· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Cum sa reactioneze copilul meu cand este agresat de altul?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Cum sa reactioneze copilul meu cand este agresat de altul?     
ttcrissy

28.04.2006 9:33   Cum sa reactioneze copilul meu cand este agresat de altul?  citat 

Avem o noua patanie in familie. Ieri Praslea a fost impins la cresa de un coleg si s-a lovit cu pometul obrazului de masa....asa incat s-a ales cu o julitura cam de 1cmp si o umflatura a obrazului de 3 ori mai mare. Motivul....s-au certat pe o revista.

El nu a reactionat violent, a inceput sa planga si s-a dus la educatoare.

Stau si ma gandesc....cum trebuie sa il instruiesc sa isi trateze colegii, astfel incat acestia sa nu il mai agreseze. Este drept, se intampla destul de rar si stie sa isi ceara drepturile...dar si le cere pasnic...prin perseverenta si eventual prin tipete rad Dar sincera sa fiu, primul gand care mi-a trecut aseara prin minte a fost sa il invat sa riposteze cel putin la fel....dar imi dau seama ca nu rezolva nimic...mai rau complica lucrurile.

I-am spus ca s-a intamplat, ca unii copii sunt neatenti si obraznici si fac rau celor din jur si ca trebuie sa fie el mai atent sa nu se mai intample asta....dar imi dau seama ca nu depinde numai de el...ci si de comportamentul celorlalti.

Azi de dimineata am luat copilul cu pricina, l-am asezat langa Praslea si l-am rugat sa se uite ce i-a facut, i-am explicat cu calm ca il doare foarte tare si ca daca se intampla sa ajunga la spital il luam si pe el sa ii fac acelasi tratament nervos ca lui Praslea ca sa simta si el ce simt copiii pe care el ii loveste, iar daca de acum incolo va dori ceva de la el sa ii ceara lui sau educatoarei.

Educatoarea saraca era deja palida, ne-a povestit ca era de fata....imi dau seama ca asta e joaca de copii, ca si eu ma imbranceam cand eram mica....dar simteam ca l-as strange de gat pe copilul ala, mai ales ca se uita pe sub ochi la mine de parca m-ar fi strans el de gat pe mine....

In concluzie...las evenimentul sa treaca? ii spun lui Praslea ca se intampla asa cand sunt mici....ca a fost din neatentie sau din joaca (desi copilul respectiv a vrut o revista pe care se uita Praslea)?
Sau il invat sa riposteze cumva?

sus

Denunta
arond

28.04.2006 10:51     citat 

Sa-ti zic ce-as face eu: daca s-ar intampla ca a treia oara sa aiba incidente de genul asta, cu acelasi coleg, da! l-as invata sa riposteze, dar asa...cred ca al mic si-a invatat lectia. Probabil s-a speriat si el cand a auzit ca va fi dus la doctor si tratat ca si Praslea. Sper ca s-a cumintit (macar pentru o vreme trag cu ochiul )

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 5 luni
horia: 15 ani, 1 luna

28.04.2006 11:24     citat 

Cristina, eu nu sint pt violenta, mai ales in rindul copiilor
dar ... ei trebuie sa invete sa riposteze, cum a zis Arond
eu am gresit cu Bogdan din punctul asta de vedere ... el a fost de mic un copil mai agresiv ... bine, ca era si el mic, si trecea prin fazele prin care trec multi copii ... mai dadea o lopetica in cap, nisip in oki, un impins, ceva
eu nu l-am lasat, de frica sa nu creasca asa si sa nu fie izolat la gradinita din cauza ca ar bate copiii ... si el s-a conformat sarmanul, bine, ca a mai si crescut

in fine ... a ajuns la gradi, si de multe ori venea lovit, muscat, etc ... nu o data
educatoarea ... ce sa zica ... scuzele de rigoare ... ca in fata ei s-a intimplat, ca o fractiune de secunda ... etc
si aveam zile in care copilul meu nu voia la gradi pt ca zicea ca il bate o fata ... una mai naravasa, care ii cam pocneste pe toti ... i-am zis educatoarei ... ea a negat ... ca fata mai mult ii sicaneaza pe copii ... ca de fapt pe Bogdan al meu fata asta l-ar placea surprins (chiar indragostita de el ... ce mai dragoste la 3 ani, cu pisu in pantalon si suzi in gura, nu? foarte fericit )

in orice caz ... cu asta nu am rezolvat mare lucru ... si atunci, care era solutia?
i-am zis scurt fiului meu sa nu se mai lase batut ... sa dea si el daca e cazul
oricit am vrea noi sa ii aparam pe puii nostri de oricine ar vrea sa le faca rau, nu reusim tot timpul ... si e foarte dureros si frustrant sa iti vezi copilul batut sau agresat de altii
ei trebuie sa stie un pic sa se apere
eu am fost un copil mai blegutz, eram si fata ... dar nu vreau ca baietii mei sa fie cum am fost eu ... mai bine sa stie da inapoi o palma, decit sa vina casa batuti si muscati ... pe mine una ma doare sufletul cind vad o julitura pe fiu--meu, atita timp cit eu, oricit de mult m-ar enerva, nu il lovesc ... asa ca am trecut la alte metode ... sa se apere si singur ... mami nu va fi vesnic linga el

ps. la cel mic, nu ii mai interzic sa impinga alti copii ... nu mai fac greseala pe care am facut-o cu Bogdan ... iar daca bate el primul un copil, n-are decit sa si-o capete inapoi
dar batuti nu mai vreau sa fie

sus

Denunta
adina0

Copii
Rares Gabriel: 15 ani, 4 luni

28.04.2006 11:48     citat 

chiar daca o sa par dusa cu sorcova prostit si in ciuda faptului ca eu si sotul meu suntem pacifisti convinsi, o sa il invat sa dea daca este lovit!

mai bine sa planga mama aluia care il provoaca decat baiatul meu si mama lui rad

traim intr-o lume violenta si trebuie sa ne adaptam!

sa nu aruncati cu pietre in mine, dar eu am o urma mareee pe o mana pentru ca nu am fost invatata sa ma apar cand eram mica si m-au aranjat alti copilasi.

sus

Denunta
ttcrissy

28.04.2006 12:40     citat 

Sotul meu e de aceeasi parere cu voi, adica i-a "explicat" aseara ca de acum incolo sa dea si el inapoi cu pumnul.....dar eu nu am putut sa stau de fata la"explicatiile" lui....ca mi se par asa de nepotrivite pentru un copilas asa de mic jenat

Poate asta e treaba tatilor prostit

sus

Denunta
aduta_scoobiduta

Copii
Ruxandra: 17 ani, 11 luni

28.04.2006 1:40     citat 

Un topic asemanator deschisesem si eu in primele zile de gradi ale fiica-mii. Pentru ca si pe ea o mai imbranceau ceilalti copii, ii luau jucariile din mana, treceau in fata ei la randul de la topogan etc. Iar Ruxandra tacea... si se uita lung....
Totusi n-am invatat-o sa riposteze, dar, cu timpul dupa ce s-a mai obisnuit la gradinita, a reusit sa invete sa o faca singura... Pur si simplu nu se mai intampla, sau daca se intampla stie sa imparta sau nu, dupa caz.
Tin minte ca singurul lucru care i l-am explicat a fost ca daca un copil ii cere o jucarie frumos, sa i-o dea, dar daca i-o trage din mana, sau o imbranceste, sa-i spuna doamnei.

sus

Denunta
Sinuhe

Copii
Alex: 16 ani, 7 luni

28.04.2006 1:41     citat 

----------
adina0 a scris:
chiar daca o sa par dusa cu sorcova prostit si in ciuda faptului ca eu si sotul meu suntem pacifisti convinsi, o sa il invat sa dea daca este lovit!

traim intr-o lume violenta si trebuie sa ne adaptam!

----------

perfect de acord. exclamatie

sus

Denunta
Onush

28.04.2006 2:14     citat 

Eu nu i-am permis Ruxandrei sa dea prima niciodata, indiferent de motiv... insa ... nu am intervenit niciodata cand a raspus unui atac.
Deocamdata suntem noi cu ea cand iese afara si intra in contact cu alti copii, din toamna la gradinitia inca nu m-am gandit cum voi aborda problema. Nici sa stea sa incaseze nu mi se pare normal dar nici nu vreau sa fie raspunzatoare de vreun accindent sa vreo alta problema rezultata dintr-o incaierare...
E o tema de meditat pentru mine. jenat

sus

Denunta
ddadriana

28.04.2006 2:33     citat 

Problema cu batutul se rezolva singura. Nu cred ca se rezolva ceva daca parintii se mesteca si le demonstreaza copiilor ca lumea e in oridine, chiar daca e copilul batul invata de singur sa evita batausii, esta tot e o metoda de aparare. Copii nu au voie sa fie certati cind dau inapoi. La inceput am facut si eu ca alinatent, de se lasa a mea caftita de ori cine, dar cu discutii si cu rabdare, a invatat sa deie inapoi cind e lovita, si evita automat copii care bat, sau sint neprietenosi cu ea.
La gradi regula ceea mai inportanta a fost ca nu aveau voie sa se bata, ptr ori ce bataie erau pedepsiti, dar aveau voie sa se apere, cind nu erau lasati in pace, dar nu cu pumnii ci doar inpinsul era permis.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

28.04.2006 2:41     citat 

Al meu da daca este provocat jenat ( l-a invatat tati pe acelasi principiu ca al lui adina0 rad si va spun din experienta ca nici asa nu-i prea bine trist
Fiind un pici care plange foarte greu ( aproape deloc cand se loveste ) am avut situatii cand din luptele de la gradi a venit cu vanatai in obraz sau odata cu capul julit plang sau sunt foarte trist si deoarece el nu plangea tot el a fost cel pedepsit sau certat de educatoare nervos
Abia dupa primul an de gradinita s-au prins educatoarele ca el doar riposteaza la atac si desi nu plange este posibil sa fie lovit chiar rau ...de atunci fac ancheta in cazul incidentelor ( care deoarece s-au marit sunt foarte rare foarte fericit )

Facand un rezumat venea piciul meu acasa si batut si certat deoarece facea pe viteazul jenat iar atacatorii plangeau si parau de mama focului prostit

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 5 luni
VLAD DARIUS - voinicel
11 ani, 2 luni

28.04.2006 3:01     citat 

albina mea vine dintr-o familie in care mami a fost fff naravasa dar defensiva...adica nu lasa nimic neplatit, dar nu ataca niciodata...iar tati a incasat cu varf si indesat...si pentru mami... ochi peste cap jenat
pe ea, la 2 ani si 8 luni cat are acum, n-am invatat-o nimic...insa cu vreo cateva saptamani in urma, asteptandu-l pe vecinul, colegul de gradinita, sa mergem impreuna, am asistat la o scena: piciu' s-a dat la ea, facand el pe viteazu'...chestie invatata tot de la alt pusti, probabil...la care ea i-a pus palma in piept si i-a spus raspicat: niet doen! mag niet! (nu face asta! nu e voie!)
n-am ripostat, n-am intervenit...i-am povestit si mamei pustiului...care umbla bezmetica prin casa, si care, fie vorba intre noi, cam gaseste scuze pentru orice...lucru cu care eu nu-s de acord: jucarii smulse, pliciuit...
a mea il cam ..."tachineaza" pe pusti, daca vede ca vrea ala cu ardoare o jucarie de la ea, i-o arata si se ridica pe varfurile degetelor, cu jucaria in sus, sa-l shicaneze...si ala cam pica in plasa...uff...
dar nu smulge jucarii, stie ca nu e frumos.
si despre gradinita...am asistat tot asa la o scena, mergand intr-o zi mai devreme...erau in curte...ea c-o minge de-aia pe care tzopaie copiii...o tragea de urechi prin curte...vine alt pusti cu o tricicleta si se infige in mingea ei...ea se uita, se dumireste si trage de minge catre ea...
mi-era teama sa nu-l lipeasca...intr-un final renunta piciul...se termina cu bine...isi reia tricicleta si pleaca...ba a mea chiar ii facea cu mana: paaaa!! paaaa!!
uf...
in concluzie: sper sa ramana duamna, defensiva si pe pozitii!! scot limba rad rad sarut

sus

Denunta
aduta_scoobiduta

Copii
Ruxandra: 17 ani, 11 luni

28.04.2006 4:43     citat 

Nu ma pot abtine sa nu constat ca totusi exista diferente intre educatia fetelor si a baieteilor(chiar daca nu ne place intotdeauna sa recunoastem asta). In general fetele sunt invatate sa fie mult mai pasnice, pe cand la baietei pana la urma e scuzabil sa fie un pic mai agresivi... o fi dovada de barbatie???? Sa nu ne plangem mai tarziu....

.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

28.04.2006 9:09     citat 

Eu sunt de parere ca un copil trebuie invatat sa nu fie agresiv, dar daca e agresat sa se apere in asa fel incat sa scape de "persecutor".

Cand eram prin clasa 1, un pici tot de clasa 1, mai mic de statura decat mine, facea pe teroristul. Azi asa, maine asa, ajunsese sa-mi fie groaza sa trec pe langa clasa sau pe langa blocul lui... pana cand am inceput sa-l terorizez eu pe el foarte fericit ... de-a ajuns sa se planga la invatatoarea lui. Dar m-a lasat in pace. E drept, nu am jucat cinstit nervos , dar a fost eficient.

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

28.04.2006 9:12     citat 

Cat despre diferenta dintre fete si baieti la care se referea aduta_scoobiduta in aceasta problema, ei bine, da, exista o diferenta, pentru ca in general fetele sunt mai diplomate si nu prea agreeaza violentza. Dar totusi trebuie invatate sa se apere. Decat sa planga fata mea, mai bine sa planga baiatul care a avut nesimtirea s-o agreseze... foarte fericit

sus

Denunta
ddadriana

28.04.2006 11:33     citat 

dupa observatia mea facuta, pot sa spun ca comportamentul baietilor pina la 4,5ani nu difera de comportamentul fetelor, binenteles ca difera doar temperamentul de la un copil la altul. Dar dupa virsta de 4,5 ani jumate fetele se linistesc, sint mai calculate, iar baietii devin luptatori, si mai nelinistiti. A si fost momentul cind am spus: doamne ajuta ca am fata, ca nu stiu daca aveam nervi ptr un baiat. Altfel sint fetele care au un frate mai mare, care de mici invata de la frate sa se lupte.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: