· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > adormitul in brate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor adormitul in brate     
nicolus

Copii
ALEXIA: 16 ani, 3 luni

16.05.2006 12:55   adormitul in brate  citat 

Chiar nu mai stiu ce sa fac s-o invat sa stea la ea in patut. Nu vrea decat noaptea. Ziua trebuie tinuta numai in brate, adoarme 5-10 minute apoi daca incerc s-o asez in patut sau oriunde altundeva se trezeste brusc si e tare speriata. Am incercat si s-o mai las sa planga dar mi-e tare mila pentru ca plange in hohote si se invineteste. Chiar nu mai stiu ce metode sa adopt. Cunoaste vreuna dintre voi o metoda mai buna dar si calma de-a copil dar mai multe pareri nu strica.

sus

Denunta
helem

Copii
darius: 16 ani, 9 luni
karina: 15 ani, 9 luni

16.05.2006 1:11     citat 

stiu f bine prin ce treci ca si noi am trecut pe acolo.darius pana la 3 luni ziua nu dormea deloc in pat,doar in brate,iar noaptea cu noi in pat,la mine sau la sotul meu pe piept.a minute si pe urma a tot asa cateva zile.vedeam ca tot nu adoarme singur,am incercat sa ii dau sticluta cu lapte(nu alaptam,manca lapte praf)si de atunci tot asa adoarme,cu sticla in gura(nu conteaza ca e lapte sau suc,apa sa nu fie).acum are 8 luni,il pun in patut,ii dau sticla dupa care se mai joaca si abea apoi adoarme,dar daca nu are sticla acolo e vai de mine la ce urlete trage

e nevoie de multa rabdare ceea ce iti doresc din toata inima

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 1 luna

16.05.2006 1:15     citat 

nicolus...mi-ar placea sa pot zice "mie nu mi s-a crede-ma, cadeam din picioare, si de oboseala si de durere de oase. acum, ca-i puiut mic, ti se pare chiar dragut s-o legeni, dar stai sa vezi mai incolo... cand n-o mai puteam tine in brate, o puneam in baby bjorn, ham din ala atarnat de mine, si da-i si leagana, si da-i si lupta. cu lasatul sa planga nici pe mine nu m-a fa-i "mai-mai" pe frunte si pe burta pana adoarme. n-o sa-i convina o vreme, dar din experienta iti spun, daca nu faci acusa ceva, cand e asa pui mic, mai tarziu o sa-ti smulgi parul din cap, si o sa fie de pomana. daca chiar nu vrea si nu vrea, ia-i un leagan din ala mic cu baterii, care o leagana. eu habar n-am avut ca exista asa ceva, am aflat cand era prea tarziu.

P.S. daca iti vine ideea:
a s-o legeni sau
b) s-o pui pe genunchi pe perna si s-o legeni, asa, ca mersul calului

UITA!!! zambet las-o sa adoarma in pat!!!!! Fii barbata, Zoe.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 7 luni
B: 15 ani, 7 luni
M: 10 ani, 2 luni

16.05.2006 2:38     citat 

dar eu nu inteleg de ce leganati....
e suficient sa fie tinuti in brate
cand sunt pusi la somn, se pun la san si gata!
adorm ei de le este somn.
cred ca va complicati inutil viata cu leganatul, daca sunt purtati in brate in permanenta nu mai au nevoie sa fie leganati cu ochii la ceas ca "nu mai doarme odata?"
iar faza cu tinutul in brate nu dureaza o vesnicie, doar pana cand incepe sa mearga de-a le dupa trei ore de jucat cu copiii timp in care cel mult v-a la 2 ani mai vina [inca] cu mare placere in brate, si se lasa giugiulita si iubita. iar adormitul leganata...nu exista o varsta de la care se spune: de la 9 luni nu mai adoarme leganata... e in functie de fiecare copil.

sus

Denunta
gazzella

Copii

16.05.2006 5:07     citat 

cu placere vor sta in barte, dar nu in mod obsesiv sau sa nu le lase pe mamam sa rasufle asa cum se teme de catre unele mame....
cica daca-i ai in brate cand sunt noinascuti in brate o sa-i ai si la 5

oricum e dulce un copil sa-l vezi ca vrea sa fie alintat , in brate la 2 ani
eu nu am leganat niciodata, dar in brate l-am avut
se leagana singur, adica e leganat involuntar cand mama umbla, gateste, spala vase, da cu matura, etc...

sus

Denunta
gazzella

Copii

16.05.2006 6:17     citat 

inuca, e vorba de construirea atasamentului securizant
deci daca copilului ii vor fi satisfacute nevoile in permanenta, una din cele mai mari fiind luatul in brate acesta nu va mai avea aceasta nevoie odata satisfacuta
isi va construi deci acel atasament securizant care-l va determina sa nu mai caute dovezi de afectiune, dedicatie mai tarziu din partea mamei
dorinta aceasta a la norma
iti explic:
in uterul mamei copilul nu statea niciodata intr-o pozitie inerta asa cum se intampla sa stea dupa nastere fiind pus in patut, etc.
este intr-o continua miscare, aude bataile inimii mamei, vocea

ei, odata nascut copilul si abandonat, pentru el este un abandon, el il percepe ca pe un abandon, in patut constrans la staticitate acesta nemaiavand elemente familiare ca leganatul, auzitul diverselor sunete va incepe sa pice intr-o disperare profunda, va plange, va urla
mamele sensibile sau carora nu le-au fost create mari conditionamente socio culturale reusesc sa restabileasca imediat acel continuu luand copilul in brate
ce incercam sa-ti spun, daca copilul este purtat in modul cat mai natural mama continuind sa-si faca activitatile imperturbata, va incerca acea stare de bunastare pe care a tinutul continuu, neintrerupt in brate!
ei, unii copii pentru a satisfacere a-a colo incolo in modul cel mai natural cu putinta, vor incerca sa-si satisfaca nevoie de fluiditate in miscare cerand sa fie leganat
cu timpul acest leganat devine o schema de control, un conditionament si biata mama ajunge in foarte multe cazuri sa sclereze daca trece de un an copilul....
acum vad ca esti in Germania.
iti recomand unele carti daca vrei sa aprofundezi ideea
una e "the concept of continuum" a indoiesc ca sunt intemeiate, iar faptul ca incercati sa fiti cit mai informate nu poate fi decit un lucru foarte bun...

Cred insa ca o mare importanta o are si caracterul copilului, al parintilor, conjunctura, atmosfera si multi factori care individualizeaza fiecare copil si familie in parte...

Imi iubesc copilul ca pe ochii din cap dar recunosc faptul ca sunt un parinte "anti - brate"... Mi-e draga de nu se poate, ne jucam, vorbim, cintam , peterecem foarte mult timp impreuna ( tot timpul de fapt)...dar foarte putin in brate... Cit era mica o purtam peste tot in casa cu mine in carut unde statea foarte comod si ma urmarea cu privirea in tot ce faceam sau in pat pe o pernuta... Apoi cind a iubum, ne jucam a in brate, uneori a infurie grozav.

Ce vreau sa spun este ca fica-mea a cumnite si usor de modelat, este foarte alintata se intelege, dar nu pare sa sufere in vreun fel ca n-am tinut-o in barte mult, dimpotriva este un copil extrem de sociabil si vesel, "vorbeste" cu toata lumea care-i da atentie, cit despre vioaieeeeee..ne stoarce de energie..

Deci...e vorba de personalitatea fiecarui copil in parte, e bine sa fii cit mai informat pentru a scheme stiintifice ce, cum, cit trebuie, leganat, iubit, ...etc ca el sa fiet mai mult sau mai putin atasat de parinti...

Fiecare creste cum crede de cuviinta copilul, nu vreau sa combat pe nimeni... ma intreb biata bunica-mea cum s-o fi descurcat ca a la mine( in sticla, n-a ceai chimen cu anason...

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 17 ani

17.05.2006 11:14     citat 

Nicolus, nu ti-am dat un raspuns... E greu de spus, e micuta inca, perioada de inceput este dificila in egala masura si pentru bb, si el are nevoie de timp pentru a cunoaste parintii si in timp, propria entitate.. E posibil dupa o vreme sa-i treaca de la sine, e posibil sa invete confortul de la pieptul tau si sa speculeze la maxim ....

Nu cred ca exista o reteta anume... Vei invata sa-i cunosti semnele si sa-i satisfaci nevoile, pina la urma ia-o si asa...bine ca doamrne noaptea in patutul ei... si apoi nimic nu tine o vesnicie..va creste si iti vei dori enorm s-o mai tii la pietpul tau asa cum faci acum..

Mult noroc si sa-ti traisca puiul

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

17.05.2006 2:09     citat 

Gazzella, e foarte, foarte interesant ceea ce scrii tu acolo. dupa o gramada de studii, pretind ca-s o oarecat buna psiholoaga, mai ales in ceea ce o priveste pe fiica-mea, dar la aspectele pe care le descrii tu acolo (motricitatea in uter, etc) nu m-am gandit nici o secunda. am luat-o, asa cum spune de fapt toata lumea, ca o forma de alint si de santaj, dupa o anumita varsta evident, ca la cateva luni nu se poate discuta de reactii rationale si planificate ale bebelului. la mine leganatul a gandire ca tot romanu. rad)

respectiv pediatrul meu de pe atunci, neamt, mi-a cand am vazut eu ca Yvonne nu avea chef, la 3 luni, sa adoarma la fiecare 3 ore (ca eu am fost mai bleaga asa la inceput, in primele 6 luni ascultam cu sfintenie toate sfaturile "de bine" care veneau din toate directiile...), am observat ca daca o iau in brate si o legan, adoarme à la cart. dar uite ca dupa aia mi s-a da-i si leagana la ea cu orele. eu singura mi-am facut-o greu, nu copilul, care saracul n-avea nici o vina. noroc ca de pe la 1 an s-a simplu de la sine. eram destul de ingrozita de ideea ca va trebui s-o dezvat, citeam aici pe forum ca trebuie copilul lasat sa planga, cate 15-10-5 minute pana adoarme, si mi se rupea sufletul numai cand ma gandeam la asta. dar uite ca intr--o buna seara, m-am trezit ca imi sare din brate, si corcoleste in pat, se face colac, si cu asta basta, asta a simplu i s-a a tarziu din pacate, ca se poate adormi si altfel decat hatzanata ca-n tren. zambet

la al doilea, daca vine, s-a leganat, acum stiu lectia! rad

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

17.05.2006 2:22     citat 

cat despre copiii care mai stau inca in brate (in spate, atarnati de gat si de picioarele parintilor) la 2 ani...si mie mi se pare absolut genial. diferenta e ca acum cam cracnesc de mijloc cand o ridic pe zgatie in brate, dar who cares? zambet

iar cu treaba in casa, cu copilul mare in marsupiu, am rezolvat-o altfel. de exemplu ieri am facut o ciorba de perisoare (mmm..cu bors din RO! o poezie), si am lasat-o pe distinsa donshoara sa bata singura oul pt. zdrente, si dupa ce l-a ea (l-am mai batut eu asa, discret, pe la spate, sa nu se prinda ca aduc imbunatatiri, ca sa nu-i "jignesc veleitatile culinare") i-am pus scaunul langa aragaz si am lasat-o sa toarne oul in oala, in timp ce eu mestecam. ea care nu agreaza prea mult ciorbele, mai mult supele, a ciorba din asta, bucurandu-se nevoie mare ca ea a ajuta si la scos vesela din masina de spalat vase, bagam impreuna rufele la spalat, udam florile...pai gata, ce atata calare pe mama! doar e fata mare acuma! oricum, si eu o ajut sa se catere in copac, si nu numai, asa ca quid pro qvo, cum s-ar zice. rad

sus

Denunta
pupy

Copii
Anna: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

21.05.2006 7:08     citat 

Eu abia de trei seri am reusit sa o pun pe Anna in patut la ia jenat dar inainte o tin un pic in brate si dupa ce atipeste o pun in patut ..........pina acum a multe ori adoarme singura ........ia-m pus niste jucarele deasupra patutului si o aud cum "vorbeste" cu ele si o ia somnul .........dar nu de fiecare data reuseste sa adoarma si se enerveaza , atunci o iau in brate si o linistesc zambet ..........dupa care o pun din nou in patut trag cu ochiul
Ai nevoie de mult calm ...........
Mia-m adus aminte ca Anna se trezea mereu inainte cu dureri de colici , o puneam pe burtica si o masam pe spate usor si o calma ..........de multe ori adormea asa pe burtica dar asta numai ziua ,seara nu am lasat-o sa doarma pe burtica...........incearca si tu asa si cel mai important este sa stai langa ia pina adoarme sa te simta zambet mangi-o usor pe frunte si crestetul capului poate ca o sa-i placa

sus

Denunta
gazzella

Copii

21.05.2006 9:24     citat 

Inuca, a educatie non child centered, care se intalneste indeosebi la populatiile neindustrializate.
aceste populatii isi poarta copiii fara ca atentia mamelor sa se centreze asupra copiilor.
ii agata de ei si-si continua activitatea,, in tot acest timp copilul pe langa ca-si mentine un stadiu de bunastare observa, tinde ca din proprie initiativa sa devina participant activ al activitatilor cotidiene.
in general in civilizatia occidentala se pun la dspozitia copilului obiecte exclusiv destinate lui fiind invatat sa-si desfasoare activitatea in spatiu dedicat lui cu obiectele dedicate lui, parintele intervenint in mod direct, constant, organizat in procesul de dezvoltare al copilului.
nu spun ca educuatia child centered e gresita, sau ca cea non child centered e buna.
sa o faci participanta la activitatile tale cotidiane pentru o mama occidentala e genial, pentru cele din lumea neindustralizata face parte din normalitate.
http://www.continuum-concept.org/readin...ntrol.html
al meu are un an jumate, de cand a la aragaz il las sa amestece in oale, isi baga labutele in aluatul de paine, spala vana cu mine, aspira si el, cand sterg praful tre sa-i dau o carpa sa stearga si el, aseaza covoare, da cu mopsul. niciodata nu pot sa-l intrerup ca se enerveaza, de fiecare data ma uit la el cu o privire apreciativa, iar el sa umfla in pene.
avem si activitati child centered, ii citesc, ii desenez, il las in fata programului sau preferat la pc unde canta si el, canta vocalele: "aaaaa, aaa, aaa", il duc in parc zilnic la copii.
in privinta lasatului sa planga, ai intuit foarte bine ca-i extrem de nociv.
ma bucur ca esti in domeniu si inca in Germania. cartea in lb. romana n-a viata, care au sa-i urmareasca uneori chiar toata viata.
http://www.alice-miller.com/books_en.php?page=1

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

22.05.2006 4:17     citat 

gazella, saru-mana de aprecieri. de fapt "educatia" asta a la premisa ca daca nu motivezi copilul sa inceapa sa se comporte ca un mini-om, o sa ramana mult si bine la stadiul de "bebele lu mama mic si...". eu niciodata n-am pocit cuvintele cand am vorbit cu ea, asa ca nici ea nu le distruge 100% acuma, am glumit cu ea, chiar si pe seama ei, si cred ca asta a acuma (de ex. imi fura nasul si fuge cu el [si nu, nu-s Michael Jackson, se preface doar ca-l fura], se face ca vine sa-mi dea bomboana si cand sa musc din ea, o baga ea repede in gurita, ma rog, umor de 2 ani, dar exista!), nici n-am sarit gramada pe ea cand a o dragalesc si ii zic ca trece, dar fara panica, motiv pt care acuma e ca soldatul sovietic, cade, se juleste, se ridica si pleaca mai departe, si nici n-am fost adepta explicatiilor de genul "vine zmeul zmeilor si-ti fura mancarea daca nu mananci". eu-s o mama din aia mai cerebrala (pana m-apuca pandaliile si pe mine...) care-i zic de la obraz mama, daca nu mananci se raceste, si daca se raceste o mananc eu, ca mi-e foame. zambet si mananca urgent, sa nu cumva sa mananc eu..rad. plus de asta, isi face ordine in camera (aici m-a face sa ma simt prost cand vad ca-mi duce adidasii de prin baie si ii pune la usa, asa ca incerc si eu sa ma adun zambet ), si isi tine un inventar f. strict la jucarii (daca lipseste o masina, e jale!), si de cand face "treaba in casa" nu mai intra cu sandalele pline de nisip in casa, asteapta frumos la usa sa-i fie scoase (asta pt. ca i-am dat aspiratorul mic de perete sa curete mizeria pe care o facuse intr-o zi in fata usii dupa ce eu abia curatasem tot, si n-am lasat-o pana n-a rog, totul tinut in limite, dar zic ca trebuie obisnuiti cu realitatea, ca sa priceapa mai bine relatia actiune-consecinta. asta nu-nseamna c-o s-o trimit la prashit cartofi ca sa priceapa cum e cu cartofii prajiti. rad dar ma uit la ea ca tare mandra si importanta se simte cand poate sa faca treaba cot la cot cu mine ("uite ina mami vezi? yvonne fata maaare a dau rotunda cu educatia mea spartana, sa ma vad in 10 ani cand o intra la pubertate daca o sa mai pot fii asa cool...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: