· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > obiceiurile botezului
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor obiceiurile botezului     
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 3 luni
Imara Romina Luona: 16 ani, 8 luni
Amylyn: 22 ani, 5 luni

10.06.2003 10:26   obiceiurile botezului  citat 

mai femeilor ia zicetimi si mie cum e obiceiul cu nashii la botez.............ce ''obligatii'' au fata de copil............de ce trebuie nashi...........ce cadouri si de ce valoare .......conteaza daca e fata sau baiat la traditie?hai zicetimi si mie ca tare sint curioasa.

va multumesc

sus

Denunta
Cora

10.06.2003 11:41     citat 

Denise cred ca tie iti trebuiesc raspunsuri de la cei care si-au botezat copiii la catolici. La ortodoxi sigur e oleaca mai diferit.

Dar sa-ti spun din experienta ea de nasa (de acum vreo 15-16 ani foarte fericit ) si ce mai stiu de la Alex de la botez. Deobicei nasii, la ortodoxi (depinde si de ce cere popa), trebuie sa fie sot si sotie, cununati religios, sau un parinte si copilul lui, botezati si ei. Dar am spus, depinde de cerintele bisericii, eu cind am botezat, 2 baieti, unul la tara, altul in Rm. Vilcea, am facut-o singura, fara alt insotitor.
Nasa face luminarea pt. copil, cu funda albastra pt. baiat, roz sau rosie pt. fata, sau alba pt. fata sau baiat. Pt. a pinza alba, necusuta, nefinisata sau brodata (nu prosop, paturica sau alta minunatie), asemanatoare cu cea in care Hristos a o beteala/fasa de legat copilul (cum ii spune fetelor ca am uitat), care nu trebuie sa fie nici prea scurta "se marita/insoara repede", dar nici prea lunga "se marita/insoara tirziu". Deobicei in RO nasii cumpara aceasta panglica de 2m si atit. In biserica nasa pune in piept la cei care asista, cruciulite legate cu fundite de aceeasi culoare ca funda de la luminare. Serveste uneori ea sau mama copilului bomboane dulci sau prajituri (dupa botez).
Nasii trebuie sa-i cumpere copilului un trusou complet de imbracat, iar restul: carucior, leagan sau alte trasnai ramine la intelegerea cu parintii.
Pt. popa, nasii trebuie sa aiba cumparat un prosop nou si un sapun, cu care acesta se spala si sterge popa inainte de a acasa, la petrecerea de botez fac un dar in bani copilului, sau in obiecte.
a monezi de argint in apa, cu griu, ou pus in apa si alte minuni. Poate mai vin si altii cu idei. foarte fericit

Deci e cam "incurcata" cu botezul asta. Daca am mai "scapat" ceva, astept completari...neuronul meu atit a atitea detalii! totusi, cineva care a un costumas alb de botez....a a ex poate fi cadou in bani sau obiect)...noi la rindul nostru am luat cadou nashilor...fiecare aici face ce vrea....si ia ce-i trece prin cap(sau intrebi nasha ce are nevoie)...la biserica preotul a botez..nasha a i-a mir care poate fi ceva alb..adica o pinza frumoasa alba sau un prosop alb mare...s-a-i zice ceva de genul ti l-am luat pagin si ti-l inapoiez botezat....apoi fiecare merge cu invitatii acasa sau restaurant ca sa sarbatoresti botezul...a mir se usuca pe oglinda(sau prosopul)....dar se poate intreba preotul...
la catolici intrebi preotul cum se face...aici la catolici...mama si cu tata tin copilul gatit in hainute albe...popa citeste ceva..ma rog tine slujba...apoi ii toarna cu o canita apa in cap de 3 ori...nasha trebuie sa ii ia finului un crucifix pe care trebuie sa-l poartela git...si nu mai stiu.,..dar preotul va sti ce sa-ti spuna...

sus

Denunta
buburuza

Copii
MARK MULLER

11.06.2003 9:05     citat 

......cred ca nu exista un stas al ceremoniei botezului, noi suntem catolici si am botezat si copilul in aceasta religie, ce sa va spun? zambet zambet
in primul rind nasi nostri de cununie sunt si nasi de botez ai copilulul, nasi sunt cumnata mea si prietenul cel mai bun al sotului meu, deci nu sunt un cuplu, la ortodoxi stiu ca nasi trebuie sa fie cununati la biserica, ..in rest nasul a botez, foarte fericit foarte fericit foarte fericit una singura, a botez si a botezat l-am botezat eu , mama, dupa care l-am predat tatalui.

inainte de slujba noi parintii impreuna cu nasi am scris o scrisoare pentru copil , pe care o sa io dam la prima reuniune.
la sfirsitul slujbei am primit certificatul de botez al copilului,
slujba s-a romana.
botezul a 1 ora cu tot tacimul. jenat jenat

c-am asa s-a
Sofie

11.06.2003 9:17     citat 

zambet

Ultima modificare efectuata de catre Sofie la 14.07.2003 2:17, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 22 ani, 4 luni
Thomas-Nikolas: 19 ani, 5 luni

11.06.2003 9:27     citat 

Sa va spun cum a se uita la mine facandu-mi semn ca e copilul acolo. eu eram ocupata sa schimb filmul la aparatul foto.a nu putea sa vorbeasca). Dupa ce am vazut ca toata lumea se uita la mine, la un moment cineva din biserica mi-a l-am luat rad rad
Sincer, eu nu am mai vazut faza asta la nici un botez.Pentru mine era normal sa -l ia nasa si sa mi-l dea ea!!!
Obiceiuri si obiceiuri....

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 19 ani, 3 luni

11.06.2003 10:39     citat 

cine ma poate lamuri si pe mine? Trebuie sa-mi botez baiatul si am inteles ca nu intotdeauna poate intra mama in biserica (intelegeti ce vreau sa spun, pana nu trec anumite lucruri). Asa e peste tot la ortodocsi sau e o chestie din zona asta?

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 22 ani, 4 luni
Thomas-Nikolas: 19 ani, 5 luni

11.06.2003 11:36     citat 

Eu am intrat bebi in biserica (la primul baiat) ca doar nu pierdeam asa un eveniment dintr-o prostie scot limba
Faci cum vrei.Pana la urma e ceva normal si dat de la D-zeui si asta....

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

11.06.2003 1:26     citat 

Stiu ca am mai scris despre asta undeva dar m-a ce s-a tampoane.......si patau podelele si covorele bisericii. Asa ca s-a asta are explicatia ca tineai batista in mana ca sa stergi eventualele "scapari".
Eu stiu ca mama poate sa mearga la biserica cu o saptamana inainte sa-i citeasca peotul ceva si apoi e ok sa participe la slujba botezului.

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 19 ani, 3 luni

11.06.2003 1:33     citat 

Draga Ina, eu am mai vazut si subiectul cu botezul postat de tine pe forum dar nu ma lamurisem, plus pe aici, pe cine am intrebat m-a dispera ideea sa stau pe afara bisericii cand imi boteaza baiatul si de aceea am pus si eu aceasta intrebare. Poate ca nu e chiar asa de mare pacatul...Oricum nu mai am o saptamana pana la botez si deja sunt furioasa pe datina asta. Apropo, la fasa aceea mare in care se pune copilul dupa ce-l scalda in cristelnita, pe aici i se spune "crisma". Curios nume, nu?

sus

Denunta
Cora

11.06.2003 7:31     citat 

Bebi, in credinta ortodoxa mama nu se primeste in biserica decit dupa 40 de zile de la nasterea copilului. Iar cind merge si ea in biserica, de cele mai multe ori la botez, la intrare trebuie sa-i faca popa o "dezlegare" de pacate. Aceasta "dezlegare" insa este continuarea celei care se face acasa, la 9 zile dupa nasterea copilului. Se spune ca lauza numai dupa aceasta dezlegare de la 9 zile are voie sa iasa afara din casa.

Sincer nu ma dau in vint dupa aceste obiceiuri, dar le-am tinut, "dezlegarea" la 9 zile acasa si apoi la 41 de zile cind am mers sa botezam copilul. Incercau babele sa nu ma lase deloc sa intru in biserica, dar nu mi-a am pregatit cu sora-mea (nasa) pe acolo, iar apoi m-am intors frumusel la usa sa ma "dezlege" taica popa (care a parinti .......adica ce cer parintii????? de fapt???????? e vorba de traditii ,batiste griu ,apa etc ce citesc pe aici sau e vorba si de daruri ,bani hainute etc?ce anume mai exact???????

ca de fapt pt. mine tot nui valabil..........tyron are deja 2 ani deci cred ca prosopu ala de botez sau stiu eu ce nu incape si nu mai trebuie bagat in nu stiu ce patura ,apoi aici din cite am itneles ii pune doar ceva apa in cap cu mina si ii face o cruce pe frunte si in total dureaza o juma de ora ........pheuw cu cit ca as fii vrut sa dureze mai putin rad ........da dascalu cica: pai ce vrei doamna doar sa intrii si sai dam cu apa in cap si sa iesiti? surprins ..................... rad ......pai cam asa ceva prostit rad ......................nasa o am pe verisoaramea care e romanca si sa cam surprins sau cam speriata cind iam zis daca vrea sa fie nasa..............apoi ma intrebat ce obligatii are ea etc .......pai da cam nimic ca imbracaminte iam cumparat deja ......liminare se da de la biserica si ea doar sal tina de mina si mai are ceva cuvinte de spus..............tot ea imi zice : si cum sa vin cu plocon???? la care eu raspund: da cei ala?????? rad rad ........doamne fere cu nimic ...........da poate sai dea vreun cadou nu prea exagerat la copil ca asa se da aici altceva habr nam cum si ce se procedeaza mai exact ...........vad eu cind sintem acolo..........dar din cite am inteles nui mare scofala.

ehe important e distractia trag cu ochiul trag cu ochiul

am auzit de la sora mea ca in craiova cica e altfel .......o fii?????? ............ca daruri la copil la parinti etc daca e fetita cica trebuie sai cumpere coroana si rochie de aia de botez ,bani etc..........nu stiu da ea cica trebuie sa ai bacsis calumea................stiu ca sint femei pe aici din craiova ...........vreti sa ma lamuriti un pic daca e adevarat?si cum sau ce se face?

va multumesc

sus

Denunta
SMOKY

12.06.2003 2:11     citat 

...eu am fost la botez si mi-a fimea a lapte si s-a mi-a fimea a lapte si s-a foame, foarte fericit , l-o ametit taica popa cu o lingurita de vin si acasa cum am ajuns... "turcii la gura lui". rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: