· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cu ce formula se incepe dupa alaptarea naturala (9 luni)?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cu ce formula se incepe dupa alaptarea naturala (9 luni)?     
michu

Copii
CATI: 13 ani, 9 luni
MARIA: 12 ani, 4 luni

05.05.2006 7:14   cu ce formula se incepe dupa alaptarea naturala (9 luni)?  citat 

am ajuns si aici...de cateva zile (3-4) imi scade progresiv cantitatea de lapte. Copila nu e f. stresata de asta ( de fapt cred ca "opera" ei este...), ba chiar e din ce in ce mai dezinteresata de san, cere mai mult in joaca, ma cauta pe pielea gatului, eu ii dau dar ea trage lapte de doua ori si se pune pe ghidushii - rade, se joaca....treaba e ca s-a cam deshidratat (fontanela infundata) si ca atare azi-maine trebuie sa ne completam cu formula. Abia aici e dilema mea. Cu ce formula se incepe , avand in vedere ca are deja un pic peste 9 luni?.
pe la 2 luni (ale ei) am avut un episod de scadere a lactatiei (dar nu ca acum) si pediatrul ne-a recomandat Nan hipoalergenic - parerea ei: " CAH!" - asa ca nici vorba sa mai incercam. intr-adevar are un gust..... scot limba prostit .
Astept mamici care au trecut prin aceasta experienta la o varsta similara (a copilului, evident rad ).
mercic tare! sarut
ps: 1. nu sunam pediatrul ca suntem "in mutare " (de la unul la altul... rad pe vechiul nu-l sunam ca e nesimtire-tocmai cand il lasi sa-l mai deranjezi iar cu telefonul, si asa vesnic deranjat, iar cu cel nou n-am facut inca cunostinta scot limba )
2. daca e intarcat complet sau nu , vedem, nici metoda nu e un mister (m-am documentat) rugamintea e cea din titlu (asta in caz ca admin considera redundant subiectul - le-am vizionat si pe celelalte, dar aveau alta "tinta", merci ,asadar!)

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 14 ani, 2 luni
Daria: 12 ani, 1 luna

05.05.2006 9:25     citat 

Poti incepe, dupa parerea mea, cu Milumil 3 sau cu alt lapte dar tot 3, pentru ca acesta este pentru varsta mai mare de 8 luni!! trag cu ochiul Pupici si intarcare usoara!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
michu

Copii

05.05.2006 9:37     citat 

multam tare! treaba e daca ea se poate adapta la formula 3 din prima.... ochi peste cap (adica burtica ei...), intrucat ea lapte praf =0 pana acum....pardon, cel din cereale, dar la cele 3-4 linguri de cereale pe care le mananca, cat este de fapt lapte...nici nu cred ca are prea mare importanta. mda...vad multa ceatza.....voi ati trecut prin intarcare / cand ( de la lapte de mama...)?
pupaturi sarut

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 13 ani, 10 luni

05.05.2006 10:05     citat 

michulina, io am trecut printr-o intarcare fortata foarte fericit. Deh, situatiunea a impus-o. Exact la 8 luni fara 2 zile. Am inceput cu Hipp HA 2, ca pe ala il aveam in casa, il cumparasem sa incerc sa-i fac cereale cu lapte hipoalergen, ca la dermatita ei... se cerea. Cu chiu cu vai la acceptat, deja dupa o luna, am trecut la Aptamil 3, nealergen, ne-nimic. Intre timp ii dadusem iaurt pe care l-a tolerat bine, asa ca n-am mai vazut rostul laptelui hipoalergen.

Ce vreau sa spun e ca desi a trecut brusc de la tzitzi la bibe, burtica ei a fost ok... asta cu laptele 2. As incepe asa, un pic mai usor, mai ales ca si tu ai alaptat exclusiv mai mult. Daca il tolereaza bine, la urmatoarea cutie poti trece la 3.

Eu nu stiu ce lapte praf se mai gaseste in Romania, insa ti-as recomanda sa fii atenta, la laptele 3 (indiferent ca e Milumil sau altul), sa fie unul nu foarte dulce (daca se poate fara zahar cristalizat) si fara gust de fructe sau alte balarii. Laptele e lapte. Asa vei face mai tarziu mai usor trecerea la lapte de vaca. Eu cunosc copii care si la 3 ani au refuzat laptele de vaca, pt. ca nu le placea gustul, si dadeau mamele in continuare Humana cu gust de banane sau de nu mai stiu ce alte fructe, ca deh, odorul nu accepta altceva.

Si ca o mica parere personala, daca imi permiti, eu nu i-as da lapte praf deloc foarte fericit. Trage de tzitzi cat poti, oricum deja la 9 luni incet incet mesele de solide vor fi mai importante, pt. lichide incearca sa-i oferi apa foarte des, chiar daca bea doar cate o gura (Iris asa face, asa ca-s tot cu canita cupa ea). Pupici si suptcese!

sus

Denunta
Onush

05.05.2006 10:20     citat 

Daca nu aveti probleme cunoscute de alergii sfatul meu e sa incercati cu Humana 2 sau Milumil 2 sa nu treci direct la 3 desi indicatiile de pe cutie o permit.
Si noi cand am trecut de la san la lapte praf am fost sfatuiti de pediatra sa incepem cu treapta inferioara de varsta, cel putin la inceput... Ruxandra avea 6 luni si am inceput cu Humana 1 si apoi am trecut la 2.

sus

Denunta
michu

Copii

05.05.2006 1:32     citat 

uf, lee-ule , tu si aventurile tale! mai mamici mercic tare de raspunsuri. fusei si io pe la supermarche si m-am documentat . humana e singurul "de la mama lui de-acasa", restul pentru barbarii de sud-europeni... prostit , si cica pot sa incep direct cu formula 3....cat despre ce contin aceste minunate formule....m-am uitat si eu cam socat dar fabrica de lapte n-am asa ca...si pe vaca nici o sansa sa o trec (cu mine nu sunt sanse ). sa vad cum reactioneaza ea si ma adaptez din mers. treaba e ca scade lactatia de la o masa la alta, iar ea as zice ca....e chiar incantata de asta plang sau sunt foarte trist asta vrea asta are. trist a fost o perioada tare frumoasa. sarut o sa-mi lipseasca.... sarut

sus

Denunta
lorrelay

Copii
Maria Alexandra: 14 ani, 6 luni

06.05.2006 10:27     citat 

Mai michu, ce bine seamana povestea asta cu a mea. Tot pe la 9 luni don'soara mea a-nceput sa dea semne ca n-o mai intereseaza sanul si am inceput sa-i dau la masa de dimineata NAN2 (la recomandarea pediatrei) iar seara doar san. La primit nesperat de bine si nici nu a avut probleme cu stomacul. La 10 luni s-a intarcat singura trist
Alte tipuri de lapte n-am testat pentru ca nu a fost cazul.

Multa bafta!

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.05.2006 11:08     citat 

noi la 10 luni am inceput cu HUMANA 2 si ulterior (dupa vreo 3 cutii adica) am trecut la HUMANA 3.

sus

Denunta
michu

Copii

07.05.2006 12:36     citat 

dodosasha, iata ca am facut ca tine....m-am documentat eu ce m-am documentat si am calculat...si i-am dat humana. am luat nr. 2 foarte fericit deocamdata, si cred ca ramanem pe doi, avand in vedere ca se poate da si mai tarziu, lapte cu banane sau mere..... prostit nu prea i-as dat (adica humana3). dar ramane de vazut si mai vedem si tovarashu pediatru ce pareri mai are...oricum, pitica va decide ce papa si ce nu... foarte fericit
a, si bucurie mare! am avut sa-i dau la culcare! zambet san, adica. poate merge asa , macar o vreme... trag cu ochiul

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.05.2006 12:57     citat 

michu de fapt pana la 11 luni i-am dat san (am gresit in mesaj anterior) ca exact cand a implinit 10 luni am plecat in spania la mare cu avionul si nu am luat lapte praf cu mine. la intoarcere am inceput sa-i dau sa guste cate putin ca pana la 11 luni tot la san adormea seara. san i-am dat pana la 12 dar in ultima luna era numai de distractie ca nu se satura (dim si seara) dar nu putea renunta la tzitzi asa usor. ne mai amageam un pic.
da si i-am dat HUMANA 2 cateva cutii dupa care am trecut pe HUMANA 3 cu MAR (dupa parerea mea nu se simte nici o aroma). i-a luat sotul din greseala o cutie cu VANILIE si nici nu a vrut sa se uite la el. e ff aromat si nu i-a placut. ca sa nu arunc cutia ii puneam in laptele de dimineata cate 2 masuri cu vanilie si 5 cu mar, si l-a baut asa fara probleme pt ca se pierdea aroma in cantitatea mai mare de lapte.
eu sincer am ales HUMANA pt ca este ambalat in europa de vest. exact aceeasi cutie o gasesti si in germ sau austria. celelalte sunt facute pt europa de est si nu am incredere in aceste produse daca am varianta de alegere.am avut noroc ca la acceptat.
pofta buna si sa fie bb mancacios sarut

sus

Denunta
michu

Copii

07.05.2006 2:28     citat 

trag cu ochiul corect, dodo! apropo de productie...a fost unul din argumente. de ne-ar tine si pe noi lapticul de maman (cel de seara macar) pana mai incolo...dimineatza s-a trezit cu scandal, n-a fost chip sa-i prepar lapte, i-am dat stropul de la mine. apoi s-a pus pe alintat ca o matza jenat acum ca vad ca nu ne mai ajunge parca si mai drag mi-e de alaptat .....ufffffff
bebeu tau cat a papat la inceput (ml de lapte praf )?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.05.2006 8:53     citat 

cred ca am inceput cu 90 ml din care intr-o zi bea 30 ml in alta zi mai mult si tot asa nici nu mai stiu cand am ajuns la 210 ml apa + 7 masuri lapte.

sus

Denunta
ioanagrava

Copii
maria: 13 ani, 10 luni
elena: 9 ani, 4 luni
am nascut deja!

08.05.2006 12:55     citat 

fata mea nu vrea sa se lase de tzatza.A inceput sa nu se sature si ma freaca noaptea de ma rupe.Nu primeste biberon.Ce ma sfatuiti?

sus

Denunta
michu

Copii

08.05.2006 1:04     citat 

ioana, cereale seara ii dai?cate mese solide are pe zi? nici Cati n-a renuntat la mesele de peste noapte... ochi peste cap azi-noapte i-am dat apa cu canutza,a baut si apoi scandal de tzitzi, i-am dat cat a fost, a mai tzopait prin pat si s-a culcat la un moment dat...ieri a baut praf 120ml, azi -dimineatza 60ml....conform toanelor prostit poate nu-i mai ajunge al tau laptic, sau poate i se face repede dor de tine... foarte fericit de cand ii dau si praf (2zile juma)cere noaptea pe la 2-3 si abia dimineatza pe la 5-6. cu alte cuvinte ...am mai rarit-o. scot limba cred ca tre' sa simti ce vrea copilu' de fapt.... trag cu ochiul
a, nici Cati nu vrea sa vada bibe, il musca foarte fericit dare f. ok cu canutza cu tzamburush zambet am luat babycare cu tzambu moale...ca o tetina numa' ca are forma aceea de picurator...ufff ca nu stiu cum sa-i zic, da'; stiti voi cum arata. oricum, nici nu cred ca-i indicat sa-i dai bibe de la varsta asta, cand tre' sa invetze cu canutza, ca n-o mai dezveti pana l;a 3 ani... ochi peste cap parerea mea.... cool

sus

Denunta
ioanagrava

Copii
maria: 13 ani, 10 luni
elena: 9 ani, 4 luni
am nascut deja!

08.05.2006 1:10     citat 

problema este ca nici mancare nu prea vrea peste zi.Ii dau cereale seara dar greu le vrea si pe alea.Vrea pur si simplu sa molfaie

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: