· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Contractii la 24 de saptamani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Contractii la 24 de saptamani     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 12 ani, 9 luni

06.05.2009 1:50   Contractii la 24 de saptamani  citat 

Buna, sunt insarcinata in 24 de saptamani si de 2 zile am contractii nedureroase. Tin sa precizez ca nu sunt contractii Braxton Hicks pentru ca am fost la medic. Mi-a prescris No-Spa si supozitoare cu Scobutil.Si bineinteles repaus la pat. A mai fost cineva in situatia asta? Ati putut duce sarcina pana la sfarsit? Mie mi-e o frica de mor pentru ca dr. mi-a spus ca daca se deschide colul s-ar putea sa nasc prematur.

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 14 ani, 4 luni

06.05.2009 2:51     citat 

am avut contractii si dureroase si nedureroase inca de pe la 10 saptamani de sarcina si colul foarte scurt de la inceput. am stat NUMAI in pat de la 18-20 sapt si am ajuns cu sarcina pana la 37s + 4z. luam No-Spa, Utrogestan (la inceput, cateva saptamani, dar doar la indicatia medicului), am facut perfuzii cu Ginypral pe la 26 sapt. cand am fost internata in spital si in rest repaus total la pat si repaus sexual.
sanatate !

sus

Denunta
pinksea

Copii

06.05.2009 3:18     citat 

Eu mai mult simt o presiune in zona pelviana si rectala.Parca ma apasa ceva foarte tare si ar vrea sa iasa. Dar asta se intampla numai cand stau in picioare.Vi s-a intamplat asa ceva?

sus

Denunta
ella_rari

Copii

06.05.2009 3:51     citat 

genul asta de dureri n-am avut in sarcina, poate si pt. ca mi-am petrecut jumatate din ea numai in pat. le-am avut insa cand am nascut. medicul tau ce zice? parca dr. Anca e, nu? parca am vazut pe aici pe undeva. cel mai bine ar fi sa-i descrii genul asta de dureri lui, vezi ce zice!
sanatate multa!

sus

Denunta
pinksea

Copii

06.05.2009 4:23     citat 

Mi-a spus sa iau No Spa si Scobutil si sa stau la pat, pentru ca exista riscul sa nasc prematur. Daca as fi avut macar 7 luni nu mi-ar fi fost frica pentru ca si eu si fratele meu ne-am nascut tot la 7 luni acum 30 de ani si am supravietuit slava Domnului, dar asa, la 24 de saptamani nu prea vad cum ar putea supravietui bebitza mea.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

06.05.2009 6:45     citat 

atunci fa ce ti-a zis, dar mai ales stai cuminte in pat!
sanatate tie si la bebitza!

sus

Denunta
Noele

22.05.2009 10:55   si eu sutn in aceeasi situatie  citat 

Am 26 sapt si se pare ca mi s-a scurtat colul de la 3,5 la 2,8 si trebuie sa stau la pat, sa iau no spa si niste supozitoare antispastice. Am inteles ca lungimea colului se poate mari la loc, nu e ireversebil pentru ca e foarte devreme pentru o nastere trist. Statul asta la pat ma scoate din minti, am dureri de cap, ma plictisesc ingrozitor, dar asta e, trebuie. Oare la o plimbare usoara pot sa ies?

sus

Denunta
pinksea

Copii

23.05.2009 9:15     citat 

Si eu sunt in 26 de saptamani si la fel ca si la tine colul este scurtat. De fapt a mai fost scurtat de 2 ori pana acum. Eu stau in concediu medical de trei saptamani. In primele 3-4 zile am stat numai in pat de credeam ca am sa innebunesc. Ma dureau toate oasele, ba mai faceam si atacuri de panica atunci cand ma gandeam ca va trebui sa stau 3 luni si jumatate numai in pat. Dar dupa aceste zile de repaus lat am fost la control si colul, surpriza, se lungise. Apoi, pt. ca bineinteles ca nu aveam stare, am fost plecata din Bucuresti, si am mers cam mult pe jos si am avut iar contractii. Am mers la medic si iar se scurtase colul. Acum stau mai mult prin pat ca o balena esuata. Dar am credinta ca se va lungi din nou colul. In ceea ce privesc plimbarile am inteles ca poti face plimbari dar foarte scurte, si numai daca nu mai ai contractii. Eu una simt cand intrec masura cu mersul si ma asez imediat pe scaun sau in pat. Acum depinde de fiecare organism in parte, ce sa spun. Eu cred ca daca stai cateva zile numai in pat(doar mers la WC sau sa mananci), poti iesi un pic la plimbare, dar insotita de cineva si prin preajma casei. Iar daca iesi du-te si stai intr-un parc pe banca sau pe scaun. Nu merge mult pe jos sau nu sta mult in picioare. Sper sa ne ajute D-zeu sa trecem cu bine peste asta. Oricum, mai avem putin, o sa ne tinem puiutii in brate si o sa uitam de statul in pat si de altre neplaceri. Multa sanatate.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

23.05.2009 9:50     citat 

fetelor, un col scurtat nu se mai lungeste la loc! diferentele de lungime reies din diferentele de masuratoare la echo, in sensul ca depinde de medicul care face echo (preferabil sa fie acelasi de fiecare data ) si de gradul de umplere al vezicii.
colul meu a fost de 3 inca de la inceput, ceea ce insemna foarte scurt si n-am avut voie sa ies deloc. mergeam doar la dr si atunci intinsa in masina. acasa nu faceam nimic, mancam la pat si ma ridicam doar sa merg la toaleta si la dusuri foarte rapide.
stati cuminti si nu va jucati. un copil nascut prematur presupune o multime de probleme. aveti rabdare si bucurati-va de momentele astea de odihna fortata. dupa ce veti naste va vor prinde bine si nu va mai intalniti voi cu odihna!
sanatate!

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 12 ani, 10 luni

24.05.2009 2:30     citat 

Fetelor ,lasati plimbarile si prostiile ,eu am pierdut doua sarcini ,nu-i de joaca ,ba chiar a doua oara am nascut o fetita prematura la 27s si cu o greutate de 800 g ,a trait 3 sapt ,dar in chinuri groaznice !!!!!!!!!!!!!!!!!

Acum am 31s ,un col de 3,2 ,acum o luna avea 4 ,stau aproape numai inpat si ma rog sa ajung macar la 34-35 sapt !!! la 30 s bebe avea 1400 g ,sper sa reusesc sa il fac macar ,macar la 2kg !!!!!!!!!!!!!

Respectati ce va spune dr ,pt ca nu e de joaca !!!!!!!!!

sus

Denunta
Noele

28.05.2009 10:08     citat 

Am intrebat doctorul si raspunsul e pozitiv: colul se poate lungi la loc atata vreme cat este inchis si chiar se poate inchide daca s-a deschis ceea ce la mine nu e cazul si sa speram ca nici nu va fi. Si eu zac in pat in continuare, de fapt pe canapea, pe partea stanga pe acre de altfel s-a imprimat iremediabil modelul materialului :) sa speram ca iese la spalat. M-am imprietenit cu hbo, cu netul eram deja, azi o sa ies din casa, n-am iesit de 3 zile si vreau sa ma duc la supermarket o fuguta, sper sa fie bine.
Va urez numai bine fetelor, sa stea beibicii la caldurica pana la termen!

sus

Denunta
ella_rari

Copii

28.05.2009 10:19     citat 

decat sa te bazezi pe faptul va un col se poate lungi si sa pui in pericol sarcina, mai bine stai cuminte si bucura-te de tot ce poti face acum din aceasta pozitie si gandeste-te ca dupe ce vine bebe nu mai pupi nimic din toate astea.
mersul la supermarket dauneaza grav sanatatii unei gravide cu probleme! trist

sus

Denunta
Noele

28.05.2009 10:23     citat 

De 6 zile nu am facut deloc efort, o sa merg la supermarket ca in parc, o sa stau jos si evident nu car nimic. Cat despre lungirea colului, am speranta ca atat timp cat sunt cuminte el se poate reface, imi da inca un impuls sa fiu foarte cuminte :)

sus

Denunta
pinksea

Copii

29.05.2009 6:32     citat 

Azi am fost la ecografie si colul iar mi s-a lungit. Ce bine! Sper ca si la tine e la fel. O sa ies si eu un pic dar o sa am grija sa nu fac efort. Ai grija la supermarket sa nu stai mult in picioare pentru ca este cam periculos. Mai bine mergi cu sotul iar tu asaza-te pe bancile din fata caselor si asteapta. Eu asa fac.Mai intru si inauntru, ma uit 5-10 min si dupa aia fug iar pe banca. Se uita casierele la mine ca la nebuni, dar nu am ce face. Ai grija de tine si de bebe!

sus

Denunta
Noele

05.06.2009 1:28   Ma bucur mult  citat 

Bravo, ma bucur mult pentru tine. Eu am ecografia pe 10 iunie, adica peste cateva zile si abia astept. Sa ma tii la curent, da? :)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: