· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > adormitul la san
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor adormitul la san     
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 2 luni
Natalia: 16 ani

11.10.2006 11:20     citat 

Da, e "usor" sa stai sa speli si sa fierbi biberoane si tetine si sa dai cateva sute de mii pe o cutie de lapte praf care se duce in cateva zile.

sus

Denunta
amada

Copii
A.: 16 ani, 6 luni

12.10.2006 12:28     citat 

Florisipuiul ,sa stii ca si eu am ramas cu regretul,neimplinirea ca nu am putut sa-mi alaptez puiutul.trist
Povestea in linii mari seamana cu a ta ,deosebirea e ca in spitalul unde am nascut eu "moda" nu e laptele de mama , "moda" e probabil pentru asistentele de neonat "hai sa hranim bebelusii cum ne e mai usor,adica cu biberonul".Si uite asa ,copilul meu nu a vrut sa suga.M-am muls si eu cam 2 luni ,dupa care n-am mai avut ce.Poate ca daca as fi fost mai bine informata as fi reusit sa depasesc perioada dificila.
Dar promit si eu ca pe urmatorul il alaptez ,fie ca vrea,fie ca nu vrea.zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

12.10.2006 9:34     citat 

Vezi, biancas, asta-i diferenta dintre noi: si eu am fost cu alte doua mamici in salon (celelalte saloane erau de 2 persoane), si copila mea urla (probabil tot de foame), dar eu am fost aceea care nu a vrut lapte praf si mi-am tinut copilul la san ca sa taca! Da, am tinut-o si o ora la san! Si ce daca? Rezultatul e ca eu inca o alaptez la aproape 3 luni, iar tu ai alaptat-o pe fiica-ta 2 saptamani (nu ai scris cat timp l-ai alaptat pe baiat, insa presupun ca nu prea mult, nu stiu daca am inteles bine ca doar o saptamana). Si abia dupa vreo 3 saptamani am avut destul lapte incat sa pot renunta la completare, insa pentru mine a fost important sa o alaptez. Ti-am mai scris si pe altundeva ca necesitatile copilului meu sunt mai presus de ale mele, si daca pentru tine e important sa te lauzi ca baiatul tau doarme noaptea de cand avea trei saptamani si tii neaparat sa stii exact la mililitru cat bea, apoi treaba ta, eu nu sunt asa.

amada, esti draguta, "fie ca vrea, fie ca nu vrea". zambet

sus

Denunta
biancas

Copii
Ioan Daniel: 16 ani, 3 luni
Sandra Ioana: 24 ani, 10 luni

12.10.2006 10:58     citat 

Fiecare isi creste copilul cum stie si cum crede de cuvintza. Oricum nu pe net se demonstreaza caliatile de mama si nici daca copilul are sau nu program de masa , calitatile de mama se demonstreaza mai tarziu, cand vei fii probabil mandra ca ai copil cuminte, respectuos si care invatza bine(daca vei stii sa il educi cum trebuie). Atunci se vede educatia ce ai dat-o copilului tau, nu in faptul ca esti toata ziua la dispozitia ei si o alaptezi la cerere. Ca o paranteza iti spun ca si tigancile isi alapteaza copii la cerere mult timp, dar asta nu le face niste mame bune, care stiu sa dea o educatie copilului, le face pur si simplu mame. Daca ii dai copilului sa manance cu sticla nu inseamna ca nu esti mama, sau nu te ingrijesti de el si nu are atentia ta. Si daca i-am facut program de masa sau somn, ar trebui sa te gandesti ca poate stiu cum sa fac acest lucru, multe mamici se plang ca ele nu reusesc si ar vrea sa fie in locul meu. Totul tine de mentalitate, de crestere, si de educatie.
"Copii mici, probleme mici, copii mari, probleme mari!!"
De asta iti vei da seama mai incolo foarte fericit

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 16 ani, 7 luni
Mihnea: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

12.10.2006 1:29     citat 

Biancas, nu stiu de ce(?!), dar lasi impresia ca iti place la nebunie sa creezi polemici si nu ma refer doar la subiectul de fata... nimeni nu ar trebui sa condamne pe nimeni aici. Ne intalnim, schimbam impresii si fiecare face cum crede de cuviinta. Comparatia cu o anumita etnie la care se practica alaptatul la nesfarsit mi se pare cel putin deplasata. Eu imi alaptez copilul inca nu pentru ca "e la moda", nici pentru a lua diploma de "mama eroina", ci pentru ca am norocul sa pot face acest lucru (stau inca acasa si lapte am din belsug) si, cel mai important - pentru ca niciodata nu am vazut in asta un compromis. Este adevarat ca la varsta de un an laptele matern nu mai este un principiu alimentar atat de important pentru copil, dar actul in sine, multumirea pe care o citesc in ochii copilului meu cand suge la san si legatura care exista intre noi ma fac sa ma consider norocoasa. Sunt mamici care n-au avut lapte deloc.
Cat despre educatia pe care voi fi sau nu in stare sa i-o dau copilului, in mod sigur nu tine de "programul" pe care i-l faci la o varsta atat de mica. Nu am intentionat niciodata sa imi incadrez copilul intr-un anumit "tipar". Important mi se pare la varsta asta ca el sa se simta ocrotit si nu pus la zid...

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

12.10.2006 1:39     citat 

onnutz sarut un mesaj atat de frumos nu am mai citit de mult , puiutul tau este norocos cu asa o mamica iubitoare sarut

Eu am fost una dintre cele care nu au avut norocul sa alapteze indelung, doar doua luni de zile , daca este ceva ce regret atunci acest lucru este : senzatia aceia in care ochisorii puiului meu si toata atentia de care era capabil era indreptata catre alaptat , plus apropierea dintre noi ...imi pare rau ca nu a fost posibil mai mult timp trist

sus

Denunta
biancas

Copii

12.10.2006 2:04     citat 

Laucos...eu mi-am tinut copilul in brate in timp ce ii dadeam din sticla si apropierea aia ...se poate compara cu cea descrisa de tine, dar intr-o alta varianta, adica varianta de a manca din sticla nu din san.
Onnutz, ai dreptate in ceea ce ai spus in mare parte. trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

12.10.2006 2:08     citat 

----------
biancas a scris:
. Oricum nu pe net se demonstreaza caliatile de mama si nici daca copilul are sau nu program de masa , calitatile de mama se demonstreaza mai tarziu, cand vei fii probabil mandra ca ai copil cuminte, respectuos si care invatza bine(daca vei stii sa il educi cum trebuie). Atunci se vede educatia ce ai dat-o copilului tau, nu in faptul ca esti toata ziua la dispozitia ei si o alaptezi la cerere.
----------

Intr-o discutie despre alaptare, adormit copilul de mai putin de 1an sau alimentatie ai adus EDUCATIA. Ce legatura are cu prefectura. confuz jenat
Totusi calitatile de mama sigur nu le dovedesti cand copilul tau e cuminte respectuos si invata bine ... daca astea sunt dezideratele tale de mama ... discutia nu mai are nici un rost.
Eu zic ca astea sunt apendice, anexe, detalii(cum vrei tu sa le spui) in marea imagine a ceea ce trebuie sa insemne o mama pentru copilul ei.

Daca la final am langa mine un copil sanatos, fericit, integrat in societate, apt sa faca distinctia intre bine si rau si sa respecte aceasta distinctie eu ma voi considera o mama IMPLINITA.

Si pentru ca iti plac parantezele iata una: cunosc cazul unor parinti mandri de copilul lor... cuminte, respectuos, invata bine ( toate dezideratele tale) dar au fost atat de ocupati cu mandria lor ca nu au avut timp sa remarce ca copilul lor nu era fericit, iar lui i-a fost atat de teama sa nu le strice visele pe care le aveau pentru el si imaginea pe care si-o creeasera incat a ajuns intr-un impas de unde nu a gasit calea decat catre un gest regretabil.... iar ei au ramas cu nedumerirea DE CE?

----------
biancas a scris:
. Ca o paranteza iti spun ca si tigancile isi alapteaza copii la cerere mult timp, dar asta nu le face niste mame bune, care stiu sa dea o educatie copilului, le face pur si simplu mame.
----------

O asemea afirmatie rasista nici nu merita comentata. exclamatie nervos

----------
biancas a scris:
.
Si daca i-am facut program de masa sau somn, ar trebui sa te gandesti ca poate stiu cum sa fac acest lucru, multe mamici se plang ca ele nu reusesc si ar vrea sa fie in locul meu.
----------

Nici intr-un caz nu ma gadesc ca ai stiut cum. Ma gandesc doar ca ai avut noroc de copii cuminti care nu au avut probleme de asimilare si mai ales taare somnorosi.

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 9 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 10 luni

12.10.2006 2:11     citat 

..........ca frumos ai grait Onnutz sarut , si noi papam tzitzu si nu il priveaza meme pe baietel de aceasta binecuvantare. sarut

sus

Denunta
Onush

12.10.2006 2:11     citat 

----------
biancas a scris:
Laucos...eu mi-am tinut copilul in brate in timp ce ii dadeam din sticla si apropierea aia ...se poate compara cu cea descrisa de tine, dar intr-o alta varianta, adica varianta de a manca din sticla nu din san.
----------

Cred ca nu ai alaptat destul ca sa iti dai seama ca nu se compara nici pe de parte cele doua tipuri de apropiere.... nici pe de parte!

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 9 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 10 luni

12.10.2006 2:23     citat 

............mai Onush, ca si tu le zici bine. sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

12.10.2006 2:34     citat 

----------
onnutz a scris:
Important mi se pare la varsta asta ca el sa se simta ocrotit si nu pus la zid...
----------

Asa este!

Nu condamn din principiu mamele care nu alapteaza ci le dau bebelusilor lapte praf. Pentru ca nu toate pot alapta (vezi laucos, ca tot s-a bagat in discutie sarut). Dar da, condamn mamele care ar putea alapta dar nu o fac din vanitate (ca li se lasa sanii si nu mai au cu ce sa se laude sau mai stiu eu ce) sau din egoism (ca nu se lasa "comandate" de un mic vierme, nu stau la cheremul lui, n-are decat ala micu' sa-si faca program dupa programul lor, noaptea e ca sa dormi etc.)

Cat despre ...
----------
biancas a scris:
Si daca i-am facut program de masa sau somn, ar trebui sa te gandesti ca poate stiu cum sa fac acest lucru, multe mamici se plang ca ele nu reusesc si ar vrea sa fie in locul meu.
----------

Cu aceste randuri nu ai facut altceva decat sa imi dovedesti ce spusesem si mai inainte: ca ai nevoie de ceva cu ce sa te dai mare la alte mamici, fie ca e pe forum sau la coltul blocului sau mai stiu eu unde. Pentru mine aia ce ai facut tu se cheama dresaj. I-ai dat noaptea ceai in loc de lapte ca sa vada ca "n-are rost" sa se trezeasca (nu mai retin exact, dar cam asa ceva formulasei la subiectul unde ai povestit despre asta). Ei uite, ca sa nu iti faci griji: eu sunt sigura ca daca o alaptez ACUM la cerere, nici nu imi va cere peste 1-2-3 ani mancare la fiecare ora, nici nu se va trezi de 3 ori pe noapte ca sa ii dau lapte. Ceea ce a povestit Inuca, anume ca Yvonne a ei si acum bea noaptea lapte de mai multe ori, nu a fost din cauza ca i-a dat la cerere, ci din cauza ca la sfatul medicului (parca) a trezit-o la 3 ore. Eu nu imi trezesc fetita ca sa o alaptez, dar nici nu o las sa urle daca ii e foame, nici nu ii inchid gura cu sticla cu ceai sau cu suzeta!

Oricum, degeaba iti explic ca e in van, nu vei intelege asta niciodata ...

sus

Denunta
biancas

Copii

12.10.2006 2:48     citat 

Onush, poate nu am stiut sa ma exprim in cuvinte. Ma simt o mama implinita in tot ceea ce am realizat in cresterea fiicei mele. E respectuasa, invatza bine, e fericita alaturi de familie, seara se roaga pt noi in rugaciunile ei, o tratez de la egal la egal, ii ascult parerile, imi povesteste ce face la scoala, de cine ii place, de cine nu...
Chiar azi a intarziat de la scoala 10 minute, si cand am intrebat-o unde a intarziat mi-a spus ca a fost la biserica sa se roage pt noi, sa ne dea Dumnezeu sanatate sa o putem creste pe ea si pe fratiorul ei.
Zilnic ne spunem ca ne iubim, zilnic ne pupacim de cel putin 10 ori pe zi... crede-ma nu sunt vorbe goale, sunt fapte adevarate.
Si chiar daca nu am alaptat-o decat putin,chiar daca i-am facut program de masa , asta nu inseamna ca sunt o mama care si-a pus "copilul la zid".
Si ai dreptate, alaptatul nu are nici o treaba cu conceptiile de crestere a unui copil si felul de a fii a unui copil. trag cu ochiul
Christa daca tu o alaptezi la cerere e problema ta. Daca eu i-am dat ceai noaptea cand se trezea ca " sa ii inchid gura" e problema mea.
Sunt multe mamici care ar vrea sa nu se mai trezeasca noaptea dar nu toate reusesc.Poate eu am avut noroc de copii cuminti,care au acceptat ushor sa manance la program si nu au trebuit "chinuiti".. nu ai de unde stii tu de acolo. Pt asta nu trebuie sa ne criticam conceptiile de crestere a copiilor, si de cate ori spun ca copii mei au mancat la program si nu s-au trezit noaptea (doar cateva saptamani) sa arunci cu pietre. Fiecare isi creste copii cum crede,fiecare isi urmeaza instinctul sau isi ia un model de crestere de la cineva foarte fericit

sus

Denunta
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

12.10.2006 3:29     citat 

multumesc tuturor, si, intr-adevar, experienta asta cu esecul alaptatului o sa intre pentru mine la capitolul Daca stiam dinainte ... la urmatorul copil (indiferent de locul si spitalul unde se va naste - gabriel e nascut la cisnadie langa sibiu) ma voi oopune introducerii laptelui praf. vezi, eu ma gandeam atunci ca daca nu suge si nu suge, cate ore pot sa-l las nemancat ??? citesem eu ca nu mai mult de 5-6 in nici un caz. si de aia daca asistentele i-au dat din biberon ... ce era sa mai zic??? unde mai pui ca nici nu ma puteam ridica din pat, am avut perfuzii timp de 3 zile, si operatia executata vertical de la buric mult in jos ma durea rau ... insa tot asistentele m-au invatat un lucru bun, sa pun laptele meu in biberon. si la momentul ala eram fericita ca am supravietuit si eu si copilul, ca primisem niste prognosticuri ingrijoratoare. ma bucuram ca baiatul e sanatos, e intreg, vede, aude, are reflexe ... ma tot gandeam sa fiu multumita cu el asa cum e, sa nu ma mai supar si sa nu mai plang ca nu suge (am plans ore in sir ... ma simteam incapabila si ... eram depresiva rau ... ). alte mamici care au nascut copii cu deficiente, subdezvoltati sau prematuri cat ar fi trebuit sa planga ???

astfel de ganduri recomand si mamicilor care se simt uneori coplesite, sau au nemultumiri legate de copil (nemultumiri de genul: nu doarme decat leganat, nu doarme decat la san, nu mananca decat in brate, se trezeste de 3 ori pe noapte, plange cand ii fac baie, se irita pe fund ...) mamici care au nascut copii cu sindromul down ce ar mai trebui sa zica? sau verisoara sotului meu care va naste peste 3 luni un bebelus cu probleme la inima care cel mai probabil nu va supravietui mai mult de 5-6 zile ??? (noi toti speram intr-un miracol si ne rugam pentru asta, o admiram pentru faptul ca totusi a ales sa-l nasca stiind tragicul diagnostic) ??? oare ce n-ar da ea ca sa fie copilul ei la fel ca al oricarei mame de aici careia ii vine greu sa-si alapteze puiul de 3 ori pe noapte ???

eu cand ma gandesc la astfel de cazuri, nu mai simt nici o oboseala, prind puteri si as face orice pentru el, numai sa ii fie bine, l-as tine si numai in brate toata ziua desi ma doare spatele ... dar el nici nu cere prea mult in brate, nici prea rasfatat nu e. doar cu soacra-mea are ceva. o terorizeaza la propriu, desi cu noi e foarte cuminte. trebuie sa stea cu ea 4 ore pe zi de 3 ori pe saptamana, altfel nu ne-am descurca.

scopul meu aici nu este sa va intristez, ci doar sa vedeti cat de norocoase sunteti de fapt cu copiii vostri minunati !!!

sus

Denunta
Romelia

12.10.2006 3:46     citat 

----------
citat:
si mentionez ca nu am un copil rasfatat. nu cere prea mult in brate. nu plange fara motiv. nu se scoala noaptea ...
----------

Flori si puiul cand un sugar face cele descrise de tine nu inseamna ca e rasfatat, intotdeauna are un motiv sa planga nu o face de dragul artei. laudabil efortul tau de-a te mulge atat de mult timp,poate cu mai multa indrumare in spital lucrurile ar fi stat altfel
----------
citat:
In legatura cu laptele de mama...nu zic ca nu e bun, e bun pt anticorpi
----------
rad imi pare rau ptr mamele care si-au dorit sa alapteze si nu au putut dintr-un motiv sau altul dar tu crezi ca doar la atat e bun laptele matern iti recomand sa mai citesti Bianca iar despre----------
citat:
vei fii probabil mandra ca ai copil cuminte, respectuos
----------
nu multumesc nu vreau un copil de 2 ani sau 3 cuminte sau respectuos, imi doresc sa se comporte conform varstei lui chiar daca e in contradictie cu normele societatii
Christa la bebelusi care au inceput diversificarea exista posibilitatea sa se trezeasca noaptea sa manance mai des pentru ca au supt prea putin ziua. Si inca ceva ce probabil stii cu cat suge mai des cu atat laptele din san e mai consistent si mai satios, mai bogat in grasimi

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: