· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > adormitul la san
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor adormitul la san     
Romelia

08.06.2006 2:21     citat 

onnutz vino la bebelusi de toamna 2005

sus

Denunta
ochisor

08.06.2006 8:03     citat 

Si larisa mea adoarme tot cu tzatzatica in gura,mi se pare chiar foarte usor,pt. ca ma intind si eu langa ea si ma uit la tv pana adoarme.In schimb tati o adoarme in brate .Daca vreau sa o adorm si eu in brate nu pot,pt. ca vrea la tzatzi.Au fost situatii(de ex. cand a facut vaccinul antipolio),cand nu puteam sa-i dau tzatzi si nu am putut sa o adorm.
Eu cred ca nu trebuie sa iti faci probleme,daca o sa angajezi o bona sigur se va obisnui sa adoarma si altfel,daca nu-i tzatzi langa ea.

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 17 ani, 9 luni

08.06.2006 9:02     citat 

copilul meu obisnuia sa adoarma la san, dar de la 7 luni imi adoarme la biberon ... dezavantajul este aparitia carilor si renuntarea la biberon ...

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 16 ani, 7 luni
Mihnea: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

08.06.2006 1:58     citat 

multumesc pentru invitatie, Romelia sarut Intru des si citesc ce scriu fetele acolo, doar ca al meu motan e dificil rau si nu pot fi sigura ca pot tine pasul cu voi, asa ca am zis sa nu incurc... Stefan e ca o "prelungire" a mea, nu prea ma lasa sa fac nimic si la calculator nu suporta sa stam... Mai nou, nici in patutzul lui nu-l pot lasa mai mult de cateva minute, ca a prins smecheria cu agatatul de margine si nu rezista mult, cade si se apuca de plans... Zilele astea mi-a scos peri albi... prostit Cat despre bona, nu stiu ce succes va avea sa-l adoarma, ca atat de incapatanat e.. chiar nu ma vad bine pe la 2 ani, cand am auzit ca sunt chiar dificili.... trist

Referitor la subiect, nu ma deranjeaza ca adoarme la san, ne simtim bine amandoi, dar ma gandesc in perspectiva...

Sanatate multa si bebei voiosi!

sus

Denunta
sele

Copii
Ilinca: 16 ani, 8 luni

08.06.2006 4:28     citat 

----------
citat:

Si larisa mea adoarme tot cu tzatzatica in gura,mi se pare chiar foarte usor,pt. ca ma intind si eu langa ea si ma uit la tv pana adoarme.In schimb tati o adoarme in brate .Daca vreau sa o adorm si eu in brate nu pot,pt. ca vrea la tzatzi.Au fost situatii(de ex. cand a facut vaccinul antipolio),cand nu puteam sa-i dau tzatzi si nu am putut sa o adorm.
Eu cred ca nu trebuie sa iti faci probleme,daca o sa angajezi o bona sigur se va obisnui sa adoarma si altfel,daca nu-i tzatzi langa ea.

ochisor m-ai mai incurajat putin.
mersi

----------

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 16 ani, 7 luni
Mihnea: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

08.06.2006 9:49     citat 

Fetelor, si bebeii vostri sunt disperati dupa tzatzica? Al meu cand ma prinde, nu ma iarta! sarut Si nu de foame, pur si simplu ii place sa suga, sa se joace, ii radiaza fata de fericire! Mai nou, cand stau intinsa, vine de-a busilea si ma cauta cu guritza prin bluza... parca ar fi un peste, sta pregatit...poate-poate ma indur sa-i dau.. sarut

sus

Denunta
cruela

08.06.2006 10:05     citat 

Aceiasi problema o aveam si eu cu Tavi. Alaptatul pentru mine a fost cea mai mare placere . Daca nu ma chinuia si noaptea si la fiecare atipit probabil si acum il alaptam. L-am intarcat la 1an si 6 luni. Acum adoarme frumos cu capul intr-o parte pe perna si mai cere apa din cind in cind pe care o bea din cana ( nu stie sa bea din biberon).
De la o vreme i-a casunat din nou pe tite ,si se joaca cu ele
se alinta , trage de ele , sta cu obrazul pe ele si zice 'ti-ti', le pupa eu ma distrez de mor rad

sus

Denunta
piticutz07

Copii
Albert Alexandru: 15 ani, 11 luni

10.10.2006 9:58   adormitul la san  citat 

Si eu am aceeasi problema cu baietelul meu de 4 luni adoarme doar cu tzatzaca in gura . De cateva zile incerc sa-l dezobisnuiesc dar nu prea reusesc . In primul rand nu-l las sa doarma dupa ora 17 astfel incat seara sa pice de somn (am uitat sa mentionez ca si-a schimbat si ora de somn). Am citit undeva ca daca ii faci un program gen baie , masaj , masa de seara urmata de putina joaca si o poveste s-ar putea sa ai rezultate ceea ce nu e valabil in cazul nostru plang sau sunt foarte trist .Albert al meu adoarme in timpul suptului de seara , il trezesc dupa care are un chef de joaca de ne prinde 12 noaptea si el sa adoarma pace prostit
Ba chiar in ultimele 2 seri s-a pus pe plans (nostalgia sanului)si adoarme doar in brate.
Acceptam orice ajutor si sugestie .
Multumim , mami si bebe Albert.

sus

Denunta
babyboy

Copii
Ilinca: 16 ani, 5 luni

10.10.2006 10:44     citat 

piticut, de ce-l trezesti in timpul suptului de seara?
intreb si eu...
eu n-am trezit copilul niciodata, indiferent cit de potrivita sau nepotrivita era ora la care a adormit... daca a adormit inseamna ca ii era somn. cum sa-l trezesti?

la facut program copilului eu una NU ma pricep. nici n-am incercat sa-i impun ore de masa, ore de somn... am lasat-o sa faca cum a vrut ea, i-am dat sa manince cind i-a fost foame (alaptatul la cerere!), sa doarma cind i-a fost somn. m-am mulat eu dupa programul ei...

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

11.10.2006 12:04     citat 

si al meu sta/adoarme/etc cu tzatza in gura... m-a cam obosit si are 2 luni. eu il trezesc daca adoarme doar pt baita, cel tarziu la 21.30.

sus

Denunta
Romelia

11.10.2006 4:05     citat 

Al meu cand era asa mic dormea de la ora 7 seara,mi se pare tarziu sa-l trezesti la 9 jumate pentru baita fac e fiecare cum crede

sus

Denunta
adriana_i_

Copii
Maya: 16 ani, 2 luni

11.10.2006 4:15     citat 

Fetelor, de ce sa treziti puiutzul?? Daca bebe e sanatos, creste bine in greutate, e vioi etc, deci nu sunt probleme, lasati-l sa doarma cat pofteste! Si bucurati-va si voi de un somn bun, credeti-am ca e de nepretuit foarte fericit

Cand ii e foame se scoala el singuri si cere zambet Iar baitza poate fi sarita daca puiul doarme bine, nu e capat de tzara si nu merita sa fie trezit pentru ea. Parerea mea.

sus

Denunta
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

11.10.2006 9:41     citat 

nici noi nu facem baie zilnic din acelasi motiv. preferam un somnic bun. baiatul meu adoarme spre sfarsitul mesei.

acum are 7 luni si doarme de la 7-8 seara pana la 7-7.30 a doua zi. rareori se trezeste noaptea. doar cand i-au iesit dintisorii. a plans asa de tare si cu atata amaraciune ... cateva nopti atunci l-am luat cu noi in pat. dar in rest el prefera sa doarma singur in patut. seara il pun usor in pat, sting lumina, dau pupic si nu mai am treaba. daca nu e foarte obosit si nu a adormit la ultimul biberon, il asez in patul lui, mai stam de vorba, ne mangaiem pe burtica, pe frunte, pe spancene, ne pupacim, ii dau suzeta si adoarme. rareori avem circ la culcare. cred ca sunt o mamica norocoasa.

dar intotdeauna procedez asa cum vrea el si nu cum vreau eu. copilul meu isi petrece intreaga zi asa cum ii place, se joaca cu ce vrea, doarme cand vrea, mananca numai ce vrea el, ne plimbam atata cat ii face lui placere (uneori stam si 4-5 ore pe afara, am intotdeauna la mine apa fiarta in termos, biberoane sterile, lapte formula, cereale care se fac cu apa sau borcanase cu hrana si lingurita de plastic, 4 bucati pampers, servetele umede, servetele uscate, pungi de plastic pentru pampers murdar, o paturica, o pereche de sosete in caz ca se face mai frig, ce mai ... un rucsac intreg cu care umblu peste tot - alteori stam doar o jumatate de ora dupa care incepe sa se agite si nu mai vrea sa stea in carucior). si, cred eu, ca uneori copiii nostri ne pot spune cel mai bine cum isi doresc sa fie ingrijiti, mangaiati, schimbati si imbaiati. indiferent de o mie de sfaturi de la o mie de medici, soacre, matusi etc ...

si mentionez ca nu am un copil rasfatat. nu cere prea mult in brate. nu plange fara motiv. nu se scoala noaptea ... atata doar ca nu mananca asa bine ca alti copii si nici nu intra prea bine in graficele de crestere. dar atata timp cat e vioi, creste cat de cat in ritmul lui in greutate si se simte bine ... nu imi fac griji.

am citit ce s-a scris si parca mi s-a strans inima in piept. eu nu am putut sa-mi alaptez copilul. pur si simplu nu a vrut sa suga. l-am nascut prin cezariana (altfel nu s-ar fi putut) cu anestezie totala. si prima zi nu am avut lapte. la spital i-au dat lapte praf in biberon. si in zilele urmatoare a refuzat sanul. am facut, credeti-ma, tot ce era posibil ca sa-l fac sa suga. dar nu puteam sa tin un nou nascut nemancat prea mult. nu a mers nici cu mamelon artificial. asa ca 5 luni m-am muls la fiecare masa si i-am pus laptele meu (si aveam destul) in biberon ca sa nu-l privez de ce era mai bun pentru el. apoi am inceput diversificarea si a scazut secretia lactata.

mi-as fi dorit si eu sa-mi adorm puiul la san !!!
trist

doar asa din razbunare am zis ca pe urmatorul copil o sa-l alaptez pana la 3 ani ! trag cu ochiul glumesc, desigur!

dar serios acum. ce n-as da sa fiu eu in locul vostru, al celor care va alaptati copilul !!! desi inteleg ca uneori poate fi obositor si ca e greu sa-l dezveti.

consolati-ma si pe mine ca de multe ori ma duc la culcare cu senzatia ca nu mi-am hranit bine copilul !!!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

11.10.2006 10:19     citat 

----------
FloriSiPuiul a scris:
si prima zi nu am avut lapte. la spital i-au dat lapte praf in biberon. si in zilele urmatoare a refuzat sanul. am facut, credeti-ma, tot ce era posibil ca sa-l fac sa suga. dar nu puteam sa tin un nou nascut nemancat prea mult. nu a mers nici cu mamelon artificial. asa ca 5 luni m-am muls la fiecare masa si i-am pus laptele meu (si aveam destul) in biberon ca sa nu-l privez de ce era mai bun pentru el. apoi am inceput diversificarea si a scazut secretia lactata.
----------

In primul rand au inceput prea devreme cu lapte praf. Ai fi putut sa il tii mai mult nemancat, crede-ma! Nu iti scriu asta acum ca sa iti fac reprosuri, ci ca sa te incurajez pentru data viitoare. zambet Mona s-a nascut intr-o joi seara, si nu mai stiu exact, dar parca abia sambata, daca nu chiar duminica, am inceput cu laptele praf, la care am si reusit sa renuntam din fericire dupa vreo 3 saptamani.
Eu stiam ca poate sa scada in greutate 10%, apoi cand am iesit din spital am citit ca si pana la 15% ar fi fost ok. Eu am nascut tot prin cezariana, dar nu cu anestezie totala ci cu rahianestezie.

Mi se pare o munca de Sisif ce ai facut tu, sa te mulgi 5 luni de zile pentru fiecare masa, si zau ca nu te invidiez, dar in schimb te admir. zambet Si tocmai de aia vreau sa te incurajez sa nu renunti asa repede la alaptat data viitoare!

sus

Denunta
biancas

Copii
Ioan Daniel: 16 ani, 4 luni
Sandra Ioana: 24 ani, 10 luni

11.10.2006 11:07     citat 

FloriSiPuiul te consolez si eu spunandu-ti ca mi-am crescut amandoi copii cu sticla si nu a fost nici o problema.
Christa, nu stiu la voi cum e saloane, dar la noi mama sta cu copilul in salon si cu inca o mama sau doua. Eu am stat cu inca o mama in salon care o noapte nu a dormit de gura copilului meu care urla de foame, care a primit glucoza (20 ml) ca sa taca, ca dupa o ora sa o ia de la capat si sa fiu "sfatuita" sa imi tin copilul la san ca sa taca surprins .... As fi vrut sa ii dea si lui cineva lapte praf dar nu au vrut deoarece in moda actuala se promozeava 'laptele de mama" care de 3 nopti nedormite si 3 zile nu prea avea pe unde sa apara...(nu reuseam ziua sa ma odihnesc pt ca era galagie si eu nu pot dormii in galagie)
I-am dat si eu o saptamana la asta micu dar dupa 40 min de supt sa constat ca a mancat 20 g si trebuia sa manance cam 60-80 ...
In legatura cu laptele de mama...nu zic ca nu e bun, e bun pt anticorpi, dar am intalnit o gramada de mamici care au alaptat si alapteaza si au copii care se raceasc foarte repede, care au facut pneumonii si bronsite urate. Ca sa te consolez putin (cu toate ca tu i-ai dat pana pe la 5 luni si din laptele tau) fica-mea nu a avut niciodata pneumonie, sau alta boala mai grava. Rosu in gat, laringita si parca o data bronsita. Si a supt 2 saptamani.
Cat despre sticla..e mai ushor de crescut copilul cu sticla,ii poti face un program de masa (si la san se poate daca chiar vrei), in acest fel stii tot timpul cat mananca, si daca plange macar stii ca mancat e, si plange din alte cauze decat ca i-ar fi foame. Acuma iar o sa imi sara toate mamicile in cap dar asta e.. scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: