.

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 16 ani, 5 luni

03.05.2006 11:46     citat 

ayryny, uite AICI gasesti informatii despre ColicBaby care si la noi a fost singurul care a functionat. Restul au fost apa de ploaie.
Am mai incercat uneori pentru linistirea copilului si CalmaBaby tot de la Erbavita care de asemenea e foarte bun. Tot numai din plante.
La farmaciile HelpNet le-am gasit eu.

sus

Denunta
ayryny

Copii

03.05.2006 12:04     citat 

da..am citit si eu despre colic baby..am sa cumpar s i eu./.sa vedem...nik debridatul nu mai are efect si e cel mai puternic..dr peditru mi-a interzis sa-i mai dau debridat....cica e nasol pt ei....e ultima solutie..dar la el nu-si mai face efectul..ce von face..si abia are 2 luni..plang sau sunt foarte trist cand aud la voi ....ca pana la 4-5 luni ..ma apuca groaza..m-i se rupe sufletul...ieri nu a mai plans...asa de rau...poate se linisteste ..ii dau iar gripe...i-am dat si in maternitate ..dar a avut efect os curta durata de timp..ca toate..pana acum..
dar ceai de fenicul de la milupa ati incercat...cica si ala e fff bun...dar nu stiu care e diferenta inatre el..si ceaiul de la plafar

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 16 ani, 5 luni

03.05.2006 12:32     citat 

Pe bb -ica ta o mai poate ajuta fff mult si bicicleta , eu asa procedez cu Christian cand mai are dureri de burtica .Pentru alte probleme sau orice altceva te asteptam pe listuta noastra ,aici ne putem ajuta intre noi avand bb cam de aceeasi varsta.

http://www.parinti.com/BEBELUSI_DE_IARN...13317.html

sus

Denunta
faith

Copii
Ryan: 16 ani, 10 luni

03.05.2006 2:23     citat 

Eu cand al meu baietel era mic si avea colici i-am dat ceai de fenicul (de la plafar) si a fost tare bun. Alt lucru a fost sa il tin cat mai vertical cand ii dadeam sa suga ca sa nu inghita asa mult aer. Apoi il mai puneam sa ragaie asa pe genunchi. Stai jos pe un scaun si ii pui cu burtica pe unul din picioarele tale si cu capul asa intr-o parte pe celalalt picior cu manutele asa in sus langa cap (ca si cum ar sta pe burta), picioarele ii atarna asa in jos si ii tii mana pe fundulet ca sa nu cada. Asa il masam pe spate sau asa usor cu palmuta pe spate. Ii placea mult deoarece pune presiune pe abdomenul lui si ies gazele. Nu uita sa pui o carpa sub capul lui ca mai da fara laptic.... :)

Sper sa te ajute.

sus

Denunta
cris_a

Copii
Alisa: 16 ani, 8 luni

03.05.2006 2:53     citat 

Alisa a avut colici cred pana pe la vreo 5 luni si tot asa cu urlete ore intregi.Si noi am fost la radiografie si mi-au spus sa o tin cat mai mult sus dupa ce mananca.I-am dat multe contra colicilor, dar pana ce nu au disparut de la sine a fost nasol.Probabil cand incepi diversificarea va fi altfel.Multa sanatate la bb. sarut

sus

Denunta
ayryny

Copii

04.05.2006 4:08     citat 

buna..multumesc tuturor pt raspunsuri...dar caut colic baby..si nu gasesc nicaieri in bacau:((am incercat mai pe la toate farmaciile si pe la plafar..dar nik..de unde sa iau

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 16 ani, 5 luni

04.05.2006 4:21     citat 

ayryny, eu am gasit numai la farmaciile HelpNet. M-am uitat pe pagina lor si vad ca in Bacau nu au farmacie dar au in Iasi.

sus

Denunta
lll

Copii

04.05.2006 5:57     citat 

ayryny, eu i-am dat fetitei mele de o zi acest sirop si pot spune ca nu mai tipa asa rau, crizele sunt de intensitate mai mica si a inceput sa elimine gazele.Sper sa-l gasesti si tu .Fetelor mai am o intrebare, cum scrieti pe margine numele si virsta copilului?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: