· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Crema de soare pt bebelusi???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Crema de soare pt bebelusi???     
Alexmom

Copii
Alex: 14 ani, 5 luni

28.05.2006 8:51     citat 

Nu este recomandata utilizarea de creme cu factor de protectie solara la bebelusii sub 6 luni. Bebele nu trebuie expus in mod direct la soare (in special intre orele 10-16). Pe timp insorit trebuie sa poarte tot timpul pe cap palariute cu boruri largi si hainute care sa-l protejeze adecvat de actiunea directa a razelor de soare, sau se poate utiliza o umbrela de soare.

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 15 ani, 2 luni

29.05.2006 11:01     citat 

NiveaKids, protectie solara 25-30

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 13 ani, 8 luni
Thomas Victor: 11 ani, 1 luna

29.05.2006 12:34     citat 

Azi am dat pe la drogherie si am mai vazut:ROC cu factor de protectie 50 si 40

sus

Denunta
bitza

Copii
vlad

30.05.2006 9:29     citat 

Noi folosim de la Vichy, factor de protectie 50. Este recomandat sa o folosesti si la plimbare nu neaparat pe plaja.

sus

Denunta
bitza

Copii
vlad

30.05.2006 9:30     citat 

Noi folosim de la Vichy (pentru copii), factor de protectie 50. Este recomandat sa o folosesti si la plimbare nu neaparat pe plaja.

sus

Denunta
wonderwomen

am nascut deja!

01.06.2006 9:20   crema plaja BB  citat 

Dr. ne-a recomandat o crema cu factor de protectie 100% (cica exista asa ceva si am si gasit) pentru ca Rares este foate alb si are o piele sensibila, se numeste Aven si costa 580 000 rol.

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 10 luni
Carmina Delia: 9 ani, 3 luni

02.06.2006 9:09     citat 

----------
Alexmom a scris:
Nu este recomandata utilizarea de creme cu factor de protectie solara la bebelusii sub 6 luni. Bebele nu trebuie expus in mod direct la soare (in special intre orele 10-16). Pe timp insorit trebuie sa poarte tot timpul pe cap palariute cu boruri largi si hainute care sa-l protejeze adecvat de actiunea directa a razelor de soare, sau se poate utiliza o umbrela de soare.
----------

noua ne-a zis dr ca trebuie crema indifierent daca sta in soare sau nu, pentru ca razele se reflecta si din vitrine, trotuar, peste tot locul...copilul meu, desi nu sta in soare direct (nu-i place chiar deloc), are manutele si fata mai colorata decat restul corpului - se vede bine diferenta cand e dezbracat....deci se bronzeaza si daca nu sta in soare...de aceea e necesara utilizarea cremei la orice iesire.....asa ne-a zis dr.
Si noi am luat Nivea kids

sus

Denunta
Alexmom

Copii
Alex: 14 ani, 5 luni

06.06.2006 6:29     citat 

----------
cory_a a scris:
----------
Alexmom a scris:
----------

noua ne-a zis dr ca trebuie crema indifierent daca sta in soare sau nu, pentru ca razele se reflecta si din vitrine, trotuar, peste tot locul...copilul meu, desi nu sta in soare direct (nu-i place chiar deloc), are manutele si fata mai colorata decat restul corpului - se vede bine diferenta cand e dezbracat....deci se bronzeaza si daca nu sta in soare...de aceea e necesara utilizarea cremei la orice iesire.....asa ne-a zis dr.
Si noi am luat Nivea kids
----------

Pediatrul si alte cadre medicale de aici mi-au spus sa evit cremele solare sub 6 luni, eu nu am folosit nici un fel de crema pe el pana acum, oricum fiecare face cum crede. Am gasit cateva informatii interesante aici: http://parenting.ivillage.com/baby/bsaf...6f,00.html

sus

Denunta
manu31

24.06.2006 9:55     citat 

Am si eu o intrebare. Daca iesim dupa ora 18 in parc, si nu ne expunem la soare decat fugitiv, mai este nevoie de creme? Stiu ca seara soarele nu mai are putere.
Eu i-am luat de la Vichy, cu ecran total (sun block), are factor 60, dar parca mi se pare exagerat s-o dau seara cu ea.

sus

Denunta
andrellina

28.10.2012 12:37     citat 

eu stiam ca factorul de protectie maxim este 50, si voi scrieti de 60 sau chiar 100! noi am folosit 50, de la mai multe firme, insa de fiecare data a fost ok, adica nu s-a bronzat..cineva mi-a spus ca in general la creme, cu cat sunt mai scumpe cu atat sunt mai bune. foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: