· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????     
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani, 2 luni

15.06.2006 9:58     citat 

eu am lasat fata cu bunica la inceput max 2 zile si cel mai mult o saptamana cand avea 1 an si 2 luni; ea oricum e atasata de mama si se inteleg de minune; nu am avut probleme de nici un fel; daca e ceva si nu sunt de acord eu ii atrag atentia mamei mele, la fel si soacrei, doar ca cu soacra doar se vad asa in vizite si atat, in schimb de mama e mult mai atasata; oricum cred ca e normal ca bunicile sa ii alinte mai mult......probabil ca asa sunt bunicile.......ideea e sa nu se exagereze trag cu ochiul

sus

Denunta
chitilus

19.06.2006 8:49     citat 

Tinand cont ca bb tau are doar 6 luni, iti inteleg temerile de mamica, si nu rad de ele pentru ca probabil asa faceam si eu. Nu-mi amintesc toate fazele, dar in primele zile m-am pus pe plans cand soacra-mea a dus-o pe fica-mea in alta camera, cand i-a facut baie singura etc. Dar NU te panica!! Nu e deloc tarumatizant! Ba chiar ii foloseste micutului in dezvoltarea lui psihica, trebuie sa-l integrezi in lumea din jurul lui, nu sa-l cresti lipit de tine si de universul tau. Si pentru tine e OK sa ai cateva zile libere! Vei intelege mai tarziu, cand bb va avea cativa ani. Multa sanatate, si las-o si pe buni sa se bucure de putina intimitate cu bb mic, ca i-e dor si ei de asta.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 16 ani, 1 luna
David: 7 ani, 1 luna

19.06.2006 2:43     citat 

Cand Alexandra mea a implinit 7 luni eu a trebuit neaparat sa plec din tara pentru 2 saptamani. Am lasat-o pe soacra-mea in locul meu cu sotul, bineinteles. Apoi, cand avea 8 luni si ceva am lasat-o la ai mei si am plecat amandoi la mare.
Ne-a fost dor de ea, dar totul a fost ok.

sus

Denunta
deedees

Copii
Zuzu: 15 ani, 1 luna

23.06.2006 10:54     citat 

welllll.....eu nu am lasat bebele mai mult de 3 ore cu altcineva (fara sa dau o gramada de telefoane). poate ca asa e cand esti mama pt prima data, ai o gramada de temeri si de dubii. am lasat-o intr-o zi cu mama - cu multe instructziuni de utilizare - si cu toate ca e mama mea si m-a crescut pe mine - m-am tot gandit ca cine stie ce se poate intampla. acum in w/end avem o nunta si tre sa mergem deci va trebui sa vina soacra sa stea cu ea peste zi....sunt tare curioasa cat de linistita o sa fiu. eu,de felul meu sunt tare posesiva si cu greu am acceptat-o si pe mama dupa ce am nascut......si pe oricine altcineva. asa ca dupa umila mea parere, bebele nu cred ca ar patzi ceva (desi si eu m-am tot gandit)....marea problema suntem noi, mamele foarte fericit
in concluzie, EU nu ma simt pregatita sa las copilul cu altcineva mai ales pt 2-3 zile

sus

Denunta
adelleene

Copii
Baietel

01.07.2006 11:51     citat 

Ei, cum a fost, ai lasat copilul cu bunica? confuz

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 16 ani, 5 luni

08.07.2006 9:57     citat 

cel mai mult mi-am lasat copilul 4 zile cu bunicii, copilul s-a simtit tare bine, dar bunicii erau cam obositi ... foarte fericit

sus

Denunta
Roxa78

Copii
Vlad-Teodor - merge la gradi fericit
15 ani, 6 luni
Luca-Ioan - bebe alintat
13 ani

09.07.2006 11:48     citat 

Fetelor, sa inteleg ca nu-s o mama denaturata daca imi las copilul cu mama mea pt. o sapt. de concediu? trist Ca aveam mari temeri in privinta asta(cu "denaturata" de mine adik).In parc eram la o discutie asemanatoare si brusc s-a facut o liniste cand am spus ca nu mai pot si as vrea sa plec doar cu tati in concediu... de mi-a venit sa intru in pamant de rusine plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

10.07.2006 7:01     citat 

Roxa, nu esti deloc o mama denaturata ... cu siguranta copilul nu va pati nimik
eu l-am lasat pe Bogdan la bunici prima data ( avea 9 luni), vreo 4 zile ... si a fost bine, nu s-a intimplat nimik
pe cel mic ... prima data, la 6 luni, si la fel, a fost bine

continuare ... pt mamicile stresate ... Horica e de la 10 luni aproape non stop la bunici ... si eu nu ma consider deloc o mama denaturata ci doar ... ocupata

concediu placut si sa te relaxezi!
bebe va fi bine daca tu ai incredere in bunici!

sus

Denunta
as

10.07.2006 7:49     citat 

eu mi-am lasta copilul cu mama mea. Chiar si zile intregi cand m-am re-intors la serviciu. sper ca nu a fost traumatizata, incat sa trebuiasca sa dau vina pe asta cand va fi mare pt toate prostiile pe care le va face rad .
Amuzant e ca prima data am lasat-o mai multe zile cand avea 1,2 luni. si am lasat-o cu "instructiunie de utilizare": Dr Spock si programul scris in amanunt. Cred ca contat enorm de mult faptul ca mama e o persoana capabila sa respecte parerile mele in privinta cresterii copilului.

sus

Denunta
daniela_bradu

15.07.2006 9:46     citat 

Eu l-am lasat pe baietelul cel mare in w/e la tara cu bunicii si s-a distrat de minune. Problema este insa ca bunicii nu-i refuza ABSOLUT nimic! Il rasfata maxim! Asa ca la intoarcerea acasa, luni, toata ziua am avut probleme cu el pentru ca nu vroia sa mai faca nimic din ceea ce trebuia sa faca; spunea 'nu' la orice ii ziceam; asa ca m-as gandi de doua ori daca sa-l mai las un w/e intreg cu bunicii! Va veni momentul insa sa mai merg si la sevici!!!!!! Ce se va intampla atunci, nici nu vreau sa ma gandesc! :?

sus

Denunta
kisskiss

Locatie: Bucuresti, pentru 1 an mutati cu serv. in Timisoara
Copii
Bogdan Valentino: 16 ani, 9 luni

09.08.2006 1:45     citat 

Eu am copilul acum la Bucuresti pentru o saptamana cu soacra mea si eu sunt la Resita. Bogdan mananca foarte bine cu soacra mea felul 1 si 2, cu mine nu mananca mai nimic, cu ea doarme 3 ore la pranz cu mine 1 ora, asa ca nu vad de ce nu l-as lasa cu ea daca ii este foarte bine sarut vorbesc cu el la telefon in fiecare zi, imi spune ca ma iubeste si ne asteapta sa-l ducem la M'c scot limba sarut Soacra mea a fost prezenta in viatza copilului de cand l-am nascut, si aproape in fiecare weekend a stat numai cu ea trag cu ochiul
2 saptamani am fost cu el in concediu in Olanda si cum ii era dor de Mamaie, lam lasat cu ea 1 saptamana, si sunt super fericiti amandoi trag cu ochiul
PS. Asta nu inseamna ca nu mi-e dor de el plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
NIKOLUSH

Copii
Maria : 17 ani, 2 luni
Gabriela: 18 ani, 5 luni

31.08.2006 2:05     citat 

Mah, adik io daca am lasat fata la 6 luni la mama pe perioada we-ului sunt denaturata??? Si daca pe fii-mea aia mica am lasat-o cu tata 2 sapt cit am fost internata cu a' mare sunt si mai denaturata??? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Cu scuzele de rigoare va zic ca fetili s-au simtit super bine! La un moment dat, chiar, a' mare cind ma duceam s-o iau nu vroia sa vina foarte fericit Si-i zicea lu' mama "mami" si mie mamaia rad
Am tot respectul pentru bunicii care stau cu nepotii, iar aici nu-i includ pe socrii mei care parkeaza masina in fata blocului meu si merg la piata iar la fete nu urca nici macar un minut sa le vada plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

04.10.2006 5:32     citat 

cred ca copilul nici nu-si da seama ca vei fi absenta, la varsta asta nu constientizeaza, nu are notiunea timpului.

si eu am lasat-o 1 saptamana cu cumnata si a fost ok. a fost f. f. cuminte, am plecat pe ascuns ca altfel nu se putea si am revenit peste 7 zile si pentru ea a fost ca si cum am lipsit 1 ora.

cu cat e mai mic cu atat e mai bine. acum daca as incerca sa o las este imposbil. nu este obisnuita caci nu am pe nimeni aproape sa ma ajute si are deja 2 ani si 8 luni. a venit mama mea in vizita si greu s-a acomodat cu ea, am nascut al 2-lea bebe si am lipsit de acasa 2 zile si apoi mai plecam si o lasam pe mama mea cu fetitele, dar fata cea mare este f. dificila, plangea rau de tot ca plecam (pe ascuns evident) si apoi isi revenea.

as vrea tar emult s-o invat p-asta mica sa stea cu altcineva, dar nu am pe nimeni si n-as vrea sa devina atat de dependenta ca cea mare.

eu zic ca acum e varsta in care nici sa nu-ti faci vreo problema daca o lasi cu bunica.

sammy

sus

Denunta
miguella

Copii
Alessia Maria: 14 ani, 11 luni

09.10.2006 1:42     citat 

sper din toata inima sa ai dreptate, csammy!
eu am lasat o pe fiica mea cu mama de la 3 luni, pt ca trebuia sa ma intorc la servici si nu avea cine sa stea cu ea, dar ce sa fac? si asta nu i tot...ma omoara distanta care este intre noi, faptul ca nu o pot vedea si tine in brate zilnic...camera web si tel nu s totuna.
nu stiu cate mame ar face ca mine, poate nici una dar m am gandit cum sa i fie fetei mele cel mai bine. acum cand simt cat de greu imi este nu cred ca am facut bine, cateodata ma gandesc ca nu am luptat mai mult, ca am renuntat prea usor....
ma linistesc la gandul ca mama are grija de ea si ca mai sunt cateva luni (bune de altfel) pana cand Alessia mea va putea merge la cresa, atunci va fi cu parintii ei...

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

09.10.2006 3:03     citat 

----------
citat:
am plecat pe ascuns ca altfel nu se putea
----------

----------
citat:
plangea rau de tot ca plecam (pe ascuns evident)
----------

mie mi se pare una din cele mai mari greseli sa pleci pe ascuns. eu intotdeauna i-am spus pa, l-am pupat si ii promiteam ca ma intorc repede la el. si am facut asta de la 4 luni si ceva (cand unii zic ca bb nu intelege nimic) si plecam la club pt 2-3 ore si asa fac si acum cand plec. cateodata maraie 2-3 minute, alteori plange chiar 2-3 minute (niciodata mai mult) si de cele mai multe ori imi spune "pa mamai, vii epede!" si ne dam pusi, ne imbratisam. i-am explicat ca daca mami pleaca inseamna ca are treaba, nu-l paraseste si vin repede ca il iubesc si mi-e dor de el.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: