· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Contractii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Contractii     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
capi

Copii
Alesia: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

17.03.2007 8:57   Contractii  citat 

Incepand de ieri am inceput sa simt o senzatie ciudata in abdomen, parca se strage. Nu ma doare dar e foarte neplacut si mi s-a intamplat asta de cateva ori. Or fi contractii? Este periculos pentru bebelus? Ma gandesc ca e cam devreme pentru contractii, maine implinesc 20 de saptamani. Voi ati avut asa ceva? Cat de des? confuz confuz confuz confuz

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 14 ani, 10 luni
Patric: 12 ani, 7 luni

17.03.2007 9:55     citat 

Capi si mie mi seintareste burtica................nu doare.........dar e tare........se strange................eu sincer n-am stiut ca sunt contractii

sus

Denunta
capi

Copii
am nascut deja!

17.03.2007 10:58     citat 

Bubulina, de cand ai inceput sa ai tu contractii?

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

17.03.2007 11:12     citat 

hei, nu va speriati, sunt Braxton-Hicks, practic uterul se tonifica, sunt absolut normale pe parcursul sarcinii,ok? sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii

17.03.2007 11:51     citat 

capi sincer nu stiu exact cand am simtit prima oara..............nu prea i-am dat importanta ptr ca nu doare...............e doar o senzatie ciudata

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 14 ani, 10 luni
Tobias Henri: 12 ani, 2 luni

17.03.2007 12:08     citat 

sunteti sigure ca alea sunt contractii!??? ca si eu fiind la prima sarcina ma tot gandeam cum or fi contractiile si cum le simtim...mi-e frica uneori ca poate le simt si nici nu stiu.
legat de intaritul burtii si mie mi se intampla dar nu peste tot, ci doar asa un nod in burtica care eu cred ca e bebe care se strange ca daca mangai locul se relaxeaza imediat...
acum m-ati bagat in ceata nu mai stiu... surprins

sus

Denunta
bubulina77

Copii

17.03.2007 12:11     citat 

----------
andra26 a scris:
sunteti sigure ca alea sunt contractii!??? ca si eu fiind la prima sarcina ma tot gandeam cum or fi contractiile si cum le simtim...mi-e frica uneori ca poate le simt si nici nu stiu.
legat de intaritul burtii si mie mi se intampla dar nu peste tot, ci doar asa un nod in burtica care eu cred ca e bebe care se strange ca daca mangai locul se relaxeaza imediat...
acum m-ati bagat in ceata nu mai stiu... surprins
----------

Sincer nici eu nu stiu cum e o contractie.............se intareste si parca s-ar strange burta............dar nu sunt sigura ca sunt contractii.......poate e doar bebe cum se misca............ zambet

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 15 ani, 1 luna
Ioana Luiza: 12 ani, 2 luni

17.03.2007 12:22     citat 

Cum a zis si Roxana tot ce descrieti voi sunt contractii Braxton-Hicks ,si nu sunt periculoase , uterul se pregateste pentru adevaratele contractii . Eu am avut prima contractie la 3 luni si intr-adevar daca mangai se imoaie burtica , asa procedam si eu . In perioada 5-8 luni aveam si 15 pe zi . Mi-a zis dr ca atata timp cat nu sunt dureroase si la perioade regulate de timp nu-i bai . Osa va ia si din somn . Nu va speriati !!!
Nici eu nu stiu cum sunt contractiile de nastere , dar cred ca-ti dai seama pe moment ..... Nu cred ca a nascut vreuna fara sa simta ceva , sa-si dea seama . zambet zambet zambet zambet zambet zambet zambet zambet

sus

Denunta
bubulina77

Copii

17.03.2007 12:23     citat 

Mersi Vipera inseamna ca pot sa ma linistesc .........este ceva normal.............pupici sarut

sus

Denunta
VIPERA

Copii

17.03.2007 12:34     citat 

sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Important e sa fiti pe faza si sa intrebat tot ce ne framanta , sa nu cumva sa ne speriem inutil.... scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
simosin

Copii
alexia-ioana: 16 ani, 5 luni
Maria-Cristiana: 14 ani, 9 luni

17.03.2007 1:17     citat 

si eu astazi in oras ,impingeam carutul si la un moment dat am simtit contractiile astea....e tare neplacut ,aproape ca nu mai puteam merge, dar nu de durere...nu ma durea nimic.
au inceput cam de acum vreo saptamana ...dar astazi a fost mai rau....
si la prima sarcina am avut astfel de contractii....nici eu nu stiu cum sunt contractiile din timpul travaliului si nici nu voi afla.... jenat
sarut sarut sarut

sus

Denunta
capi

Copii
am nascut deja!

17.03.2007 4:05     citat 

Ieri am avut mai multe astfel de senzatii (sa le spunem), nu mi-a dat prin cap sa le numar. Oricum, au fost dese. Am fost prin oras sa-i caut un cadou special sotului meu pentru ca va fi ziua lui si am cam umblat prin magazine. Ma gandesc ca poate si din cauza asta. Astazi nu am mai asteptat apara, am luat de dimineata un no spa si un supozitor scopantil si nu am mai avut nimic. Am fost chiar in parc si ne-am plimbat si a fost ok. Oricum, sunt foarte atenta, ma hidratez beau cam 3 l de apa pe zi, si voi numara "contractiile" sau ce sunt acestea, cand vor mai aparea.

sus

Denunta
VIPERA

Copii

17.03.2007 4:49     citat 

Sa-ti traiasca soata Capi si sa faceti la termen un bb sanatos ca sa mai aveti motiv de plimbari in parc . sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
cis

17.03.2007 5:23     citat 

Buna fetelor,
eu am 33 saptamani si eu simt ca se intareste burta dar ca si voi am zis ca e bebe . Am auzit si de aceste contractii pregatitoare ,dar ma gandeam ca dor,oricum cand incepe travaliul am inceles ca trebuie sa fie regulate si dese.
Nastere usoara tuturor! trag cu ochiul

sus

Denunta
capi

Copii
am nascut deja!

18.03.2007 8:46     citat 

----------
VIPERA a scris:
Sa-ti traiasca soata Capi si sa faceti la termen un bb sanatos ca sa mai aveti motiv de plimbari in parc . sarut sarut sarut sarut sarut
----------

Multumesc mult Vipera, si tie iti doresc sa-ti traiasca si sa te ajute, ca tu esti aproape, aproape de clipa cand vei face cunostinta cu "mutritza" din burtica. Noi cand vom naste voi deja veti "alerga" prin parc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: