· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > Sa ma sperii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Sa ma sperii?     
Misilina

Copii
Oana Monica: 22 ani, 6 luni
am nascut deja!

23.06.2003 9:06   Sa ma sperii?  citat 

Dragi mamici!
Fetitei mele i-au aparut de trei zile niste bubite foarte mici si rosii, doar pe piept.
Eu imi amintesc ca a mai avut odata in Ro, acum doua veri cand a fost foarte cald, dar nu erau asa de multe.
Precizez ca ea doarme mai mult pe burta.
Am incercat sa-i dau cu unguent de galbenele si nimic. Poate ca ar trebui sa incerc si cu pudra pentru bebei.
M-as duce la doctor, dar mai intai astept si sfaturile voastre pentru ca de multe ori m-am dus la doctor si au cam ras de mine. Mi-au spus ca aste-as flecustete.
Multumesc.

Mihaela

sus

Denunta
bebi

Copii
George Liviu: 19 ani, 1 luna

23.06.2003 10:18     citat 

Nu mi se pare normal ca un dr sa rada de mama atunci cand e ingrijorata pentru copilul ei...iar cat despre bubite al meu facuse chiar dupa ce l-am scos din maternitate si dr mi-a recomandat sa-l tamponez de cateva ori pe zi cu permanganat de potasiu, o solutie cu apa fiarta si racita la care se adauga cristalele de permanganat pana devine roz. In carti am mai vazut ca pentru problemele mai serioase se sugera o concentratie chiar mai mare astfel incat coloratia apei devenea rosie. La copilul meu au trecut in aproape o saptamana desi lumea ma speriase ca sub trei saptamani nu scap de bubite...Si in plus, in apa de baie ii puneam ceai de musetel si la fel putina solutie de permanganat, avand grija evident sa nu-l ud pe fata... De creme auzisem ca sunt pe baza de zinc dar nu am mai avut nevoie si asa ca nu stiu. Oricum du-l si la dr chiar daca rade, in cel mai rau caz pune-i piciorul in prag ca il schimbi si s-ar putea sa devina mai "serios". Sanatate multa puiutului!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

23.06.2003 11:10     citat 

Misilina, imi permit sa iti dau un sfat, sau nu, mai bine iti spun ce mi-a zis doctora lui Lexi. Asta numai daca sunt bubite de la caldura: sa nu dai cu nimic. Facut dus de mai multe ori si lasata pielea curata. IN NICI UN CAZ nu se da cu pudra, pentru ca apar probleme. Trebuie lasat asa si va disparea de la sine,asa cum au aparut. Si asa s-a intamplat la Lexi: au aparut, apoi au disparut. Si ea doarme tot pe burta scot limba
Ai mare grija, pielea bebelusilor e foarte sensibila si nu e bine sa o agresam.
O prietena imi spusese sa ii dau cu Nidoflor sau Bepanthen sau cu... am uitat numele celeilate creme, care are si antibiotic, ceva cu D, nu mai conteaza si am dat-o, iar bubitele au durat mai multe zile decat de obicei. Apoi, cand i-am spus d-nei dr, mi-a zis sa nu mai agresez pielea copilului cu antibiotice, ca nu este cazul. Si de cand am oprit aplicarea unguentelor recomandate, au disparut si bubitele mei repede.

sus

Denunta
Misilina

Copii
am nascut deja!

23.06.2003 1:07     citat 

Mutumesc mult mamicutelor dragi. O sa incerc mai intai sa-i fac dusuri mai dese, asa cum mi-a recomandat Lumibar si daca nu vor disparea o sa merg la doctor.

Mihaela

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

23.06.2003 2:09     citat 

Si noi am avut asemenea probleme cand Ecaterina era mai mica si eram in Ro. Erau niste calduri infernale si i-au aparut niste bubite pe corp, dar cele mai multe erau localizate pe gat si unde avea pliuri. Si eu am fost atunci ingrijorata si observam ca incepeau sa-i dispara daca mergeam cu ea la munte unde nu era asa de cald. In afara de dusuri foarte dese, eu pana la urma i-am dat si cu pudra mentolata ca imi era mila de ea. Dupa ce ii dadeam cu pudra vedeam ca ii mai treceau putin.
Dar de cand s-a marit nu am mai avut asemenea probleme, ce-i drept unde locuim nici nu sunt calduri insuportabile.
Ai grija sa nu fie o alergie la ceva, mai ales daca nu e cald la voi in perioda asta.
Sanatate si numai bine.

sus

Denunta
daniluca

23.06.2003 7:08     citat 

Eu zic ca sa-i faci bai caldute si poti sa pui si putin musetel in apa sa se desinfecteze in caz ca se scarpina.....dar fata mea a stat cu ele cam o luna jumate atat cat a durat caldura dupa care au disparut...nu i-am dat cu nimic in afara de pliculetul de musetel din cadita...
Daca sunt de la caldura se duc de la sine...incearca sa eviti sapunul in acea zona......
Bubite pot sa apara si in zona pampersului si pe picioare....trec!
Iei masuri doar daca se scarpina copilul rau...
si eu as schimba doctorul ala ce-si permite sa rada de un suflet chinuit de ingrijorari.... trist

sus

Denunta
ani

Copii
David Valentin: 19 ani, 5 luni
Daria Stefania: 15 ani, 7 luni

23.06.2003 11:23   Re: Sa ma sperii?  citat 

Draga MIhaela,

lui David al meu, care are 6 luni, de-abia i-au trecut bubitzele pe care le-a avut pe tot corpul, de credeam ca a facut pojar nu alta...M-am dus si eu la dr. cum ma duc de cate ori se intampla cate ceva cat de minor cu el...astia de aici nu stiu daca rad de mine, dar de cate ori ma duc imi zic ca nu e nimic...ca, copilul e sanatos...
ideea e ca daca bb (sau nu mai este bb?!) nu are febra, daca mananca si daca se comporta normal, noi nu ar trebui sa ne ingrijoram, dar uite ca o facem (eu una nu ma pot abtine)
Mie mi-a spus ca este un rash viral, si ca o sa ii treaca de la sine, ceea ce s-a si intamplat. Mi-a mai zis si ca cateodata se intensifica de la caldura ceea ce era adevarat...
Eu l-am spalat cu ceai de mustzel. I s-au mai atenuat, dar poate ca a fost doar o coincidentza...cred ca de fapt i-au trecut de la sine...
eu zic sa mai astepti si doar daca se intensifica si bb nu se simte bine sa te duci la dr.

Eu cred ca este doar o iritatie, sau poate fi si de la caldura...

Dar tu trebuie sa faci cum iti dicteaza instinctul. Si lasa-i sa rada, mai bine sa fi precauta...
Sanatate!

sus

Denunta
biluna

Copii
Raluca Ana: 20 ani, 3 luni
am nascut deja!

23.06.2003 11:38     citat 

Draga Mihaela,

Raluca a facut bubitele astea si anu' trecut (la 4 luni) si acum (la, evident, 1 an si 4 luni). Doctora ne-a spus ca e vorba de sudamina de caldura (habar n-am daca se face si din alte motive), era plina de bubite in toate zonele unde transpira mai tare: pe piept, pe spate, pe manute (la cot - in interior- si pe pulpite! Asa mi-am dat seama cat de tare seamana cu sotul meu care transpira ingrozitor cum trece temperatura de 28 de grade !rad
Ca remediu, pot spune cu succes, ne-a recomandat sa-i dizolvam in apa de baie (in cadita) 10 linguri de amidon, un fel de apret pana la urma rad care usuca bubitele, pielea, fara efecte negative. Pielea nu se spala deloc cu sapun (poate doar la ...pasarica, daca nu sunt bubite si pe-acolo!) ci doar se clateste cu apa asta cu amidon si se tamponeaza apoi cu prosopul.

Dupa o perioada indelungata de caldura insuportabila (anul trecut mai ales), nu mai avea nici amidonul singur efect si am atacat bubitele cu FUCIDINE crema (dar medicamentul asta te sfatuiesc sa-l utilizezi doar dupa discutia cu doctorul).

Numai bine si ......jos bubitele ! zambet

Biluna

sus

Denunta
Misilina

Copii
am nascut deja!

24.06.2003 3:42     citat 

Multumesc pentru raspunsuri!

Fetita mea e ok, nu are febra, mananca bine, nu are nici un semn ca ar fi bolnavioara. Si noi am mai avut probleme cu bubitele, dar cand era bebelus( acum suntem domnisoare-4 ani).
I-am facut dusuri mai des, am schimbat sapunul si parca nu mai sunt asa de multe. De spalat fara sapun nici nu se pune problema, vine ca un purcel de la gradi si trebuie neaparat sa-l folosesc ca altfel...
O alta cauza poate fi si umezeala, aici e foarte multa umezeala si destul de cald. De exemplu, eu am pus prin sifoniere niste chestii care absorb apa( ca altfel am auzit ca mi-ar mucegai lucrurile) si intr-o saptamana s-au strans cam 200 ml de lichid.
O sa o tin cu dusuri dese si o sa incerc sa-i dau si cu ceai de musetel.

Mihaela

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 4 luni

24.06.2003 11:06     citat 

Si micuta mea are niste bubite rosi mici, pe piept. Cum au scris si fetele mai sus, sunt de la caldura. Nu o dau cu nimic, trec de la sine. Si apar din nou, cand apare si un nou val de caldura. trist

sus

Denunta
lumi12a

Copii

24.06.2003 11:42     citat 

Acu, nu stiu cata legatura are cu asta,dar de vreo saptamana de cand i-am schimbat samponul, nu mai are absolut deloc bubite. Acum folosim Nivea for Kids, Shampoo and Bad. E sticluta albastra cu galben (aroma de caisa), cu foca Noby pe ea. Este si sampon si gel de dus.
Nici urma de bubite.

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 4 luni

24.06.2003 11:59     citat 

Merci, Luminita ! Noi folosim samponul simplu de la Nivea si sapunul Nivea-Creme, pt.copii. Vom incerca, ce ne-ai recomandat.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

24.06.2003 12:17     citat 

NINUTA, eu doar v-am informat, nu v-am recomandat, sa nu ma injurati daca la voi nu are acelasi efect zambet . Oricum, mult noroc.

P.S. Pe Lexi o distreaza la culme cand ii fac baie, ca foca Noby de pe sticla se decoloreaza cand e apa fierbinte. Nu ii mai trebuie alte jucarii la baie.

sus

Denunta
codrutika

28.08.2007 11:45   bubitele mici si rosii  citat 

buna fetelor ! si fetitei mele yasmine(1 an si aproape 2 luni).....iau iesit bubite mici si rosii....multe pe spate mai rosii in zona salelor ....unde e pampersul ........pe manute si pe frunte si gatut..................le avem deja de 4 zile si inca nu au trecut eu cred ca sunt tot de la caldura..........moi am mai facut bubite de la caldura dar numai pe frunte ,gat ...umeri ........dar acum au aparut si pe manute si spate....................am vb cu dr si noua ne-a spus sa dam cu bepanten dar eu cred ca pe caldurile aste anu e bine eloc pt ca ............crema tine umezeala si mai tare o irita................facem si noi baiat zilnika cu musetel.speram sa treaca cat mai repede si sa treaca si caldura asta care ne pune copilasii in primejdie ............sanatate multa tuturor

sus

Denunta
ica2001

Copii
mihai: 25 ani, 6 luni
darius: 19 ani, 5 luni
gabriel: 18 ani, 2 luni

06.10.2007 7:29     citat 

salut si cu baietii mei se intimpla la fel si cel mare face bubite rosii pe piept si git! de cei mici nici nu mai vorbesc! cei mare are 11 ani sigur sunt de la caldura! dar atentie daca in perioada asta nu e asa cald trebuie sa te duci la doctor! inca ceva transpira?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: