· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > ochelarica...
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ochelarica...     
daniluca

07.06.2003 12:05   ochelarica...  citat 

Mai fetelor luminati-ma si pe mine...acum cateva zile am primit prima prescriptie la ochi din viata mea...mandria mea din totdeauna sunt ochii mei si acum trebuie sa-i pun in spatele ochelarilor cel putin pentru o vreme....
Am -0.50/+1.50. Nu stiu daca e mult sau putin dar pe mine ma ingrozeste numai ideea desi ochelarii mi se par "cool".
Ce conteaza...acum am ochelari smecheri dar de cate ori ii pun la ochi nu mai vad nimic... surprins Si mai grav, vad marginile si ma uit doar peste sau pe sub ei... trist Nicicum nu reusesc sa-i folosesc....e proasta doftorita aia sau eu?
Ca cica ar trebui sa ma simt aiurea vreo cateva ore dar eu ma chinui de ieri si nimic....colac peste pupaza eu am nevoie si de ochelari de citit dar pentru ca nu vreau bifocali am ales sa port alta pereche cand citesc...si pe care n-am catadixit sa o fac... trist
Cele sau cei care pot sa ma ajute cu un sfat va pup de o mie de ori... sarut
Orice ma poate ajuta sa nu ma mai simt asa plutasa cu ei...cum sa ma uit, ce ar trebui sa simt la inceput...orice.... trist
Sunt asa disperata pentru ca am dificultati cand conduc si nu mai stiu de cate ori am ales "calea" (fetele de aici stiu despre ce vorbesc) gresita pentru ca n-am vazut semnul..sunt de rasul curcilor....
Sotul meu imi zice "ametita"! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Cora

07.06.2003 1:01     citat 

Parerea mea este sa mergi la optica musai si sa faci eventual o reverificare la aparat. Masurile ce le ai la ochelari is oleaca cam dubioase, dar fie sa ma insel eu. Nu sta asa cu ochelarii, este posibil sa-ti fi gresit distanta interpupilara (scuze am gresit termenul medical:oops: ) si atunci degeaba ii mai ai. Mergi neaparat la o reverificare si nu pleca de acolo pina nu te simti bine. Eu m-am reobisnuit cu ochelarii in nici 24 de ore, asta dupa 10 ani de cind nu am mai purtat, si nici nu am avut asa de bine facuti ca acum.

Ultima modificare efectuata de catre Cora la 07.06.2003 8:05, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
daniluca

07.06.2003 1:40     citat 

Pai.....cum sa cer mai Codrutule sa-mi faca reevaluare? Pe ce motiv? Ca nu vaz bine? Cica tre' sa treaca o vreme pana ma obisnuiesc cu ei...poate la mine dureaza prea mult....sa mai incerc?
Sunt dubioase numerele? -0.50 la stangul si +1.50 la dreptul?
Daca n-am avut niciodata ochelari cand mi-a zis aia ca trebuie sa-i spal la robinet cat pe-aci sa ma reped la gatul ei.... rad
Am sa ma duc peste tante aia sa ma mai vada odata..ce-i asta..ca pana acum am ajuns eu cam la 5 mile de casa dar cu ochelarii astia or sa ma caute prin statul vecin... scot limba

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 3 luni
Hanna: 16 ani, 11 luni

07.06.2003 2:42     citat 

catva timp inseamna maxim 24 de ore, dar de obicei cred ca dupa 2-3 trebuie sa fie ok. problemele cele mai frecvente apar la coborarea si urcarea de trepte.
ar trebui sa vezi mai bine cu ochelarii, fara dureri de cap.
vezi sa nu fie cumva ramele de vina! dupa ce am purtat cativa ani buni ochelari, mi-am luat o rama la moda, din aceea foarte ingusta. jale! vedeam si peste rame si pe lateral, e foarte neplacut.
si mie mi se par cam dubioase dioptriile , n-am auzit inca la un ochi sa fie - si la altul +, eventual combinat. dar nu sunt medic zambet

sus

Denunta
Carmella

07.06.2003 6:27     citat 

Dani, controlul cum ti l-a facut ? Numai cu ce-a zis aparatul ala ? Sau ti-a facut proba si cu lentile puse la ochi sa vada cum te simti cu ei ? Eu am fost de curind cu Andrei la un nou control pentru ca observasem ca nu mai vede cu ochelarii vechi (mai mult, ii si sparsese) si dupa ce l-a pus cu ochii intr-un aparat si acolo a vazut ca i-ar trebui -3, i-a pus si o pereche de rame in care a bagat pe rind citeva lentile, l-a pus sa se plimbe cu ei la ochi citva timp prin cabinet si-l intreba daca are senzatii ciudate, ameteli sau senzatia ca vin peretii spre el. Asta cu fiecare lentila in parte. Pina la urma cel mai bine s-a simtit cu -2,5 si asa i-am facut si ochelarii. N-are nici cea mai mica problema cu ei, ii poarta de cind se trezeste, nu se da jos din pat pina nu-si pune ochelarii, pina se culca, cind cel mai des adoarme cu ei la ochi in timp ce citeste sau se uita la TV. Si unde mai pui ca nici ramele nu sint cine stie ce, ca au fost luati la "urgenta" in ajunul Pastelui ca i se sparsesera aia vechi.
Pe mine ma ingrijoreaza la el cit de tare ii avanseaza miopia. La aproximativ 6 luni ii cresc dioptriile cu un numar, in conditiile in care poarta ochelarii in permanenta.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 18 ani, 8 luni
Richard: 17 ani, 2 luni

07.06.2003 7:12     citat 

diferenta de dioptrii de la un ochi la altu e posibil sa fie corecta. Si mie mi-a fost greu sa-mi obisnuiesc ochii sa priveasca printre rame si nu peste si am avut senzatia ca privirea imi este ingradita. Dar daca ai dureri de cap cred ca ar trebui sa-ti faci o noua reevaluare si deasemenea cere saftul asupra ramelor care t-i se potrivesc cel mai bine si nu cu care iti sta cel mai bine ... cred ca ai putea face un compromis intre cele doua scot limba .... oricum asa de curiozitate cat te-a costat consultul ca si eu vreau sa ma duc la oftalmolog.

sus

Denunta
daniluca

07.06.2003 8:38     citat 

Pai am asigurare VSP si m-au costat cu tot cu rame si lentile de soare 106$.
E mult? Mie nu mi s-a parut poate pentru ca ma asteptam la sume mai mari....dar e posibil ca fiind nestiutori sa ne fi tepuit aia...cu tot felul de minuni.... surprins
Am facut evaluarea la trei aparate si apoi medicul mi-a pus la ochi un catralion de lentile ...cred ca am sta o ora acolo...
Stiu de mult ca am probleme si nu m-am sinchisit sa ma duc....asta e...am sa merg chiar maine dimineata sa-i pun sa-mi rezolve problema ca n-am ce face cu ei daca nu vad.... trist

sus

Denunta
cici

Copii
Chiara Maria: 19 ani

07.06.2003 4:17     citat 

dioptriile nu sint deloc dubioase......si eu am inceput cam tot asa, la unul cu plus si la celalalt cu minus. eu credeam ca ar trebui sa fie amindoi ochii ori cu plus ori cu minus.....dar mai sint si "deviatii de la normal" rad
dupa ce am purtat vreo 2 ani ochelarii.....mi s-au schimbat dioptriile de tot. la ochiul la care am avut plus aveam acum minus....si invers surprins . acum port ochelarii de mai bine de 10 ani si dioptriile nu sau mai shcimbat. eu am in plus o denivelare de cornee?(sau nu stiu cum ii zice pe ro)si daca ochelarii nu stau bine pe nas...nu vad nimic cu ei.poate ca nu ti-au masurat bine distanta dintre pupile...sau ochelari nu sunt facuti calumea.

sus

Denunta
Cora

09.06.2003 5:12     citat 

----------
cornelia a scris:
.... oricum asa de curiozitate cat te-a costat consultul ca si eu vreau sa ma duc la oftalmolog.
----------

Cornelia, eu cind am fost aici la oftalmolog, m-am interesat cit costa de fapt un consult, intre 150-200$. Ochelarii insa, destul de scumpi, zic eu, si desi i-am cerut tipei de acolo sa-mi faca ramele cele mai ieftine, tot au costat rame+lentile vreo 250$ + 36$ clips-urile de soare (pe care la citeva luni le-am pierdut...acum am unele faine de la Walmart, cu 12$ foarte fericit ). E drept ca din astea mi-a platit si asigurarea medicala, dar vreo 100$ am scos si eu din buzunar, cel putin. trist
Mie mi s-a parut insa ca la Shopko (daca-l ai), ochelarii sint mai ieftini (eu i-am facut chiar la cabinetul medicului). exclamatie

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 1 luna
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani, 10 luni

10.06.2003 1:47     citat 

...peste cu ochelari n-o fi existand, dar asta care scrie aici are...
sa raspund si eu la mesaj...
eu mi-am facut primii ochelari acum vreo 5 ani si a fost haios de tot, nu stiu daca cele din strainatate stiti, sau cele din provincie... dar exista in Bucuresti niste tramvaie vechi aduse de prin Germania de Est, care chiar la intrare au un fel de rampa si-apoi e o treapta, care e de fapt podeaua vagonului. Ei bine, cand mi-am facut ochelarii am urcat intr-un astfel de tramvai, dupa ce mersesem pe gheata cu ei la ochi...!!! Cred ca am fost putin nebuna sa fac asta...
Oricum, ajunsa in tramvai evident ca n-am vazut treapta aia si tot loveam cu piciorul in ea, la un moment dat chiar intreb pe cineva daca e un bagaj acolo, la care mi se raspunde ca nu, e o treapta... foarte fericit
va inchipuiti ce-o fi crezut bietul om: ia uita si la asta??!! ...mai are si ochelari la ochi, chioara!! prostit prostit
asa ca, ameteala si imaginea aburita poate dura mai mult, nu numai 24 de ore, mai ales ca acum porti prima oara ochelari. Ceea ce cred eu ca e important e sa-i porti, daca ii pui si-i dai jos ochii n-au timp sa se obisnuiasca, si-i tot aburesti... trag cu ochiul
...sper sa te ajute putin experienta mea... mai ales ca stiu cum e sa fii de rasul curcilor... foarte fericit socat rad rad rad rad

fish

sus

Denunta
daniluca

11.06.2003 12:09     citat 

Fish, mercic mult pentru incurajari....am fost la doftorita mea care tare s-a distrat de mine....
Mi-a spus asa, ca 10% numai dintre pacienti au dioptrii diferite la ochi si la care si dureaza adaptarea ceva mai mult...se pare ca uneori dureaza si o luna, doua....
Mi-a recomandat sa-i port la inceput cand nu ma misc, la TV, cand citesc etc. E mai usor ...chestie de prisme, Codrule, cica difera tipul de prisma la cele doua lentile si de aceea numai cand te uiti drept imaginea e la fel...cand te uiti in laturi vezi altceva... surprins
Pai oricum, mi-au schimbat putin prescriptia, mi-au dat ceva mai putin ca sa se obinuiasca ochii cu ochelarii si peste 6 luni intentioneaza sa-mi dea inapoi prescriptia care o am acum....pricepurati ceva? rad
Daca nu n-ati pierdut nimic... scot limba

sus

Denunta
vyronis

03.08.2021 1:20     citat 

Tale252XIIICHAPThomBritVaugJohaEdouXVIIFablSnakMode
DeadBaryBabbSignTescLisaMarkZoneLaceHarlAttiMichXVII
FiskJeweMatiPoulKareCubeTellMistSincMyraSkinAutrPrad
CleaSideMotoJuliJuleJameMichSlimBarbTrasSandVoguFran
EricGatsGeorlegeHerbMarkGustMacbJohnChriFELIGoblManf
SallRogeWennPushKandDownJackPeteElegAlfrJohnSwarXVII
FantDaphSeikSelaArtsZoneViraDiddNASAGrudFranFallRobe